مشکلات کشور و عدم عذرخواهی مدیران!
یکشنبه 07 بهمن 1397, 15:39

 

یادداشت- رسول رنجبران: رشد انسان در گرو تعلیم و تربیت صحیح است. تعلیم و تربیت به مفهوم یادگیری تئوری های رفتاری نیست بلکه تبدیل تئوری ها و نظرات تربیتی به ملکه ذهنی و رفتاری است.
کشور و جامعه ای که مردمش رفتار و کرداری منطبق با تئوری ها و فرضیه های اخلاقی و تربیتی دارند کشوری بالنده و پیش برنده است . در این نوع جوامع نه فقط مردم بلکه حاکمیت هم مجبور است رفتار و کردارش را با معیارهای اخلاقی و تربیتی منطبق نماید .
یکی از مؤلفه های زیبا و تأثیرگذار در جامعه انسانی ، عذرخواهی انسانها از یکدیگر در وقت اشتباه ، کم کاری و تخلف است . عذرخواهی بدین معناست که انسان مسئولیت پذیر است  و در مقابل همه رفتارها و کردارهای خویش پاسخگوست .
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته این رفتارها قابل مشاهده است .
کودکان از بدو حضور در جامعه یاد خواهند گرفت که توان عذرخواهی در برابر دیگران را داشته باشند و اگر نیاز هم باشد با صدای بلند و در جمع اینکار را انجام می دهند .
معنی عذرخواهی این است که انسان طالب معرفت و رشد ، هر کجایی مرتکب اشتباه و خطایی شود ضمن عذرخواهی از اتفاقی که افتاده تمام تلاش خودش را در راه بهبود و اصلاح آن بکار می برد .
این نوع عذرخواهی در هر سطحی از جامعه که رخ دهد باعث پیشرفت و تعالی فرد و جامعه است .
یکی از بلیه های خانمان سوز در کشور ما این است که ما یاد نگرفته ایم نسبت به عملکرد و رفتار خویش پاسخگو باشیم !! بخشی از پاسخگو بودن این است که انسان هنگام ارتکاب کار خلاف ، کم کاری ، اشتباه کاری و ... به مقصر بودن خویش اعتراف نماید و از هرگونه فرافکنی و انداختن توپ توی زمین دیگران بپرهیزد .
چهل سال از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می گذرد و ما در سطوح مختلف این نظام هر روز شاهد قصورات، خلاف ها ، کم کاری ها ، اشتباه کاری ها و حتی فسادها هستیم ولی دریغ از یک عذرخواهی که مسئولین کشور از مردم بکنند !
متأسفانه این نوع برخورد در تمام سطوح کشور چه دولتی و چه مردمی وجود دارد و همه جامعه را با خود درگیر کرده است .
ژاپنی ها به عذرخواهی هنگام ارتکاب اشتباه بسیار مشهور و معروف هستند . حتی بعضاً دیده و شنیده شده است که مدیران مطرح در ژاپن بخاطر پاسخگو بودن در برابر عملکرد خویش ، دست به خودکشی می زنند تا خود را بخاطر اشتباه یا خلافی که در حیطه مسئولیت آنان به وقوع پیوسته مجازات کرده باشند و برای دیگران درس عبرت شوند . اما متأسفانه در کشور ما نه فقط مقصر و قاصر از کسی عذرخواهی نمی کند بلکه تلاش می نماید با فرافکنی و یاوه گویی خودش را تبرئه نماید و دیگران را مقصر جلوه دهد !!
نگارنده وقتی به بایگانی ذهن خویش مراجعه می کند و تمام اوراق این چهل سال پس از انقلاب اسلامی را مرور می کند و ورق می زند اثر و آثاری از عذرخواهی مدیران اقتصادی در حوزه کسب و کار نمی بیند !!
با توجه به اینکه امروز کشور درگیر یک جنگ اقتصادی با استکبار جهانی شده و لازم است تصمیمات در این حوزه بسیار خردمندانه و کارشناسانه اتخاذ گردد، شاهد تصمیمات متعدد و بعضاً متناقض هستیم که هرکدام برای به تعطیلی کشاندن واحدهای تولیدی و صادراتی کفایت می کند . چگونه است که ظرف دوماه بخشنامه های متعدد درباره نحوه صادرات کالا و خدمات صادر می گردد ؟!
که بعضاً دست و پای صادر کننده فلک زده را می بندند و کسی هم پاسخگو نیست !؟ دریغ از یک عذرخواهی ساده از طرف کسانیکه عجولانه یا نابخردانه چنین عمل می کنند ؟ !
امروز صادرکننده در خط مقدم این جنگ نابرابر ایستاده است و با همه توان مبارزه میکند ولی شاهد افزایش بی رویه هزینه های حمل، تخلیه و بارگیری، خدمات بندری،  انبارداری و خن کاریست!!!
کجای این رفتار حمایت از صادرکننده است؟!
در همه جای دنیا قواعد و قوانین در هنگام جنگ با شرایط عادی فرق میکند و همه تلاش میکنند بهترین و قویترین حمایت ها را از سربازان خط شکن داشته باشند ولی دریغ از چنین رویکردی توسط مدیران و مسوؤلین کشور!!
خلاصه و جمع بندی :
یکی از مؤلفه های رشد در هر جامعه ای پاسخگو بودن افراد و مدیران در قبال عملکرد خویش می باشد ،
تا زمانیکه این پاسخگویی درک و در مقام عمل به منصه ظهور نرسد ، رشد و تعالی جامعه میسر نیست و بدتر از آن، فرافکنی و توجیح نمودن عملکردهای ناصواب و غلط است! که در جامعه ما بسیار رایج و مرسوم میباشد . مدیران و افراد جامعه باید یاد بگیرند نسبت به قصور و تقصیر خویش عذرخواهی نمایند و در مقام عمل به جبران مافات بپردازند و هرکجا هم که از پس مسئولیت های پیشنهادی یا واگذار شده برنمی آیند از پذیرش آن استنکاف و دوری بجویند .
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.