رویش نیوز- سرویس فرهنگی: در حالی که ترکیب کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در حال معرفی اعضای خود هستند، اوضاع در کمیسیون فرهنگی به خوبی پیش نرفت؛ در ابتدای امر که تنها 4 نماینده برای عضویت در این کمیسیون نامزد شده بودند که در یادداشتی در رویش‌نیوز به آن پرداختیم (فاصله بلند دغدغه‌های نمایندگان با دغدغه مردم و رهبری). امروز نیز تنها 12 نماینده از سوی شعبه های 15 گانه به عنوان اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم معرفی شدند. که در بین آن ها 5 اصولگرا، 5 اصلاح طلب و 2 نماینده مستقل دیده می شود. در همین راستا در گفتگویی با حجت الاسلام احمد سالک نماینده اصفهان در مجالس نهم و دهم و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم داشتیم که متن این گفتگو را ادامه می‌خوانید:

حجت الاسلام احمد سالک نماینده اصفهان در دوره دهم مجلس شورای اسلامی در رابطه با جایگاه فرهنگ در مجلس عنوان داشت: چند نکته را باید عرض کنم؛ نکته اول دغدغه‌ی فرهنگی مقام معظم رهبری در مقابل آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی است؛ هیچ شخصیتی در کشور به جز ایشان با این صراحت در بحث‌های شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی، ناتو فرهنگی و اخیراً هم در جلسه نمایندگان بحث ولنگاری فرهنگی را طرح کردند، به میدان نیامد؛ از طرف دیگر باید با کمال تأسف بیان کنیم که کم‌ترین پاسخ به این مطالبه ایشان داده شد و باید این پاسخ‌ها قانع کننده باشد که نیست تا بالاخره خود ایشان راجع به آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی دستور فرمودند تا کار شود که خود بنده سه ماه در آن جلسات شرکت می‌کردم و حدود یک سال و نیم آن جلسات طول کشد که مجموعاً به یک گزارش 100 صفحه‌ای تبدیل شد که در سال 94 خدمت ایشان رسیدیم؛ در جلسه نخست که سه و نیم ساعت طول کشید، گزارش آسیب‌ها در محورهای مختلف مطرح و در جلسه سه ساعته دوم حول راهکارها بحث شد و در جلسه سوم که در اردیبهشت امسال مسئله مجدداً بررسی شد؛ مقام معظم رهبری حدود 10 ساعت برای مقابله با آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی زمان صرف کردند؛ که به نتایج خوبی رسیدیم و دستگاه‌ها موظف شدند ارتقا شورای اجتماعی در وزارت کشور به ریاست جمهور داده شد؛ وزیر کشور را به عنوان اجرایی مطرح کردند.

احمد سالک در خصوص عدم استقبال نمایندگان از حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عدم استقبال برای کمیسیون فرهنگی مجلس دلایلی دارد؛ دلیل اول، نمایندگان در شهرها و مناطق خودشان با موضوعاتی چون رشد بیکاری، عدم اشتغال، توقف فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی روبرو هستمد، لذا اولین توقع از نماینده آن است که معضلات اقتصادی منطقه را حل کند، پس دغدغه این موضوع بیش تر است، نماینده فکر می کند اگر مسائل معیشتی حل شود مسائل فرهنگی هم حل می شود؛ دلیل دوم، مسئله باور افراد است؛ باور بستگی به نوع ساختار فکری یک نماینده در مسائل فرهنگی دارد که این هم یک مسئله مهمی است که اگر کسی سابقه فعالیت فرهنگی داشته باشد، بی تردید با انگیزه به کمیسیون فرهنگی می آید؛ کما این که این اتفاق برای ما و چند نفر دیگر نیز رخ داده ولو این که کم هم باشیم خواهیم ایستاد. دلیل دیگر هم، داشتن برنامه‌های جنبی در کمیسیون‌های دیگر است و کمیسیون فرهنگی برنامه جنبی کم‌تر دارد.

وی افزود: دلیل چهارم زمان‌بر بودن و فکر بودن مسائل فرهنگی است و این که کاری فکری است و نتیجه زودبازده ندارد، مثلاً ما برای قانون امر به معروف و نهی از منکر یکسال زمان گذاشتیم؛ این در حالی است که در دیگر کمیسیون‌های دیگر مثل صنایع، امنیت ملی و سیاست خارجی و برنامه و بودجه این‌گونه نیست در آنجا بحث عدد و رقم و آمار است، مثلاً اصفهان چه تعداد واحد صنعتی دارد، چقدر سرمایه گذاری می‌شود و ... همه مشخص است اما کار فرهنگی هم در تعریف در دیدگاه‌های مختلف متفاوت است و هم از دیدگاه اسلام باید متخصص به میدان بیاید که بیانگر عمق و بزرگی کار است؛ در حقیقت کار فرهنگی زیرساخت شخصیتی و فکری توحیدی افراد است؛ این نیازمند یک ضوابط الهی است که کار پیامبران است و کار فرهنگی با فکر افراد و وجدان افراد جامعه سر و کار دارد؛ این کار زحمت دارد و نباید توقع داشت که هر کسی زیر بار آن برود.

نماینده مردم اصفهان در همین رابطه ادامه داد: جوسازی دستگاه‌های بیگانه و بیرونی بی تاثیر نیست که مسائل فرهنگی را مسخره می‌کنند؛ من جمله این که اخیراً در فضای مجازی دیده‌ام که گفته اند اگر آقای سالک و پژمانفر در کمیسیون فرهنگی باشند جلوی اکران فیلم‌ها و هنر را خواهند گرفت؛ که جوسازی ناجوانمردانه‌ای است، ما جلوی فیلم‌های ضد ارزشی که سبک زندگی را به سمت شهوت تغییر بدهد می‌ایستیم، چه در کمیسیون باشیم، چه نباشیم؛ ما دنبال آن هستیم که هنر به معنای ارزشی در فیلم، تئاتر و ... گسترش یابد؛ بنده تئاترهای خوبی دیده‌ام و فیلم‌های خوب هم می‌بینم برای این‌که میخواهم قضاوت کنم؛ فیلم‌]ای ناجور را هم رفته ام دیده‌ام تا نسبت آن با ارزش‌های دینی مشخص شود. این مسئله تنها متوجه کمیسیون فرهنگی نیست و کمیسیون‌های قضایی، اجتماعی و شوراها هم درگیر همین مسائل هستند.

حجت الاسلام احمد سالک در رابطه با ریاست کمیسیون فرهنگی گفت: اخیراً تعدادی بعد از بیانات حضرت آقا وارد صحنه شدند، هم از جریان اصلاحات و هم اصولگراها؛ که قضاوت راجع به کمیسیون فرهنگی، مسائل و ریاست آن را باید در هفته آینده گفتگو کنیم. ولی در کل بنده برای ریاست این کمیسیون همچنان محکم ایستاده ام.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست