با دستاوردهای انقلاب می‌توان از سد تحریم گذشت
چهارشنبه 17 بهمن 1397, 10:33

 

انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سال عمر خود رسیده که در همه این سال‌ها دشمن تلاش کرده به طرز غیرقابل انکاری حیات آن را مورد هدف قرار دهد و هر بار با استفاده از ابزاری، به زعم خود به عمر این انقلاب که پرچمدار حق طلبی و ظلم ستیزی در جهان است پایان دهد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، این هدف زمانی با تحمیل جنگ هشت ساله و زمانی با تحریم‌های همه جانبه دنبال شد و این بار کشور با ترکیبی از شگردهای جنگ نرم در حوزه‌های اقتصاد و رسانه مواجه است که اتاق فکر دشمن به رهبری آمریکا تلاش کرده آن را با تمام قوا عملیاتی سازد.

مهندسی افکار عمومی یکی از این شگردهاست و این مهندسی با هدف تردید افکنی نسبت به دستاوردهای انقلاب و سیاه نمایی ظرفیت‌های کشور درصدد است تا قشر جوان و نوجوان کشور را با انقلاب بیگانه سازد و هر گونه امیدی به پیشرفت و بالندگی را در دل آن‌ها نیست کند.

به همین دلیل است که روزانه هزاران محتوای ناامیدکننده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های ماهواره‌ای منتشر شده و همه با یک هدف خاص تنظیم شده‌اند.

از این رو، مرور مستند آمارها و تجارب اقتصادی اقتصاد برای مقابله با این جنگ روانی بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل، گفت‌وگویی با محمدجعفر دانش‌مارنانی، معاون اسبق وزیر صنایع و فعال اقتصادی ترتیب دادیم. وی که به گفته خود بیش از 30 از سال عمر خود را در وزارتخانه صنایع صرف کرده، بیش از یک دهه است که به بخش خصوصی آمده و کمر همت به تولید تجهیزاتی کرده که مشابه داخلی آن وجود ندارد.

دانش مارنانی هم اکنون مالک و مدیرعامل یک شرکت ساخت ماشین‌ها و ابزارهای CNC در شهرک مورچه‌خورت اصفهان است که به گفته وی، 27 مدل انواع ماشین‌ها و ابزارهای CNC را تولید می‌کند و هدف آن، ایجاد پشتیبانی بومی برای صنایع داخلی کشور است.

فارس: برخی تلاش می‌کنند تصویری ناامیدکننده از کشور ارائه دهند؛ آیا واقعیت این چنین است که ایران ظرفیت‌های لازم برای رشد و بالندگی اقتصاد را ندارد؟

دانش: ظرفیت‌های کشور در بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی و تجارت مولد بسیار زیاد است و سرمایه‌گذاری‌های زیادی نیز انجام شده و این مشکلات قابل حل هستند؛ به شرطی که ضعف مدیریتی در همه بخش‌ها اعم از خصوصی و دولتی برچیده شود.

فارس: منتقدان، آزاد شدن ظرفیت‌ها را منوط به برچیده شدن تحریم‌ها می‌دانند؛ آیا ام‌المسائل کشور ما مسأله تحریم است؟

 دانش: این تحریم‌ها از ابتدای انقلاب بوده و به آن غلبه کرده‌ایم اما باید مدیریت صحیح داشته باشیم؛ در گذشته تحریم‌ها 20 درصد اثر منفی داشت و در حال حاضر 10 الی 12 درصد این مشکلات مربوط به تحریم است و مابقی ریشه مدیریتی دارد؛ هم مدیریت دولت اشتباهاتی داشته و هم مدیریت بخش خصوصی.

سیاست‌های کلان از سوی مقام معظم رهبری درست طرح می‌شود اما در میانه راه انحراف ایجاد می‌شود. در قانون اساسی ما آمده است که سیاست‌های کلان را مقام معظم رهبری طرح کرده و ابلاغ کنند و ایشان با مشورت مشاوران زبده و با نظر به ظرفیت‌ها و نیازهای کشور، سیاست‌هایی را تنظیم می‌کنند و این سیاست‌ها به مجلس و دولت ابلاغ می‌شوند. مجلس و دولت نیز این سیاست‌های کلی را در قالب زمان‌بندی مشخص به برنامه‌های توسعه تبدیل کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند.

فارس: اشکال اصلی در کدام بخش از زنجیره سیاست‌گذاری‌ست؟

دانش: معتقدم اگر سیاست‌های کلان را بتوانیم به خوبی قانون کرده و آن را صحیح اجرا کنیم، دشمن هیچ‌گاه توان تحریم ما را نخواهد داشت.

وقتی چابک نباشیم و ضعف اقتصادی داشته باشیم، دشمن جرأت تحریم ما را خواهد داشت. با ذکر مثال عرض می‌کنم؛ چرا دشمن جرأت حمله نظامی به ایران ندارد؟ چون ایران بزرگترین قدرت نظامی در غرب آسیاست. همین ویژگی اگر در اقتصاد نیز حاکم باشد، تعرض اقتصادی به کشور صورت نمی‌گیرد. سیاست‌های رهبری در بعد سیاسی و نظامی به خوبی اجرا شده و نتیجه گرفته شده اما در بحث اقتصادی با سیاست‌های ایشان فاصله داریم.

فارس: دستاوردهای انقلاب در حوزه اقتصادی چه بوده است؟

دانش: پیشرفت‌های زیادی در حوزه اقتصادی حاصل شده است و این‌ها را می‌توان با ذکر چند مثال به طور کامل درک کرد. در بخش فولاد، در قبل از انقلاب تنها کوره بلند ذوب‌آهن با 500 هزار تن تولید در سال فعال بود اما در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد کشور به 25 میلیون تن رسیده است و از مواد اولیه معدنی این زنجیره آغاز شده و تا محصولات نهایی ادامه دارد.

در صنعت نظامی، در اوایل جنگ ابتدایی‌ترین نیازها با تولیدات داخلی قابل رفع نبود و در اواسط جنگ موفق به ساخت بسیاری از این تجهیزات شدیم. اکنون نیز دنیا به ما می‌گوید که چرا موشک می‌سازید و چرا زیردریایی می‌سازید و خوب توجه کرده‌اند که دانش این کار بومی است و این لیاقت و مدیریت وجود داشته که صنعت نظامی بالنده شود.

در بخش معدن، ایران را کتاب زمین‌شناسی می‌دانند و بسیاری از معادن در ایران وجود دارند. ما دارنده دومین ذخایر مس جهان هستیم اما قبل از انقلاب توان تولید مس در کشور نبود اما اکنون حدود 700 هزار تن مس در ایران تولید می‌شود و برنامه برای تولید 3 میلیون تن در سال وجود دارد.

کشتی‌سازی ایران در حد تولید لنج بود اما در حال حاضر کشتی‌ها و نفت‌کش‌های بزرگ در ایران ساخته می‌شود و دانش ساخت تجهیزات شناور دریایی برای استخراج نفت در کشور کامل شده است.

98 درصد تولیدات دارویی کشور در داخل انجام می‌شود و در منطقه برتر هستیم و در حوزه کشاورزی نیز پیشرفت‌های عظیمی حاصل شده است.

فارس: با این تفاسیر شما وضعیت کشور باید ایده‌آل باشد پس مشکل چیست؟

دانش: سیاست‌های ابلاغی به درستی اجرا نمی‌شود و در کنار اجرای آن‌ها، مدیریت بر منابع باید بهینه شود. رهبری فرمودند در اصل 44، صنایع، بانک‌ها و بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واقعی واگذار شوند اما به دلیل انحراف دولت و ضعف نظارت مجلس، خصولتی‌ها ایجاد شدند و صندوق‌های بازنشستگی بنگاه‌دار شدند.

از تجربه تاریخی اسلام و دستاوردهای مفید بشر باید استفاده کرد اما در بخش اجرایی کشور از تجربیات تاریخی مسؤولان قبلی استفاده نمی‌شود و همین باعث تکرار اشتباهات می‌شود. برای مثال، صندوق‌های بازنشستگی در اغلب کشورها وارد فعالیت‌های پرریسک اقتصادی نمی‌شوند چون ورود آن‌ها به اقتصاد، باعث بی‌نظمی اقتصادی می‌شوند و بخش خصوصی را منزوی می‌کنند.

در اصل 44، قانون درست اجرا نشد و بحران در کارخانه‌ها و صندوق‌ها ایجاد شد. باید قوانین اشتباه، جراحی شوند تا موانع تولید رفع شوند. یکی از دلایل ریزش ارزش پول ملی، بی نظمی در مدیریت صنایع مادر است که این ضعف باعث بی نظمی در اقتصاد می شود.

فارس: اولویت‌ها باید چگونه رده‌بندی شوند؟

دانش: اقتصاد اولویت ماست و به همین خاطر، رهبری فرمودند سه قوه، اقتصاد را مدیریت کنند و ایشان فرموده‌اند شورای اندیشه‌ورزی از مشاوران تشکیل شود تا فکری برای مهار سرمایه‌های سرگردان بشود. اگر اقتصاد را با دید تهدید نگاه کنیم، اولین تهدید، سرمایه‌های سرگردان است و باید آن را مدیریت کنیم.

مهار نقدینگی جامعه با افزایش نرخ سود، تنها یک مسکن است که سال‌هاست به اشتباه برای اقتصاد ایران تجویز شده و مغایر با باورهای اسلامی ما نیز هست.

بانک‌ها نیز اذعان دارند که نمی‌توانند این سود را از فعالیت اقتصادی پرداخت کنند و این یعنی، این سود از پول به اضافه پول حاصل شده که به معنای رباست. باید به سمت اقتصاد اسلامی پیش برویم و مانع تولید در این نیست که مشکل سرمایه وجود داشته باشد و تجربه حضور سرمایه‌گذارانی نظیر رنو، پژو و توتال نشان می‌دهد که مشکل تولید در این کشور در جای دیگریست.

یاد گرفته‌ایم که همه چیز را دولتی کنیم، تجربه دنیا نشان داده که حضور دولت در اقتصاد به نتایج خوبی نمی‌رسد و این ساختارها باید جراحی شده و به نفع بخش خصوصی اصلاح شوند.

فارس: در پایان اگر بخواهید یک موضوع را به عنوان عامل اصلی وضعیت اقتصادی مطرح کنید، کدام موضوع خواهد بود؟

دانش: مسأله چابک‌سازی در اقتصاد، موضوع کمی نیست و باید به صورت عملی مورد بررسی قرار گیرد. چابک‌سازی تنها کوچک کردن دولت نیست، بلکه باید کارگاه‌های کوچکی که به طور بی‌رویه برای آن‌ها جواز فعالیت صادر شده در هم ادغام شوند و همین سیاست برای بانک‌ها نیز باید در اولویت قرار گیرد تا منابع بانکی در چند بانک سالم متمرکز شود.

عدم مدیریت منابع ارزی و رشد نرخ ارز، در کوتاه مدت باعث رشد صادرات می‌شود اما دقیق‌تر که نگاه می‌کنیم می‌بینیم به صادرکننده مواد خام تبدیل شده و کالاهای اساسی کشور را صادر کرده‌ایم. برای مقابله با دشمن باید دست به ماشه باشیم و اتاق فکر داشته باشیم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.