به گزارش رویش نیوز، نشست واکاوی نگاه حضرت آیت الله خامنه ای در تحلیل عاشورا شامگاه سه شنبه هشتم مهر ماه در خانه مشروطه برگزار شد.
حجت الاسلام میثم شریف در این نشست گفت: همیشه دغدغه ای وجود داشته که بتوانیم در مورد تاریخ امامان شیعه کتابی بنویسیم که برای مخاطب اهل تسنن هم قابل استفاده باشد به این معنا که بتواند از رفتار سیاسی ائمه به عنوان یک کنش گر سیاسی تحلیل ارئه دهد حال آن که اکثر متون ما به عنوان اشخاصی مقدس با حیات سیاسی امامان روبه رو می شوند.
وی با اشاره با کتاب انسان 250 ساله تصریح کرد: این کتاب به خوبی نشان می دهد که حضرت آقا در مورد تحلیل زندگانی امامان یک نقشه جامع درنظر دارند و کل حیات ایشان را به منزله زندگی یک انسان می دانند که دارای استراتژی واحدی است منتها همان طور که ما در جریان انقلاب بنا به شرایط گاهی حرکت پنهانی انجام می دادیم و گاهی فعالیت آشکار، ائمه نیز بنا به مقتضیات زمان رفتار مشخصی انجام می دادند اما در مجموع حرکت واحدی را دنبال می کردند.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه اصفهان دیدگاه رهبر معظم انقلاب در مورد عاشورا دیدگاهی ویژه برشمرد و اظهار داشت: در سراسر تاریخ اسلام و حتی تا به این زمان همواره برای ما دوگانه ای کاذب به نام عقلانیت و آرمان گرایی ترسیم کرده اند و بیان داشته اند که از این دو باید تنها یکی را انتخاب کنی. حال آن که حضرت آقا اعتقاد دارند امام حسین با حرکت خود، توانست از این دوگانه عبور کند و در دام آن نیفتد. حال آن که بسیاری از حرکات شیعیان در طول تاریخ اسیر این دسته بندی شد. به عقیده رهبری عقلانیت و آرمان گرایی دو گانه نیستند و در حرکت سیدالشهدا به وحدت رسیده اند.
وی در ادامه افزود: محافظه کاران کسانی هستند که با استناد با عقلانیت مدنظر خود جلو تغییرات اساسی را می گیرند و با معاش اندیشی به امام حسین هشدار می دهند. کسانی که در طول این مسیر امام را از حرکت نهی می کردند انسان های بدی نبودند اما آن ها می گفتند با توجه به شرایط موجود این اقدام عقلانی نیست. محافظه کاران در یک کلام مخالف تغییر وضع موجود هستند و برای این هدف خود دلایلی را ارائه می کنند.
شریف با انتقاد از آرمانگرایی بدون پشتوانه عقلانیت گفت: در تاریخ شیعه کسانی هم بودند که دچار رفتارهای هیجانی شدند و قیام هایی انجام دادند که در مجموع ثمر مشخصی نداشت و سکوت معصومین در آن زمان ها موثرتر بود. نمی توان به آرمان گرایی تاکید داشت اما از لوازم آن دوری کرد. به نظر می آید امروز جریانی که در کشور ما به عدالت خواهی مشهور شده اند، چنین رویکرد قابل انتقادی را در پیش گرفته است و گاهی حواسش نیست و یا برایش مهم نیست که مورد سوء استفاده چه جریان هایی قرار می گیرد.
این کارشناس دینی در پایان تاید کرد: امروز نیز غربی ها به دنبال آن هستند که جریان سازش را جریان عقلانیت معرفی کنند و در مقابل آرمان گرایی را معادل جمودگرایی و افراط گرایی معرفی کنند. این در حالی است که ما اعتقاد داریم آرمان مقابله با استکبار کاملا عقلایی است و خلاف آن با عقلانیت سازگار نیست. به همین دلیل آیت الله خامنه ای این دوگانه را نپذیرفته وارد چنین ادبیاتی نمی شوند و بر روی دو عنصر بصیرت و استقامت پافشاری دارند.
در ادامه این نشست محمود فروزبخش گفت: در مورد تحلیل عاشورا تحلیل های فراوانی وجود دارد اما آیت الله خامنه ای معتقدند در بسیاری از این تحلیل ها نتیجه را به جای هدف معرفی کرده اند. نتیجه حرکت امام حسین، حکومت یا شهادت بوده اما هدف ایشان چیزی غیر از نتیجه بوده است. بر طبق آن هدف هر دو نوع نتیجه مطلوب بوده است. نتیجه به بیانی ادای تکلیف الهی، امربه معروف و نهی از منکر، ایستادگی در برابر تحریف اسلام و در نهایت حفظ دین بوده است.
وی افزود: قبول دارم که میان عقلانیت و آرمانگرایی تضادی وجود ندارد اما این مسئله در ابتدای امر مبهم است و برای آن که از این دوگانه عبور کنیم باید از امر سومی صحبت کنیم و به عقیده من کنش گری بر مبنای اراده، می تواند ما را از این دوگانه عبور دهد. همانطور که حرکت انقلاب اسلامی نیز در ابتدا به نظر نمی رسید تحقق یابد و بسیاری از بزرگان دعوت به این امر نمی کردند اما پس از کنش امام خمینی و عوض شدن شرایط، همگان دیدند که حرکت آرمانگرایانه انقلاب، مطابق با عقلانیت است. در حقیقت این اراده انسان هاست که می تواند واقعیت موجود را متحول کند و این واقعیت متحول شده، با آرمان یگانگی دارد و الا برای یک حرکت بزرگ لازم نیست تمام جنبه ها و برداشت های عقلانی از واقعیت، حرکت آرمان گرایانه را تایید کند بلکه اراده خود شکل دهنده واقعیت است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست