بهتر بود وزیر خارجه سوییس دلیل سکوت خود را در برابر «اعلام نظارت آمریکا بر کانال ادعایی» نشان می‌داد!

وزیر خارجه سوییس - کراپ‌شده

به گزارش رویش نیوز « فاطمه کریمی‌مجد» در یادداشت روزنامه «وطن امروز» نوشت: 

«ایگناسیو کاسیس» وزیر خارجه سوییس، پس از ایرانگردی ۳ روزه خود، از مذاکرات موفقیت‌آمیز و مثبت خود با مقامات کشورمان خبر داده است. سفارت سوییس در تهران با انتشار پیامی در توئیتر به نقل از وزیر خارجه سوییس که به تهران سفر کرده است نوشت: «صلح، توسعه اقتصادی و حقوق بشر- گفت‌وگوهای مفید با همتای ایرانی‌ام جواد ظریف. خرسندم که توانستیم همراه هم کانال انسان‌دوستانه سوییس را به منظور انتقال ذخایر غذا و دارو برای مردم ایران راه‌اندازی کنیم».

وزیر خارجه سوییس، از اینکه کشورش توانسته است کانال اختصاصی بشردوستانه این کشور اروپایی را برای انتقال غذا و دارو به ایران راه‌اندازی کند، بسیار خرسند است! برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز این «خبر خوش» را با آب و تاب همیشگی منتشر کرده و آن را نماد موفقیت «دیپلماسی اروپایی» تلقی می‌کنند! اما سوال اصلی اینجاست: مگر «تاریخ رونمایی» از کانال دارویی و غذایی ادعایی سوییسی‌ها، الان بوده است؟!

کانال مورد ادعای سوییسی‌ها، از سال گذشته آماده شده و در قالب آن، تنها یک تبادل دارویی(!) صورت گرفته است. فوریه ‌۲۰۲۰‌/ بهمن ۹۸، مقامات سوییسی از راه‌اندازی کانال مبادلات دارویی و بشردوستانه خود با هدف ارسال دارو و لوازم پزشکی به ایران خبر داده بودند. سفارت سوییس در تهران نیز راه‌اندازی این کانال را نمادی از بشردوستی و استقلال سوییس در نظام بین‌الملل دانست. اما زمانی که تنها ۱۰۰ روز از راه‌اندازی این کانال سپری شده بود، «فابیان مینفیش» سخنگوی وزارت اقتصاد سوییس اذعان کرد: «تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق کانال بشردوستانه سوییس- ایران انجام نشده است. متأسفانه، این فرآیند به دلیل همه‌گیری «کووید-۱۹»، بسیار کند شده است».

 بر همگان مسجل بود «کانال انتزاعی سوییسی‌ها»، مانند «ساختار خیالی اینستکس»، تنها یک «شو تبلیغاتی» برای ترویج «چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی اروپایی» محسوب می‌شود و هیچ‌گونه ارزش ذاتی و اقتصادی برای کشورمان ندارد. با این حال، وزرای اقتصاد و خارجه سوییس، جرأت نداشتند خطاب به افکار عمومی دنیا، سینه خود را سپر کرده و از کسب اجازه خود از کاخ سفید، برای اعلام راه‌اندازی این کانال بی‌خاصیت خبر دهند! بهتر است وزیر خارجه سوییس به جای «افتتاح دوباره کانال خیالی» خود، به افکار عمومی ایران پاسخ دهد چرا و چگونه راه‌اندازی این کانال را منوط به کسب اجازه از خزانه‌داری آمریکا کرده و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا(OFAC) را نادیده انگاشته است. کانال بشردوستانه سوییس، نه به لحاظ ماهوی، نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ عملیاتی، ابعاد مشخصی ندارد و تنها روی «کاغذ» قابل ترسیم است!

بهتر بود وزیر خارجه سوییس دلیل سکوت خود را در برابر «اعلام نظارت آمریکا بر کانال ادعایی» نشان می‌داد! «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، سال گذشته رسما اعلام کرد بر این کانال نظارت می‌کند. همچنین خزانه‌داری آمریکا دسترسی شرکت‌های دارویی و پزشکی به این کانال را نیز محدود کرده و هر گونه مبادله دارویی با ایران را به مثابه یک «تجارت پرخطر»(!) معرفی کرده است. در چنین شرایطی «وزیر خارجه سوییس» به چه چیزی می‌نازد؟! آیا او در پایان سفرش، دستاوردی جز «افتتاح صدباره این کانال نامرئی» نداشته که آن را توئیت می‌کند؟!

هر چند سوییسی‌ها همواره در تلاش هستند «دیپلماسی سوییسی» را منحصربه‌فرد و حتی کارآمدتر از «دیپلماسی اروپایی» جلوه دهند اما در واقع، تفاوتی میان این ۲ نوع دیپلماسی وجود ندارد! هر ۲ طرف «واسطه‌گری» را «ابزاری» برای «تامین اهداف آمریکا» دانسته و فراتر از آن، هر گونه رفتار، تصمیم و حتی گفتار خود در برابر ایران را با مقامات آمریکایی تنظیم و هماهنگ می‌کنند. در چنین شرایطی بهتر است وزیر خارجه سوییس، همان «کراواتی» که در سفر اخیرش به اصفهان هدیه گرفته را به گردنش بسته و بدون اینکه بیش از این درباره دیپلماسی سوییسی، کانال اختصاصی بشردوستانه سوییسی و... گزافه‌گویی کند، از ایران خارج شود! بهتر است آقای «ایگناسیو کاسیس» این موضوع را کاملا درک کند که «دیپلماسی اروپایی» مدت‌هاست نزد ملت ایران مرده است، حتی اگر هنوز ورد زبان برخی دیپلمات‌ها و مسؤولان اجرایی کشورمان باشد! فاتحه دیپلماسی اروپایی و متعاقبا دیپلماسی سوییسی زمانی خوانده شد که کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام و قرائت «بیانیه بروکسل» درباره تعهدات ۱۱‌بندی اروپا در قبال ایران، حتی به یک مورد از آنها عمل نکردند و اکنون پس از ۲ سال و نیم ادعا، بهترین خبر آنها برای ملت ایران افتتاح کانالی منسوخ و بی‌خاصیت، آن هم برای تامین غذا و داروست!

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست