حواشی انتصاب امامی به ریاست سامان گستر:
روشن: قانونی است/اداره کل حقوقی قوه قضاییه: غیر قانونی است
چهارشنبه 26 دی 1397, 14:45

 

به گزارش رویش نیوز یکی از حاشیه هایی که چندی است در فضای شهر و شورای شهر مطرح شده است شائبه غیرقانونی بودن انتصاب محمدرضا امامی (همسر فریده روشن، عضو شورای شهر اصفهان) به مدیرعاملی سامان گستر است. طبق قانون شوراها انجام معامله توسط  شهرداری با اعضای شورا و بستگان درجه یک آن ها تخلف محسوب می‌شود و حتی سخنگوی وزارت کشور انجام چنین امری را موجب سلب عضویت دائمی عضو شورا میداند.

همچنین نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه در خصوص قرارداد با بستگان درجه یک اعضای  شورای شهر  هم در این رابطه منتشر شده است، موید همین مطلب و غیرقانونی بودن چنین انتصابی است.

اما نظر فریده روشن، رییس کمیسیون فرهنگی، ورزشی شورای اسلامی شهر در این رابطه را جویا شدیم:

فریده روشن عضو شورای شهر اصفهان درباره انتصاب همسرش به مدیرعاملی شرکت سامان گستر به خبرنگار رویش نیوز گفت: قبل از انتصاب آقای امامی به مدیرعاملی سامان گستر از بازرسی شهرداری اصفهان، حراست و از تهران و وزارت کشور استعلاماتی صورت گرفت که پاسخ این استعلام این بوده که به خاطر این که آقای امامی کارمند این شرکت هستند پس ایرادی وجود ندارد و در صورتی که مجموعه خصوصی و یا وی سهامدار مجموعه بود، آن موقع این انتصاب با ایرادات قانونی همراه خواهد بود.
این درحالی است که در نظر مشورتی قوه قضاییه که در سال ۱۳۹۳ استعلام شده است، مدیرعاملی نیز ضد قانون تلقی شده است. در این نظر آمده است:

«با عنایت به تبصره۱ مادّه ۸۲ مکرر۳ قانون صدرالاشاره، اعضای شورای‌ اسلامی و بستگان درجه یک آنها و همچنین شرکت­ها و مؤسساتی که اقربای فوق­الذکر درآن، سهیم یا دارای سمت باشند، نمی­تواننـد با دهیاری، شهرداری، سازمان­ها و شرکت­های وابسته به آن، وارد معامله از جمله انعقاد قرارداد پیمانکاری شوند./ نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه»

با تمام این احوال و تناقضات موجود، این انتصاب اگر مشکل غیرقانونی هم نداشته باشد باز هم بحث‌هایی مثل فامیل بازی در انتصابات و رانت انتصابی شورای شهر در شهرداری همچنان مطرح خواهد بود.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.