مرثيه اي براي مقبره امامزاده جعفر اصفهان؛
اداره ميراث اصفهان و اوقاف كجاهستند؟ بقعه 700 ساله در حال تخريب است+تصاوير
سه شنبه 05 خرداد 1394, 12:18

 

به گزارش رویش نیوز در حاشيه غربي خيابان هاتف و مقابل كوچه امامزاده اسماعيل(عليه السلام)، مقبره امامزاده جعفر(عليه السلام) به صورت برجي ۸ ضلعي بنا شده است. اين عمارت كوچك و بسيار زيبا نمونه اي كامل از مقابر و آرامگاه هائي است كه در دوره حكمرانان مغول در ايران ساخته مي شد.

اين بنا در سابق گنبدي هرمي شكل داشته كه اكنون از بين رفته است. در قسمت نماي خارجي گنبد يك جفت كتيبه وجود دارد. اولين كتيبه به خط ثلث سفيد معّرق بر زمينه لاجوردي نوشته شده و شامل آيه الكرسي است كه در آخر آن تاريخ ۷۲۵ هجري قمري آمده است و به عبارتي مربوط به تقريبا 700 سال پيش است!

براساس سنگ قبرامامزاده، صاحب مرقد، جعفر بن سيد مرتضي است و نسبت او به حسن بن حسين بن محمد بن حسين (عليه اسلام ) مي رسد.

اما نکته آزاردهنده پیرامون این بقعه تاريخي و مذهبي، وضعیت بد نگهداری آن است. این بقعه که ملجأ عاشقان اهل بیت (عليهم السلام) است متاسفانه چون خرابه ای در مركز شهر افتاده  و در حالی که در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده است اما اداره كل میراث فرهنگی هم برای بهبود وضعیت آن کاری نکرده است تا این بنای 700 ساله روز به روز به خرابی و ویرانه شدن نزدیک تر شود.

این بنا در حال حاضر در حال نابودی است و متاسفانه در قسمت ورودی این آرامگاه قسمتی از کتیبه قدیمی آن که مدت ها پيش ریزش کرده، نه تنها ترمیم نشده است که به طرز ناشیانه ای باقی مانده آن در یک سطل زباله نگهداری می شود( در تصاوير زير خواهيد ديد). به گفته برخي كارشناسان اين كتيبه از آثار شاخص در اصفهان مي باشد و برخوردي اينگونه جاي تعجب و تأسف دارد.

در اين مقبره و در كنار ضريح امامزاده، سنگ قبري بسيار قديمي قرار دارد كه به گفته خادم امامزاده متعلق به بانويي است كه خادم اين مقبره بوده و مربوط به تقريبا 300 سال پيش است!

با توجه به ثبت این اثر در فهرست آثار ملی، از اداره كل ميراث فرهنگی اصفهان انتظار می رود که همت بیشتری برای نگهداری و ترمیم این مکان به کار گیرد تا این مکان تاریخی و مقدس حال و روز مخروبه ها را به خود نگيرد!

نكته تاسف برانگيز ديگر در باره اين بقعه متبركه، اينست كه منزل همجوار با مقبره امامزاده، به شكل عجيبي قرار گرفته و گويا پيش از انقلاب، قسمتي از زمين متعلق به مقبره امامزاده، فروخته شده و اكنون موجب ايجاد تصوير نامناسبي شده است كه در تصوير اول مي بينيد!

در ادامه تصاویری از این مکان می بینیم که عمق فاجعه را درک کنیم:

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-16.jpg

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-18.jpghttp://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-19.jpg

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-20.jpg

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-22.jpg

alt

alt

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-23.jpg

alt

http://rooyeshnews.com/static/files/images/stories/emamzade-jafar-21.jpg

alt

 

در كنار بقعه امامزاده جعفر(عليه السلام)، اتاق كوچكي به قبر و ضريح امامزاده سيد مرتضي(عليه السلام) اختصاص دارد كه آن هم اوضاع مناسبي ندارد.

تصاوير زير حكايت از وضعيت نامطلوب مقبره امزاده سيد مرتضي(عليهم السلام) دارد كه تقريبا شبيه انبار وسايل شده است.

alt

alt

alt

 

نظرات

- //
متاسفم براي ميراث فرهنگي
1394-03-05 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حسن
میراث همیشه ضعیف عمل کرده است
1394-03-05 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- آشنا
میزاثی که از اعتکاف گرفتن در مسجد امام ره جلوگیری میکند و حکم توقیف قضایی برای مسئولین اعتکاف می گیرد و به بهانه خراب شدن مسجد جلوگیری از ورود معتکفین میکند جز این انتظاری نیست
1394-03-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.