پروژه قطار سريع السير اصفهان – تهران توسط يك كنسرسيوم ايراني و اروپايي اجرا مي شود
شنبه 08 مرداد 1390, 12:05

به گزارش رويش نيوز به نقل از ايرنا، مديرعامل شركت سازنده اين خط روز شنبه در جريان ديدار خبرنگاران از عمليات زير سازي مسير قطار سريع السير اصفهان – تهران اظهار داشت:اين شركت كه كنسرسيوم مشتركي از چند مجموعه ايراني و اروپايي فعال در زمينه حمل و نقل ريلي است، تابستان سال 89 آمادگي خود را براي اجراي پروژه قطار سريع السير اصفهان – تهران به وزارت راه اعلام كرد.
'محمدعلي بابرشمس'با بيان اينكه مطالعات اوليه براي اجراي اين پروژه صورت گرفته و براي اجراي آن اعتباري بالغ بر 4/8 ميليارد يورو پيش بيني شده است، افزود:تاكنون مذاكرات متعددي براي اجراي اين طرح با بخش دولتي صورت گرفته و مجوزهاي مورد نياز نيز دريافت شده است.
وي اظهارداشت: قرار است هيات دولت با صدور مصوبه اي، اجراي اين پروژه را به صورت رسمي از وزارت راه به شركت مجري منتقل كند.
وي نوع قرارداد شركت مجري با دولت را به روش موسوم به' BOT ' دانست و اظهار داشت: كل پروژه با اعتبارات كنسرسيوم سرمايه گذار اجرا خواهد شد و تمام مراحل ساخت ، اجرا و بهره برداري از پروژه مزبور در اختيار اين كنسرسيوم خواهد بود كه در آن بهره برداري 80 ساله در مقابل هزينه هاي صورت گرفته پيش بيني شده است.
بابر شمس ادامه داد: در مذاكرات با وزارت راه مقرر شد كه طرح با شرايط موجود صورتجلسه و به كنسرسيوم ايراني – اروپايي تحويل شود.
وي درباره اقدامات صورت گرفته در اين پروژه گفت: با توجه به اينكه مشاوران فعال در ايران در زمينه قطارهاي تندرو هيچگونه تجربه اي ندارند، بايد از مشاور خارجي در كنار پروژه استفاده مي شد كه اين اتفاق نيفتاده اما بر اساس بررسي صورت گرفته از سوي مشاور كنسرسيوم 40 درصد اقداماتي كه تاكنون صورت گرفته قابل استفاده و 60 درصد آن نيازمند اصلاح است.
وي اظهار داشت:اين قطار داراي ظرفيت 450 نفر و سرعت اسمي 368 كيلومتر است كه سرعت عملياتي آن 300 كيلومتر و براي قطارهاي باري 200 كيلومتر پيش بيني شده و انرژي مورد نياز آن از طريق تركيب انرژيهاي خورشيدي و گازي تامين مي شود و ظرف مدت چهار سال نيز به بهره برداري مي رسد.
وي انتقال دانش فني قطارهاي پرسرعت را از مهمترين اهداف شركت مجري پروژه قطار سريع السير اصفهان – تهران دانست و گفت: از تعهدات طرف اروپايي انتقال دانش فني اين تكنولوژي به ايران است تا توليد قطارهاي سريع السير در كشور انجام شود.
مديرعامل اين شركت همچنين از پيشنهاد وزارت راه و شهرسازي براي فعاليت در ساخت راه آهن سريع السير اصفهان به خوزستان نيز خبر داد و گفت: اتصال جنوب غرب كشور به شمال شرق از اهداف اين شركت است اما هنوز در اين زمينه پاسخي به وزارت راه و شهرسازي داده نشده است كه پس از ورود به پروژه اصفهان – تهران در باره مشاركت در پروژه راه آهن اصفهان به خوزستان نيز تصميم گيري مي شود.
بابرشمس ايجاد يك پژوهشكده در زمينه قطارهاي پرسرعت رااز ديگر اهداف اين شركت دانست و گفت: واحدي ازاين پژوهشكده در اصفهان فعال خواهد شد.
وي مهمترين مشكل مقابل روي اجراي اين طرح را دولتي بودن آن دانست و گفت: دولت بايد در زمينه ايجاد امنيت و جسارت سرمايه گذاري براي بخش خصوصي بستر سازي و براي اجراي طرحها به اين بخش اعتماد كند.
در جريان بازديد خبرنگاران از اين عمليات، كارشناس وزارت راه و شهرسازي در حوزه نظارت اصفهان نيز گفت: طول اين پروژه 242 كيلومتر است كه مطالعات و اجراي آن از سال 84 آغاز شد.
'حجت الله جعفرپيشه' كل پيشرفت فيزيكي عمليات زيرسازي مسير اين پروژه را 80 درصد اعلام و ميزان اعتبارات زيرسازي پروژه را 90 ميليارد تومان ذكر كرد و از تخصيص 80 درصدي اعتبارت طرح خبر داد.
وي اظهار داشت: يكصد كيلومتر از مسير قطار سريع السير اصفهان – تهران، مسير مستقيم دارد كه براي سرعت 300 كيلومتر مناسب مي باشد و 95 درصد عمليات انجام شده از سوي شركت' سيسرا' فرانسه مورد تاييد قرار گرفته است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.