نکاتی درباره کنفرانس کیفیت خدمات گردشگری

 

اصفهان از روز گذشته میزبان میهمانان کنفرانس بین المللی کیفیت خدمات گردشگری است. کنفرانسی که طبق برنامه امروز و فردا و با همکاری شهرداری، استانداری، سازمان میراث و دانشگاه اصفهان در اتاق بازرگانی صنایع و معادن اصفهان برگزار می گردد.

به گزارش رویش نیوز، تلاش برای پیشرفت صنعت گردشگری در اصفهان تلاش مبارکی است. اینکه دستگاه های مختلف تلاش کنند بدون موازی کاری و با هم افزایی رتبه اصفهان را در کیفیت خدمات گردشگری بالا برده تا صنعت توریسم بتواند به یکی از منابع اصلی درآمد و توسعه شهر تبدیل شود بسیار ارزنده است، تنها نکته ای که باقی می ماند نوع نگاه مسئولین به بحث گردشگری، انتظاری که از چنین برنامه هایی می رود و نحوه  برگزاری آن است.

باید مشخص کنیم که به دنبال چه نوع گردگشری هستیم. ایران در حالت کلی و اصفهان به عنوان نماد گردشگری کشور می تواند سردمدار گردشگری اسلامی در جهان باشد. نوعی از گردشگری که در آن یک محیط امن اسلامی برای گردش خانوادگی خانواده های مسلمان فراهم باشد. شرایطی که در بسیاری از کشورهایی که به کشورهای توریستی شهرت دارند فراهم نیست. این می تواند یکی از جاذبه های اصلی و شاید اصلی ترین جاذبه گردشگری در اصفهان باشد. جاذبه ای که به علت بدیع بودن آن می تواند با برنامه ریزی صحیح در این حوزه ایران را به عنوان سردمدار چنین توریسمی معرفی کند. همانطور که در دهه گذشته برند حلال توانست در حوزه مواد خوراکی با استفاده از نیاز مسلمانان در این حوزه جدا از منفعت های اقتصادی به یک برند جهانی و معتبر تبدیل شود. صنعت گردشگری اسلامی نیز می تواند در صورت برنامه ریزی درست، تبلیغات صحیح، ایجاد زیرساخت های مناسب و... مسیری شبیه آنچه "حلال" در جهان پیمود را بپیماید. این نوع گردشگری ظرفیت بالقوه بسیار بالایی را دارد که هم از لحاظ اقتصاد گردشگری پویا و قابل جذب است و هم با شرایط فرهنگی- اجتماعی شهر ما سنخیت بیشتری را دارد. سخن گفتن از توریسم اسلامی به معنای نفی ایجاد تسهیلات برای دیگر سفرهای توریستی در چارچوب موازین قانونی، عرفی و شرعی نیست، بلکه سخن از جامعه هدفی است که می تواند صنعت توریسم ایران را متحول کند.

شب گذشته میهمانان این کنفرانس بین المللی به همراه تنی چند از مسئولان استانی و شهری در یکی از هتل های اصفهان میهمان اتاق صنایع و معادن اصفهان بودند. ضیافتی که بر اساس اخبار واصله متاسفانه شئونات اسلامی چه از لحاظ نحوه پوشش میهمانان و مدعوین- ایرانی- آن و چه از لحاظ رنگین بودن سفره شام رعایت نشده است. گرچه میزبان این شام اتاق اصفهان و به نوعی بخش خصوصی بوده اما این دلیل، برای زیرپا گذاستن برخی مسائل به هیچ عنوان موجه نیست، ضمن اینکه گرچه اتاق متعلق به بخش خصوصی است، اما بخش خصوصی عام است و باید دید که آیا تمام سهامداران آن با چنین بریز و  بپاش هایی در این شرایط اقتصادی موافقند؟ مسلماً پذیرایی در چنین برنامه هایی پروتکل های خاص خود را دارد و بحث بر سر اصل پذیرایی نیست، بلکه صحبت اینجاست که در مراسم دیشب بیش از اندازه معمول تشریفات لحاظ شده و میزان غذای باقی مانده بر سر میزها نیز حاکی از اسراف و بالاتر از آن تبذیر است و البته نکته منفی دیگر حضور مسئولانی است که پای این سفره های رنگین نشسته اند. باید دید که چنین برنامه هایی برای جذب چه نوع مخاطبی ترتیب داده می شوند.

و نکته اخر اینکه میهمانان این کنفرانس را امشب شهرداری اصفهان میزبانی می کند. امید است که صبح فردا نیازی به تنظیم خبری مشابه در مورد شهرداری نباشیم که اینبار دیگر نه بخش خصوصی که مستقیماً پای یک نهادی که از آن انتظار رفتار انقلابی می رود و بیت المال در میان است.

 

نظرات (1)

  1. سعیدی 1395/04/27 11:11

    اینکه چند تا سخنران خارجی دعوت کنند و کلی پول به آنها بدهند و همینطور حیف و میل بیتالمال کنند به هیچوجه مورد رضایت مردم اصفهان نیست که بیتالمال صرف کارهای بیهوده شود.با این پولی که صرف این همایشها می شود و هزینه هایی مانند هتل بلیط هواپیما شام و ناهار و هدیه و اجاره سالن و .... می توان هتل ها ساخت.یعنی دقیقا رسیدن به موضوع این همایشها.....

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست