عملکرد شهرداری در خصوص ایستگاه های دوچرخه:
راه اندازی پر سر و صدای 15 دوچرخه سرا پس از تعطیلی یک به یک ایستگاه های دوچرخه
دوشنبه 17 دی 1397, 13:42

 

به گزارش رویش نیوز هفته گذشته شهرداری اصفهان شاهد افتتاح یک پروژه در سطح شهر بود. بهره برداری از دوچرخه سراها در اصفهان. اتفاقی که در این عرصه بی عملی و رخوت شهر خود یک گام رو به جلو بود. این طرح به نوعی سبک جدیدی از این ایستگاه های دوچرخه است.

اما چند سوال در اینجا پیش می آید: سوال اول این است که چرا تعداد زیادی از ایستگاه های دوچرخه از ابتدای تغییر مدیریت شهری تعطیل شدند و حالا در طی یک طرح پر طمطراق ایستگاه های جدید افتتاح شده اند. مگر نمی شد همان ایستگاه های دوچرخه را نگه داشت و اگر مشکل مالی وجود دارد به تدریج شاهد بهبود این ایستگاه ها باشیم.

اما ایستگاه ها یک به یک تعطیل شده و دوچرخه ها به نا کجا آباد انداخته شده، کارکنان این ایستگاه ها که آموزش های مربوط به تعمیر دوچرخه هم دیده بودند بیکار شده و کل سرمایه ای که در شهر هزینه این ایستگاه های دوچرخه شده بود به هدر رفت. این در حالی بود که اصفهان با این ایستگاه های دوچرخه به شهر دوچرخه ها تبدیل شده بود.

اما پس از یک سال از تعطیلی ایستگاه های دوچرخه شاهد تبلیغات یک طرح پر طمطراق توسط شهرداری بودیم. آین رونمایی از خدمات 15 دوچرخه سرا در اصفهان در قالب کمپین قصه آدم و هوا. اتفاقی که دوشنبه هفته گذشته انجام شد.

در این باره سوالات دیگری هم وجود دارد. اول اینکه دوچرخه های قبلی چه شدند و دلیل این تعویض چه بوده است که هزینه شیک کاری های شهرداری را باید دوباره از جیب شهر خرج کنیم. در قرارداد با شرکت جدید این طرح هم ابهاماتی وجود دارد و بهتر است قرارداد به صورت شفاف منتشر شود

چرا حالا که ایستگاه های لباس نو تن کرده اند باقی ایستگاه ها را دوباره باز نکردید. البته که این 15 ایستگاه از جایابی مناسبی هم برخوردار نیستند و قسمت کوچکی از شهر را شامل می شوند.

بحث بعدی هزینه های اجاره این دوچرخه ها است. هزینه هایی که افزایش چند برابری نسبت به ایستگاه های قبلی است که این شرایط را به شدت لاکچری کرده است. برای مثال هزینه یک ساعت دوچرخه در این طرح 1000 تومان است در حالی که در ایستگاه های گذشته هزینه ساعت اول رایگان و از ساعت دوم این هزینه 100 تومانی بود که دریافت می شد و به نوعی شاهد افزایش 10 برابری هزینه ها هستیم. الیته این دوچرخه های معمولی تا عید نوروز تخفیف 50 درصد دارد! هزینه دوچرخه های دنده ای در این طرح 4000 هزار تومان است. نکته دیگر این که به نظر می رسد ایستگاه ها هنوز به صورت شبکه در نیامده اند

با این قیمت دیگر نمی توان انتظار استفاده همگانی از دوچرخه ها را داشت و مسئله ای که قرار بود نقش فرهنگ سازی داشته تبدیل به یک امر تزئینی شده است.

درنهایت هم باید گفت تکلیف مسیرهای درچرخه سواری در شهر چه خواهد شد چون یکی از اتفاقاتی که باید برای شهر دوچرخه ها کرد ایجاد مسیرهایی برای رفت و آمد دوچرخه ها است که این مورد هم یک مطالبه از شهرداری خواهد بود

رویش نیوز تلاش زیادی کرده تا با علیرضا صلواتی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری درباره این سوالات صحبت کند اما پس از یک هفته علی رغم قول آقای صلواتی این امر هنوز محقق نشده است

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.