در نشست خبری استاندار اصفهان عنوان شد؛
پرداخت اولین وام بسته حمایتی واحدهای تولیدی کشور در اصفهان
یکشنبه 30 خرداد 1395, 14:35

دکتر رسول زرگرپور، استاندار اصفهان در نشست خبری امروز خود که در محل استانداری اصفهان برگزار شد، اظهار داشت:  در تلاش هستیم تا این جلسات به طور مرتب ادامه پیدا کند تا اگر موضوعی نیاز به بیان تفصیلی داشت در این جلسات مطرح شود؛ تأکید ما در جلسه امروز بر محور مباحث اقتصادی است که بنده تلاش خواهم کرد، گزارشی کامل از وضعیت اقتصادی در استان بیان کنم.

کاهش نرخ تورم استان بیش از نرخ کشور پس از 5 سال

به گزارش رویش نیوز، نخستین موضوعی که استاندار به آن پرداخت، رسیدن نرخ تورم در استان  به میزانی کم‌تر از نرخ متوسط کشوری در 5 سال گذشته است و اینکه در حال حاضر 2 ماه است که این نرخ کم‌تر از نرخ کشوری است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران این میزان در اردیبهشت ماه به 9.8 درصد رسیده در حالی که نرخ کشوری 10.2 درصد بوده است. وی با اشاره به اقداماتی که منجر به این اتفاق شده است، اظهار داشت: کنترل بازار اقلام مؤثر در نرخ تورم و سیاست‌های اقتصادی دولت در این مسیر بسیار کمک کننده بوده است.

تثبیت 26 هزار شغل در استان با تهمیدات کارگروه تسهیل

موضوع دوم، نرخ بیکاری در استان بود که استاندار به آن پرداخت و گفت: همواره یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما در استان نرخ بیکاری بوده و این نرخ 1.5 تا 2 درصد بیش تر از نرخ کشوری بوده است که البته یک توجیه علمی دارد و آن این است که اصفهان استانی مهاجرپذیر است، هنگامی که رکود بر کشور حاکم می‌شود، واحدهای بزرگ دست به تعدیل می‌زنند  که در نتیجه منجر به اخرج مهاجرین از کارخانه ها شده و نرخ بیکاری بیش تر می‌شود؛ پس از تورم اقداماتی برای نرخ بیکاری در استان انجام  که منجر به کنترل نرخ بیکاری در استان شده است؛ این اقدامات عبارتست از:

  1. برگزاری مرتب جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی. این برگزاری مرتب سبب شد که در سال گذشته در رتبه نخست کشور قرار بگیریم هم از حیث تعداد جلسه و هم میزان مباحث مطرح شده در این جلسات؛ موضوعاتی که در این جلسات مطرح می‌شود مسائل مرتبط با مالیات‌ها اعم از عملکرد و ارزش افزوده، مسئله تأمین اجتماعی و بیمه‌ها، مباحث مرتبط با بانک‌ها و حتی مسائل، مشکلات و مباحث زیست محیطی؛ که این مسائل در دو دسته ملی و استانی قرار می‌گیرد. تاکنون موضوعات استانی مطرح شده در جلسات، بالای 80 درصد محقق شده است؛ همچنین برای حل مسائل ملی مانند بحث مالیات‌ها در حال پیگیری هستیم. شورای گفتگو توانسته است برای بخش خصوصی دلگرمی ایجاد کند. برای مثال هفته گذشته که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای افتتاح چند پروژه به اصفهان سفر کرده بود، درخواستی مطرح شد که تسهیلاتی در خصوص مسائل بیمه و بخشودگی جرائم تأمین اجتماعی صورت گیرد که در جلسه یکشنبه هیئت دولت مطرح و به تصویب رسید و چند روز بعد برای اجرا ابلاغ شد.
  2. تحقق پیش‌بینی ایجاد اشتغال در سال 94 برای سال 94، استان اصفهان 60 هزار شغل پیش بینی کرده بودیم که این مسئله محقق شد ولی متأسفانه 30 نفر هم بیکار شدند؛ برای امسال 90 هزار شغل پیش بینی کرده ایم که در استان ایجاد شود که تلاش می کنیم محقق شود.
  3. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید. در سفر رئیس جمهور به اصفهان موضوعی را ارائه کردیم که با توجه به حاکم شدن رکود بر واحد های صنعتی، تمهیدی اندیشیده شود تا اختیارات به استان‌ها داده شود که دولت ظرف 3 ماه شرایط تشکیل و اعطای اختیارات به استان‌ها را فراهم کرد؛ در حال حاضر از 9000 واحد تولیدی استان، 30 درصد در رکود کامل به سر می‌برند  و 70 درصد باقیمانده بین 20 تا 80 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند. اعلام عمومی کردیم که واحدهایی که برای رفع رکود خود برنامه‌ای دارند، طرح خود را ارئه کنند؛ در سال گذشته این کارگروه 195 جلسه تشکیل داد که در این جلسات 1100 پرونده مورد به مورد بررسی شد که تاکنون برای 930 مورد مصوبه داشته ایم که از این تعداد، 75 درصد آن اجرایی شده است. این مصوبات در قالب‌های تقسیط مالیات، تقسیط بدهی بیمه‌ها، تقسیط و امهال بدهی بانکی و  5 مورد آن هم مسائل زیست محیطی بوده که مشکل آن‌ها رفع شده است.اقدامات کارگروه تسهیل در سال گذشته منجر به تثبیت 26 هزار شغل در استان شده است.
  4. بسته حمایتی کارگاه‌های کوچک و متوسط

این بسته را دولت ابلاغ کرده است و در سه سطح کارگاه‌های خرد با زیر 50 نفر پرسنل‌، متوسط زیر 100 نفر و بزرگ با بیش از 100 نفر تقسیم شده است. در کل کشور 160,000 میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته که سهم استان اصفهان 10,000 میلیارد ریال از این تسهیلات یارانه‌ای اختصاص است؛ از کل مبلغ 160,000 میلیارد، 8,000میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده است که بدین معناست که از مبلغ وام 5 تا 7 درصد را دولت پرداخت می‌کند که این مسئله این تسهیلات را به صرفه کرده است. در این جا برای واحدهای خرد، حداکثر 1 میلیارد تومان، برای واحدهای متوسط تا 3 میلیارد تومان و واحدهای نمیه کاره که تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، 2 ملیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است. برای این منظور سامانه بهین یاب از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده است که ما موظف هستیم به صورت روزانه سامانه را رصد کنیم و به صورت هفتگی مصوبه برای ثبت نام کنندگان داشته باشیم. تاکنون 1435 واحد صنعتی و تولیدی در سامانه استان ثبت نام کرده که 200 واحد تسهیلاتشان مصوب شده است و از این تعداد 155 واحد برای سرمایه در گردش با اعتبار 1800 میلیارد ریال و 45 واحد نیمه تمام بالای 60 درصد بوده اند. و در روز 25 خرداد اولین وام با تسهیلات 3 میلیارد تومانی پرداخت شد.

نکته مهمی که در خصوص این تسهیلات وجود دارد این است که برای این تسهیلات معافیت‌های بیمه، مالیات و بدهکاری در نظر گرفته شده است  و بانک‌ها هم نمی‌توانند از این بسته بدهی خود را بردارند؛ به علاوه کارگروهی از متشکل از نمایندگان سازمان صنعت، اتاق بازرگانی و استانداری تشکیل شده است تا بر اساس لیست بیمه، میزان مصرف برق و میزان فروش واحد و این که بتواند اشتغال جدید ایجاد کرده و اشتغال فعلی را تثبیت کند، این تسهیلات پرداخت شود و برای واحدهای بزرگ هم کارگروهی زیر نظر معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود و مسائلشان بررسی خواهد شد. 200 واحدی که تاکنون پرداخت تسهیلات آن ها مصوب شده است، 3800 شغل را تثبیت و 2100 شغل جدید را ایجاد خواهند کرد؛ به علاوه برای جلوگیری از سوءاستفاده، یارانه را زمانی پرداخت می‌کنیم که این واحدها اشتغال ایجاد کرده باشند.

دکتر زرگرپور در بخش دوم، به مسئله شهرداری‌ها و بودجه‌هایی که به آن‌ها پرداخت می‌شود اشاره کرد و اظهار داشت: 64,000 میلیارد ریال بودجه برای 107 شهرداری استان در نظر گرفته شده است که از میان 55 درصد به شهرداری اصفهان و 45 درصد باقیمانده به سایر شهرداری‌ها اختصاص خواهد یافت؛ به عبارتی برای هر شهروند مبلغ سرانه 1 میلیون و 100 هزار تومان هزینه می‌کنیم.
امسال در خصوص روستاها تصمیمی گرفتیم؛ تاکنون برای روستاهای بالای 20 خانوار، طرح هادی تهیه و اجرا شده است که این اتفاق برای 800 روستا رخ داده و در بیش‌ترشان اجرایی شده است؛ برای سال جدید تصمیم گرفتیم این طرح برای روستاهای با 10 تا خانوار نیز رخ دهد که شامل 400 روستا خواهد شد و این کار می‌تواند تحولی را برای روستاها به همراه داشته باشد.

تا اواسط سال آینده خط 1 مترو تکمیل خواهد شد

مدیر ارشد استان در بخش سوم به روند اجرایی پروژه‌های بزرگ استان اشاره کرد و گفت:
در خصوص مترو اصفهان تاکنون 12 کیلومتر تکمیل شده و به زیر بار رفته است و کم کم به حد استاندارد خود می‌رسد و به امید خدا تا شهریور ماه ایستگاه تختی افتتاح و در اوایل سال آینده، ایستگاه‌های امام حسین(ع) و انقلاب نیز به مسیر اضافه خواهد شد و تا اواسط سال آینده، کل 22 کیلومتر خط 1 مترو تکمیل میشود. خط 2 مترو نیز مشکل میراثی آن حل شد و تصمیم گرفته شد که از زیر میدان امام(ره) عبور نکند و در قالب دو فاز 15 و 7 کیلومتر در حال برگزاری مقدمات مناقصه و دیگر امور است؛ همچنین برای خط 3 مترو، جانمایی صورت گرفته است و کارهای مطالعاتی آن آغاز شده است.
در مورد مصلی، بنده تاکنون همه مسائل را بیان نکرده ام؛ اصلی ترین مشکل در این پروژه نه بحث مالی بلکه ادعای 2 نهاد مختلف برای متولی بودن این مجموعه بود و همواره این مسئله سبب می‌شد این پروژه در مسیر صحیح قرار نگیرد که خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفت این چالش حل شد و بنده از هر دو گروه اختیار گرفتم تا مسئله را حل کنم. پس از حل این مشکل، مشکل بعدی در این پروژه مسئله طراحی بود که به اندازه تمام مهندسین استان نظر درباره سازه و معماری این بنا وجود داشت که طی جلسات مختلفی که برگزار شد این موضوع نیز حل شد؛ مشکل سوم در پروژه مصلی مسئله مالی بود که قبلاً برای مسئله مالی این پروژه سینما همایون واگذار شده بود که با تهمیداتی که اندیشیده شده این مکان را به شهرداری فروختیم تا پول آن صرف هزینه‌های مصلی شود.


در حال حاضر سقف شبستان تکمیل شده و تا 3 ماه آینده کتیبه دور آن نیز تکمیل خواهد شد تا برای فصل زمستان مشکلی وجود نداشته باشد؛ کف مصلی به طور کامل آماده شده و سامانه تهویه مطبوع آن که شامل چند صد کیلیومتر لوله گذاری در کف است، صورت پذیرفته است،کف با 20,000 مترمربع موکت مفروش شده و همچنین 200 چشمه توالت تکمیل شده است. به علاوه پارکینگ‌های موقت نیز که شامل سیلو و اداره راه و شهرسازی و زمین‌های اطراف است، آماده شده  و در بلندمدت پارکینگ طبقاتی ساخته خواهد شد. همچنین بحث نور و صدا را نیز فولادمبارکه تقبل و خریداری کرده که به زودی نصب خواهد شد.
با راه اندازی مصلی علاوه بر تأثیر در میزان حضور مردم در نماز جمعه، سبب شده است که یک سری از فضاهای میراثی در میدان امام (ره) آزاد شده و روزهای جمعه بتواند به روی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی باشد.  همچنین 2 مناره و گنبد از نظر معماری و پوشش خارجی تغییراتی خواهد داشت تا با فضای معماری عمومی شهر اصفهان و گنبدهای فیروزه‌ای تطابق بیش‌تری داشته باشد.

امیدواریم نقش جهان میزبان لیگ شانزدهم باشد

دکتر زرگرپور در خصوص ورزشگاه نقش جهان گفت: ما و وزیر ورزش و جوانان قول دادیم که لیگ شانزدهم در این ورزشگاه برگزار شود؛ و اما آخرین وضعیت ورزشگاه بدین صورت است که چمن ورزشگاه آماده شده و دو چین هم از آن گذشته است، طبقه‌ی اول که ظرفیت 30 تا 35 هزار نفری را دارد به طور کامل صندلی گذاری شده است ولی در خصوص طبقه دوم فعلاً تصمیمی بر نصب صندلی‌ها و چادرها نداریم؛ به علاوه مجموعه تیم A به طور کامل آماده شده است ولی مجموعه تیم B هنوز کار دارد و قول داده اند که تا اوایل مرداد آماده شود. عملکرد فولاد مبارکه در اختصاص بودجه فوق العاده بوده و بیش از تعهد خود پرداخت کرده  و مشکل اصلی، وزارت ورزش است که هنوز به تعهدات خود عمل نکرده است.
وی در خصوص نمایشگاه بین المللی نیز گفت، تاکنون 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که تا پایان سال قول بهره‌برداری از فاز نخست داده شده است.

استاندار اصفهان در خصوص مسئله آب و خشکسالی نیز اظهار داشت: خشکسالی سال جاری، در 40 سال گذشته بی سابقه بوده و شهرستان اصفهان با 55 درصد کاهش بارش نسبت به سال قبل و شهرستان نائین با 80 درصد کاهش و در سرشاخه‌ها نیز با کاهش 20 درصدی بارش نسبت دوره طولانی مدت مواجه هستیم. در حال حاضر اصفهان به جمع سه استان کم بارش کشور یعنی یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی پیوسته اما با همه این شرایط به نحوی وضعیت را مدیریت کرده ایم که میزان تولید گندم نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو نبوده است و در تولید جو نیز با افزایش مواجه بوده‌ایم؛ اما در مناطقی مانند کوهپایه و سمیرم که ارتباطی با زاینده رود ندارد بسیار مشکل داریم و وضعیت بسیار نگران کننده است.

وی همچنین در خصوص وضعیت هوا گفت: در سه ماهه نخست سال 92، تنها 22 روز هوای سالم و 1 روز هوای پاک داشته ایم که این میزان در سه ماهه نخست امسال افزایش چشمگیری داشته است به طوری که 83 روز هوای سالم و 6 روز هوای پاک داشته ایم.

مدیر ارشد استان در خصوص وضعیت کشاورزی استان و تسهیلات کشاورزان گفت: ستاد بحران کشور ضوابطی برای پرداخت خسارت دارد که نخستین آن محسوب شدن استان جزء استان های خشک است که این مسئله امسال اتفاق است که امکان گرفتن منابع را به ما می‌دهد.

وی همچنین در خصوص محدودیت کشت برنج در استان گفت: میزان کشت ما در مقابل استانهای همجوار اصلاً قابل مقایسه نیست؛ ما در سال گذشته 20 هزار هکتار زیر کشت برنج داشتیم که این میزان در سال جدید به 4500 هکتار رسیده است؛ به علاوه سیاست وزارت جهاد کشاورزی که به صورت رسمی اعلام شده است این است که به غیر از استان‌های گیلان و مازندران از کشت برنج در هیچ استانی حتی استان گلستان حمایت نمی‌کند. حتی طبق استاندارد بین المللی در جاهایی برنج کشت می‌شود که میزان بارش بیش از 800 میلی متر باشد و این در حالی است که میزان بارش در اصفهان حدود 120 میلی متر است. پیشنهاد وزارتخانه کشت جایگزین کنجد یا ذرت  است که از نظر درآمدی هم خیلی برای کشاورزان تفاوتی نکند.

{گزارش تصویری از احسان طاهریون}

 

نظرات

- علی
صحبتهای مقتدایی استاندار خوزستان را بخون چرا اینهمه مسیول غیر بومی و مهاجر غیر بومی گرفتی بومیها در لنجان شاهین شهر فولادشهر فلاورجان اقلیت شدن زیر دست مهاجران این افتخار داره یا گریه
1395-04-02 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.