مشمولین سهام عدالت زمانی می توانند اقدام به خرید و فروش سهام خود کنند که لایحه آن به امضای رئیس جمهور برسد و پس از آن با طرح و تصویب در مجلس، برای اجرا به دولت مشق شود که با گذشت چهارماه دیگر از سالجاری، این اتفاق هنوز نیفتاده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، بر اساس سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی قرار بود تا پایان سال 94، آزادسازی سهام عدالت انجام شود. طرحی که همزمان با ابلاغ این اصل توسط دولت وقت پیشنهاد شد و با وجود موافقان و مخالفان زیاد به تصویب رسید.

بر این اساس مقرر شد 500 هزار تومان از سهام بهترین و سودآورترین شرکتها به این شرط به مشمولین داده شود که در مدت 10 سال از سود این سهام، اقساط آن پرداخت گردد و پس از تسویه کامل، سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا کند که البته بعدها این رقم به یک میلیون تومان افزایش یافت.

قرار هم بر این بود که پس از گذشته 10 سال شرایط خرید و فروش این سهام توسط مشمولین فراهم شود و بر اساس قانون، سهامداران عدالت باید از سال گذشته می توانستند آن بخش از سهام خود که اقساط آن پرداخت شده است را به فروش برسانند و از منابع حاصل از آن سودی کسب کنند.

با این حال تاکنون به دلایل مختلف این اتفاق عملی نشده و گویا قرار است با توجه به برگزاری فصل مجامع شرکتها در نیمه اول امسال، دولت یازدهم شرایطی را فراهم آورد که از اواخر سالجاری و یا اوایل سال آینده سهامداران عدالت سرانجام پس از 10 سال مهلت قانونی و یک سال بدقولی و تاخیر دولت، بتوانند سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.

با این وجود، آزادسازی سهام عدالت چه به خاطر اجرای قانون باشد و چه اهداف دیگر، سهامداران و مشمولین این سهام زمانی می توانند اقدام به خرید و فروش سهام عدالت خود کنند که لایحه آن به امضای رئیس جمهور برسد و پس از آن با طرح و تصویب در مجلس برای اجرا به دولت مشق شود.

موضوعی که چندی پیش به نقل از مشاور سازمان خصوصی سازی با این عنوان که "لایحه سهام عدالت به امضای رئیس‌جمهور رسیده است و به‌نظر من با توجه به حساسیت‌ها، این طرح در اولویت کاری مجلس دهم قرار خواهد گرفت" در رسانه ها مطرح شد و تایید یا رد آن به صورت رسمی از سوی دولت یازدهم و وزارت امور اقتصادی و دارایی تصدیق نشد.

از سوی دیگر در هفته های گذشته نیز موضوعی توسط رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد با این عنوان که "دولت اراده ای برای آزادسازی سهام عدالت ندارد". محمدرضا پورابراهیمی همچنین با اشاره به اجرایی نشدن آزادسازی سهام عدالت گفت متاسفانه به دلایل مخالفت های دولت، کار تحقیق و تفحص از سهام عدالت در مجلس نهم نهایی نشد. بعلاوه این که هر چند هم اکنون لایحه دولت برای آزادسازی آماده است، اما عزمی برای آزادسازی در دولت دیده نمی شود.

با این وجود در شرایط کنونی و با توجه به وعده آزادسازی سهام عدالت در پایان سالجاری و یا اوایل سال آینده، خرید و فروش این سهام با موانع و ابهاماتی همچون لزوم بازنگری در خصوص مشمولان، نهایی نبودن سبد سهام عدالت، وضعیت رکودی اقتصاد و نابسامانی شرایط صنایع و بنگاهها، ناتمام بودن ارزشگذاری سهام 60 شرکت حاضر در این پرتفو و معلوم نبودن چگونگی آزادسازی سهام عدالت مواجه است و با توجه به فرصت کم باقی مانده برای حل این مشکلات، دولت یازدهم باید هر چه زودتر اقدام عملی در این زمینه انجام دهد؛ چرا که چهارماه دیگر از سال 95 گذشته و باز هم از آزادسازی سهام عدالت خبری نشده است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست