به گزارش رویش نیوز طرح سوال یکی از اعضای شورای شهر اصفهان درخصوص دو فقره قرارداد خرید ۱۱۰ و ۳۵۰ دستگاه اتوبوس، هفته گذشته شهردار اصفهان را برای پاسخگویی به این سوالات به صحن علنی شورا کشاند، درحالی که در این جلسه صحبت هایی مطرح شد که نه تنها این عضو شورای شهر و افکار عمومی را قانع نکرد، بلکه  ابهامات تازه ای را مطرح کرد.

رضا امینی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان که امروز (یکشنبه_۲۳ شهریور ماه) برگزار شد، با استناد به ماده ۸۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، اظهار کرد: در جلسه علنی ۲۶ مردادماه شورای شهر اصفهان، با طرح چند سوال در خصوص دو فقره قرارداد خرید ۱۱۰ و ۳۵۰ دستگاه اتوبوس، تذکر کتبی به شهردار اصفهان دادم  که البته شهردار اصفهان در جلسه هفته گذشته این شورا، چندین موضوع مربوط به عملکرد دوره های مدیریت گذشته شهرداری ارائه کرد که ارتباطی به تذکر گفته شده نداشت.

این عضو شورای شهر اصفهان ادامه داد: فارغ از شتابزدگی در بیان موضوعات و نحوه گفتار شهردار اصفهان در پاسخ به تذکر قانونی مطرح شده که در شأن شورای شهر و یک حقوقدان و شهردار اصفهان نبود، این صحبت ها سوالات دیگری برای افکار عمومی ایجاد کرد که لازم است در زمان مناسب و به صورت شفاف ابعاد قضیه مشخص و به مردم اطلاع رسانی شود.

امینی با تاکید براینکه چنانچه هر کسی با هر سلیقه و در هر جایگاهی مرتکب خطا و خسارت به بیت المال شده باید پاسخگوی عملکرد خود باشد، افزود: نتیجه این پاسخگویی عدم مصونیت های خودساخته مدیران در مسئولیت های مختلف و حذف هر نوع شائبه خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگر موارد مطرح شده قابل اثبات نباشد گناهی نابخشودنی است، اما اگر قابل اثبات باشد سکوت ۳ ساله شهرداری و عدم پیگیری برای احقاق حقوق مردم از سوی شهردار حقوقدان اصفهان با بیان عباراتی همچون عدم سر زدن به گنجه های شهرداری و اعلام آن از تریبون رسمی شورا که امکان دفاع برای مدیران گذشته وجود ندارد، مذموم و فاقد وجاهت قانونی است.

به گزارش ایسنا، این عضو شورای شهر اصفهان همچنین پاسخ های شهردار اصفهان در مورد قرارداد خرید اتوبوس ها را قانع کننده ندانست و گفت: بنا بر ماده ۸۳ قانون یاد شده شهردار اصفهان باید پاسخگوی دلایل ورود خسارت های میلیاردی ناشی از عدم تلاش و برنامه ریزی برای عملیاتی شدن قرارداد خرید ۳۵۰ دستگاه اتوبوس به قیمت هر دستگاه ۴۸۵ میلیارد تومان باشد تا مردم بدانند قیمت خرید هر اتوبوس در سال ۹۳ براساس مصاحبه ها نزدیک به ۴ برابر و براساس تبلیغات شهری نزدیک به ۶ برابر قیمت آنها در قراردادهای لغو شده است.

شهرداری می توانست به جای ۸۰ دستگاه، ۴۰۰ اتوبوس به ناوگان حمل و نقل اضافه کند

امینی خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان با برنامه ریزی بهتر می توانست با مبلغ هزینه شده اخیر به جای ۸۰ دستگاه اتوبوس بیش از ۴۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه و تحول بزرگی در کمیت و کیفیت خدمات اتوبوسرانی ایجاد کند.

اجرای مصوبات شورای عالی آب به دور از غوغاسالاری

علیرضا نصراصفهانی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق پیش از دستور این جلسه، اظهار کرد: اخیراً در جریان سفر رئیس قوه قضائیه به استان چهارمحال و بختیاری، مردم این استان مطالبات خود را در خصوص آب مطرح کرده‌اند، درحالی که آب نه تنها مطالبه مردم این استان، بلکه نیاز اساسی و مطالبه جدی مردم اصفهان نیز به شمار می‌آید.

وی تاکید کرد: لازم است به دور از هرگونه غوغاسالاری اجازه دهیم مصوبات شورای عالی آب به اجرا درآید، چون با اجرای این مصوبات همه استان‌ها سود خواهند برد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه مردم سایر استان‌ها مانند اصفهان که به دور از هیاهو مطالبات خود را مطرح می‌کنند، باید شرایطی فراهم کنند تا مصوبات در مسیر قانونی خود حرکت کند، افزود: به هم خوردن آرامش شهرها تنها باعث تأخیر در اجرای پروژه‌های آبرسانی شده و سود دیگری نخواهد داشت.

وی همچنین خواستار ارائه پیوست‌های زیست‌محیطی طرح‌های آبرسانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید در این زمینه به طول جدی تر عمل کند و بیش از این تعلل نکند تا اعتبارات پیش‌بینی شده برای این طرح‌ها نیز در زمان مناسب تخصیص یابد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین به اقدامات صورت گرفته در راستای محرومیت‌زدایی در تمام مناطق شهری اشاره و خاطرنشان کرد: توجه ویژه‌ای که به منطقه ۱۴ شده محرومیت‌زدایی را از حالت شعار خارج کرده و به مرحله عمل درآورده است.

پیشرفت پروژه های شهر هوشمند در اصفهان ملموس نیست

فریده روشن، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق خود در این جلسه، ارائه الگوی حاکمیت و راهبری در زمینه شهر هوشمند را اقدامی ضروری دانست و گفت: این موضوع در بعد عملیاتی مغفول مانده و پیشرفت پروژه های شهر هوشمند در اصفهان هنوز ملموس نیست اما امیدواریم تغییرات مدیریتی در شهرداری اصفهان منجر به تقویت شهر هوشمند شود.

وی اجرای شهر هوشمند را نیازمند ارتباط شهرداری با سایر دستگاه های ذی ربط دانست و افزود: در این راستا شهرداری باید نقشه راه شهر هوشمند را هر چه زودتر تصویب و اجرایی کند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیسیون شهر هوشمند و سیاست گذاری ویژه در راستای تحقق شهر هوشمند، از شهردار اصفهان تسهیل دستیابی به فرایند شهر هوشمند در اصفهان را درخواست کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضور اجتماعی روزافزون زنان در جامعه، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت و حضور بیشتر زنان در عرصه های مختلف هستیم، این درحالی است که شاهد حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب درسی هستیم، اما زنان از ساحت جامعه حذف شدنی نیستند.

روشن با بیان اینکه حذف عکس دختران از روی جلد کتاب درسی، از وزیر آموزش و پرورش خواست ضمن بررسی این موضوع، نظارت قوی تری داشته باشد تا از دو قطبی شدن جامعه جلوگیری شود.

پرداخت بخش زیادی از مطالبات هنرمندان از شهرداری

مهدی مزروعی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به ضربات مهلکی که به حوزه فرهنگ و ورزش در جامعه از سال گذشته تاکنون وارد شده، اظهار کرد: مهمترین اتفاقی که سال گذشته افتاد افزایش صد در صدی بودجه برنامه های فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بود، به طوری که به پروژه تئاتر شهر و ایجاد تماشاخانه های کوچک تئاتر در سطح شهر بودجه کافی اختصاص داده شد و برای حمایت و مشارکت از تولیدات سینمایی و تئاتر و تولید، پردازش و انتشار تاریخ شفاهی اصفهان ردیف بودجه تعلق گرفت.

وی از پرداخت بخش زیادی از مطالبات هنرمندان از شهرداری و برگزاری جلسات متعدد برای جلوگیری از انباشت مطالبات در آینده خبر داد و یادآور شد: با شیوع کرونا، برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی تقریبا به صفر رسیده و این موضوع باعث عسر و حرج برای هنرمندان شده است، در این راستا به طرح نهایی رسیدیم که با درنظر گرفتن سه ضلع مثلث هنرمندان، شهرداری و شهروندان تا جایی که وسع مدیریت شهری اجازه می دهد مشکلات هنرمندان برطرف شود.

بازگشایی مدارس و...

فتح الله معین، عضو دیگر شورای شهر اصفهان با اشاره به بازگشایی مدارس از نیمه شهریور ماه، اظهار کرد: بسیاری از والدین هنوز به صراحت نمی دانند کلاس ها به چه صورت برگزار می شود و درصورتی که به انتخاب اولیا دانش آموزان باشد معلمان مکلف به انجام کار دو برابر زمان معمول هستند. ضمن اینکه انتظار می رفت برای تامین ماسک و لوازم ضدعفونی برای دانش آموزان با نرخ های مناسب اقدام می شد تا هزینه های مازاد بر خانواده ها تحمیل نشود.

خرید زمین مناسب برای ایجاد ایستگاه های وسایل نقلیه در ورودی های شهر، نامناسب بودن فضاهای شهر برای معلولان و دوچرخه سواران و تجهیز ایستگاه های اتوبوس به زمان مبدا و مقصد از تذکرات اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در این جلسه بود.

افزودن نظر

captcha