چند نکته درباره اجرای حکم محکومیت علی معینی
دوشنبه 13 اسفند 1397, 16:25

 

رویش نیوز - سرویس سیاسی: دو روز گذشته خبر معرفی علی معینی، یکی از مدیران شهرداری، به زندان برای گذراندن دوره یک ساله محکومیتش فضای خبری اصفهان را تا حدودی تحت تاثیر قرار داده است. 
محکومیتی که توسط برخی روزنامه نگاران اصلاح طلب، عمدا یا سهوا به پخش بازیهای جام جهانی در کوه صفه ربط داده شد، در حالی که علت محکومیت وی نه پخش فوتبال و بلیط فروشی غیرقانونی برای آن بلکه شکایت مدعی العموم در خصوص محتوای یکی از توئیت های  وی می باشد. 
علی معینی نه از لحاظ سیاسی چهره آنچنان شناخته شده و پرآوازه ای است و نه از لحاظ اجرایی در این یکسال اتفاقات خیلی خاصی را در سمت مربوطه رقم زده است، اما این مسائل دلیل نمی شود که نسبت به وضعیت او بی تفاوت باشیم.
پرونده ای در دادگاه مطرح شده و قاضی بنا بر تشخیص خود حکمی را داده است، این روند به صورت معمولی و در روال چارچوب‌های قانونی طی شده و نمی توان نسبت به آن ایرادی وارد دانست. 
اما در این میان چند نکته دیگر وجود دارد که با توجه به نگاه بازی که در مسئولان قضایی اصفهان سراغ داریم، امیدواریم با دیده مشورت سطوری که در ادامه می آید، نگریسته شود.
مسئله اولی که به ذهن خطور‌ میکند لزوم برخورد با دانه درشت ها و مسئولینی در رده های بالاتر است. اشخاصی که چه بسا رفتار و یا گفتاری مجرمانه تر از معینی داشته باشند اما به سبب مسئولیتشان با آن ها برخورد جدی صورت نمی گیرد.  مسلما برخورد با دانه درشت ها و اطلاع رسانی صحیح در مورد آن میتواند در بالا بردن اعتماد به دستگاه قضا در مورد چنین پرونده‌هایی که در رده‌های بعدی قرار دارند بسیار موثر باشد.
نکته بعدی شفاف سازی است. بالاخره زندانی شدن معینی در حد خود موج رسانه ای دارد و حتی موضوع به شورای شهر نیز کشیده شده است. آیا بهتر نبود قبل از اجرای حکم و قبل از اینکه صفحات مجازی به این مسئله ورود کنند، دستگاه قضا خود اطلاع رسانی میکرد و اعلام می‌داشت که علی معینی بنا بر محکومیت در فلان پرونده به جرم فلان برای گذارندن دوره محکومیت به زندان معرفی شد؟! از دو روز گذشته مسائل مختلفی درباره علت محکومیت وی مطرح شده و رسانه هایی هم که به این موضوع پرداختند صرفا موفق شدند از قول منابع آگاه اطلاع رسانی کنند و اطلاع رسانی رسمی وجود نداشت. این مسئله ای است که دستگاه قضا سال های سال است با آن درگیر بوده اما فکر اساسی برای آن نشده است.
مورد سوم اینکه آیا نمی شد با سعه صدر بیشتری در این فقره برخورد کرد؟!
از هنگام نوشتن کیفرخواست توسط مدعی العموم گرفته تا مراحل دادگاه تا همین یک ماه پیش که لیست عفوی های محاکم اصفهان تهیه و به تهران ارسال شد. بنظر می رسد در همه این مراحل دستگاه قضا می توانسته است که سعه صدر بیشتری داشته و حکم به زندانی شدن فرد ندهد. مسلماً مواضع علی معینی هیچگاه مورد تأیید رویش نیوز نبوده و نخواهد بود، اما با همه این اوصاف نمی توان نسبت به  زندانی شدن وی بی تفاوت بود و از آن ابراز تأسف نکرد. بحث بر سر بی‌گناهی معینی نیست که تشخیص آن با دستگاه محترم قضایی است، بحث بر سر امکان خرج دادن سعه صدر بیشتر در برخورد با چنین پرونده هایی است. آنچه که از سیره ائمه و همچنین منش و رفتار رهبران انقلاب به ما رسیده است، عدم برخورد و به خرج دادن سعه  صدر بیشتر در چنین. مواردی است.

 


مطلب بعدی اینکه باید توجه کنیم که در چنین مواردی برخورد با جرم و مجرم خود به تبلیغ برای آن تبدیل نشود. نوع برخورد نباید به گونه ای باشد که تازه ایجاد حساسیت کرده و مثلا توئیتی که شاید عده ای بسیار کم از آن اطلاع دارند، به واسطه اخبار منتشر شده درباره زندانی شدن صاحب آن باز به شکل وسیعی بازنشر شده و دایره وسیع تری از مخاطب را پیدا کند و یا شخصی که در حالت عادی چنان وزنی در دنیای سیاست ندارد به یکباره بخاطر یک حکم تبدیل به یک چهره سیاسی شناخته شده شود و وزن و اعتباری بدون پشتوانه پیدا کند. توجه به این موضوع در هنگام صدور و نحوه اجرای احکام بسیار مهم است.
و نکته آخر یک گلایه خطاب به برخی همفکران که از زندانی شدن معینی ابراز خشنودی کرده اند، قطعا به زندان افتادن افراد بخاطر چنین مواردی جایی برای احساس خوشحالی ما ندارد و نخواهد داشت. چنین رفتاری زیبنده دوستان حزب اللهی نیست.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.