هر هفته در رويش نيوز؛ تبیین اخلاق دربین سیاسیون؛
پشّه با شب زنده داری خون مردم می‌خورد
سه شنبه 21 آذر 1391, 10:37

 

رویش نیوز - سرویس سیاسی: همه‌ی آنچه از صدر اسلام و از ابتدای انقلاب تا کنون در دست داریم بیانگر حقیقتی تلخ است، حقیقتی که سرانجامی جز سقوط سیاستمداران خالی شده از اخلاق ندارد، سیاسیونی که روزی خود انقلابی تر از من وتو بودند، سیاسیونی که حتی در عرصه جنگ مردان شماره یک بودند، اما در عرصه جهاد درونی امروز، حرف حرف دیگریست و امروزی که باطن نظام من و تو هستیم و پوک شدن ماست که معادل فساد نظام از درون است و غفلت ما از خود یک ثمره بیشتر نخواهد داشت؛ و آن همان سیلی سهمگینی است که امام وعده داده بود اگر به صورت انقلاب بخورد دیگر به این زودی ها نظام سر بلند نخواهد کرد بستر سازی برای ظهور پیش کش سیاسیون نو ظهور...

توصیه امام به بنی صدر امروز مقابل چشم سیاسیون است: حب الدنیا راس کل خطیئه!

alt

از خود آغاز می‌کنیم، پرونده‌ای باز کرده و از زبان دیگران می‌نویسیم، از قلب کسانی که این راه را به ترکستان می بینند، شاید واقعا دردی در این سینه باشد و زخمی، که رفع چرک آن بدین وسیله حاصل شود، پیش از آنکه عفونت سرتاپایمان را بگیرد...

سرویس سیاسی رویش نیوز قصد دارد پرونده‌ای ویژه برای پرداختن به گسترش ضرورت های اخلاقی در جامعه و بیشتر از آن در درون افراد صاحب دغدغه ای که پرداختن به عیوب دیگران را مقدم بر پرداختن به عیوب خود دانسته اند تشکیل دهد و به صورت متمركز و در قالب های مختلفی چون مصاحبه، مقاله و...به واکاوی و آسیب شناسی وضعیت موجود بپردازد (هرچند جای نَفَس خالیست).

 

 

دیگر نه راست معلوم است نه دروغ. نه اخلاص کسی مورد اعتماد است و نه دورویی‌اش. نه دوستی مشخص است نه دشمنی. این ظاهرسازی که نه قابل توجیه است و نه قابل بخشش به فرموده حضرت آیةاجوادی همان آیینه فعلی سیاسیون است که در تارک رفتار اجتماعی مردم خودنمایی می‌کند! وای بر مردم ریاکار و واویلا بر سیاسیون دورو!

 

 انگار زمان ما و کسانی مانند ما که هنوز خوش خیالانه همه حرف ها را با پیش فرض راست بودن می شنوند، دیگر گذشته است. نمی دانم شاید ما دیر به دنیا آمده‌ایم. چند روز پیش خواندم که کسیاز پدرشپرسید: چرا مردم درباره مسائلی که هیچ سودی برایشان ندارد دروغ می‌گویند؟ که در جواب (به طعنه) شنید: چه دلیل دارد راست بگوید؟این جملهانگار پاسخی بود برای همه سوالهای من، انگار دیگر این راست گفتن است که دلیلی ندارد.

زاهدی مهمان پادشاهی بود، چون به طعام بنشستند، كمتر از آن خورد كه ارادت او بود و چون به نماز برخاستند بیش از آن كرد كه عادت او، تا ظن صلاحیت در حق او زیادت كنند.

ترسم نرسی به كعبه  ای اعرابی                                كاین ره كه تو می روی به تركستان است

چون به مقام خویش آمد، سفره خواست تا تناولی كند، پسری صاحب فراست داشت گفت: ای پدر، باری به مجلس سلطان در، طعام نخوردی؟ گفت: در نظر ایشان چیزی نخوردم كه به كار آید. گفت: نماز را هم قضا كن كه چیزی نكردی كه به كار آید.

ای هنرها نهاده بر كف دست            عیبها را گرفته زیر بغل

تا چه خواهی خریدن ای مغرور         روز درماندگی به سیم دغل؟(گلستان سعدی)

و چه گیاه هرزه‌ای است ریا كه بر گرد تنه و شاخ و برگ درخت عبودیت می‌پیچد و آن را می‌خشكاند. بندگی اهریمن است و گام نهادن در مسیر شرك و ‌آن‌گاه كه آدمی مفتونش می‌شود، تمام عصمت خود را به پای عافیت و نام و نان خود فنا می‌كند، سپاه صداقت را به دست ریا پیشگان اسیر می‌كند و صافی ضمیرش را با گل و لای گناه به نجاستی رنگارنگ می‌کشاند.

ریا نمایشی از معصیتها

شاید پیش آمده باشد؛ کسی در ظاهر دوست است همیشه تعامل گرم و دوستانه‌ای با ما دارد و ما از همه انتظار نامردی داریم جز او، مدتی نمی‌گذرد که متوجه می شویم همان او لطفی کرده و اصطلاحا زیرآب زده. حس زمانی را پیدا می‌کنیم که آب سردی روی سرمان می‌ریزند.در ذهنمان از عصبانیت، ناراحتی و البته عجز از هرگونه عکس العملی هر صفتی را نثارش میکنیم؛ دروغ گو، پست، امانت ندار، بی‌ایمان، بی‌معرفت، نامرد، خبرچین، دزد و... البته به شرط ادب! اگر چه دیگر عادی است؛ دروغ گفتن و دورویی، با از دست دادن قبحشان بر روابط اجتماعی یکه تازی می‌کند و درست زمانی که فکر می کنی واقعا به کسی اعتماد داری، آنچنان رو دستی از او می خوری که اگرهم از او بگذری، طعم تلخش تا مدت‌ها در کامت باقی می‌ماند.

این اتفاق خیلی قبل از اینها، به نام فعالیت سیاسی در بین احزاب و گروه‌ها جا افتاده و البته نوعی زیرکی هم محسوب می‌شود، متأسفانه! نمونه خوبش هم انتخابات هاست!آنانند كه دین را وسیله كسب دنیا می‌كنند و با زبان نرم خود در برابر مردم به لباس میش در می‌آیند، گفتارشان احلی من العسل؛ وقتی چشمش به مردم می‌افتد، با نشاط می‌شود؛ وقتی تنهاست كسلی و تنبلی می‌ورزد و دوست دارد كه در هر كاری ستایش شود.بسیار شاهدیم که ولایت پذیری و ولایت مداری (تا زمانی که مجبورند) از زبانشان نمی‌افتد و بیشتر دیگران را به بی ولایتی متهم می‌کنند! سخنان ولی به نفعشان تفسیر می‌شود تا جای شک و شبهه‌ای در صدق و صداقت این دغل باز سیاس باقی نماند.

وای بر من اگر آلوده گردم! كه مرا چنین هشدار داد: «وَ لا تَكُونُوا كَالّذِینَ خَرَجُوا مِنْ دِیارِهِمْ بَطَرًا وَ رِئَاءَ النّاسِ وَ یَصُدُّونَ عَنْ سَبیلِ اللّهِ وَ اللّهُ بِما یَعْمَلُونَ مُحیط»(انفال47)

و چه پست و  حقیر می‌شود آدمی، آن‌گاه كه با دست خویش كار نیكش را به ریا آلوده می‌كند، در نهان كار نیك انجام می‌دهد، برایش ثواب كار نهانی نوشته می‌شود، اما آن را به زبان می‌آورد، آن عمل پاك نهانی و ثواب عملی آشكار نوشته می‌شود، اما برای دومین‌بار كه به زبان می‌آورد، ثواب عمل آشكارش هم پاك می‌شود و برایش ریا می‌نویسند.(عدة الداعی و نجاح الساعی، لابی العباس احمد بن محمد بن فهد الحلی الاسدی، ص 221)

در روایت است که ریا چون حرکت مورچه سیاهی در شب تار بر روی سنگی سیاه اخلاص را تباه میکند اما امروز آنقدر بر سیاست و اجتماع سایه افکنده که اصلا قبحی برایش نمانده تا از ورود آشکارش در همه جا ابا کند! و این قاتل اخلاق و ارزش در زندگی امروز نیازمند دقت نظر و عمل فردی، گروهی، اجتماعی و سیاسی است و صد البته این میدان عرصه‌ای است که در آن خرما خورده منع رطب نتوان کرد!

ریاکاران به واقع ترسوهایی هستند که جرأت صداقت میان احساسات و رفتارشان را ندارند زیرا با ابراز احساست واقعیشان، احتمالا موقعیت و منافعشان به خطر می‌افتد و به همین دلیل از پشت خنجر می کشند.

در این میان نهادهای مسئول و فرهنگ ساز هستند که باید قبح ریخته شده دروغ و ریا را بازگردانند و این کار را از خود شروع کنند تا شاید در دهه‌های آینده،مردم هم دورویی را کنار گذاشته و با تصور زرنگی کلاه بر سر هم نگذارند.

« وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَقُولُ آمَنّا بِاللّهِ وَ بِالْیَوْمِ اْلآخِرِ وَ ما هُمْ بِمُؤْمِنینَ، یُخادِعُونَ اللّهَ وَ الّذینَ آمَنُوا وَ ما یَخْدَعُونَ إِلاّ أنْفُسَهُمْ وَ ما یَشْعُرُونَ، فی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللّهُ مَرَضًا»پاره‌ای از مردم می‌گویند: به خدا و روز قیامت ایمان آورده‌ایم حال آنکه ایمان نیاورده‌اند. مى‏خواهند خدا و كسانى را كه ایمان آورده‏اند فریب دهند، با آنكه جز خودشان را فریب نمى‏دهند و نمى‏فهمند. در دل‏هاى آنها بیماریى (از كفر و شك و نفاق) است، خدا هم بر بیماریشان بیفزود و بیفزاید و آنها را در مقابل آنكه دروغ مى‏گفتند عذابى دردناك است.(بقره8الی10)

«خداوندا! به تو پناه می‌برم از این كه ظاهرم در نگاه مردم نیكو باشد و باطنم كه بر تو آشكار است، زشت و خود را ریاكارانه نزد مردم، به چیزی كه تو بهتر از من بدان دانایی، بیارایم، پس ظاهر نیكویم برای مردم آشكار دارم و بدی كردارم را نزد تو آورم و بدین سان به بندگان تو نزدیك شوم و از خشنودی تو دور بمانم!» (نهج البلاغه حکمت276)

سرلوحه كارمان باشد كه «صدق پیش آر كه اخلاص به پیشانی نیست»

 

 

 


مخاطبين مي توانند در اين موارد پيشنهادات سازنده خود را ارائه دهند:

- معرفي افرادي كه گفتگو با ايشان پيرامون موضوعات مطروحه در فوق، راهگشا باشد

- نگارش و ارسال مقاله هاي توصيفي پيرامون موضوعات مطرح شده براي درج در رويش نيوز

- نگارش و ارسال پيشنهادهاي اجرايي كه راهگشاي مسئولين باشد

- ارائه پيشنهاداتي كه اين اقدام رويش نيوز را اثربخش تر نمايد

لذا از همین طریق از تمامی مسئولین و مخاطبین که می توانند در این راستا همکاری متقابلی را با رویش نیوز داشته باشند دعوت به همکاری می گردد.

مخاطبین می توانند از طریق ارسال نامه الكترونيكي به info@Rooyeshnews.com و یا در قسمت نظرات همین مطلب ما را از راهكارها و پیشنهادات خود آگاه سازند.

 

مطالب مرتبط:

1- دوشنبه هر هفته در رويش نيوز؛ تبیین اخلاق دربین سیاسیون؛ ضعف اخلاقی خواص، معادل فساد نظام از درون

2- دوشنبه هر هفته در رويش نيوز؛ تبیین اخلاق دربین سیاسیون؛ احساس منیت در مقابل ولی!/بنی صدر را «من» بیچاره کرد

3- دوشنبه هر هفته در رويش نيوز؛ وقتی آدمی خود را ارزان می فروشد!!

4- گودال تعفنی که در کمین ریاست است

5- دروغ؛تکنیکی است در دنیای سیاست و اجتماع

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.