باج‌خواهی ممنوع
یکشنبه 23 تیر 1398, 13:03

 

تاکنون روال این‌طور بوده که در ماه‌های منتهی به انتخابات، جریان اصلاح‌طلب دفعتاً به فکر گفت‌وگو با نهاد شورای نگهبان می‌افتد؛ گفت‌وگوهایی که نوعاً هدف اصلی آن، متاثرکردن نهاد نظارتی برای تأیید صلاحیت حداکثری نامزدهای اصلاح‌طلب در ایام انتخابات بوده است. اکنون چندی است که منتسبین جریان اصلاحات بار دیگر از لزوم قیام و قعود با نهاد پاسدار جمهوریت نظام سخن به میان آورده‌اند.

کدخدایی: برای ما اصلاح‌طلب و اصول‌گرا فرقی ندارد
اصلاح‌طلبان در ایامی که انتخابات در آن جریان ندارد، انتقادات تند و گزنده‌ای را متوجه نهاد شورای نگهبان می‌کنند؛ انتقاداتی که سویه‌های مختلفی دارد اما مهم‌ترین آن، ردصلاحیت به زعم آن‌ها «گسترده» نامزدهای اصلاح‌طلب در زمان بررسی صلاحیت نامزدهاست. چنین ادعاهایی که بیشتر وجه جناحی و جریانی دارد، بارها از سوی متولیان شورای نگهبان پاسخ داده شده است. کدخدایی سال گذشته در چنین روزهایی در گفت‌وگویی با اشاره به انتقاد جریان اصلاح‌طلب از 
رد صلاحیت‌های نامزدهای این جریان در انتخابات و متهم‌کردن شورای نگهبان به داشتن نگرش یک‌سویه گفت: در حوزه انتخابات بین اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان تفکیک قائل نیستم بلکه این تفکیک مربوط به حوزه سیاسی است چون وظیفه قانونی ما تأیید صلاحیت یا تأیید صحت انتخابات در هر مرحله‌ای است، لذا تفاوتی ندارد که نامزدها مربوط به کدام جریان سیاسی باشند.

گفت‌وگو به جای حمله
حمله و هجمه سیاسی جریان اصلاحات به نهاد شورای نگهبان، معمولاً معطوف به دورانی است که انتخاباتی در کار نیست، لیکن به محض به مشام رسیدن بوی انتخابات، تز حمله، جای خود را به لزوم «مذاکره و گفت‌وگوی سازنده» می‌دهد. از سال گذشته تاکنون، افراد مؤثر جریان اصلاحات، بار دیگر مساله دیالوگ با این نهاد را پیش کشیده‌اند تا بلکه بتوانند از این فرصت، حضور حداکثری نامزدهای موردنظر خود در لیست‌های انتخاباتی را تضمین کنند. نخستین‌بار سعید حجاریان، رهبر فکری جریان اصلاحات بود که در قالب یادداشتی گفت می‌توان شورای نظارتی را به سمت و سویی سوق داد که در این دوره از انتخابات(مجلس یازدهم) تعداد بیشتری از کاندیداها مورد تایید قرار گیرند. پیش از حجاریان، محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید نیز در گفت‌وگویی صراحتاً اعلام کرد که «بحث تعامل و گفت‌وگو با شورای نگهبان در جریان تأیید صلاحیت‌هاست». عارف البته مدعی شد که «این گفت‌وگوها برای واداشتن شورای نگهبان برای حرکت در چارچوب قانون و پرهیز از اقدامات و رویکرد سلیقه‌ای و جناحی است».

موج جدید گفت‌وگوها
اصلاح‌طلبان از ابتدای سال جاری، بار دیگر بر نفیر لازمه گفت‌وگو با شورای نگهبان دمیدند. محمد عطریانفر از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، اخیراً در گفت‌وگویی صراحتاً اعلام کرد که برای گرفتن تأییدیه نهادهای مسوول جهت احراز صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب، باید به گفت‌وگوی مستقیم با شورای نگهبان رو کرد. او اظهار کرد: «ذهن‌مان بیش از اینکه به سمت انتخاب‌کنندگان سوق پیدا کند، باید به سمت انتخاب‌شوندگان معطوف شود؛ به این معنا که شما نیروهایی را که برای انتخاب‌شوندگی انتخاب می‌کنید، اولاً باید از حداقل صلاحیت‌های کافی برای آن موقعیت برخوردار باشند. دوم اینکه ما باید برای آن‌ها موقعیت تأیید نهادهای مسوول مثل شورای نگهبان را متصور باشیم؛ اصلاح‌طلبان باید مستقیماً وارد مذاکره با شورای نگهبان شوند».
پیش از عطریانفر، حسین مرعشی از دیگر اعضای حزب کارگزاران نیز در گفت‌وگویی، درباره لزوم همنشینی با شورای نگهبان گفت: افرادی را هم متقاعد خواهیم کرد در انتخابات شرکت کنند و با شورای نگهبان هم رایزنی می‌کنیم که بتوانیم صلاحیت‌شان را بگیریم. اگر نگذاشتند، ما وظیفه خودمان را انجام می‌دهیم. در این میان، جواد امام از چهره‌های نزدیک به رییس دولت اصلاحات نیز در گفت‌وگویی، ضمن «مفید» ارزیابی کردن سلسله گفت‌وگوهای اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان مدعی شد که «اصلاح‌طلبانی که در جلسات با اعضای شورای نگهبان حضور می‌یابند، نماینده جریان اصلاحات نیستند». جواد امام همچنین با طرح این ادعا که چهره‌های اصلاح‌طلبی که با اعضای شورای نگهبان جلسه برگزار می‌کنند، هیچ گزارشی به کمیته «تعامل» شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ارائه نمی‌کنند، اظهار کرد: برگزاری این دیدارها می‌تواند مفید باشد، اما اینکه چه افرادی در جلسات حضور یابند و اینکه چه مطالبی مطرح می‌شود، بحث دیگری است؛ اما اصل برگزاری این دیدارها خوب است.

جزئیات دیدار اصلاح‌طلبان
 با شورای نگهبان
اخیراً محسن رهامی از چهره‌های مطرح جریان اصلاحات نیز در گفت‌وگویی، از جزئیات دیدارهایش با اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان، با هدف اخذ تضمین از این نهاد برای تأیید صلاحیت عناصر اصلاح‌طلب در انتخابات سخن گفت. او در این گفت‌وگو، سابقه دیدارهایش را پیش از انتخابات مجلس دهم عنوان و اعلام کرد: این گفت‌وگوها در واقع در ادامه همان گفت‌وگوهایی است که ما از قبل برای مجلس دهم داشتیم. با توجه به سوابق و آشنایی که با آقایان داشتم و توصیه‌هایی که از سوی بزرگان جریان اصلاحات به بنده و دوستان شده بود، چند جلسه با مرحوم آیت‌الله مؤمن، آیت‌الله یزدی و بعضی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان از جمله مرحوم علیزاده و تعدادی دیگر داشتم که آن زمان در بستن لیست اصلاح‌طلبان برای مجلس دهم خیلی مؤثر بود. در انتخابات مجلس دهم تلاش کردیم تا مشکل 
رد صلاحیت تعداد زیادی از دوستان مؤثر که سابقه وزارت با نمایندگی مجلس استانداری و مسوولیت‌هایی در این سطح داشتند را حل کنیم؛ البته خیلی‌ها را هم نتوانستیم.

سخنگوی شورای نگهبان: باج نمی‌دهیم
تلاش اصلاح‌طلبان برای تأثیر روی رأی شورای نگهبان در حالی است که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا، اخیراً در نشست خبری خود ضمن رد باج‌خواهی اصلاح‌طلبان، در پاسخ به پرسشی درباره اینکه اصلاح‌طلبان با وجود اینکه عملکرد بررسی صلاحیت‌های کاندیداها توسط شورای نگهبان را قبول ندارند، اما در آستانه انتخابات امسال به‌دنبال ارتباط با شورای نگهبان هستند تا کاندیداهای مورد نظر آن‌ها تأیید شود، گفت: شورای نگهبان لابی ندارد و اتاق دارد. کدخدایی در این‌باره گفت: گوش ما نسبت به راهکارها از هر گروه و جریانی سیاسی، باز و شنواست؛ اما نسبت به باج‌خواهی یا زیادخواهی و لابی گوش‌های ما ناشنوا خواهد بود.

لاپوشانی از نوع اصلاحات
آنچه از گفت‌وگوهای سیاسی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان، عیان به نظر می‌رسد، تلاش این جریان برای کتمان عملکرد ضعیف خود در مجلس دهم است. جریان اصلاحات، طی سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از روشن شدن کارنامه غیرقابل دفاع اعضای فراکسیون امید، سعی دارد برای گریز از این ضعف و درماندگی، مقصر و عامل اصلی را رویکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت گسترده نامزدهای حداکثری اصلاح‌طلب و در نتیجه بازماندن آن‌ها از حضور در پارلمان جا بزند. چنین پندارها و رویکردهایی شاید بتواند میل لاپوشانی محافل نخبگی اصلاح‌طلب را برطرف کند، اما یقیناً برای مخاطب اجتماعی جریان اصلاحات مطلوب نظر نخواهد بود؛ آنچنان که رییس دولت اصلاحات نیز با اذعان به ضعف عملکرد فراکسیون امید و البته در کنار آن، دولت تدبیر، بارها عنوان کرده «مردم دیگر با تکرار من پای صندوق رأی نخواهند آمد».

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.