چالشهای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در اصفهان
دوشنبه 17 دی 1397, 13:42

 

رویش نیوز- یادداشت: حدود دوماه از اجرایی شدن طرح پر سر و صدای منع بکارگیری بازنشستگان و همچنین چیزی نزدیک به یک ماه از آخرین مهلت بازنشستگان برای ترک پست.
در مدت اجرایی شدن، این قانون حواشی بسیاری پیدا کرد. از تلاش بازنشستگان برای یافتن بند و تبصره یا امتناع شهردار تهران از کناره گیری گرفته تا مراجعه دستگاه های مختلف به رهبر انقلاب برای صدور مجوز ادامه خدمت برخی مدیران آن دستگاه. اصفهان هم البته از این قانون و حاشیه هایش دور نمانده است. استاندار و فرماندار اصفهان بدلیل بازنشستگی از مسئولیت کنار رفتند.
استاندار جدید اصفهان نیز عملا بازنشسته است و حتی از استاندار سابق مسن تر، اما بدلیل اینکه هیئت علمی دانشگاه می باشد طبق قانون مجوز ادامه خدمت را دارد. همین مسئله شاید یکی از ایرادات قانونی مربوط به خدمات کشوری و همین قانون جدید باشد. اگر به استاد هیئت علمی مجوز ادامه خدمت داده می شود قاعدتا در حیطه کاری خودش است و اینکه علم بازنشستگی ندارد. اما اینکه یک نفر بخاطر داشتن امتیاز هیئت علمی بودن بکاری گمارده شود که ارتباطی با تخصص و سواد دانشگاهیش ندارد، تقریبا بی مورد و اشتباه است.
نکته دیگری در مورد این قانون این است که از شفافیت لازم در هنگام اجرا برخوردار نبود. سازمان بازرسی به عنوان یکی از متولیان نظارت می توانست به خوبی ضمن اعلام اسامی بازنشستگان در هر شهر، شهرستان یا استان آخرین وضعیت آن شهر را در خصوص نحوه اجرای قانون به مردم گزارش کند، مسئله ای که از آن غفلت شده است. همین امر سبب پیدایش گمانه زنی هایی می شود که گاهی درست است و گاهی غلط و البته دست متخلفان را نیز برای فرار از اجرای قانون باز میگذارد چرا که رسانه ها به عنوان پایگاه اصلی مطالبه این مسئله به نمایندگی از مردم نمی توانند مطمئن شوند که آیا مسئولی بازنشسته است یا خیر.

در اصفهان در مورد حداقل دو نفر از مدیران دولتی این اتفاق افتاده است و در حالی که مدیر کل ارشاد و مدیر کل صمت ظاهرا بازنشسته اند و مطالبه رسانه ای نیز برای اجرای قانون وجود داشته است اما کامکان مشغول بکارند و هیچ نهاد نظارتیِ مسئول نیز پاسخگو نیست و شفاف سازی نکرده است.
مورد دیگری که احساس می شود قانون نیاز به اصلاح داشته باشد بحث اضافه کردن سنوات برای جانبازان عزیز و گرامی است. درحالی که قاعدتا باید برعکس بوده و بدلیل شرایط جسمی ایشان باید تسهیلاتی در خصوص کناره گیری زودتر از خدکت در اختیارشان قرار گیرد و نه ماندگاری بیشتر در خدمت.
به هرحال به نظر می رسد همانطور که مقام معظم رهبری نیز در ابتدای درس خارج از فقه خود فرمودند، این قانون در نگاهی کلان تر قانون خدمات کشوری احتیاج به بازبینی و بازنگری دارد تا ایرادات و نواقص آن برطرف شود.
اما در حال حاضر و بر اساس همین قانون فعلی بجا و لازم است که سازمان بازرسی استان با ارائه گزارشی دقیق از چند و چون نحوه اجرای این قانون در اصفهان به مردم گزارش دهد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.