رویش نیوز- سرویس سیاسی: یکسال و کمی بیشتر از سکانداری دکتر جمالی نژاد در شهرداری اصفهان می گذرد. سال گذشته در حوالی همین ایام بود که پس از استیضاح پرحاشیه شهردار سابق اصفهان و فعلی قم، شورای شهر از میان حدود 50 گزینه مهدی جمالی نژاد را با رای قاطع اکثریت اعضاء شورا به عنوان شهردار اصفهان انتخاب کرد. پس از گذشت یکسال به گفتگو با شهردار جوان اصفهان نشسته، هم از فعالیت های پرسیده و هم انتقادات را با وی در میان گذاشته ایم.

ابتدای مصاحبه به صحبت های غیر رسانه ای می گذرد. از داستان ورود یک دانشجو به شهرداری نجف آباد در دهه هفتاد تا اینکه چگونه آن دانشجو با پشتکار، تلاش و اخلاص حالا بر کرسی شهرداری کلان شهر اصفهان تکیه زده است. اینکه شهر کمبود دارد و باید دوید و کار کرد و کار تا مشکلات برطرف شود، از زیر پوست شهر می گوید و مشکلات فراوان آن و برای همین وقت ورود به حاشیه ها، جواب دیگران را دادن، بازخوانی گذشته و... را ندارد و این حاشیه ها شهر را از مسیر اصلی دور می کند وگرنه حرف برای گفتن زیاد هست. زمانی هم که سوال می کنیم دلیل این حاشیه سازی ها را چه می داند، بعد از اصرار فراوان به همین حد بسنده می کند که شاید خیلی از این هجمه ها بخاطر تسویه حساب با دیگران است. از عزم جدی برای مبارزه با فساد در شهرداری می گوید و اینکه تیم بسیار قوی ای مسئول اینکار هستند و گزارش های دقیقی تهیه می کنند. از هجمه های مختلفی که از جهات مختلف به شهرداری می شود و می گوید که متاسفانه این حاشیه سازی ها جلوی کار را می گیرد.

 

در ادامه مصاحبه تفصیلی رویش نیوز با شهردار اصفهان را می خوانید:

 

 

*** با یک انتقاد شروع کنیم. وضعیت طرح‌های عمرانی شهر در چه حال است؟مبحثی که برخی منتقدین مطرح می کنند، این است که حجم فعالیت‌های عمرانی در شهر کاهش داشته است.

- من همه‌چیز را با آمار برایتان می‌گویم و برای این کار از آمار معاونت برنامه‌ریزی کمک می‌گیرم نه معاونت عمرانی. ما الآن در حوزه عمران خوشبختانه شادابی خاصی را ملاحظه می‌کنیم. در حال حاضر 1083 پروژه را ملاحظه می‌کنیم که یک سری در حال مطالعه هستند، تعدادی در طراحی و آزادسازی و برخی دیگر هم در فاز اجرا، احداث، تجهیز و بهره‌برداری. از این‌ها 295 پروژه در فاز مطالعه است. 158 پروژه در فاز آزادسازی، 255 پروژه در فاز طراحی و مابقی هم در فاز اجرا، تجهیز و بهره‌برداری. این پروژه‌ها به پروژه‌های کوچک، متوسط و ابر پروژه تقسیم می‌شوند. ابرپروژه‌های شهر اصفهان پروژه‌های قابلی هستند، سالن اجلاس و فاز سوم میدان امام علی (ع) از ابر پروژه‌های ما هستند که خیلی هم به نقدینگی احتیاج دارد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابر پروژه ما قطار شهری اصفهان است، قطار شهری اصفهان یک تاریخچه 50 ساله دارد. اولین مطالعات قطارشهری کشور در اصفهان صورت گرفته است هرچند دیرتر از همه کلان‌شهرها به فاز بهره‌برداری رسید آن‌هم به خاطر مسائلی که در شهرداری و میراث وجود داشت ولی بحمدالله بعد از 53 سال فاز اول قطار شهری اصفهان سال گذشته به بهره‌برداری رسید اما با توجه به این‌کهیک‌قسمتی از شهر را پوشش می‌دهد خیلی از شهروندان سوار مترو نشده و از آن استفاده نکرده‌اند. فاز دوم مترو که تا چهار رها تختی است یک ماه دیگر راه‌اندازیمی‌شود و فاز سوم آن‌که خیلی هم ارزش دارد و تا صفه است و کریدور شمال به جنوب را وصل می‌کند اوایل سال آینده افتتاح می‌شود. منتها پروژه‌ای مثل مترو خیلی پول‌های هنگفتی می‌خواهد و در حد چند صد میلیارد باید به این پروژه پول تزریق شود و واقعاً کار سختی است. من راحت بگویم که تمام پول‌های عمرانی ما کاملاً در قطار شهری هزینه می‌شود. نکته این است که فضای شادابی که در شهر می‌بینیم با توجه به این است که اصل کارهای عمرانی ما در زیر شهر انجام می‌شود. برای خط دوی قطار شهری هم کم‌کم کارهای اجرایی شروع‌شده است و برای ساخت این خط دنبال مشارکت‌کننده هستیم.

تقاطع غیر هم‌سطح استقلال یکی از پروژه‌های بزرگ ما است و چندین پروژه است در قالب یک پروژه. حدود 6 پل در این پروژه پیش‌بینی‌شده است همچنین یک زیرگذر و دروازه ورودی برای اصفهان ‌هم در این پروژه دیده‌شده است. همان‌طور که می‌دانید اصفهان یازده ورودی دارد منتها هیچ‌کدام از این ورودی‌ها در شأن اصفهان نیستند. زیباترین ورودی ما همین ورودی میدان استقلال خواهد شد. ما ساماندهی ورودی‌ها را شروع کرده‌ایم چون شهر اسلامی یک شهری است که ورودی‌های نمادی از شهر طیب و پاک باشد. میدان استقلالبه‌صورت جدی از آذر گذشته آغاز شد و امیدواریم آذر امسال به بهره‌برداری برسد. پس از میدان استقلال هم درزمینهورودی‌ها به سراغ ورودی تشریفات خواهیم رفت. این ورودی که در حال طراحی است از فرودگاه تا داخل شهر است چون اگر توجه کرده باشید ورودی شهر از سمت فرودگاه سیمای مناسبی جهت توریست‌ها ندارد. ابرپروژه دیگر ما که سال گذشته با حضور آقای ظریف آن را کلنگ زنی کردیم نمایشگاه جدید بین‌المللی اصفهان است و ما قول سختی داده‌ایم که امسال آن را به بهره‌برداری برسانیم.

پروژه مهم دیگر ما تقاطع 25 آبان است که تا اواخر تابستان افتتاح خواهد شد.

 

*** تقاطع غیر هم‌سطح25 آبان کمی بیش‌ازحد انتظار طول نکشید؟

- بله به این دلیل که اولین بار بود که پروژه‌ای با این عرض دهانه در اصفهان داشتیم. ازنظر فنی و تخصصی پیچیدگی‌های خاصی داشت و در اصفهان رکورد زدیم. نوروز هم برای رفاه مسافرین کاملاً طرح را متوقف کردیم. ولی در کل باید بگویم پروژه‌هایی که سازمان عمران آن‌ها را اجرا می‌کند سرعت بیشتری نسبت به باقی پروژه‌ها دارد. از پروژه‌های عمرانی که روی آن خوب کار می‌شود، پردیس‌های فرهنگی است که در منطقه 12 یکی از این پردیس‌ها را خواهیم داشت. توسعه خطوط BRT را به جد پیگیری می‌کنیم. چون هرچند که منتقدانی هم دارد ولی اگر شبکه BRT ساماندهی شود بار ترافیک شهر را یقیناً کم خواهد شد. الآن به جد روی تملک و احداث حلقه حفاظتی شهر اصفهان کار می‌کنیم. سعی می‌کنیم که قسمتی از رینگ چهارم را در شمال شهر اصفهان در این دوره تکمیل کنیم.

پروژه‌های دیگری مثل تقاطع غیر هم‌سطح اشکاوند هم تمام‌شده است ولی آزادسازی اطرافش بسیار سنگین است و در حال انجام است، پروژه مهم دیگری که در دستور کار است فاز 3 میدان امام علی (ع) است. درعین‌حالپروژه‌هایی مثل سالن اجلاس و پارک آبی دلفین‌ها هم در حال انجام است. در بحث سالن اجلاس متأسفانه دولت به تعهداتش عمل نکرد ولی بااین‌حال امیدواریم تا ابتدای سال آینده پروژه را به سرانجام برسانیم. درعین‌حال در چنین رکودی نهضت آسفالت داشتیم و در تناژ آسفالت رکورد زده‌ایم. کار زیبایی که ادامه پیدا می‌کند و آقای زنگنه به من گفت که آرزوی 30 ساله من را برآورده کردی پمپ‌بنزین‌های کوچک است که تاکنون 17 عدد از آن راه‌اندازی شده است و نهایتاًدر فاز اول به 50 عدد خواهد رسید. این پمپ‌ها بسیار امن است و به سیستم‌های مجازی چون بازیافت بخارات بنزین مجهز است. کار دیگری که در حال مطالعه است بحث تراموا است که اگر مطالعات به انجام رسید کار تراموا هم در اصفهان آغاز شود.درعین‌حالفرهنگسراها و ورزشگاه‌هایی هم که در حال افتتاح است جز پروژه‌های عمرانی است. اولین بار است در کشور در هر هفته هم افتتاح داریم و هم کلنگ زنی؛مثلاً در منطقه 8 ما پروژه‌هایی افتتاح کردیم که هرکدام از این پروژه‌ها را می‌شدبه‌صورت اختصاصی به آن‌ها پرداخت. الآن شهرداری پروژه‌هایی را به سرانجاممی‌رساند که وظیفه‌اش هم نیست. پروژه‌هایی مثل ورزشگاه‌ها که در سرتاسر شهر در حال افتتاح است. خط‌های جدید BRT در دستور کار قرارگرفته است.

 

*** به نظر می‌رسد در خیابان‌هایی مثل جی که ترافیک آزاردهنده‌ای نداشته است نیازی به BRT نبوده و به شرکت مطالعاتی خطوط BRT انتقاداتی وارد می‌شود.

- ما در شهرها با توجه به افزایش مهاجرت و عدم توانایی در افزایش فضای شهری در مضیقه هستیم و اگر همین روند را ادامه دهیم تا چند سال آینده شهر به یک پارکینگ بزرگ تبدیل خواهد شد. ما هرچه زیرگذر و روگذر می‌زنیم مشکل را حل نمی‌کند. من که خودم سوار دوچرخه می‌شوم دنبال نمایش نیستم، پیامی دارم؛ پیام این است که باید به سمت و سویی برویم که فکر جدیدی بکنیم. چرا در تمام کشورهای پیشرفته جهان BRT هست. به این دلیل که باید اولویت به حمل‌ونقل عمومی داده شود. اگر اولویت ما حمل‌ونقل عمومی است باید فضا را برای خودروهای شخصی محدود کرده و به حمل‌ونقل عمومی فضا دهیم. اگر شخص بداند با حمل‌ونقل عمومی راحت می‌تواند به مقصد خود برسد از آن استفاده می‌کند. پس برنامه ما این است که فضا را برای حمل‌ونقل عمومی آماده‌سازی کنیم. ولی تا این BRT شبکه نشود این کار به هدف اصلی‌اش نمی‌رسد؛اما در مورد جی ما برای این‌که فشار به مردم نیاید مسیر را با نرده جدا نمی‌کنیم. اول با موانع ترافیکی مسیر را جدا می‌کنیم ولی یقین کنید که ما باید یکجا به خودمان فشار بیاوریم و این کار را انجام دهیم. برنامه ما در بحث BRT بسیار گسترده است. در سال جاری خطوط BRT ما به 5 خط خواهد رسید که ظرفیت حمل‌ونقل 300 مسافر را خواهند داشت. برنامه اصفهان ایجاد 12 خط BRT تا سال 1400 است که یک شبکه یکپارچه به‌هم‌ پیوسته اتوبوس‌های تندرو در شهر ایجاد خواهد شد.

اما شما تا چند وقت آینده یک‌ طرحی خواهید دید  که از این لحاظ سخت‌تر از BRT است. من برای اولین بار می‌خواهم شبکه‌های رفت و شد دوچرخه راه‌اندازی کنم؛ یعنی این خیابان‌هایی که گاهاً هم کم‌عرض هستند تازه قسمتی از خیابان را در اختیار مسیر دوچرخه‌ها قرار دهم. ما باید به سمتی حرکت کنیم که مردم مجبور به استفاده از حمل و نقل عمومی  و پاک بشوند البته همزمان زیرساخت های آن را هم فراهم کنیم.

 

*** کمی بیشتر درباره دوچرخه توضیح دهید. همان‌طور که می‌دانید وضعیت موجود ایستگاه‌های دوچرخه در اصفهان در شأن اصفهان نبوده و انتقادات زیادی به آن وارد است.

- ما مردم اصفهان باید سبکمان را عوض کنیم. شما در شهرهایی مثل پاریس، وین و میلان که می‌روید می‌بینید که تعداد ماشین‌ها 5 برابر اصفهان است ولی قو نمی‌پرد. به نظر من یکجا باید مسیر را عوض کنیم و کسی هم که می‌خواهد این کار را بکند خیلی اذیت خواهد شد. من این کار را می‌خواهم انجام دهم و از خودم هم شروع کردم. چرا من خودم با کت‌وشلوار سوار دوچرخه می‌شوم؟ می‌خواهم بگویم که این دوچرخه با اتومبیل خیلی تفاوتی ندارد. باید به‌جایی برسیم که استفاده از این وسایل فرهنگ شود. در بحث دوچرخه هم نویدی که به شما بدهم این است که کلاً ایستگاه‌ها را عوض خواهیم کرد و ایستگاه‌های خودکار جایگزین شده است، مشکلات گذشته حل خواهد شد. شما یقین بدانید در بحث دوچرخه و حمل‌ونقل عمومی من عزمی جدی برای کاردارم. همان‌طور که میدانید اصفهان شهر دوچرخه‌ها بوده است.

آنچه ما درزمینه دوچرخه‌ها در دستور کارداریم اجرای بیش از 100 کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه ایمن تا پایان سال خواهدبود. همچنین 50 ایستگاه مکانیزه دوچرخه در شهر اصفهان ایجاد خواهد شد و بیش از 200 نقطه محل استقرار دوچرخه در گوشه و کنار شهر اصفهان خواهیم داشت. همان‌طورکه می‌بینید انقلابی در این زمینه رخ خواهد داد و این کار در حالی انجام می‌شود که هیچ مدیری در سال پایانی خدمتش از این ریسک‌ها نمی‌کند و احتمالاً هجمه‌هایی به این طرح وارد خواهد شد. این کار مثل دارو است که اول تلخ است ولی بعد درمان می‌کند. ما با جدیت روی حمل‌ونقل عمومی کار می‌کنیم. جوان‌سازی ناوگان عمومی را در دستور کار داریم. اولین کاری که من کردم 170 دستگاه اتوبوس یورو 3 به ناوگان اتوبوس‌رانی تزریق کردیم. الآن هم در این وضعیت بد مالی یک انقلاب در حوزه جوان‌سازی اتوبوس‌رانی در حال انجام است و چند صد دستگاه اتوبوس جدید به شهر اضافه خواهند شد. درحالی‌که 600 اتوبوس بالای 10 سال در شهر موجود است برنامه خرید بیش از 500 اتوبوس جدید را در شهر داریم که تحولی عظیم در زمینه حمل‌ونقل عمومی است و بخش عمده‌ای از آن در سال آینده تحویل شهر خواهد شد. بهره‌برداری از 120 دوربین ترافیکی و همزمان طرح زوج فرد را در شهر داشته‌ایم. هوشمند سازی پارکینگ‌ها را شروع کرده‌ایم. ورود 5000 موتورسیکلت برقی،50 جایگاه شارژ موتوربرقی و ماشین‌های هیبریدی را در آینده خواهیم داشت.

 

*** در بحث امور اداری و چابک سازی سیستم چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

- ما یک نهضت پاسخگویی در همین روزهای پیش رو راه‌اندازی خواهیم کرد. حضور جدی من در شهرداری مناطق و مساجد محله‌ها در قالب این طرح خواهد بود و پاسخگوی مردم خواهیم بود. شورای معاونین را در مناطق خواهیم برد. الآن چندهفته‌ای است که شهردارهایمان در 137 پاسخگو هستند، خود من هم به 137 خواهم رفت. یک پکیجی آماده کرده‌ایم تا نهضت پاسخگویی را در شهر راه‌اندازی کنیم. برای بهبود وضعیت اداری سیستم شهرداری در 4 حوزه اقداماتی انجام داده‌ایم. در حوزه تکریم آیین‌نامه‌های مربوط به تکریم تدوین‌ شده‌اند و فعالیت‌ها یارائه‌ شده توسط شهرداری در جلساتی مرتباً با حضور مدیران مرتبط بررسی می‌شود.

در حوزه منابع انسانی روی ساختار تشکیلاتی متناسب با ابلاغ وزیر کشور بازنگری با رعایت چابکی سیستم صورت گرفته و به وزارتخانه ارسال‌شده است. تطبیق کارکنان شهرداری با ساختار پیشنهادی صورت گرفته و جهت تبدیل وضعیت کارکنان برنامه‌ریزی صورت گرفته است. از کلیه کارکنان شهرداری آزمون‌های روانشناسی مرتبط جهت تطبیق وضعیت شغل با شاغل و رفع مشکلات نارضایتی کارمندان صورت گرفته است. در حوزه کارگزینی وضعیت حقوق کارکنان شهرداری بررسی‌شده و متعادل‌سازی حقوق‌ها با اولویت حقوق‌های کمتر در دستور کار است. پرداخت عائله‌مندی کارمندان در راستای سیاست‌های تشویق به فرزند آوری انجام‌شده و برای رفع مشکلات کارمندان و کارگران جلسات منظمی در حال تشکیل است. برای رفاه کارکنان نیز افزایش سطوح رفاه کارکنان، بررسی مشکلات خاص کارمندان و به‌ویژه کارگران، تشکیل کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، تشکیل کانون فرهنگی پرورشی کارکنان شهرداری و پیگیری طرح مسکن کارکنان در دستور کار قرارگرفته است. در این زمینه می‌توان به سامانه ایساپ (esup.ir) اشاره کرد که برای خدمات غیرحضوری درزمینه شهرسازی آماده‌شده است.

 

*** یک انتقادی که دریکسال گذشته درباره شما بوده، این است که حضور رسانه‌ای شما بسیار زیاد است. آیا پاسخی با این بحث دارید؟

- چون حضورم در مجامع مختلف زیاد هست و در بدنه مردمی شهر زیاد هستم خودبه‌خود این حضورها رسانه‌ای می‌شود و به نظر زیاد می‌آید؛ اما به‌هیچ‌وجه این‌گونه نیست که من به دنبال این باشم که در رسانه حضور پیدا کنم. این را به مجموعه‌های رسانه‌ای که زیر نظر شهرداری هم هستند مکرراًگفته‌ام که کار مهم است و باید برجسته شود و نه اشخاص. حتی برخی از گروه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی که بعضاً مطالبی را منتشر می‌کنند، خواسته‌ایم و به آن‌ها هم این تذکر را داده‌ام.

 

*** در چند وقت گذشته اطراف شما حاشیه‌هایی پدید آمده و حتی برخی تهدیدها از سوی گروهی خاص به شما واردشده است. صحبت از مختار و انحراف و...آیا پاسخی به این صحبت‌ها می‌دهید یا همچنان می‌خواهید در مقابل آن‌ها سکوت کنید؟

- من همیشه و در هر پستی که بوده‌ام به گذشتگان احترام گذاشته‌ام و امیدوار هستم که آن‌ها هم درک متقابل داشته باشند. اعتقاد من این است که به‌قدری کار در شهر وجود دارد که فرصتی برای پرداختن به این فضاها نه داشته‌ایم و نه خواهیم داشت. شعار من در شهرداری کار و کار و کار است و فکر می‌کنم که همین کار پاسخی به این حاشیه‌ها است.

 

***در مدیران شما در شهرداری از همه گروه‌ها افراد شاخصی حضور دارند. این هم مثبت است و هم این‌که حاشیه‌ای ایجاد می‌کند. نقطه مثبتش استفاده از تمام ظرفیت‌ها است اما از طرف مقابل حاشیه‌ای که وجود دارد این شایعه را ایجاد کرده است که شما در این زمینه به همه گروه‌ها سهمی داده‌اید؛ و آیا نگران نیستید افرادی که در سیستم گذشته هم در شهرداری بوده‌اند حال در این شرایط به ایجاد حاشیه درون سیستم بپردازند.

- من اعتقاد دارم انسان اگر خلوص نیت داشته باشد و صادقانه کار کند بدنه سیستم هم آن را درک می‌کند. وقتی مدیر ارشد دستگاه با یک نیت خالص، انگیزه زیاد و عشق صادق به کار می‌پردازد خواه‌ناخواه همه مثل آهنربا جذب می‌شوند. ما در مسیری که کار می‌کنیم این انگیزه را داریم. در معاونین من، همه معاونین ژنرال هستند و همگی با خلوص نیت کار می‌کنند. تمام تجاربشان را در اختیار توسعه شهر قرار داده‌اند. کم‌فروشی هم نمی‌کنند. برخی از دوستان انرژی برای کار می‌گذارند که در زمان مدیریت خودشان این‌گونه کار نمی‌کردند. خوشبختانه مباحث شهری دغدغه‌ای است که بین همه جریان‌ها مشترک است. در مورد سهم دادن به گروه‌های مختلف هم خدمتتان عرض کنم که من در همان هفته اول اکثر مدیرانم را انتصاب کردم و حکم زدم. اگر قرار به سهم دادن به گروه‌های مختلف بود مطمئناً این انتصابات زمان بیشتری می‌برد. این‌که خود من 20 سال در این استان و 12 سال هم در شهرداری کارکرده‌ام و تقریبا همه را می‌شناختم. اگر توجه کنید الآن که یک سال از آن زمان گذشته است احساس می‌کنم حداقل 90 درصد این انتصابات درست بوده و بهترین‌ها بوده‌اند.

*** شخص شما در حمایت از مدیران زیرمجموعه چه اقدامی انجام داده است؟

- شهرداری اصفهان یک خانواده خیلی گسترده است، تنوع کار، تعداد مسئولیت‌ها و در کل گستردگی زیادی دارد. مدیریت شهرداری چون مدیریت درآمد و هزینه توأمان است مدیریت متفاوتی است. شما خیلی از دستگاه‌ها را می‌بینید که فقط مدیریت هزینه‌اند. دولت پول می‌دهد و این‌ها هزینه می‌کنند. مدل شهرداری هم مدیریت درآمد است و هم مدیریت هزینه. خیلی سخت است که از مردم مستقیماً پول بگیرید. به همین دلیل یقین بدانید اگر پشتیبانی از مدیران نباشد هیچ کاری انجام نخواهد شد. مدیر و شهردار منطقه ما باید پشتش گرم باشد تا کار را بتواند به‌خوبی انجام دهد. شهردار منطقه ما خودش یک شهردار شهر است. یکجایی ممکن است یک خطایی توسط مدیری سر بزند. یقیناً این است که تشویق و تنبیه در سیستم‌ها توأمان است. مدیرانی نظارتی ما فوق‌العاده قوی هستند، دغدغه‌مند کار می‌کنند. درعین‌حال خوشبختانه مدیران مناطق و سازمان‌ها هم به این درک رسیده‌اند که باید طبق ضوابط و مقررات کار کنند.

 

***ارتباط شهرداری اصفهان با باقی دستگاه‌های موجود در شهر در چه سطحی است؟

- خوشبختانه باید به شما بگویم که این ارتباط فوق‌العاده خوب است. شهرداری اصفهان شعار خود را کار و کار و کار قرارداده است. تعاملش با باقی دستگاه‌ها هم زیاد بوده و هم زیاد هست. دستگاه‌ها هم همراهی خوبی داشته‌ و هیچ دوره‌ای نداشته‌ایم که این دستگاه‌هااین‌قدر همراهی داشته باشند. الآن کارهای مشترکی که با دستگاه‌های مختلف انجام می‌دهیم نشان‌دهنده این است که ما باهم همدل هستیم. شاید این تعامل در سال‌های اخیر منحصربه‌فرد بوده است.

 

*** در بحث‌های زیست‌محیطی با توجه به این‌که دغدغه شخصی‌تان‌ هم بوده است چه اقدامات مثبتی انجام داده‌اید؟

- ما در بحث زیست‌محیطی کارهای زیادی کرده‌ایم که من تیتروار می‌گویم: یکی بحث ترافیک است که خدمتتان عرض کردم، استفاده از وسایل حمل‌ونقل برقی است. ما اولین شهری بودیم که با معاونت فناوری رییس جمهوری تفاهم‌نامه نوشتیم. امیدواریم که به‌تدریج کار موتورهای برقی و خودروهای هیبریدی را در شهر آغاز کنیم. پویش فرهنگ ترافیک کار مهمی بود که در همین زمینه انجام شد. توسعه و ایجاد خطوط BRT و هوشمند سازی ترافیک شهر نیز در حال انجام است. جایگزین کردن اتوبوس‌های جدید که ما می‌خواهیم عمر ناوگان اتوبوس‌رانی را از 10 سال به 4 سال برسانیم. سرعت بسیار زیادی به پروژه قطار شهری بخشیده‌ایم. کار بسیار ارزشمندی که برای اولین بار در اصفهان انجام شد و الگوی شهرهای کشور شد توسعه حجمی فضای سبز است، همان‌طور که مطلعید شهر اصفهان همیشه یک باغ شهر بوده به‌جای توسعه سطحی به سراغ توسعه حجمی فضای سبز رفته‌ایم. استفاده بهینه از آب و بازیابی پساب‌ها در دستور کار قرارگرفته و در بحث پساب‌ها به جد ورود پیداکرده‌ایم. جایگاه‌های سوخت کوچک و ایجاد زیرساخت‌های تحقق شهرداری الکترونیک نیز در همین راستا بوده است. استفاده از انرژی‌های پاک که در برخی از طرح‌هایمان استفاده از انرژی خورشیدی به‌جای انرژی‌های فسیلی، ساماندهی مشاغل شهری و انتقال کارگاه‌های مزاحم شهری به شهرک‌های کارگاهی در دستور کار است. افزایش و توسعه جایگاه‌هایCNG و افزایش جایگاه‌های معاینه فنی در حال انجام است.

***اقدامات شهرداری در حوزه معاونت فرهنگی چه بوده است؟

- یکی از کارهای خوبی که ما در این حوزه داشته‌ایم شعاری است که برای این حوزه انتخاب کرده‌ایم. فرهنگ به‌اضافه 6، فرهنگ منهای 3که شهر باید 6 شاخص داشته باشد و از 3 شاخص به دور باشد. اجرای عملیات‌های موضوع محور، ایجاد دفاتر تخصصی فرهنگی، کیفیت‌بخشی به خدمات فرهنگی، تولید محصولات فرهنگی و مذهبی شاخص، اجرای ویژه‌ برنامه‌های شهری و تکوین نخبگان فرهنگ و هنر 6 شاخصی است که باید داشته باشیم و 3 شاخصی که باید از آن‌ها پرهیز کرد عبارت‌اند از اقدامات بی‌آتیه، تولیدات بی جاذبه و هزینه‌های بی‌رویه در حوزه فرهنگ.

در معاونت فرهنگی ما اقدامات فوق‌العاده‌ای صورت داده‌ایم که واقعاًقابل‌توجه است و گزارش همه آن‌ها در این گفتگو امکان‌پذیر نیست؛ اما من به چند مورد از مهم‌ترین اقداماتی که انجام‌شده است اشاره می‌کنم: احداث مراکز توانمندسازی زنان سرپرست خانواده در 4 نقطه شهر اصفهان، مردم محوری پروژه‌های شهری، مساعدت 40 میلیارد تومانی به مساجد و کمک یک‌میلیاردی به موسسه‌های قرآنی و مساعدت به هیئات مذهبی شهر در قالب طرح قافله عشق، برگزاری همایش ویژه تجلیل از بانو علویه همایونی در زمان حیاتشان، برگزاری جشنواره استعدادیابی استندآپ کمدین‌های اصفهان، تجلیل از مادران شهدا در همایش اسوه‌های صبر و مقاومت، افتتاح 166 خانه و کانون سلامت در اصفهان و تشکیل شناسنامه سلامت در 10 محله اصفهان، برگزاری جشنواره زمستانه ایرانی‌ام در ایام دهه فجر، استقرار 13 معاونت فرهنگی در مناطق شهر، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در حوزه فرهنگی بین دو شهر اصفهان و تبریز، برگزاری هفته فرهنگی گردشگری تخت فولاد و رونمایی از جلد چهارم دانشنامه تخت فولاد، تجلیل از هنرمندان اصفهانی و رونمایی از سند اولویت‌بندی مؤلفه‌های نقشه فرهنگی شهر اصفهان و در پایان‌هم یکی از آخرین و مهم‌ترین برنامه‌های ما برگزاری هفته نکوداشت اصفهان و ویژه‌برنامه من اصفهانی‌ام بوده است.

 

*** برخی برنامه های هفته نکوداشت اصفهان مورد انتقاد قرار گرفت. برای اصلاح این ضعف‌ها یا اگرانتقادات را وارد نمی دانید، برای آگاه‌سازی مخاطبان آیا فعالیتی انجام داده اید.

- یقیناً وقتی این حجم از برنامه در یک هفته انجام می‌شود که بیش از 400 برنامه بوده است چنین فضاهایی پیش می‌آید و ممکن است اشتباهاتی هم رخ دهد. لازم به ذکر است که فقط یک برنامه که برنامه من اصفهانی‌ام بود مورد انتقاد قرارگرفته است و به باقی برنامه‌ها نقدهای آنچنانی وارد نشده است. همان برنامه‌ای هم که موردانتقاد قرار گرفت مربوط به ذائقه گروه خاصی از جامعه بود اما یقین بدانید وقتی برنامه‌ها زیاد می‌شود چنین نقدهایی هم وارد می‌شود که می‌تواند درست هم باشد. برای همین ما بلافاصله بعد از هفته نکوداشت یک جلسه برای نقد این برنامه‌ها برگزار کردیم و از صاحب‌نظران دعوت کردیم که برنامه‌ها را نقد کنند. یقین بدانید در سال آینده سعی می‌کنیم نقدها را برطرف کنیم. برای ما نظر علما و فرهیختگان اهمیت والایی دارد و این نظرات را مدنظر قرار خواهیم داد.

 

*** برخی از اعضای شورای شهر انتقادات و سوالاتی را نسبت به شهرداری مطرح نموده اند. آیا پاسخی به این سوالات داده اید؟

- سوالاتی که توسط اعضای شورای شهر در صحن علنی یا به صورت کتبی از شهرداری پرسیده شده است توسط ما کتباً به شورای شهر پاسخ داده شده و خواهد شد.

 

*** فعالیت‌های شاخص دیگری حوزه‌های شهرداری در این یکسال چه بوده است که در پایان بخواهید به آن ها اشاره کنید؟

- یکی از فعالیت‌های شاخص شهرداری اصفهان بهره‌برداری از آکواریوم اصفهان بوده است. طرحی که در کشور بی‌نظیر بوده و مورد استقبال فوق‌العاده‌ای قرارگرفته و در کشور زبانزد است. ما در طی سال گذشته تصویب برنامه راهبردی اصفهان 1400 را داشته‌ایم. اولویت‌های راهبردی برنامه اصفهان 1400 کاهش‌ آلاینده‌ها، توسعه حمل‌ونقل عمومی، سرمایه‌گذاری و مشارکت با اولویت گردشگری، توسعه زیرساخت‌های سازگار با محیط‌زیست، روان‌سازی عبور و مرور و فرهنگ شهروندی و اعتلای دین و اخلاق می‌باشد. این برنامه ویژگی‌های خاصی دارد که مهم‌ترین آن‌ها حرکت به سمت برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای به‌جای برنامه‌ریزی سازمانی، حرکت به سمت توسعه شهر با مشارکت مردم می‌باشد و با رویکرد هدف سو و مشکل سو و در دو قسمت پیشرفت شهر و تحول شهرداری تدوین‌شده است.

بودجه سال 95 نیز با همکاری معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فن‌آوری اطلاعات با رویکرد جلوگیری از انحراف و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حرکت به سمت شهرهای تاب آور با اقتصاد مقاومتی تدوین‌شده است. اگر بخواهم مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه 95 را بگویم مواردی چون افزایش سهم درآمدهای پایدار، تدوین بودجه در یک فرآیند منطقی و تصویب آن در یک فضای تعاملی، افزایش اعتبارات محرومیت‌زدایی به‌صورت موضوعی و موضعی بوده است. یکی از نکات ویژه هم این است که بودجه 95 با اولویت راهبردی بوده و به‌نوعی بودجه استراتژیک تدوین‌شده است.

حوزه دیگری که شهرداری در آن فعالیت‌های قابل‌توجهی داشته حوزه خدمات شهری بوده است. زیباسازی و نصب المان‌های جدید و فضاسازی در شهر، راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی سالن همایش‌های بین‌المللی، آغاز فعالیت پایگاه‌های مدیریت بحران در مناطق 15 گانه شهرداری، کاشت 230 هزار درخت در هفته درختکاری به یاد 230 هزار شهید انقلاب و طراحی و مطالعات پارک‌های مصنوعی و شناسایی درختان و درختچه‌های بومی و غیربومی سازگار برای استفاده در فضای سبز اصفهان از مهم‌ترین اقدامات این حوزه بوده است.

 

*** ممنون بابت وقتی که در اختیار رویش نیوز قرار دادید.

- من هم تشکر می کنم بابت وقتی که گذاشتید، انشاءالله که موفق باشید

نظرات (85)

 1. علی 1395/04/28 14:07

  سلام خوبه دیگه رویش پستاشون را گرفتن باید مصاحبه هم بگیرن . کاش در مورد انتصابات در بازیافت و مدیریت اداری هم میپرسیدید

 2. مصطفی حسینی 1395/04/28 14:26

  سلام بر دوستان عزیز و گرامی اولا تواین یکسال هروقت شبکه اصفهان را مشاهده کنید می بینید شهردار محترم تو یه جلسه،سمینار،همایش و ... هست گاهی به خودم میگم شهردار کاری جز این شرکت در این مراسم ها نداره؟ دوما میشه آقای شهردار سوار بر دوچرخه هائی بشند که همه سوار میشند؟ آقای شهردار سوار بر بهترین دوچرخه میشند اون وقت انتظار دارن مردم سوار دوچرخه های داغون شهرداری بشند!!!!

  • سجاد 1395/04/28 20:10

   از كي تا حالا دوچرخه لاري و بدون دوچرخه شده بهترين دوچرخه؟ ضمنا دوچرخه اي بايد باشه كه حدود ٣٠ كيلومتر رو در روز بشه باهاش رفت. ولي انتقاد شما واقعا از سر دلسوزي و كارشناسيهء مشخصه

 3. 1111 1395/04/28 14:55

  در سالگرد انتصاب جمالی نژاد به شهرداری اصفهان رویش نیوز رپرتاژ خود برای جمالی نژاد را به اوج رساند

 4. رؤیا 1395/04/28 14:58

  هیچ اقدام عملی در جهت تغییر در شهرداری طی مدت حضور ایشون مشاهده نمیشه؟!!!

 5. مصیب پور 1395/04/28 14:59

  مبارزه با فسادی که شهردار گفتند کجا اتفاق افتاده که ما ندیدیم، هنوز هم کسانی که آشنا داشته باشند با ارقام خیلی پایین تری کارهاشون در شهرداری راه می افتد و بیچاره کسانی که کسی را در سیستم شهرداری ندارد

 6. ستاره 1395/04/28 15:00

  واقعاً شهردار جدید اصفهان مردمی اند و با این که برای وی خیلی سخت در همه مراسم هایی که در محلات برگزار می شه حاضر بشه، جای تشکر و تقدیر خدا قوت شهردار پرتلاش اصفهان

  • سياره 1395/04/30 05:44

   بله واقعا جاي تشكر داره از اقاي كار كار كار ايشون اينقدر مردمي هستند كه يك شعبه از شهرداري و توي صدا و سيما افتتاح كردند كه مردم دلشون براشون تنگ نشه! تنها هنرشون به غير از مصاحبه ها توي اين يك سال گذشته افتتاح پروژه هاي مديريت قبليست كه با تهمت و افترا فرصت رشد از اصفهان گرفتند.

   • زمین 1395/04/30 10:39

    شعبه را که شهردار قبلی دایر کرده بود. تازه هرچند وقت یه بار غیر خودش همه هم حزبیاش رو هم تو شبکه های مختلف میتابوند. فعلا تفریغ بودجه 93 رو دریابید که بخاطر همین کارهای صدا وسیمایی شهردار رای نیاورده. تهمت و افترا کجا بود آخه؟ کدوماش تهمت بود؟ حرف های دادستان؟ بعید میدونم. خود شهردار قبلی هم پروژه های قبلیا رو اجرا کرد. حالا اگه پروژه جدید می رفت سراغش که خود شماها می گفتین این همه هزینه برنامه ریزی شده چرا ادامه نداده. ضمن اینکه کلی پروژه جدید برنامه ریزی و در فاز اجرا قرار گرفته.

    • كهكشان 1395/04/30 23:29

     تهمت و افترا و حتي توي همين كامنت ساده هم ميشه ديد! دادستان اگه چيزي براي ثابت كردن داشت تاحالا رو كرده بود اما افسوس كه همه يادشون رفته سرنوشته هممون يه قبر تاريك... هيچكس نميتونه خدمات گذشته رو فراموش كنه شما هم بچسبيد به همين حرفاي نخ نما و سياسي بازي. فقط مردم و فداي قدرت پرستي خودشون كردند.

 7. نکیسا 1395/04/28 15:01

  اقدام شهردار در جهت گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در اصفهان خیلی خوبه، من که از این کارشون واقعاً تشکر می کنم برای شهری که معروف به شهر دوچرخه بوده زشت ه این همه در ترافیک خودروهای تک سرنشین باقی معطل بشیم

 8. مجتبی ورپشتی 1395/04/28 15:04

  واقعاً نمی دونم چرا شورای شهر در ابتدای دوره چهارم دست به اون انتخاب پرانتقاد زد و حدود دو سال شهر را با رکود مواجه کرد؟ خدا را شکر که تصمیم انقلابی شورا در سال گذشته گرفته شد و روح جدیدی بر شهر حاکم شد روحیه جهاد و خدمتی که در اویل دوره دوم شوری شهر هم در شهر شاهد بودیم و پس از مدتی فروکش کرد

  • من 1395/04/28 15:07

   واقعاً شرم آوره که این مدیریت فعلی را جهادی می دانید، تیم قبلی این همه امکانات برای شهر ایجاد کرد از ساخت مترو تا مجموعه 8 ساله آکواریوم تا سالن اجلاس پروژه میدان استقلال این همه دوربرگردان‌هایی که بعداً به پل ها اضافه می شد و ... تا ...

 9. کیمیا 1395/04/28 15:06

  و مختار خواهد آمد ...

 10. مهندس عمران 1395/04/28 15:14

  یعنی تقاطع غیر همسطح 25 آبان از مجموعه پل های دفاع مقدس صفه یا خیابان دو طبقه امام خمینی یا ... پیچیده تر ؟!! این پروژه قرار بود بهمن 94 به بهره برداری برسه.با چند ماه تاخیر اعلام کردن خرداد 95 افتتاح میشه حالا هم که بوش میاد تا شهرویور ماه هم افتتاح نمیشه. و این چیزی جز حیف و میل بیت المال نیست.چرا افرادی که نظر میدادند " برای شعار مدیران قبلی مدت بیشتری نسبت به مدت مورد نیاز واسه افتتاح پروژه ها قول میدند..." سکوت اختیار کردند؟!

  • منتقد 1395/04/30 08:31

   حتي پروژه هاي معمولي و با هزينه ي اضافي هم بيشتر از حد معمول طول كشيده، يكي از پروژه هايي كه در حد هيچ محسوب ميشه ساماندهي خيابان جامي ه از آذر 94 شروع شده و طيق اعلام بايد 4 ماهه تموم مي شد بعد از اينكه كلي خيابان بسته بود و مردم به زحمت رفت و آمد مي كردند براي تعطيلات عيد كه مسافران توي اين خيابان رفت و آمد مي كنند سرهم بندي شد و هنوز كه هنوزه اين پروژه تموم نشده فكر كنم پروژه ي 4 ماهه يكساله بشه، اين كه يه خسنگ فرش خيابان معموليه ديگه از پروژه هاي بزرگ نميشه انتظار داشت كه توي مدت مشخصش تموم بشه. اين است مديريت جهادي البته ببخشيد بيشتر جهاد رسانه ايه اينم بگم كه من هم منتقد شهردار سابقم بودم و هم شهردار فعلي متاسفانه اصفهان هنوز نتونسته به مديريت شهري لايقش دست پيدا كنه

  • انصاف 1395/04/28 15:27

   میدان 25 آبان بیشتر از معمول طول کشیده درست، خود شهردار هم که قبول داره. ولی همه چیا با هم ببینیم، اولاً که پروژه از وسطای اسفند تا آخر فرودین بخاطر نوروز تعطیل بود. ثانیا اینکه دست پیمانکاره و خود مجموعه سازمان عمران نیست. پیمانکار داره وعده خلافی می کنه.

   • مهندس منصف 1395/04/28 18:28

    اولا هیچ پیمانکاری علاقه نداره در پروژه ای گیر بکنه.ثانیا شاید منابع مالی فراهم نشده ثالثا وعده خرداد ماه توسط تیم فعلی داده شده و موارد دیگر . و در آخر اون کسی که همه ی این مسائل را باید باهم ببینه و تدبیر کنه آقای شهردار هستند.

 11. اسماعیلی 1395/04/28 17:04

  خیلی جالبه !!! دیروز خبرگزاری تابناک اصفهان به طور غیر مستقیم و بدون ذکر اسم رویش از جواب های جمالی نژاد پرده برداری کرده بود. این یعنی تابناک و رویش هم دست شدن تا به هر قیمتی از شهرداری در مقابل ریخت و پاش ها دفاع کنند. حتی کار به جایی رسیده که رویش به ظاهر اصولگرا بلندگوی اعضای اصلاح طلب شورا و اصحاب فتنه شده و نطق های آنان را رپورتاژ می کنند اما نطق اعضای اصولگرا در اعتراض به ریخت و پاش ها در نطفه خفه میشه. در مقابل چند مشت دلار ؟؟؟؟ در مقابل چند پست و منصب؟؟؟؟

  • برای نمونه 1395/04/28 17:39

   rooyeshnews.com/109068 rooyeshnews.com/107816 خداوند عاقبت هممون رو بخیر کنه

  • نطق های اعضاء شورای شهر در خصوص شهرداری همه در رویش نیوز کار شده اند. هم نطق های منتقدین مانند آقایان فولادگر و قربانی و هم نطق های مخالف آن مانند آقای زادهوش. صحبت های آقای معین هم نطق نبوده که گزارش تفریغ بودجه شهرداری و نظر کمیسیون اقتصادی شورا بوده است. می ماند تهمت های که زده اید که باشد میان ما، شما و خدا.

   • ماه 1395/04/28 20:39

    احسنت بر رویش نیوز یعنی اینها هبچی ندارن بگن، میان تهمت میزنن احسنت به این حرفه ای گری

   • اسماعیلی 1395/04/28 18:10

    چه عجب به سخن در آمدید!! خبر اصلاح طلبان در گروه تلگرام رویش رپورتاژ می شود ولی نطق اصولگرایان در گروه تلگرام که هیچ در خود وبسایت هم در وسط صفحه کار نمیشود. نطق آقای شریعتی هم چون همراستا با اهداف شما نیست فیلتر می شود. راستی از اعضای رویش که در شهرداری یا سازمان های آن مشغول کار هستند چه خبر؟

    • ماه 1395/04/28 20:36

     خب اگه بخوای اسم اعضای مجمع اصولگرایان که در زمان سقاییان وارد شهرداری شدند رو بنویسم ولش کن چون دو روز طول میکشه نوشتن اسم این همه آدم!!!!

    • علی 1395/04/28 19:36

     خخخخخخ. رفتی گشتی یه خبر که رویش نزده رو پیدا کردی، اینجا گفتی. برادر، آقای شریعتی هفته بعدش بر خلاف نطق هفته قبلش حرف زد، رویش اونم نزد. واقعا فرق بین گزارش کمیسیون اقتصادی شورا و نطق رو نمیفهمی؟ نطق های اعضای شورا که در خصوص حاشیه ها بوده، هیچکدومش وسط نرفته، نه موافق و نه مخالف. همون حرف آقای معن هم که این همه چزونده شما رو وسط نرفته و همون کنار رفته. حالا شما یکم فکر‌کن ببین رفیق رفقای قم نشینت چیکار کردن تو سال ۹۳ که تفریغ بودجه رد شده .حالا اگه رویش خبر رد تفریغ رو نمیزد، مشکل حل بود. صچرت مسئله اشکال مالی شهرداری زمان شهردار قمه، حرف سر نطق نیست. هر وقت شورا گزارش تفریغ این شهردار رو هم رد کرد، رویش تو کانالش میذاره، نگران نباش. میخاد اصولگرا گفته باشه یا اصلاح طلب.یه بار دیگه میگم، شاید بفهمی، اون گزارش تفریغ کمیسیون اقتصادی شورا بوده، نه نطق یه عضو.فهمیدی؟ بعید میدونم.

 12. شهر شاد 1395/04/28 17:43

  درود بر تو که با امدنت در این مسولیت به گذشتگان فهماندی که فقط کار البته نه کار سیاسی

 13. نوید 1395/04/28 17:51

  سلام. اولا باید از شورای شهر بابت تغییر شهردار و ایجاد فضای تازه در مدیریت شهر ؛ تشکر کرد. واقعا در مدیریت قبلی که 12 سال به طور مطلق بر شهر حاکم بود به علت تمامیت خواهی و عدم پذیرش دیدگاه های دیگران و حلقه محدود و چند نفره در شهرداری ؛ فرصت های زیادی از شهر ؛ گرفته شد.و استیضاح بزرگترین خدمت به شهر و شهروندان بود. دوما رویکرد آقای جمالی نژاد در مردم گرایی و اعتقاد به مشارکت مردم ؛ رویکردی کاملا درست ؛علمی و جهادی است . هر چند نقدهایی هم به ایشان وارد است ؛ اما با همه این نقدها هم ؛ رویکرد ایشان بسیار درست و بسیاربهتر از رویکرد متکبرانه و مغرور قبلی است .

 14. وضا 1395/04/28 18:01

  شيوه انتخاب جمالى نژاد به عنوان شهردار اصفهان جاى سؤال است. ايشان كه دم از معرفت و اخلاص ميزنند به طور مستقيم يا غير مستقيم در عزل شهردار سابق كه استاد ايشان است نقش داشته ،حال چطور است كه ايشان ميگويد در هرپستى كه بوده ام به گذشتگان احترام گذاشته ام؟؟!!!ايشان همچنين به طور مستقيم يا غير مستقيم در تهمتهايى كه به عنوان فساد توسط رسانه هاى نزديك به ايشان و روابط عمومى به شهردار سابق زده مى شود نقش دارند!! مگر اينكه به طور مستقيم از اين رسانه ها طبرى جويند!! مردم آگاهند و مي دانند چه كسى با خلاص و براى مردم كار مي كند نه براى ماندن در مقام!!!

  • رضا 1395/04/28 19:45

   خوبی شما؟ نکنه انتظار داشتین کسی شهردار نشه چون سقائیان استیضاح شده بود؟خخخخخخ انگار یادتون رفته پارسال قبل استیضاح چه خبر بود تو شهرداری؟ خبراش هنوز هست، برین یه نیگا بندازین. هرچی سازمان نظارتی بود تو شهر ریخته بودن دفتر شهردار. فراموش کار شدین انگار

   • اوه اوه ریختن.!!!خیلی خنده دار بود.با آگاهی که از دکتر سقاییان نژاد و اقتداری که زمان ایشون حاکم بر شهر و شهرداری بود بعید است حتی بالاترین فرد نظارتی شهر بدون هماهنگی و اجازه ایشان وارد دفتر شهردار بشه.

    • محمدسعید 1395/04/29 11:04

     فعلاً جناب سقائیان نژاد باید تشریف بیارند و در مورد تفریغ بودجه 93 جواب بدهند! خیلی جالبه، که اقتدار یه مدیر باعث بشه مسئولین نظارت برای ورود به دفتر از ایشون اجازه بگیرند و اتفاقاتی که در اطرافشون افتاده و یه عده ای هم در گیر و دار دادسرا هستند را نتونسته جمع و جورشون کنه!!!

     • بصیر 1395/04/29 12:33

      خخخ ... سال 95 هم 6 ماه ازش گذشت تازه یادشون افتاد 93 رو بررسی کنند؟اگه واقعا ترس از جواب های دکتر را نداشتن این مسائل را زمان خودش بررسی میکردند.درضمن 11 نفر مخالف هم که احوالشون از همون ابتدا مشخص بود.با این حرفا خودت جواب خودت دادی همه این مسائل سیاسی کاری بوده و هست.در ضمن اقتدار با نیت و کارهای خالصانه و مفید و پاک دستی و باج ندادن اون هم نه تو یکی دو سال بلکه بیش از 30 سال ایجاد میشه.

      • نصیر 1395/04/29 12:44

       آره دیگه 11 نفر از اول مشخص بود. فقط نمیدونم امثال .... و .... که رایشون تو هفته آخر و روز آخر عوض شد و توی لیست خادمان حامی شهردار هم بودند، چطور از اول مشخص بود. البته اقتدار با انحصارطلبی و خفه کردن صدای اعتراض و... هم بدست میاد، شما خیلی فکرشا نکن. حالا سیاسی کاری یا غیر سیاسی کاری، فعلا که باید جواب وضعیت بودجه سال 93 رو بدند، اونم از قم.

       • ناصر 1395/04/29 13:30

        نصیر حرص نخور. وقتی خود شورا نظارت داشته و ذیحسابی هم که خود شورا گذاشته تفریق بودجه را تایید کرده دیگه تو چرا خودتو به آب و آتش می زنی. اینم مثل بقیه کارای سیاسی شوراست که مثال تف سر بالاست. شورا باز دوباره خودشو کوچیک می کنه. گرچه می دونم تو خودت هم از مفهوم تفریق بودجه سر در نمیاری.

        • نصیر 1395/04/29 13:49

         آره دیگه. هرکی دم از اشتباهات آقای شهردار سابق بزنه، سیاسی کاری کرده. فقط کسایی درست میگن و قانونی عمل می کنند و برای خدا که خوب شهردار و اطرافیانش رو بگند. منطق در حد لالیگا. شما که میدونی تفریغ یعنی چه برادر من، با قاف نمینویسن.

    • رضا 1395/04/28 22:39

     شما‌ که راست میگین. آره، اصلا هیچ اتفاقی نیفتاد. کسی هم بازداشت نشد. دادستان و... هم حتما داشتن خاطره چراغونی سال قبلش رو تعریف میکردن تو مصاحبه ها.

   • آگاه 1395/04/28 21:10

    شما هویت اصلیتون معرفی کنید ببینیم واقعا شما اونجا تشریف داشتید(دفتر شهردار) یا داری تهمت میزنی؟ هرچند من 100 درصد مطمینم اونجا خبری نبوده واسه آگاهی دوستان میگم که شما وامثال شما را بشناسند.

   • وضا 1395/04/28 20:08

    رضا عزيزم من خوبم . تو خوبى؟؟هر كى مى خواهد شهردار بشود بشود كه ايشان هم شدند اما ادعاى معرفت و اخلاص هم نكند!! به ياد داشته باشد كه بود و كه شد و چگونه؟؟ ريا و نفاق وتهمت نباشد مشكلى نيست!!

 15. ناپلئون 1395/04/28 18:21

  پیشنهاد می کنم رویش به جای پوشش این همه ریا کاری حد اقل ۱ بار سکوت را بشکند و مطلبی تحلیلی راجع به ائتلاف جبهه پایداری و اصلاح طلب در شورا کار کند. البته اگر منافعتان به خطر نمی افتد.

 16. Somaye 1395/04/28 18:38

  Aghaye shahrdar javabgoo hazine haye pardakht shode be seda va sima nabodand?

 17. masoud 1395/04/28 19:40

  ممنون از شهردار که خودش رو وارد حاشیه نمیکنه. جدا شهر به کار احتیاج داره. این آقایون هم دست و پای الکی میزنن. مردم خوب میفهمن کی داره کار میکنه و کی داره سنگ میندازه وسط کار.

 18. پیام 1395/04/28 19:48

  آقای جمالی نژاد . شما بازیچه دست رییس شورا قرار گرفتی. همه مهره ها رو برات چیدن. در سال اقتصاد مقاومتی از پول بیت المال قراداد سنگین با صدا سیما می بندید و آقای امینی و دوستانشان کماکان سکوت کرده اند.

 19. پیام 1395/04/28 20:10

  آقای جمالی نژاد تو همه کانال ها هستند از کانال ۱ و ۲ و ۳ بگیر تا کانال اصفهان.

 20. جمال 1395/04/28 22:04

  با ريا وتزوير ونامردى نمى توان محبوب دلها شد!!! اگر مرديد چرا اعتراف نميكنيد٩٥٪‏ پروژه هايى كه افتتاح ميشوند محصول مديريت شهرى سابق است؟؟!!چرا پروژه هايى مانند ميدان استقلال كه در مديريت قبل كلنگ زده شد مجدداً در زمان مديريت جديد كلنگ زده شد؟؟اين بد اخلاقيها اسمش چيست دوستان عزيز؟؟؟؟

 21. هادی 1395/04/28 22:20

  آره آقا. شماها راس میگین. اصلا تو این دوساله چرا، از قبل اسلام تا حالا هرچی کار توی اصفهان شده و میشه و تا آخر دنیا هرچی کار خواهد شد، مال زمان سقائیان نژاده

 22. سامان 1395/04/28 22:35

  میگم که احتمالا اشکالات و نارسایی ها و مصیبت های شهر که ثمره اون ۱۴ سال نیست که، فقط کلنگ میدون استقلال مال زمان شهردار قمه؟ ای دریغ، دریغ، دریغ از یه ذره انصاف و حق طلبی.

  • مهندس 1395/04/29 11:16

   این همه فساد در سیستم ادارای شهرداری از زمان اصلاحات باقی مونده؟ً یه نمونه ش در انتهای سال 93 و بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی اتفاق افتاد که چه تخلفات عظیمی که در شهر رخ نداد؟ انصاف هم چیز خوبی است اگر آدم داشته باشد

 23. جمال 1395/04/28 22:52

  آقا هادى و آقا سامان عزيز! چرا عصبى ميشيد؟؟؟ما فقط داريم ميگيم با كارهاى بقيه پز ندهيم. اگر واقعاً كارى بلديد براى شهر انجام بديد ما استقبال ميكنيم!فقط ريا نكنيد! تزوير نكنيد! تهمت نزنيد! تخريب نكنيد!

 24. سامان 1395/04/28 23:12

  کسی عصبانی نشده که. از ادبیات ها مشخصه که اهل چه کاریه. سوال ساده پرسیدم، گفتم نارسایی ها محصول اون ۱۴ سال نیست؟ فقط خوبیای این دوسال مال اون وقته. بعدشم برادر من مگه سقائیان کم با اجرا و تموم کردن پروژه های گذشتگان پز داد؟ نکنه انتظار داشتی جمالی نژاد بیاد برای دوسال طرح تفصیلی عمرانی بده؟ خب باید طرح های مصوب رو اجرا میکرده. یکم منطق هم بد نیست.

 25. حسین 1395/04/29 02:25

  یه عده خیلی خوب دارن خودشون رو نشون میدن. ففط نگاه کنید چقدر توهین کردند توی کامنت ها و تهمت زدند. رویش شانس آوردی جمالی نژاد شهرداره، وگرنه اگه یه دهمه کامنتهایی که اینجا اومده، زمان سقائیان و برای اون میومد، تا حالا صدباره ازت شکایت کرده بودند.

 26. مذنب 1395/04/29 03:25

  شماکه مرتب دم از فرهنگ میزدیدوآن را همچون پتکی بر سرمدیریت قبلی میکوفتیدو میگفتید"کارشهرفقط ساخت و سازنیست!" چرادراین مقوله سوالی مطرح نکردید؟آیا واقعا دردمندفرهنگ بودید؟اصلا انتظارو اهداف فرهنگیتان چه بود؟فقط همین که در هرمنطقه یک معاونت فرهنگی منظورداشتیدوخرج اضافی به شهرداری تحمیل کردید دیگربه اعتلای فرهنگی رسیدیم؟

  • جوان 1395/04/29 11:12

   کار فرهنگی فقط به معونت نیست ضمن این که تمام ماین معاون های انتخاب شده از بدنه شهرداری بوده اند به علاوه مدیریت قبلی شهرداری در دو سال پایانی تقریباً هیچ پروژه شاخص عمرانی هم نداشت و تقریباً کار تعطیل شده بود

  • مذنب 1395/04/29 10:10

   خب مصاحبه ر و کامل بخون، بعد نظر بنویس. فکر کنم قرار شده همینطوری بیاین نظر بدین و برین. هان؟ به هرکدوم یه کامنت دادن، گفتن برین بذارین پایین خبر.

 27. مصطفی 1395/04/29 12:16

  هم شما رویشی ها و هم همپیاله های خط انحرافی پایداری-اصلاح طلب شورا خیلی بی انصاف هستید. بی انصاف ها !!! اونی که هنوز سکوتش رو نشکسته کسی دیگه ای هست. اونی که قطعا سینه اش پر از ناگفته هاست یکی دیگه است. حتی یک جلسه تودیع برای دکتر سقائیان نذاشتن.

  • علی 1395/04/29 12:25

   والا امثال شما و رفیق رفقاتون که خوب حرف می زنید. ماشالا کلی آدم دوروبرشون دارن آقای سقائیان، دیگه وقت نمیشه خودشون حرف بزنن. معاونین و دوستانشون از قم و اصفهان بجاشون حرف می زنند. طرف 14 سال شهردار بوده، تازه میگن سکوتش رو نشکسته. الهی بمیرم برا این مظلومیت. جلسه تودیع هم گذاشتن، تشریف نیاوردن.

   • مصطفی 1395/04/29 12:46

    شما تحمل نظر مخالف خودتون رو ندارید. منطق شما اینه که چون افراد در کامنت ها از ایشون دفاع می کنند پس نیازی نیست ایشون حرف بزنه. از بعد از قضیه استیضاح و سیل تهمت ها و هجمه های ناروا ایشان به طرز کاملا خودجوشی توسط رسانه ها بایکوت می شوند تا مبادا خواب پریشان شما و دوستان ذی نفعتان را آشفته تر سازد. علت عدم دعوت ایشان به مراسم تودیع نیز در همین راستاست.

    • علی 1395/04/29 13:14

     ایشون کجا حرف زدند و کسی منتشر نکرده؟ نکنه انتظار دارین بریم قم از فعالت های شهرداری خبر تهیه کنیم.خخخ الحمدالله هم هم گروهی های ایشون رسانه زیاد دارند. اگه حرفی بود، میزدن تا حالا. مشکل اینجاست که همه چیز روشنه، دیگه حرفی نمونده. دعوت شدند به مراسم تودیع، نیامدند

 28. ناصر 1395/04/29 13:41

  جا داشت رویش از آقای جمالی نژاد سوال کنند که علت تبلیغ فعالیت های شهرداری اصفهان در روزنامه های محلی قم از جمله روزنامه ۱۹ دی و روزنامه شاخه سبز که فقط در قم توزیع می شوند چیست؟ پول بیت المال مردم اصفهان را به روزنامه های قم می دهند تا صرفا دهن کجی کنند؟ این را قبول کنیم یا شعار کار کار کار آقای جمالی نژاد را؟ قسم حضرت عباس یا دم خروس؟ این همان یک بام و دو هوای آقایان است . این همان ریا و تزویر مد نظر برخی دوستان است. لطفا ایشان پاسخگو باشند. لطفا شورای شهر به جای سیاسی کاری ها جوابگوی این ریخت و پاش ها باشند. لطفا شما دوستان رویشی به خاطر برخی منافع سکوت نکنید.

 29. جمال 1395/04/29 14:22

  چه شد در سال انتخابات ناگهان ياد ديدار چهره به چهره با مردم افتاديد؟؟اتفاقاتى كه در دوسال گذشته افتاد غير قابل جبران است. آب ريخته شده قابل جمع كردن نيست. اصلاح طلبان شورا به همه شما ميخندند. آنها پيروز انتخابات شورا در سال آينده هستند. جمالى آدم خوبى است اما اطرافيان او با تزوير، ريا و تهمت بدنبال اهداف بلند مدت خود براى ماندن در قدرت هستند. اين يك سال آينده جمالى بايد تغييرات گسترده اى در اطرافيان خود انجام دهد. از جمله تغييرات در روابط عمومى شهردارى و دورى از افراد تماميت خواه شورا.

  • لیلا 1395/04/29 15:06

   دوری از افراد تمامیت خواه شورا رو خوب اومدی. مسلما شهردار باید از کسایی که 14 سال مثل چی افتاده بودن رو شهر و منابعش دوری کنه. کسایی که همین الان هم به اسن نمیدونم مجمع و چی و چی دارن برا شهر نسخه می پیچن که بازم خودشون همه کاره باشند

  • صادق 1395/04/29 15:04

   شما انگار تاریخ از دستت در رفته؟ بابا طرف یک ساله اومده. سال دومشه داره سرکشی میکنه ببینه چی شده تو این یکسال. سال انتخابات!!!!!! شما چون اونایی که دور و برتونن همیشه قدرت رو دو دستی چسبیدن و باید با کاردک از میزهاشون بعد کلی سال جمعشون کرد، حواستون دیگه به تاریخ و اینا نیست، فقط حرف می زنید. فکر میکنید همه مثل خودتونند.

 30. جمال 1395/04/29 14:26

  رويش جان تو هم دست از سر جمالى و قدرت طلبى بردار و به كار فرهنگيت برس. شايد در اين كار بهتر باشى

 31. نم نبات 1395/04/30 14:14

  جناب آقای شهردار محترم سلام و تشکر از زحمات شما چندین شرکت اقماری شهرداری از جمله ...... به طور مرتب حقوق کارکنان را پرداخت نمی کنند، گاه یکی دو ماه پرداخت حقوق به تعویق می افتد بیشتر شرکتها با رکود و سکون مواجه بوده اند. فکری هم به حال شرکت .... بکنید که خرجها و میهمانیها می دهند ولی تولیدات، اقدامات و ارزش سهام و مشتری مداریشان در بدترین وضعیت است.

 32. حامد 1395/04/30 21:57

  از خدمات و زحمات اقای دکتر جمالی نژاد در طول یک سال تشکر میکنم ، از کار گفتن درسته اما خود آدم نباید نیت خالص و عشق و اخلاص خودش را مطرح بکنه

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست