رویش نیوز: در حالی ماه دوم تابستان در حال سپری شدن است که اصفهان در موضوع آب به وضعیت بحرانی رسیده است و علاوه بر خشکی زاینده رود که دل هر ایرانی به درد می آورد با مشکلاتی در آب شرب مواجه است. کدام نهادنقش بیشتری دربحرانی شدن وضعیت آب‌شرب اصفهان داشته‌است؟

اصفهان این روزها را درحالی پشت سر میگذارد که مردم در بیشتر نقاط استان با کمبود آب و افت فشار مواجه هستند. افت فشاری که امری عادی و همیشگی شده است و به نظر می رسد تا تا سال آبی بعد هم این مشکل برطرف نشود.
اما بحران آبی که اصفهان چندین سال است در آن گرفتار شده است چه دلایلی دارد؟ مطمئناً یکی از دلایل آن کمبود بارش و خشکسالی است که گریبان اصفهان و کشور را چندسالی است گرفته است. اما مهمترین دلیل در این موضوع سوءمدیریت و کاهلی مسئولان استانی، منطقه ای و کشوری بوده است. هرچند منابع آبی موجود کاهش یافته است اما به گفته کارشناسان با مدیریت بهینه بر روی این منابع موجود نیز می توان وضعیت بهتری نسبت به قبل داشت. حال کدام یک از این نهادها نقش بیشتری در این بحران داشته اند؟ در حال حاضر نهادهای مختلفی در مدیریت آب اصفهان و زاینده رود دخیل هستند.
شورای عالی آب، مدیریت حوضه های آبریز فلات مرکزی، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست از دستگاه های کشوری مربوط به مدیریت آب استان و زاینده رود هستند. شورای عالی آب کشور با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن کشور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و دو نفر از متخصصان بخش کشاورزی به حکم رئیس جمهور تشکیل می‌شود و به ریاست رییس جمهور یا معاون اول رییس جمهور فعالیت می کند. این شورا در رابطه با زاینده رود مصوبه ۹ ماده ای را تصویب کرده است که به گفته برخی کارشناسان می تواند باعث بهبود مدیریت در زاینده رود و استان اصفهان شود اما اراده ای برای انجام این مصوبه وجود نداشته و حتی در دوران مختلف توسط خود دولت هم زیرپا گذاشته شده است. مدیریت حوضه های آبریز فلات مرکزی نیز وظیفه مدیریت آب زاینده رود از ابتدای سرچشمه تا پایان را بر عهده دارد.
وظیفه دیگر نهادهای کشوری نیز در مدیریت آب مصرفی استان اصفهان مشخص است. اما در استان هم از طریق نمایندگان استان و استانداری و مدیران استانی در طول دوران مختلف کار شایسته ای در ارتباط با زاینده رود که نقطه عطفی باشد صورت نگرفته تا اصفهان در اینجا هم از احیای حق خود بازبماند.
حال رویش نیوز در ادامه پیگیری بحران آب آشامیدنی در اصفهان اقدام به یک نظرسنجی در رابطه با بحث آب در اصفهان می کند. در این نظر سنجی تلاش بر شناسایی نهادهایی است که به نظر مردم بیشترین نقش را در بحرانی تر شدن موضوع آب اصفهان داشته اند تا بدینوسیله بتوان نسبت به این موضوع نهاد مربوطه را در جایگاه پاسخگویی قرار داد.

کدام یک از نهادهای زیر نقش بیشتری در بحران آب شرب اصفهان و خشکی زاینده رود داشته اند؟

 

نظرات (8)

 1. بنده خدا 1395/05/23 15:07

  باسلام اگر بخواهیم بدانیم کدام ارگان ونهاد در ایجاد بحران آب در اصفهان نقش داشتند بایدقبل از هر چیز به نقش مخرب دولت خاتمی ودرراس استان اسحاق جهانگیری که آنزمان استاندار اصفهان بود راذکرکنیم که آب اصفهان را به یزد منتقل کردتا در یزد برای کاشت گوجه وخیارودیگر محصولات کشاورزی پربازده مصرف شود.حال در اصفهان هراتفاقی بیفتد مهم نیست.چراکه هیچ رییس جمهوری اصفهانی نیست وهیچ نماینده ای هم حوصله تحصن ویااقدامی جهت حل مشکل این پهن کویر خشکیده وتفتیده که روزگاری زاینده رودداشت والان خشکیده رودی بیش نیست ندارد.

 2. محمدرضا 1395/05/23 16:22

  کارشناسان زیادی هستند، از جمله اساتید محترم محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی اصفهان که میتوانند در این زمینه نظر تخصصی دهند. کاش گزینه ی مجزایی برای مسیولیت شخص اقای احمدی نژاد و دولت ایشان اضافه میکردید.

 3. 1111 1395/05/24 12:45

  نمایندگان دوره های مختلف مجلس به اصفهان ظلم کردند این دوره هم که هنوز آبی برای اصفهان گرم نشده است

 4. ایران اصفهان 1395/05/24 12:46

  متاسفم برای شهرم با این استاندار که متخصص در زمینه آب است ولی جرئت هیچ کاری را ندارد

 5. زرین شهری 1395/05/24 12:48

  باید به قول آقای حاجی گامی در جهت زدودن اصفهان هراسی در کشور برداریم

 6. سیروس 1395/05/24 12:49

  خاک بر سر اصفهان که حقش رو خوردند و نتونست از اون دفاع کنه الآن هم که دارند آب رو می برن بروجن و استاندار و ... خوابند

 7. مهاجرین 1395/05/25 19:29

  عدم وجود حس ناسیونالیستی و اتحاد بین بومیهای مرکز و شهرستان بر خلاف ثومیتهای مهاجر ساکن استان انفعال در برابر مهاجرین و دادن کل استان و مدیریتش به انها نمونه اش دادن شهرهای غربی و حتی استانداری و حتی سپاهان به انه اتحاد مهاجرین ساکن و هم استانیهایشان علیه اب اصفهان و کل اصفهان ایجاد نفرت پراکنی و معکوس نمائ علیه اصفهان در سایتهایشان در مجلس و دولت

 8. پشیمان 1395/06/15 09:57

  هرچی میکشیم از مهاجرین است ایا یک مرد پیدا نمیشه حق مردم مظلوم اصفهان را بگیرید این بود دستمز شهر و استانی که بیشترین نقش را در انقلاب و جنگ داشت این بود حق وارثان مدرس و بهشتی و خرازی و همت و کاظمی و .... نیست فریاد رسی مار ا مقام معظم رهبری ظلمی که بر ما میشود به چه گناهی

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست