در حاشیه افتتاح طرح 700 کیلومتری آبرسانی بهشت آباد به کرمان؛
تصمیمات قومی قبیله ای دولت در رابطه با آب
پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395, 12:31

 

 

چند سالی است که مسئله آب برای اصفهان به یکی از معضلات اصلی این شهر تبدیل شده است و با توجه به این‌که در حال ورود به تابستان هستیم این مشکل بیشتر از دیگر ایام حس می‌شود. به خاطر حل این مشکل، از چند سال قبل پروژه انتقال آب به وسیله تونل بهشت‌آباد آغاز به فعالیت کرده است. تونل بهشت‌آباد بارها در طول این چند سال با حاشیه روبرو شده است .از همان ابتدا و زمانی که بیان شد طرح بهشت‌آباد تا تکمیل راه زیادی ندارد این طرح با واکنش مردم خوزستان روبرو شد به‌ نوعی که با تشکیل زنجیره انسانی خواستار توقف این طرح روبه اتمام شدند.

به گزارش رویش نیوز، در دولت گذشته و فعلی بارها وعده اتمام این پروژه و افتتاح آن به مردم اصفهان داده‌شده است. این دولت‌ها بارها به بهانه‌هایی به مردم اصفهان وعده‌هایی داده بودند اما این وعده‌ها هیچ‌گاه عملی نشده و اگر به همین ترتیب پیش برویم هیچ‌گاه عملی نخواهد شد. روحانی در سفر استانی خود به اصفهان وعده دائمی بودن آب در زاینده‌رود و حل مشکلات آبی اصفهان را داده بود. اما چیت چیان که ابتدا انتقال آب با تونل به اصفهان را طرحی غیر کارشناسی می‌دانست (هرچند این طرح کاملاً کارشناسی شده است و انتقال آب با لوله هزینه‌های زیادی به دنبال خواهد داشت و باعث ايجاد هزينه 400ميلياردتوماني در هر سال بابت بهره ‌برداري از سيستم پمپاژ در پروژه بهشت‌آباد می شود) و سرانجام در بهمن‌ماه طرحی که حدود 15 سال است که مردم اصفهان را منتظر نگاه داشته است، متوقف کرده و می‌گوید: "تونل بهشت‌آباد مطلقاً اجرا نمی‌شود، کار متوقف‌شده و هیچ‌وقت هم اجرا نخواهد شد." صحبت‌هایی که مورد استقبال رییس سازمان محیط‌زیست قرار می‌گیرد و ابتکار با توجه به این‌که این طرح را برای محیط‌زیست زیان‌آور می‌دانست از توقف این طرح با پستی اینستاگرامی استقبال کرد.

استاندار اصفهان هم پس از این قضایا موضع‌گیری خفیفی کرده و عنوان داشت: "وزارت نیرو نه تنها از اجرای این طرح منصرف نشده، بلکه وزیر و معاون وی این طرح را جزو اولویت‌ها اعلام کرده‌اند."زرگر پور همچنین گفته بود که افتتاح این طرح 5 میلیارد دلار بودجه نیاز دارد. درهرحال هنوز توسط دولت اقدام مناسبی در راستای حال پروژه بهشت‌آباد صورت نگرفته است. لازم به ذکر است که در طرح انتقال آب بهشت‌آباد به فلات مرکزی 180 میلیون مترمکعب آب برای کرمان و 150 میلیون مترمکعب نیز برای یزد پیش بینی شده است.

اما موضوع جایی جالب می‌شود که در سفر استانی اخیر رییس‌جمهور به کرمان شاهد کلید خوردن طولانی‌ترین خط انتقال آب کشور به کرمان بودیم. طرحی که آب بهشت‌آباد را به 700 کیلومتر دورتر انتقال خواهد داد. این در حالی اتفاق می‌افتد که تونل بهشت‌آباد حدود 60 کیلومتر تا اصفهان فاصله داشته و مطمئناً انجام دادن پروژه 60 کیلومتری به مراتب آسان‌تر از 700 کیلومتری است اما معلوم نیست چه مصالحی در میان است که دولتی ها که این پروژه را برای اصفهان سم می‌دانستند وقتی به کرمان می‌رسد آن را تنها راهکار حل مشکلات خشک‌سالی بیان می کنند

پس از افتتاح این طرح نه صدایی از وزیر نیرو در آمد که چرا در این طرح انتقال آب با تونل دیده‌شده است و این کار غیر کارشناسانه است و نه صدایی از سیاسی‌ترین رییس سازمان محیط‌زیست که انتقال آب به این طول و عرض برای محیط‌زیست آسیب‌زاست و کذا و کذا. درحالی‌که معصومه ابتکار بارها طرح بهشت‌آباد و انتقال آب به اصفهان را طرح مخرب محیط‌زیست می‌دانست حال باید دید چه چیزی باعث این خاموشی شده است. به نظر می رسد تصمیمیات دولت بیش از این که در محمل کارشناسانه باشد به صورت قومی قبیله ای گرفته می شود.

متأسفانه استاندار اصفهان که در موضع‌گیری‌های پس از موعد و ضعیف در رابطه با مشکلات آبی اصفهان سابقه دارد در این مورد هم بسیار ضعیف عمل کرده و هنوز هیچ موضع و فعالیتی در این رابطه انجام نداده است. هرچند مواضع قبلی وی نیز نشان از عدم همخوانی مواضع وی با مرکزیت کشور دارد. درحالی‌که استاندار بارها عنوان داشته است که طرح بهشت‌آباد در حال اجراست اما از سوی مرکزیت و مدیریت آبی منطقه شاهد فعالیتی در این رابطه نیستیم یا این‌که پوشش خبری از اقدامات انجام‌شده آن‌ها را ندیده‌ایم.

به نظر می‌رسد نقش مدیران دولتی در اصفهان در رابطه با قضیه آب به‌عنوان محملی برای سنگ صبور بودن مردم اصفهان ایفای نقش می‌کنند و تصمیمات و حرف هایشان در دولت هم خیلی جدی گرفته نمی‌شود.

نمایندگان اصفهان در دوره نهم مجلس نیز هیچ‌گاه نتوانستند به یک همدلی برای حل قضیه آب برسند و در بهترین حالت به سؤال بی سرانجام از وزیر رسیدند. از نمایندگان اصولگرای اصفهان انتظار بیشتری می رفت تا در مجلس حقوق اصفهان در زمینه آی را ایفا کنند. عدم اتحاد در نمایندگان اصفهان و اتحاد نمایندگان استان های مرتبط با این موضوع نیز ضعف اصفهان در این زمینه دخیل بوده است. عملکردی که هرچند در دوره نهم مجلس هیچ‌گاه نتیجه مناسب و درخوری برای اصفهان بگیرند اما امیدواریم با توجه به دورنمایی که از نمایندگان اصفهان در دوره دهم وجود دارد شاهد تحولی در این زمینه باشیم.

با توجه به مطالب گفته شده مردم اصفهان باید مطمئن شده باشند که در طول دولت فعلی هم آبی برای اصفهان توسط مسئولین کشوری و استانی گرم نخواهد شد و اصفهان کم کم باید بسوزد و بسازد. هرچند امیدواریم اصفهان برای حل مشکلات خود چاره‌اندیشی کند و راهکار مناسبی در این رابطه دست یابد.

 

نظرات

- مهدی
در مطلب بالا به تصمیمات قومی،قبیله ای در بحث طرحهای انتقال اب میان حوضه ای اشاره کردید و چند سوال:
1-چرا به جای اصرار بر اجرای بهشت اباد، از نظرات کارشناسان بیطرف مبنی بر لزوم یا عدم لزوم انجام این طرح و همچنین منافع و معایب اجرای ان برای محیط زیست و معیشت مردم خوزستان و چهارمحال استفاده نمیکنید؟!!
2-چرا در شرایطی که مردم خوزستان با مشکلات فراوانی در زمینه تامین اب شرب سالم و اب کشاورزی روبه رو هستند بر اجرای طرح بهشت اصرار می کنید؟!ایا نجات خود به قیمت نابودی دیگران-ما هم مسلمان و ایرانی هستیم-امری اخلاقی و پسندیده است؟!
3-برفرض که طرح بهشت اباد اجرا شد-حالا به هر طریقی-ایا ابی که با پایمال کردن حق تاریخی و قانونی سایر هموطنان-وبا تغییر مسیر خدادادی روخانه کارون- به دست اورده اید برایتان گوارا خواهد شد و خیر دنیا و اخرت را برایتان به همراه خواهد داشت؟!
4-اگر اجرای طرحهای انتقال اب بین حوضه ای راه حل مشکل کم اب در فلات مرکزی ایران و خصوصا اصفهان است پس چرا تاکنون و با اجرای چندین طرح انتقال اب از سرشاخه های کارون به اصفهان هنوز مشکل کم ابی پابرجاست؟!
1395-03-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمد رضا
1- بفرمایید این کارشناسان بی طرف کی هستند؟ شما مردم شهرکرد و چهار محال فقط مععیشت خود را می بینید. معیشت مردم اصفهان و شرق اصفهان که تنها درآمدشان کشاوری است بروند بمیرند؟
2- اگر یک سر سوزن دقت میکردی به متن، می فهمیدی که روحانی طرح انتقال آب به کرمان را کلید زده، پس این ایراد ها را باید قطعا به کرمانی ها میگرفتی، نتیجه اینکه قطعا شما با مردم اصفهان مشکل داری و قطعا آدم قومی گرا و نژادپرستی هستی!
3- مشکل آب اصفهان را شما نسبت دادید به خشکسالی و صنایع فولاد. سوال اینجاست این دو کارخانه که سالیان سال داشتند آبشون را میبردند، اما خشکی زاینده رود اتفاق نیفتاد. وقتی انتقال آب به یزد (250 میلیون متر مکعب) و طرح های کشاورزی طوبی در سامان و بن و شهرکرد (از 50 میلیون متر مکعب رسیده به 350 تا 450 میلیون متر مکعب) اجرا شد،زاینده رود دقیقا در این 14 تا 15 سال گذشته خشک شد. شما که حرف از خدا و قیامت میزنید، اگر این مسایل را بدونید، قطعا به خدا و قیامت اعتقادی ندارید.
4- مسئولان اصفهان محافظه کاری را کنار بگذارند و صریح در باره این انتقال آب موضع بگیرند.
1395-03-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهدی2
برادر بزرگوار،هموطن عزیز،دوست گرامی؛
اصل بحث بنده این است که:
-طرحهای انتقال اب بین حوضه ای بیش از پنج دهه است که در دنیا منسوخ شده اند و ناکارامدی این روش برای حل مشکلات ابی به اثبات رسیده است؛ پس در چنین شرایطی چرا بر اجرای عملی اصرار میکنید که عاقبت خوشی به همراه نخواهد داشت و حاصلش اتلاف منابع است ونه راه حل علمی و پایدار برای مسئله کم ابی کشور و به قول معروف:
((ازموده را ازمودن خطاست))
-مشکلات ابی زاینده رود میبایست در خود این حوضه ابریز بررسی و مرتفع شود و نباید حل مشکل زاینده رود را با ایجاد مشکلات بیشتر برای رودخانه کارون-که با انواع مشکلات روبه روست- پیوند بزنید
-اینکه اب کارون را میخواهند به کجا ببرند کوچکترین تاثیری در اصل مسئله که همان نادرست بودن این عمل است نداشته و نخواهد داشت، چرا که اصل عمل مردود است.
-همین که بین من و شما(بعنوان دو هموطن مسلمان)اختلاف ایجاد شده است بهترین دلیل برای توقف طرحهای انتقال اب از سرشاخه های کارون است ؛واقعا چه موضوعی مهمتر از وحدت ملی است که متاسفانه طرحهای انتقال اب بین حوضه ای این وحدت را نشانه رفته اند
1395-03-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمد رضا
1- من نمی دانم شما چهار محالی هستی یا خوزستانی، اما اگر خوزستانی هم هستی و به برادر ایمانی بودن بین خوداعتقاد داری، قرآن را مگر نخوانده ای که: و هرگاه دو گروه از مؤمنان با هم به نزاع و جنگ پردازند، آنها را آشتی دهید؛ و اگر یکی از آن دو بر دیگری تجاوز کند، با گروه متجاوز پیکار کنید تا به فرمان خدا بازگردد؛ و عدالت پیشه کنید که خداوند عدالت پیشگان را دوست می‌دارد. حجرات/9
سوال من این است چرا شما خوزستانی ها یا بختیاری ها در این 14 سال علیه غاصبان زاینده رود- رودخانه ملی و شناسنامه ملی ایران- موضع نگرفتید و آنها را محکوم نکردید؟، بر عکس با تمام قوا با اینکه حوضه آبریزش هم کاری به حوضه کارون نداشت، از شهرکردی ها حمایت کردید؟؟
2- بارها نمایندگان استان اصفهان خصوصا در این چند سال اخیر گفتند که دیگر نیازی به انتقال آب از کارون نداریم، خود آبهای غصب شده ما را به اصفهان برگردانید. رجوع کنید به سخنان موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان.
3- اگر نگران وحدتی برو تحقیق کن و یه مقدار کار فرهنگی کن و از مظلوم دفاع کن نه از ظالم.
1395-03-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهان
جریانی وقیح سالهاست که از بغض خود، مردم شریف و زحمتکش اصفهان را درتضاد و مقابل سایرین جلوه میدهد که این مورد نیازبه بررسی و برخورد مناسب دارد. در مورد بحث آب هم خود مردم اصفهان باید وارد عمل شده و با مشارکت مالی خود از خروج میلیونها مترمکعب آب ازسرچشمه های استان اصفهان به سایر حوزه ها جلوگیری کنند.
1395-04-24 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.