شجره خاتون‌آبادی باقیات الصالحاتی در بلندای زمان‌
یکشنبه 16 دی 1397, 13:00

 

شصت و یکمین شماره از گزارش‌های «ستاره آسمان نصف جهان» به بیان گوشه‌ای از فضیلت‌های شجره سیدمحمدصادق خاتون‌آبادی پرداخته است، بزرگ‌مردی که فرزندانش باقیات الصالحات او در بلندای زمانند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، میرزا محمدحسین نایب الصدر؛ فرزند سید محمدصادق خاتون‌آبادی از علمای فاضل و ادیب اصفهان در نیمه دوم قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری است.

شصت و یکمین شماره از گزارش‌های «ستاره آسمان نصف جهان» به بیان گوشه‌ای از فضیلت‌های شجره سیدمحمدصادق خاتون‌آبادی پرداخته است، بزرگ‌مردی که فرزندانش باقیات الصالحات او در بلندای زمانند.

محدث بزرگ حاج شیخ عباس قمی در مورد سیدمحمدصادق خاتون‌آبادی می‌نویسد: «عالم فاضل، جامع معقول و منقول معقول و منقول و مدرس در اغلب علوم بوده و اکثر علما بلاد از شاگردان او بودند، ایشان در جامع عباسی مدت 32 سال امامت کرد و از زاهدان اهل زمان خود بوده و چهل سال روزه گرفته و به اندک چیزی گذران زندگی می‌کرد».

شرح چهل حدیث در کشف الحق خاتون‌آبادی

از آثار سیدمحمدصادق خاتون‌آبادی «کشف الحق»، شرحی از چهل حدیث؛ یعنی 39 حدیث در خصوص امام زمان و یک حدیث در خصوص رجعت است که پس از مذاکره در اثبات وجود حضرت ولی‌عصر (عج) نگاشته است؛ این اثر یک‌بار چاپ سنگی شده و نهایتاً در سال 1361 شمسی نیز با تصحیح سیدداود میرصابری به چاپ رسیده است.

قدم‌هایی که جای پای پدر گذاشته می‌شود

فرزند سیدمحمدصادق خاتون‌آبادی، میرزا محمدحسین نائب الصدر در تکمیل علوم دینی نزد بزرگانی همچون شیخ مرتضی انصاری و حاج ملأ علی کنی بوده است که از آثار او در این زمینه می‌توان کتاب جلدی «شجره‌نامه سادات خاتون‌آبادی» و رساله «یادداشت‌های تاریخچه» را نام برد.

از آثارش علاوه بر چند کتاب که به‌ع نوان منبع شرح‌حال ذکر شده، می توان به رساله‌ای تحت عنوان «یادداشت‌های تاریخیه» از میرزا محمدحسین خاتون‌آبادی معروف به نائب الصدر، نیز اشاره کرده است، این شرح‌حال به‌ صورت کتیبه‌ای با برش چوب در سال مذکور تهیه و در امامزاده هارونیه نصب‌ شده است.

از دیگر آثار نوشته‌شده میرزا محمدحسین نائب الصدر می‌توان به مجموعه‌ای شامل هفت رساله اشاره کرد که شامل «سیر و سلوک فارسی»، «سیر و سلوک» فارسی، بحرالعلوم، «مجمع البحار» مظفر علی شاه کرمانی، «ترجمة توحیدالرضا» علامه مجلسی، «خلاصة الترجمان فی تأویل خطبة البیان» دهدار عبائی، فارسی، «فائده‌ای در بیان بیست و هشت اسم الهی» و «یک قصیده» است که از این مجموعه رساله‌های شماره یکم و دوم و چهارم در سال 1280 قمری توسط نائب الصدر در اسدآباد تهران نوشته شده است.

میرزا محمدحسین نائب الصدر در شب دوشنبه 23 ربیع‌الثانی 1326 قمری فوت و در تخت فولاد اصفهان در سرداب تکیه خاتون‌آبادی به خاک سپرده شد.

عزیمت علم از نجف به اصفهان

میرمحمدصادق مدرس خاتون‌آبادی فرزند میرزا محمدحسین نائب الصدر، عالم زاهد و فقیه مجتهد و از شاگردان آقا سید محمدکاظم یزدی، آخوند ملأ محمدکاظم خراسانی بوده است.

او پس از رسیدن به مقام عالی اجتهاد در سال 1324 قمری به اصفهان بازگشت و در مدرسه جدّه بزرگ به تدریس فقه و اصول پرداخت.

میر محمدصادق مدرس خاتون‌آبادی متفکری بزرگ، دقیق و در اصول فقه و دارای افکاری بلند بود به‌طوری‌که درباره او می‌گویند «وقتی ایشان تصمیم به بازگشت از حوزه علمیه نجف اشرف به ایران را گرفت، بزرگان حوزه نجف به او گفته بودند که رفتی و نجف را از علم خالی کردی».

آیت‌اللّه سیدمحمد نجف‌آبادی، از شاگردان برجسته آخوند ملأ محمدکاظم خراسانی معتقد بود که اگر علّامه خاتون‌آبادی در نجف اشرف اقامت گزیده بود و به ایران باز نمی‌گشت، نوبت مرجعیت به دیگران نمی‌رسید.

او عالمی وارسته و به دور از علایق دنیوی بود و عمر خود را به قناعت و زهد سپری کرد.

میر محمدصادق مدرس خاتون‌آبادی در سال 1348 قمری فوت و در بقعه تکیه سیدالعراقین به خاک سپرده شد.

سیدابوالفضل خاتون‌آبادی فرزند دیگر میرزا محمدحسین نائب الصدر، در اصفهان متولد و پس از نزد علمای شهر به انجام وظایف شرعی مشغول شد.

او در مسجد ساروتقی و مدرسه ملأ عبداله اقامه نماز جماعت می‌خواند و به تدریس مشغول بود.  وی در شب 11 رمضان 1388 ق در تهران فوت و در شهر مقدس قم مدفون شد.

در پایان از نوادگان تأثیرگذار وی در قرن حاضر می‌توان شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی، آیت‌الله میرزاعلی محمد اژه‌ای، پدر شهید علی‌اکبر اژه‌ای و سید محمدتقی فقیه «صاحب مکیال المکارم» را نام برد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.