مدیرکل دفتر بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران گفت:
ورود نرمال آب به سد زاینده رود بعد از 8 سال
پنجشنبه 22 مرداد 1394, 12:01

 

یک مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: برای اولين بار در هشت سال اخير با وجود خشکسالی در حوضه زاينده رود، اين رودخانه به مدت ۹ ماه از جريان پايدار آب برخوردار بود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر، مهرزاد احساني با اشاره به کاهش آب معادل برف در حوضه آبریز زاینده‌رود اظهارداشت: براي اولين بار در هشت سال اخير با وجود خشکسالي در حوضه زاينده‌رود، اين رودخانه به مدت ۹ ماه از جريان پايدار آب برخوردار بوده است.

مدیرکل دفتر بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران گفت: به دلیل تغییر الگوی بارش در حوضه زاینده‌رود، آب معادل برف در این حوضه در ۴۴ سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. همچنین در دو مقطع، بارش بسيار خوبي در حوضه زاينده‌رود انجام گرفت که بسياري از نگراني‌ها در حوزه توزيع آب کشاورزي را رفع کرد.

وی ادامه داد: آب معادل برف اين استان در مدت ۴۴ سال وضعيت خوبي نداشته و حائز رتبه ۴۱ از ۴۴ بوده و اين موضوع، نشان از تغييرات عمده‌اي در اين حوضه دارد.

احسانی ذخيره سد زاينده‌رود تا اواسط مردادماه سال جاري را ۵۴۷ ميليون مترمکعب عنوان کرد و افزود: با احتساب دو ماه باقيمانده تا پایان سال آبی، يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون متر مکعب آب در این سد خواهيم داشت که براي اولين بار در مدت ۸ سال خشکسالي، شرايط تقريبا نرمالي را از لحاظ ورودي تجربه کردیم.

وی با اشاره به روند احياي تالاب گاوخوني گفت: سه عامل جريان پيوسته آب رودخانه زاينده‌رود، وجود ‌زه‌آب‌هاي کشاورزي يا جريان زيرسطحي آب و ورود پساب دو مترمکعبي تصفيه‌خانه شرق اصفهان در این زمینه تعیین‌کننده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تصريح کرد: تا پايان شهريورماه ذخيره آب زاينده‌رود باید در سطح قابل اطمینانی باشد، در غیر اینصورت توزيع آب پائيزه برای کشاورزی شرق اصفهان با دشواري مواجه خواهد شد، لذا با تنظیم خروجی سد، سعي شده همواره اين ذخيره آب در سد زاينده‌رود حفظ شود.

 

نظرات

- اصفهانی دردمند
پس چرا اب در رودخانه نیست
پس چرا اصفهان در حال نابودی است
چرا نظافت شهری چنین وضع بدی پیدا کرده
علف ها و گیاهان سبز شده در کف رودخانه جلو 33 پل را دیده اید
خجالت اور است
این وضع زیبایی و نظافت شهری خجالت اور است
1394-05-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
18 مهر ماه، روز نکوداشت زاینده رود گرامی باد.
زاینده رود را زنده، کامل و همیشه می خواهیم.
1394-07-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.