از مسجد های بزرگ ترکیه می توان به مسجد سلیمانیه که در شهر استانبول ترکیه قرار دارد اشاره کرد که سالیانه گردشگران و توریست های زیاد و متعددی را به سمت خود جذب می نماید. در مورد ساختمان هایی که در دوره عثمانی ساخته شده اند دو ویژگی بارز و با اهمیت وجود دارد که هر کسی می تواند به آن پی ببرد. اولین ویژگی این است که درباره قرار گیری مکان آن بسیار تامل می کنند و همه موارد را بررسی می کنند و دومین ویژگی این است که در ساخت همه این بناها شباهت هایی وجود دارد و یکپارچگی خاصی میان این ساختمان ها به چشم می خورد.

چون این مسجد تمام ایوان هایش روی هم ده تا می شوند حدس می زنند که چون سلطان سلیمان دهمین پادشاه بعد از سلطان عثمان غازی بوده به این تعداد مناره ساخته اند.

در دوطرف مسجد مناره هایی قرار دارد که هر کدام دو ایوان جدا از هم داردند و مناره های دیگر در انتهای حیاط مسجد هستند؛ ولی آنها هرکدام سه ایوان دارند، در مجموع این مسجد دارای ده ایوان است.

این مسجد ابعادی خیره کننده و باور نکردنی و توصیف ناپذیر را دارا است زیرا؛ پنجاه و نه متر طول و پنجاه و هشت متر عرض دارد. گنبد اصلی این مسجد پنجاه و سه متر ارتفاع دارد یعنی دو برابر قطرش. گنبد تکیه گاه هایی دارد که بسیار زیرکانه در درون دیوارها جای گرفته اند و شما از دیدن این منظره متعجب خواهید شد. این منظره زمانی زیباتر خواهد شد که نور خورشید از دویست پنجره رنگی این مسجد وارد شود و فضا را ملکوتی تر کند که به هیچ عنوان نباید آن را از دست بدهید.

این مسجد را چه کسی ساخته است؟

سلطان سلیمان یکم این مسجد اعظم را در سال نهصد و شصت و چهار هجری قمری یا هزار و پانصد و پنجاه و شش میلادی بنا کرده است.

این بنا از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

در حیاط این مسجد چهار مناره قرار گرفته است که که این چهار مناره قدرت چهارمین پادشاه عثمانی را بعد از فتح قسطنطنیه نشان می دهد. همچون تمامی مسجد های دیگر این مسجد نیز فقط برای عبادت نبود بلکه، در آن به کار های خیر خواهانه مثل : سیر کردن هزاران فقیر مسلمان و یا پیروان دین های دیگر مانند مسیحیان و یهودی‌ها. در درون این اثر ارزشمند بیمارستان، آشپزخانه، مدرسه، کاروانسرا و حمام نیز وجود داشت. این مسجد در نوک تپه‌ای در منطقه کانتارجیلار درمیان یک وزارتخانه و دفتر شیخ الاسلام  مسجد قرار دارد و  بسیارعظیم  است طوری که منظره شکوهمندانه‌ای را به وجود آورده است.

اگر از داخل مسجد به بیرون نگاه کنید می توانید پیوند دو قاره اروپا و آسیا که با آب دریا به هم متصل شده اند را مشاهده کنید و این می تواند یکی از عجیب ترین منظره هایی باشد که تا کنون دیده اید.

کمی آن ورتر از مسجد، کوه هایی بلند استوار را خواهید دید که نظاره گر قدرتمند تر شدن پادشاهی غثمانی در طی تاریخ بوده است.

این بنا چگونه ساخته شده است؟

ساختار ساختمان های عثمانی بسیار بزرگ هستند و چشم بیننده را به خود خیره می کنند. گرچه این بناها در ظاهر بسیار پر زرق و برق است ولی در عین زیبایی و پیچیدگی سادگی و ملاحت خود را حفظ کرده است. قطعا مسجد سلیمانیه یکی از شاهکار های بی نظیر و بی همتای امپراتوری عثمانی است؛ زیرا این بنا تمام ویژگی های اساسی معماری عثمانی را در خود جای داده است.

 

این مسجد در کجا قرار دارد؟

بهترین راه دسترسی به مسجد سلیمانیه خیابان پروفسور صدیق سامی اونار، دقیقا در حومه بازار است. این خیابان به کوچه معتادها در استانبول معروف است زیرا در چایخانه واقع در آن در قدیم مواد مخدر می فروخته اند.

حوادثی که این مسجد به خود دیده است، چیست؟

این مسجد بزرگ همچون بناهای دیگر ترکیه بلایای بسیاری بر سرش آمده است. برای مثال : در سال هزار و ششصد و شصت میلادی دچار آتش سوزی شد؛ ولی خوشبختانه سلطان محمد چهارم دستور داد تا این بنا را مرمت کنند و در سال هزار و هفتصد و شصت و شش به علت زلزله قسمتی از گنبد آن ویران شد اما در قرن نوزدهم دوباره بازسازی شد ولی بازهم در جنگ جهانی اول چون از حیاط آن به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد طی حادثه ای ناگوار مهمات آتش گرفتند و مسجد شعله ور شد اما بعد از مدتی در سال هزار و نهصد و پنجاه و شش آن را بازسازی کردند و از سال دو هزار و هشت میلادی بسیار تعمیر شد و نمای زیبایی را به دست آورد.

 معمار این مسجد چه کسی بوده است؟

معمار این مسجد فردی به نام سینان بوده است. این معمار بزرگ مسجد ایاصوفیه را نیز به زیبایی و کمال طراحی کرده است. او در این مسجد سیستم تهویه هوا نیز تعبیه کرده است و در زمانی که هنوز برق شناخته نشده بود، این مسجد را با دویست و هفتاد و پنج شمع بسیار بزرگ روشن می کردند؛ ولی این روش مشکلاتی را نیز به وجود می آورد مثلا در درون مسجد پر از دود می شد و تنفس را بر همگان سخت می کرد.

شما می توانید برای خرید ملک در ترکیه با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی شایان تماس بگیرید.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست