ترکیه به همراه چندین گروه تروریستی به شهر جرابلس حمله کرد؛ شهری که داعش به صورت مشکوکی فورا از آن خارج شد و آمریکا نیز با حمایتهای هوایی خود در اشغال این شهر به آنکارا کمک کرد.
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، گروه ارتش آزاد چهارشنبه (روز گذشته) با حمایت ترکیه حمله به جرابلس در شمال حلب سوریه را آغاز و اعلام کرد که بر این شهر مسلط شده است؛ تحولی مهم در صحنه سوریه که بار دیگر نشان داد روابط آنکارا و واشنگتن به گرمای سابق خود باز گشته است و در واقع تیر خلاصی بر پیکره «روژآوا» (+) منطقه ادعایی کُردها در سوریه بود.

روزنامه «الاخبار» لبنان با مقایسه روز اشغال جرابلس با پیروزی عثمانیها در جنگ «مرج دابق» در 5 قرن پیش، گزارش داد، سوریها باید به خوبی روز اشغال جرابلس را به خاطر بسپارند؛ شهری که اشغال آن ثلمه دیگری بر پیکره حاکمیت سوریه بود و بدین ترتیب یکی از شهرهای ریف حلب به اشغال ترکیه درآمد.

به گزارش این روزنامه، افراد خوشبین بر این باور بودند که اقدام ترکیه در نوار مرزی این کشور با سوریه به منزله ترسیم صحنه جدیدی از توافقات بین المللی و منطقه ای است که به ضرر کُردها خواهد بود. این گمانه‌زنیها با اخباری مربوط به از سرگیری تماسهای مخفیانه امنیتی آنکارا و دمشق قوت گرفته بود (+).

بنا بر این گزارش، در سایه همه این خبرها، اما واکنش وزارتهای خارجه روسیه و سوریه به اشغالگری ترکیه خط بطلانی بر این گمانه زنیها بود. دمشق نقض آشکار حاکمیت خود را محکوم و تأکید کرد که رخدادهای جرابلس برای مبارزه با تروریسم نیست، بلکه در واقع فرآیند جایگزینی یک تروریسم به جای تروریسم دیگر است. مسکو نیز خواستار هماهنگی آنکارا با دمشق شد. اما آمریکا در این میان، بشدت از ترکیه حمایت کرد. «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا که روز گذشته در ترکیه بود در هماهنگی با مطالبات آنکارا، از نیروهای کُرد خواست که به شرق رود فرات عقب‌نشینی کنند؛ مسئله‌ای که «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه بر آن تأکید کرده بود.

الاخبار با اشاره به اینکه بازگشت نیروهای دموکراتیک سوریه که بیشتر عناصر آن کُرد هستند به شرق فرات، به معنای شکست رؤیاهای کُردها برای متصل کردن مناطق نفوذ آنان در عین العرب به عفرین بود، تأکید کرد که بعید است آمریکا به خاطر کارآیی که کُردها از خود نشان دادند آنان را از دست بدهد، ولی در عین حال واشنگتن نمی‌خواهد که ترکیه را رها کند. از این روی آمریکا قصد دارد از درگیری کُردها با ترکیه نهایت استفاده را ببرد و این درگیری را مشتعل نگه دارد.

به گزارش این روزنامه، این اقدام ترکیه نشان داد که درگیری با کُردها در حسابهای آنکارا قرار دارد، ولی اشغال جرابلس بیش از هر چیز دیگری میتواند هسته اولیه تشکیل منطقه امنی باشد که ترکیه از آغاز بحران سوریه رؤیای تشکیل آن را در سر داشت.

بنا بر این گزارش، مسئله دیگر، عقب نشینی سریع و بی سابقه داعش از این منطقه نیز بود که به صورت سؤال‌برانگیزی انجام شد. تجربه ثابت کرده که داعش هیچگاه یکی از منافذ حیاتی خود را به آسانی از دست نمیدهد. اطلاعات دریافتی از جرابلس نشان میدهد که داعش از چند ماه گذشته با حفر تونل و بمبگذاری ورودیهای این شهر برای آغاز نبرد آماده می‌شده است، ولی رخدادهای روز گذشته نشان داد که آمادگی داعش برای مقابله با کُردها بوده است. عقب نشینی داعش به سوی الباب این مسئله رابه ذهن متبادر می‌کند که این گروه تروریستی شاید به فکر حملات جدیدی به سوی مناطقی در ریف حلب باشد که ارتش سوریه آن را از این مناطق بیرون رانده بود. همچنین امکان حمله داعش به سوی «منبج» نیز دور از انتظار نیست.

عملیات ترکیه برای اشغال جرابلس، موسوم به «سپر فرات» روز گذشته آغاز شد. 1500 تروریست از گروههای «حرکة أحرار الشام الإسلامیّة»، «فرقة الحمزة»، «حرکة نور الدین زنکی»، «الفرقة الشمالیّة» و سایر گروههای تروریستی وابسته به «معارضان سوری دستچین شده»  (vso) در این جنگ حضور داشتند. دهها تانک و خودروی زرهی ترکیه و جنگنده های ائتلاف در این عملیات شرکت داشتند.

در همین راستا، «صالح مسلم» رئیس مشترک حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه چهارشنبه درباره عواقب ماجراجویی ترکیه در شمال سوریه و افتادن در باتلاق این کشور هشدار داد و تأکید کرد که ارتش ترکیه با ورود به شمال سوریه متحمل شکستهای فراوانی خواهد شد.

مسلم ترکیه را به مشارکت در جنگ نیابتی در سوریه طی 5 سال‌ گذشته متهم کرد که از طریق گروه‌های تروریستی چون داعش، جبهه النصره و سلطان مراد و سایر گروه‌های مسلح می‌جنگد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز طی سخنرانی خود در پارلمان این کشور، ادعا کرد که عملیات سپر فرات ارتش ترکیه در شمال سوریه در پی از بین بردن خطرات ناشی از فعالیت‌های داعش و حزب اتحاد دموکراتیک کُردی به ریاست مسلم است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست