رویش نیوز- سرویس ایثار و شهادت: "رشادت هاي شهيد موسي آقاهادي دانش آموز 17 ساله در دانشگاه هاي آمريکا تدريس مي شود." اين شايد خلاصه ترين توصيفي است که مي توان از کتاب “شطرنج با ماشين قيامت" نوشت. کتابي پيرامون نوجوان خميني شهري  موسي آقا هادي که با الهام از اين شهيد نگاشته شده است.

شطرنج با ماشين قيامت" تاکنون بالغ بر 20 بار تجديد چاپ شده و همزمان به زبان هاي مختلف ترجمه گرديده است. اين کتاب علاوه بر آنکه دستمايه فيلم، تئاتر و .... نيز گشته امروز در دانشگاه هاي آمريکا تدريس مي گردد. برگزاری اجلاسیه ملی شهدای شهرستان خمینی شهر در پاییز سال جاری بهانه اي شد تا به زندگي یکی از این شهدای این شهرستان و تاثيرات وي در قالب هنر بپردازيم.

*** 

دکتر حبيب احمدزاده (نويسنده فيلمنامه اتوبوس شب ساخته کيومرث پوراحمد) نويسنده رمان “شطرنج با ماشين قيامت" سه سال پيش (آذر 92) به خمينيشهر سفر کرد تا طي مراسمي يکي از جوايزش را به خانواده قهرمان رمانش شهيد «موسي آقاهادي» تقديم کند.

در اين مراسم ساده که با حضور جمعي از همرزمان و دوستان شهيد موسي آقا هادي در منزل پدري اين شهيد برگزار شد، احمدزاده دليل اهداي جايزه خود به خانواده آقاهادي را اداي دين به پدر و مادر شهيدي دانست که در شرايط دشوار اول جنگ با دست و پاي مجروح و التيام نيافته ناشي از جراحات انبوه ترکشها، باز به جبههها شتافت و با شرکت مستمر در عملياتهاي مختلف بالاخره در حماسه آزادسازي خرمشهر به شهادت رسيد و عنوان کرد کتاب "شطرنج با ماشين قيامت" با الهام از شخصيت موسي آقاهادي و رشادت هاي او نگاشته شده است.

اين رمان تاکنون 20 بار تجديد چاپ شده و پس از ترجمه توسط پال اسپراکمن نايب رئيس مرکز مطالعات دانشگاهي خاورميانه و انتشار، در رشته زبان و ادبيات فارسي در دانشگاههاي راتجرز و مريلند آمريکا تدريس ميشود.

 

درباره اين کتاب:

حبيب احمدزاده سال 1375 از سرگذشت اين شهيد دانش آموز خميني شهري در جبهه رماني نوشت که پس از ترجمه توسط "پال اسپراکمن" و انتشار، در دانشگاههاي راتجرز و مريلند آمريکا تدريس ميشود.
احمدزاده فيلمي نيز از روي رمانش ساخت. اين فيلم تحت عنوان "بهترين مجسمه دنيا" توانست ديپلم افتخار و جايزه نقدي جشنواره فيلم شهيد آويني را به خاطر کارگرداني به خود اختصاص بدهد.

خبرگزاري دفاع مقدس در اين باره نوشت: کتاب شطرنج با ماشين قيامت نوشته حبيب احمد زاده، يکي از آثار شاخص دفاع مقدس است که در کمتر از يک سال هفت جايزه معتبر را کسب کرد.

 حبيب احمد زاده نويسنده کتاب "شطرنج با ماشين قيامت" در خصوص اين کتاب اظهار داشت: شطرنج با ماشين قيامت در سال 1374 نوشته شد؛ اما زمان انتشار آن سال 1384 بود که انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنري آن را منتشر کرد.

وي افزود: موضوع اين کتاب، داستان يا خاطره نيست، بلکه برداشتي فلسفي از رخدادهاي جنگ تحميلي است.

 احمدزاده در مورد نام کتاب ادامه داد: استفاده از کلمه "شطرنج" در اين کتاب، يک کليد و نشانه است، براي اين که نشان دهم در جنگ برنده شدن يا بازنده شدن براي رزمندگان مهم نبود؛ بلکه دفاع چون بر اخلاقيات متکي بود براي رزمندگان به خودي خود جنبه پيروزي داشت.

احمد زاده تصريح کرد: من در اين کتاب به اين موضوع مي پردازم که نبرد رزمندگان ما بدون تعارف و شعار نبردي استثنايي بود، اين که، اصلا مهم نيست موقعيت شما چگونه است؟ مهم اين است که آيا شما در آن موقعيت انسان باقي مي مانيد يا خير؟

حبيب احمد زاده، متولد سال 1343 است. او فارغ التحصيل کارشناسي ارشد ادبيات نمايشي، داراي مدرک دکتراي پژوهش هنر و نويسنده فيلم نامه هاي متعدد از جمله "اتوبوس شب" ساخته کيومرث پوراحمد است.

جوایز

- برنده جايزه کتاب سال شهيد حبيب غنيپور در بخش داستان و رمان دفاع مقدس

- برنده جايزه ادبي اصفهان (1385)

- تنها رمان تقدير شده در کتاب سال دفاع مقدس(1385)

- کانديد کتاب سال انجمن نويسندگان و منتقدان مطبوعات کشور(1385)

- کانديد قلم زرين و کانديد کتاب سال جمهوري اسلامي ايران(1385)

 

تئاتر و فيلم

نمايش «شطرنج با ماشين قيامت» که از همين کتاب اقتباس شده است در صدر 14 نمايش برتر سال 2014 کانادا قرار گرفته است.

اين نمايش با عوامل تماماً کانادايي توسط شرکت هنري وان لايت تياتر(one light theatre) در کانادا اجرا شد و کارگردان آن شاهين صيادي هنرمند ايراني الاصل مقيم کاناداست.

گفتني است فيلم سينمايي "ملکه" از زندگي اين شهيد اقتباس شده است.

 

ساير ترجمه ها

- ترجمه آلبانيايي اين کتاب از نسخه انگليسي و توسط گنس ملويا سردبير روزنامه انگليسي زبان آلبانين ديلي نيوز که پيش از اين سفير کشورش در سازمان ملل متحد بوده، صورت گرفته و توسط موسسه انتشاراتي ايده آرت منتشر شده است.

- محمد الامين، مترجم عراقي الاصل مقيم کشور هلند، اين رمان را به زبان عربي ترجمه کرده است.

- کريستوف بالايي اين کتاب را به زبان فرانسه ترجمه کرده است.  اين کتاب توسط دلافروز قرباني به نثر تاجيکي و خط سيريليک برگردانده شده است. اين ترجمه شاه مات با ماشين قيامت نام دارد.

 

موضوع کتاب

حوادث اين رمان در آبادان و مربوط به سه روز از محاصره اين شهر توسط نيروهاي عراقي است. در رمان سعي بر اين شده که به گونهاي متفاوت و با نگاهي فلسفي به وقايع و رخدادهاي جنگ پرداخته شود. قهرمان اين رمان موسي ديدهبان 17 ساله خمینی شهری است که به ناچار به جاي دوست مجروحش راننده ماشين حمل غذا ميشود. او از اين شغل ابا دارد و سعي دارد افراد کمتري از آن باخبر شوند. وي مأمور به انجام ديدهباني براي عملياتي ميشود که طي آن قرار است رادار عراقي موسوم به «سامبلين» را گمراه کنند؛ راداري که آن را "ماشين قيامتساز" مينامند. وي در طي اين روزها در حين ماموريتش در شغل جديد با افراد مختلفي (از جمله يک مهندس نيمه ديوانه) آشنا ميشود و اين آشنايي تحولي بزرگ را در او ايجاد مي کند.

کتاب نگاه جديد و نوگرايانه به مقوله جنگ ايران و عراق دارد. نويسنده نام قهرمان اين رمان را براساس (شهيد موسي آقا هادي)، "موسي" گذاشته است. کتاب توسط بابک نظري در چهار جلد کميک استريپ شده است.

در بخشي از اين کتاب آمده است:

... مهندس ميگه ماها مهرهي سياهيم. مهرهي سرباز سياه بدبخت- نميخواد ادامه بدي.

يقهاش را گرفتم. الا ميخواي جوابش را بشنوي؟

با سر تأکيد کردم.

- آره. من و رفيقام، جونمون رو تو اين راه گذاشتيم. بايد جواب بدي!

- خب، چرا من بايد جوابش را بدم؟

- چون اين نقشه را شما ريختيد.

قاسم مکث طولاني کرد؛ خيلي طولاني.

- با اين که خيلي چيزا تو اين دنيا جواب دو دو تا چهارتا نداره؛ ولي من نظر خودم رو ميگم. فقط اين رو بدون که مهمترين مهرهي تأثيرگذار، روي صفحهي شطرنج، وزيره. ما وزير رو، حاکم مطلق در بازي شطرنج ميدونيم. حالا اگر همون هشت مهرهي سرباز ِ ـ به قول مهندس- سياهِ جبرزدهي بدبخت، در يک حرکت دسته جمعي سنجيده، به هم کمک کنن و يکيشون به انتهاي صفحهي مقابل برسه؛ وزير ميشه. اينجاست که کل روند بازي عوض ميشه.

رهبر انقلاب اسلامی در کنار مزار شهید آقاهادی

آیت الله جمی امام جمعه وقت آبادان بر سر مزار شهید آقاهادی

نظرات (1)

  1. شناسنامه را هم ظاهرا دستکاری کرده. چون سال تولدش را در کارت سپاه 1342 نوشته اند. یکسال دروغکی سنت را بالا ببر تا بروی جبهه. چی بودیم و چی شدیم...

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست