آیا اصفهان برای بارش‌های پیش‌رو آماده است؟
یکشنبه 25 فروردین 1398, 10:19

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، بارندگی‌های سیل‌آسای فروردین ماه که در گستره کشور پهناور ما رخ داد سبب ایجاد خسارات فراوانی شد. همه استان‌ها از توده‌های بارشی ابتدای نوروز تا میانه فروردین سهم داشتند و البته در غافلگیری مسئولان مرتبط خسارات قابل توجهی نیز به بار آمد. سیل بدون خبر شیراز در میانه نوروز جان عده‌ای از هم وطنان ما را گرفت و در گلستان، لرستان و خوزستان نیز همچنان "آب" حرف اول را می‌زند و زندگی بسیاری از ساکنان این مناطق به‌دنبال بارندگی‌های سیل‌آسا دچار مشکل داشته است.

این روزها سازمان هواشناسی کشور خبر از فعالیت سامانه بارش‌زای دیگری می‌دهد که فعالیت آن دست کمی از چند سامانه اخیر ندارد. شمه‌ای از این بارش‌ها روز گذشته در اصفهان مشاهده شد و با توجه به اخطاریه‌های اداره کل هواشناسی استان، این انتظار می‌رود که دو روز پرباران دیگری در راه باشد.

در این میان وضعیت آمادگی دستگاه‌های مرتبط برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی مطرح است. این سئوال مطرح است که آیا اصفهان برای بارش‌های پیش رو آمادگی دارد؟ این سئوالی است که معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان به آن پاسخ می‌دهد.

حسین امیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر احتمال بارش‌های بهاری در استان اصفهان در روزهای آینده، اظهار داشت: ستاد مدیریت بحران در شهر اصفهان در مواقع مورد نیاز به صورت مداوم جلساتی برگزار می‌کند که در شرایط اضطراری تمام نیروهای این ستاد به صورت کامل در آماده باش باشند و تقسیم‌بندی اقدامات لازم برای ارائه خدمات در شهر انجام شود.

وی پیرامون تقسیم وظایف در این زمینه افزود: ماموریت رفع آب‌گرفتگی منازل و مغازه‌ها با آتش‌نشانی و معابر و زیرگذرها با خدمات شهری است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه بارش زیادی برای استان پیش‌بینی شده، گفت: در حال حاضر ستاد مدیریت بحران فعال شده و سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان با 24 ایستگاه برای امدادرسانی هماهنگ است تا نیروهای این سازمان در صورت نیاز، به همراه تجهیزات در آب‌گرفتگی واحدهای مسکونی و تجاری وارد عمل شوند. 

وی تصریح کرد: در تقسیم کاری که در این زمینه صورت گرفته نیروهای خدمات شهری شهرداری هم در بحث آب‌گرفتگی معابر و زیرگذرهای شهر ورود می‌کند و در صورت بروز حادثه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

امیری ادامه داد: چاه‌های جذبی به دفع آب‌های سطحی در شهر کمک می‌کند و برای پیشگیری از وقوع حادثه در زمان بارش‌های زیاد،  لایروبی سپتینگ بزرگراه‌های شهر در دستور کار قرار گرفته و به همه مناطق 15 گانه شهرداری ابلاغ شده که آمادگی کامل برای این موضوع داشته باشند و روزانه ورودی‌ها کنترل شوند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به وجود مادی‌های شهر اصفهان به عنوان یکی از راه‌های مهم برای مدیریت آب جاری در شهر، اظهار داشت: در سیلاب اخیر شهر اصفهان از طریق مادی‌ها سیلاب کنترل شد و با توجه به اهمیت این مکان‌ها گلوگاه‌هایی که در مسیر مادی‌ها در گذشته ایجاد شده، در صدد ساماندهی آنها هستیم، همچنین اگر موانعی بر سر راه مادی‌ها و جوی‌ها هست، برداشته می‌شود.

وی افزود: چاه‌های جذبی سطح شهر نیز در مدار استفاده قرار خواهند گرفت تا آب‌های سطح زمین ناشی از بارش باران را جذب و مانع آب‌گرفتگی شود، در نهایت مجموعه شهرداری به صورت شبانه‌روزی، آماده ارائه خدمات در شرایط عادی و بحرانی است. ماشین آلات سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان هم به تعداد موردنیاز برای کمک در زمان بارندگی شدید پیش‌بینی شده است

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.