لوله هایی که در پروژه های صنعتی استفاده می شوند زمانی کارایی مورد نظر را خواهند داشت که به همراه لوازم و تجهیزات صنعتی دیگر استفاده شوند. منظور از این تجهیزات اتصالات و شیرآلات در انواع مختلف است. لوله ها با توجه به جایی که استفاده می شوند در اندازه های و مدل های مختلفی تولید خواهند شد. برای کنترل و تنظیم لوله ها استفاده از شیرآلات لازم است. به نوعی می توان شیرآلات را از مهم ترین قطعات صنعتی در پروژه های صنعتی و لوله کشی معرفی کرد.

شیرآلات برای کنترل و تنظیم سیالات و موادی که از داخل لوله ها عبور می کنند، ساخته شده‌اند. می توان با استفاده از انواع شیرآلات این مواد را کنترل کرده و در زمان مشخصی کاربرد مورد نظر خود را اعمال کنیم. می توان ورود مواد به لوله ها را با استفاده از شیرآلات قطع و وصل کرد یا مقدار موادی که از لوله ها عبور می کنند را تنظیم کرد. برخی از شیرآلات تنها برای تنظیم مقدار مواد استفاده می شوند و گونه های دیگر می توانند تها برای قطع و وصل کردن مواد جهت ورود مناسب باشند.

به همین دلیل شیرآلات را در انواع مختلفی تولید کرده‌اند. برای آشنایی با انواع شیرآلات می توان به 6 دسته از آنها که از دسته های کلی در ساخت شیرآلات ها هستند اشاره کرد. شیرآلات های بشقابی، کشویی، توپی، یکطرفه، اتوماتیک و DBB از جمله انواع شیرآلات محسوب می شوند. در ادامه قصد داریم تا در مورد شیرآلات یکطرفه بیشتر صحبت کنیم.

آشنایی با شیرآلات یکطرفه و کاربرد آن

شیر یکطرفه که به لاتین check valve نامیده می شود، شیر هایی هستند که مواد و سیالات را به یک طرف هدایت می کنند. سایر سیالات در این شیرها به یک طرف حرکت می کنند و امکان حرکت آنها در جهت مخالف وجود ندارد. به همین دلیل به آنها شیرآلات یکطرفه گفته می شود. در این شیرآلات می توان از هر طرفی برای عبور و حرکت مواد استفاده کرد ولیکن پس از تعیین جهت مورد نظر امکان تغییر آن وجود ندارد. یا به عبارتی دیگر می توان گفت که محل ورود مواد در این شیرها موضوع مهمی نیست و می توان از هر دو طرف استفاده کرد.

برای عبور مواد از شیر یکطرفه نیاز به استفاده از دسته یا کنترل کننده خاصی نیز و به صورت خودکار مواد را از داخل خمود عبور می دهند. شیرآلات یکطرفه هم مانند دیگر شیرآلات انواع مختلفی دارند. برای کاربرد ها و در زمان های مختلف می توان از این شیرها استفاده کرد. متریالی که برای ساخت این شیرها استفاده می کنند با توجه به کاربرد هر یک از آنها متفاوت بوده و معمولا از فلزاتی مثل فولاد، نیکل، چدن، برنز، برنج، آلومینیوم و ... استفاده می شود.

شیرهای یکطرفه از 4 جزء کلی تشکیل می شوند.  به دلیل اینکه کار با این نوع شیرآلات بسیار ساده است و به صورت خودکار کار خود را انجام می دهند، طراحی ساخت پیچیده‌ای ندارند و با 4 جزء کلی ساخته شده و از آنها استفاده می شود. این 4 جزء شامل بدنه، پوشش، دیسک، لولا خواهد بود. تمام شیرهای یکطرفه کاربرد یکسانی دارند و تقریبا از تمام آنها برای یک منظور استفاده می شود ولیکن می توان با افزودن برخی لوازم جانبی مانند بلبرینگ و ..... کاربرد و قابلیت این شیرها را تغییر داد.

کاربرد های شیر یکطرفه

این شیرها کاربرد های متفاوتی دارد که در مصارف خانگی می توان به تاسیسات و لوله کشی های داخلی خانه مانند سیفون، سیستم لوله کشی آب و فاضلاب، پمپ های آب، انواع تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مانند لوله کشی پکیج و ... اشاره کرد. از دیگر کاربردهای شیرهای یکطرفه می‌توان به استفاده از  این شیرها در صنایع نیروگاهی، کشاورزی، صنعتی، سیستم فاضلاب های شهری، تصفیه خانه های آب شهری و به طور کلی تهیه پمپ ها و کمپرسور ها اشاره می شود.

مزایای شیر یکطرفه

در شیر یکطرفه شما هیچ محدودیتی در انتخاب ماده یا سیال مورد نظر ندارید و به راحتی می توانید در صنایع مختلف از این شیرها استفاده کنید. همچنین این شیرها برای فشارهای بالا تا فشارهای خیلی کم نیز پاسخگوی نیازهای شما هستند و به راحتی با تنظیم فشار ورودی می توانید از آن ها استفاده کنید. دیگر مزیت شیر یکطرفه نسبت به سایر شیر ها امکان نصب آن به صورت عمودی است و شما می توانید در صورت نیاز آن را به صورت عمودی نصب و استفاده کنید.

از آنجایی که دیسک در این شیرها به صورت خودکار بسته می شود در سیستم هایی که زمان بندی مراحل کار برای شما مطرح است می توانید با اضافه کردن سوپاپ به این شیر ها زمان بسته شدن دیسک را در کمترین حالت ممکن قرار دهید؛ اگر در این روش باز هم به دنبال افزایش سرعت بودید می توانید با صرف یک هزینه ناچیز نیروی فنر را افزایش دهید تا سرعت بسته شدن دیسک را بالا ببرید. برای خرید شیر یکطرفه مانند سایر شیرآلات های دیگر می توانید از طریق سایت پتروسا اقدام کنید.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست