به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس گذر فرهنگی تاریخی چهارباغ، از گذشته‌های دور همواره یکی از محل‌های اجتماع مردم نصف جهان در مناسبت‌های متعدد بوده و حماسه‌های بزرگی را در دل خود به ثبت رسانده است.

از جلوه‌های بی‌نظیر سال‌های اخیر در این گذر فرهنگی تاریخی می‌توان به 8 دی‌ماه سال 88 مردم اصفهان اشاره کرد که به‌نوعی جرقه و شروع یوم‌الله 9 دی کشور محسوب می‌شود، همچنین شهدای بسیاری بر دستان مردم عاشق و شهیدپرور اصفهان در این گذر تشییع شدند.

«سه‌شنبه‌های مهدوی» و «چهارشنبه‌های آسمانی» عناوین دو برنامه ایست که هر هفته درگذر چهارباغ برگزار می‌شود که بسیار دل‌نشین و مورد استقبال واقع‌شده است چراکه فرهنگ انتظار و معرفت الهی ریشه در فطرت، فرهنگ، هنر و تاریخ مردم دیار نصف جهان دارد.

تاکنون درگذرها چهارباغ  مناسبت‌ها و برنامه‌های بسیاری برگزارشده اما امروز به مناسبت  روز عفاف و حجاب، با حضور مرد و زن، پیر و جوان و خانواده‌ها در نخستین جشنواره حجاب و عفاف زیبایی این گذر دوچندان شده بود.

بیشتر جمعیت را بانوان محجبه تشکیل می‌دادند که با دوستان و خانواده در جشنواره حضور پیداکرده بودند که با شادی دوچندانشان که حاصل از ایام ولادت امام رضا (ع) و همچنین اطاعت از فرمان الهی بود بار دیگر حماسه‌ای بزرگ را در دل این گذر تاریخی به ثبت رساندند.

خوش‌رویی در برخورد و اهدا گل به بانوان به‌ویژه دخترانی که حجاب کاملی نداشتند از نقاط تأثیرگذار این حماسه بود که بعضاً مجالی برای صحبت و تبادل‌نظر پدیده آورده بود به‌طوری‌که دو طرف آزادانه نظرات خود را بیان می‌کردند.

شاید بتوان زیباترین جلوه این حماسه عظیم را حضور دختران خردسال و نوجوان دانست که در پناه دستان بامحبت پدر و آغوش پرمهر مادر، حجاب برتر چادر را برگزیده‌اند و همچون قرص ماه برای آسمانیان می‌درخشیدند و در دفتر افتخارات گذر چهارباغ ثبت شدند که این امر حاصل تربیت صحیح و الگو گیری آن‌ها از پدران و مادرانشان است.

مادر فاطمه، یکی از کودکان که باحجاب کامل خود از اهل زمین و آسمان دلبری می‌کرد در رابطه باحجاب او می‌گوید: در انتخاب پوشش فاطمه هیچ تحمیل و یا دخالتی نداشته‌ام و زمانی که کمی بزرگ‌تر شد با زبان کودکانه‌اش علاقه خود به چادر را ابراز کرد به‌طوری‌که از آن پس بدون چادر و حتی با چادر رنگی بیرون از خانه نمی‌رود.

این مادر ادامه می‌دهد: سن فاطمه به حدی نرسیده است که توانایی درک حجاب و چادر را داشته باشد و علت علاقه او به این پوش بیشتر مربوط به گرایش به حیا و عفاف در فطرت پاک انسانی و همچون روحیه الگوپذیری کودکان است.

در این میان قدم‌های استوار دختران نوجوانی که هم گام و دست در دست پدر در این گذر فرهنگی تاریخی قدم برمی‌دارند و حجاب و عفت خود را در حافظه تاریخی پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی ثبت می‌کنند دیدنی است.

یکی از این دختران نوجوان علت انتخاب برگزیدن چادر را عشق و علاقه به حضرت زینب (س) بیان می‌کند و می‌گوید: چادر را به دلیل علاقه بسیار زیاد خود به حضرت زینب (س) انتخاب کرده‌ام البته در این رابطه مطالعه و تحقیق کرده‌ام که پدر و مادرم در این تحقیق نقش بسزایی داشته‌اند اما هرگز تحمیلی از آن‌ها صورت نگرفته و نتیجه‌گیری و انتخاب نوع پوشش با خودم بوده است.

این فرشته زمین و آسمان در پاسخ به این سؤال که آیا پوشیدن چادر در این هوای گرم تو را اذیت نمی‌کند گفت: خاصیت دوست داشتن این است که انسان سختی‌های مسیر هر چیزی را که به آن علاقه دارد را تحمل می‌کند و حتی برایش شیرین و لذت‌بخش است.

در روزگاری که حاصل آموزش رسمی مدارس و متون درسی در جهت تثبیت و تعمیق معرفت و احکام الهی تقریباً هیچ است و احساس امنیتی از عدم ورود سندهای تحمیلی و استکباری مانند 2030 و همچنین دی جی و آهنگ‌های کالیفرنیایی در مدارس نداریم، باید برای الگوسازی و تربیت اسلامی فرزندان و نسل آینده خود، تلاش مضاعفی داشته باشیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست