گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور را در ماه های فروردین و اردیبهشت سال ‌جاری منتشر کرد که براساس آن صادرات از واردات پیشی گرفته و یک میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار مازاد تراز تجاری برای کشور ثبت شده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ایرنا از گمرک ایران، در این مدت ۱۸ میلیون و ۱۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار از طریق گمرکات اجرایی به خارج از کشور صادر شد.

این میزان صادرات در مقایسه با دو ماه نخست سال گذشته از لحاظ وزن ۱.۴۸ درصد و از نظر ارزش ۱۴.۶۸ درصد کاهش داشت.

در همین مدت چهار میلیون و ۵۶۰ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار وارد کشور شد که از لحاظ وزن ۱۸.۸۵ درصد کاهش و از نظر ارزش ۱۳.۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

در این مدت میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و ۸۸ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع به ارزش ۲۷۲ میلیون دلار، محصولات آهن یا فولاد غیرممزوج با ۲۴۷ میلیون دلار، پروپان مایع شده با ۲۳۷ میلیون دلار و قیر نفت با ۲۰۱ میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای صادراتی و کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، جمهوری کره و هند پنج کشور عمده مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران بودند.

براساس این گزارش، در دو ماهه نخست امسال، ذرت دامی با ۱۸۰ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۱۳۳ میلیون دلار، کنجاله سویا با ۱۲۹ میلیون دلار، قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری به استثنای لاستیک با ۱۱۶ میلیون دلار و برنج با ۱۰۴ میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند و کشورهای چین، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه، ترکیه، جمهوری کره، آلمان و هند کشورهای عمده صادرکننده کالا به کشورمان بوده‌اند.

میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت ۳۷۹ دلار و کالای وارداتی یک هزار و ۲۰۶ دلار بوده است.

به گزارش ایرنا، بررسی آمار مقدماتی گمرک ایران در فروردین ماه ۱۳۹۵ حاکی است؛ صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی (بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمدانی) در این ماه در مجموع هشت میلیون و ۱۸۳ هزار تن بوده است که در مقایسه با زمان مشابه پارسال (یعنی پنج میلیون و ۹۳۴ هزار تن) ۳۷.۸۹ درصد رشد نشان می دهد.

همچنین، واردات کالاهای غیرنفتی در فروردین ماه امسال از نظر وزنی یک میلیون و ۹۲۵ هزار تن و از نظر ارزش یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار بوده که در همسنجی با فروردین ماه ۱۳۹۴ به ترتیب منفی دو صدم درصد و هفت صدم درصد تغییر نشان می دهد.

افزودن نظر

captcha