مسئولين تا فاجعه‌اي رخ نداده، فكري كنيد؛
نم‌زدگي چندباره ديوارهاي مسجد امام
یکشنبه 01 آذر 1394, 11:54

رویش نیوز-سرويس فرهنگي: مشکل نم زدگی در دیوارهای مسجد امام )ره(همچنان و با وجود طرح در رسانه‌ها رو به افزایش است و جلوه بسیار ناخوشایندی به چهره این بنا داده است. متاسفانه مطالعاتی که میراث فرهنگی در این باب انجام داده، هنوز در طبعات بیرونی آن مشهود نیست. سرویس های بهداشتی واستفاده نابجا از آن و ازدحام جمعیت در این مکان باعث تشدید نم زدگی شده و چهره دیوارها در فضای نم آلود همچنان تصویر مسلم این بناست.

http://www.rooyeshnews.com/static/files/images/stories/namzadegi1.jpg

باغ های دولت خانه سیستم زه کشی داشته است

یک استاد مرمت ابنیه اصفهان در این رابطه گفت: باغ های دولت‌خانه دور تا دور این مجموعه را می‌پوشانده که تمام آنها دارای سیستم زه‌کشی بوده و آب های سطح زمین را به داخل رودخانه هدایت می‌کرده است و این سیستم دفع آب‌های سطحی به گونه‌‌ای طراحی شده که هیچ گونه صدمه‌ای به بناها نمی زده،بلکه باعث ایجاد چرخه آب در این مکان ها می‌شده است. اما به تدریج با ورود سیستم خیابان کشی در عصر پهلوی و تخریب جوی‌ها و راه آب‌های اصلی، راهی برای هدایت این آب ها نبوده؛ بنابراین باعث تخریب آثار تاریخی آن حوالی شده است. سعید طاهریان تا کید کرد: وجود سرویس‌های بهداشتی در کنار این اثر مشکل را دو چندان کرده است. علاوه بر اینکه نداشتن عایق کافی و عدم رعایت اصول ساختاری، نم زدگی دیوارها را بیشتر می کند.

http://www.rooyeshnews.com/static/files/images/stories/namzadegi2.jpg

مشکل بنا را می توان با نم زدایی حل کرد

وی در ادامه افزود: میتوان مشکل را با نم زدایی حل کرد، به این صورت که کناره دیوارها را به اندازه یک متر و سی سانتیمتر عمیق کرد، طوری که تا مدت شش ماه با هوای آزاد در ارتباط باشد و کاملا خشک شده و سپس با شفته آهک پر شود. به این طریق می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

در ضمن نا گفته نماند که مقداری از این نم زدگی از پشت بام به دیوارها نفوذ کرده و می بینيم که یکی از دیوارها از بالا به پایین نم کشیده است. به همین دلیل در مرمت آثار تاریخی سقف و پشت بام نیز بسیار مورد توجه است. این موضوع بسیار حساس بوده و نیاز به حفظ و حراست دوره ای دارد. یکی از دلایلی که باعث جذب نم از طریق بام می شود، نداشتن شیب کافی و هدایت نشدن درست آب به طرف آب راه است که گویا این قسمت دارای این مشکل نیز هست و باید تمام موارد فوق بررسی شود که در ورودی ناودان زباله جمع نشده باشد؛ زیرا این موضوع نیز خود مانع عبور آب می‌شود و در طولانی مدت باعث نفوذ رطوبت از طریق پشت بام به دیوارها می شود.

http://www.rooyeshnews.com/static/files/images/stories/namzadegi3.jpg

با کمک سازمان نوسازی و بهسازی سرویس های بهداشتی به بیرون از مسجد منتقل می‌شود

اما مدیر کل میراث فرهنگی استان که چندی پیش خبر از رسیدگی به این مشکل داده بود، در این رابطه اظهار کرد: این مشکل به چند دلیل به وجود آمده که در این میان میتوان به فاضلاب های موجود که به دلیل استفاده نابجا از سرویس های بهداشتی با گرفتگی شدید مواجه شده است، اشاره کرد. فریدون الهیاری

ادامه داد: از دیگر مشکلا تی که این بنا را تهدید می کند، اختلاف ارتفاعی است که بین سطح کوچه و مسجد وجود دارد و همچنین آسفالت کف کوچه های پشتی باعث انتقال رطوبت به دیوارهای مسجد می شود.

وی در ادامه به برگزاری جلسه مشترکی با اداره نوسازی و بهسازی استان اصفهان اشاره کرد و گفت: با در میان گذاشتن این موضوع با سازمان نوسازی و بهسازی و جلسه مشترکی که برگزار شد؛ وعده رسیدگی به این موضوع پس از گذشت سالها و اندیشیدن راه حل جدیدی برای آن داده شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: بر اساس این جلسه پوشش آسفالت به سنگ فرش تبدیل خواهد شد، همچنین سرویس های بهداشتی به مکانی دیگر انتقال پیدا خواهد کرد. وی اظهار امیدواری کرد که اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصمیم به عقد قرار داد با تیم متخصصی به سرپرستی پروفسور ایگر دارد که وظیفه آسیب شناسی کلی و نظارت بر اجرا را بر عهده دارند.

الهیاری در پایان بهبود شرایط این مجموعه را وعده داد و افزود: جای خرسندی است که بالاخره بعد از چندین سال توجه ها به این بنا معطوف شده است.

http://www.rooyeshnews.com/static/files/images/stories/namzadegi4.jpg

نگرانی ها نسبت به سرنوشت این مسجد همچنان پابرجاست

در پایان باید گفت هر چند توجه مداوم رسانه ها و برگزاری جلساتی توسط سازمان میراث فرهنگی و حتی عقد پیمان مشترک با سازمان نوسازی و بهسازی امیدهایی را نسبت به تغییر سرنوشت این مسجد و نجات دیوارها از هجوم نم 30 ساله ایجاد کرده است، ولی مشخص نبودن زمان اقدامات عملی برای نجات این بنا در کنار افزایش نم و نزدیکی به فصل زمستان و بیشتر شدن آن، همچنین نیاز به حضور اداره آب و فاضلاب استان برای تحقق این مهم، همچنان نگرانی ها را نسبت به سرنوشت این مسجد تاریخی و ارزشمند اصفهان بیشتر می کند.

منابع: اصفهان زيبا و ايمنا

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.