همه چیز درباره استعفای نمایندگان استان اصفهان/ حمایت تمام قد مردم، پشتوانه استعفای نمایندگان
شنبه 17 آذر 1397, 13:44

 

اعتراض نمایندگان اصفهان نسبت به بی توجهی دولت به بهترین شکل انجام شده است و یک اعتراض قانونی است که به دور از هر تشنج با شدت بیان شده و نیاز به حمایت در استان دارد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از صاحب نیوز؛ استان اصفهان که از دیر باز یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی، گردشگری و اجتماعی بوده و نقش زاینده‌رود به عنوان یک عامل تأثیر گذار در خلق این شهرت بر کسی پوشیده نیست؛ زاینده‌رودی که با باران نیامدن در سال‌های اخیر و منابع جدیدی که به منابع قدیمی مصرف کننده از این رود اضافه شد خشکی‌اش مانند وصله‌ای ناجور در دل اصفهان خلق شد.

با خشکی زاینده‌رود علاوه بر اختلال در اکوسیستم طبیعت سرآغازی برای شروع سونامی فقر در شرق اصفهان و چالش‌های زیست محیطی در استان شد؛ چالش‌هایی که بدون شک همسایگان استان اصفهان را هم بی نصیب نخواهد گذاشت.

*همه چیز از کجا شروع شد؟

آب ورودی از سرچشمه‌های زاینده‌رود تحت تاثیر خشکسالی‌های پی در پی کمتر شد در این شرایط تمام نگاه‌ها معطوف به مصرف کنندگان و سهامداران آب زاینده‌رود شد؛ حقابه دارانی که حق آن‌ها از دیر باز مشخص و چون سندی آشکار و واضح بود و بنابراین سند از سهم آبی خود استفاده می‌کردند و هر چه اثرات خشکسالی دامنه خود را گسترده‌تر می‌کرد، سهم آن‌ها هم کمتر می‌شد و تا خشک نشدن کامل این رودخانه سهم حداقلی آن‌ها هم وجود داشت.

اما در این میان، مصرف کنندگان جدید الورودی هم بودند که با تصمیم مسئولان به جمع حق‌آبه داران اضافه شده بودند و به نظر چالش بزرگ در خشکسالی‌ها در مقابل حق‌آبه داران بودند و از نظر حق‌آبه داران این مصرف کنندگان بدون این‌که هزینه آب که در مالکیت آن‌هاست، به آن‌ها پرداخت کنند و یا این هزینه به دستشان برسد آب آن‌ها را به مصرف می‌رسانند و حتی مصرف آن‌ها در اوج کمبود‌ها هم خیلی تغییر نمی‌کند که یکی از عمده مصرف کنندگان انتقال آب به استان‌ هم جوار است.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در این باره گفته است: مرحوم هاشمی قبلاً گفته بود که بعد از تأمین آب برای اصفهان، آب به یزد برود ولی آقای خاتمی این کار را نکرد و بدون تأمین آب برای اصفهان، انتقال آب به یزد را انجام داد، البته امروز انتظار می‌رود که تکمیل سد تونل سوم کوهرنگ بدون درنگ انجام شود.

وی با انتقاد از عملیاتی نشدن وعده‌های دولت در تحقق حقابه‌ها تصریح کرد: کار دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که مسیر رودخانه زاینده رود توسط کارشناسان بررسی و ساماندهی شود.

هر چه از خشک شدن زاینده‌رود گذشت ابعاد جدیدی از مشکلات نشات گرفته از این خشکی آشکار شد مشکلاتی مانند کشاورزان شرق اصفهان که روزی خود زکات ده بودند و دست و دل بازیشان زبان زد بود امروز به نان شب محتاج شده‌اند؛ از یک سوء فقر و بیکاری و از طرفی حق‌آبه‌ای که در اختیار کشاورزان قرار نمی‌گرفت و سهم ان‌ها از آب صفر شده بود در حالی که زاینده‌رود هنوز خشک نشده و حتی خط انتقال آب به یزد از کنار زمین‌های کشاورزی، کشاورزان شرق اصفهان عبور می‌کرد بی عدالتی قلمداد می‌شد که صدای اعتراض کشاورزان را در آورد.

*قول رئیس جمهور هنوز محقق نشده است

اعتراض و درخواست در اختیار گرفتن حق‌آبه خود ان قدر شفاف و روشن بود که خیلی زود از مسئولان بخش‌ها و شهرستان‌ها منعکس شد و به استان رسید و تمامی مسئولان کنار کشاورزان قرار گرفتند و صدا و درخواست کشاورزان را به پایتخت اعلام کردند؛ اعتراضی که در اوج سختی‌ها و مشکلات با خویشتن داری در سال‌های متوالی دنبال شد و اغلب مطالبه گری‌های آن‌ها که با تجمع و با آلارم جمع کردن تراکتورها بیان می‌شد در انتظار قول و وعده مسئولان پایان می‌یافت و باز هم انتظار قولی که حسن روحانی در میدان امام اصفهان داده بود روز به روز انتظارش تمدید می‌شود.

مسئولان استانی اصفهان و به خصوص نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به هر شکل سعی می‌کردند تا بتوانند این مطالبه مردمی که رفته رفته ابعاد مختلفی از مشکلات در استان را رخ می نمایاند را حل کنند؛ جلسات نمایندگان اصفهان با وزیر نیرو، رئیس مجلس و دیگر مسئولان کشوری هر روز در رسانه‌ها منتشر شد و به نظر مصوبات خوبی  از این جلسات به دست آمد و حتی برخی از مسئولان کشوری در استان اصفهان حضور یافتند و از نزدیک وضعیت بحرانی آب در این استان را دیدند.

وزیر نیرو در یکی از این جلسات با حضور رئیس مجلس که در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد برای حل مشکل آب استان اصفهان قول داد و در آن جلسه وزارت نیرو موظف شد تا جدول زمان‌بندی برای هر یک از بندهای 9 گانه مصوبات شورای عالی آب را اعلام و اجرا کند.

در یکی از بندهای مصوب این جلسه قرار شد همان طور که استان اصفهان در حال برداشت کمتر از منابع آبی زاینده‌رود است. استان‌های چهارمحال و بختیاری و یزد هم کمتر برداشت کنند و همچنین قرار شد خسارت‌هایی از منابع استانی به کشاورزان اصفهان پرداخت شود و به همه کشاورزان شرق، غرب و شمال استان اصفهان اختصاص یابد مضاف بر این که حق‌آبه و اشتراک آب در مهر 97 به کشاورزان تعلق گیرد.

*یار گمشده اصفهان هر چه کردند به اصفهان نیامد!

جاری شدن دائمی زاینده‌رود که نمایندگان اصفهان به جدّ آن را دنبال می‌کردند به نظر دیگر در استان راه به جایی نمی‌برد و عزم جدی از مسئولان کشوری را می طلبید؛ نمایندگان اصفهان چندی قبل با تهدید به استعفا خواستار توجه به مشکل آب اصفهان شدند اما با ورود مهرعلیزاده در سمت استاندار اصفهان با عزم جدی وی برای مشکل آب، یک بار دیگر امید برای احیای زاینده‌رود زنده شد و مردم و کشاورزان با خویشتن داری و نمایندگانشان در مجلس و مسئولان استان به سکان داری مهرعلیزاده در تلاش بودند که زاینده‌رود احیا شود. با این وجود اما باز هم قصه تلخ زاینده‌رود یار گمشده خود را به خود ندید و آب در بستر رودخانه جاری نشد و به نظر نمایندگان اصفهان دیگر نامه‌ای نبود که در پیگیری مشکل استان اصفهان ننوشته و جلسه ای نبوده که برگزار نکنند و مسئولی نبوده که به آن مراجعه نکنند.

*نمایندگان هر انچه توانستند برای حل مشکل آب اصفهان انجام دادند

ناهید تاج الدین می‌گوید: 30 ماه  است به عنوان نمایندگان  اصفهان به طور مستمر از همه ظرفیت‌های نمایندگی چه تقنینی و چه نظارتی برای احیای زاینده رود استفاده کرده‌ایم، نزدیک هشتاد درصد جلساتمان در مجمع نمایندگان استان در مورد آب بوده، دغدغه‌هایمان را با همه مقامات دولتی از رئیس جمهور تا معاون اول، وزیر نیرو و وزیر کشور در مورد زاینده رود مکرر بیان کرده‌ایم، اما همچنان کم لطفی در مورد زاینده رود ادامه دارد.

وی افزود: تذکر کتبی، تذکر شفاهی، بازدید میدانی، مصوبه ملی، طرح سوال هم هیچ یک افاقه نکرده و تازه امسال می‌بینیم اعتبارات ردیف مرتبط با آب شرب استان از طرف سازمان برنامه و بودجه حذف شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد: آنچه از دیپلماسی آب باید انجام می دادیم، انجام دادیم و با همه مذاکره کردیم؛ در حال حاضر تنها چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد استعفای دسته جمعی است، چرا که لااقل این طور میان اختیار و تکلیف در رسالت نمایندگی‌مان تعادل ایجاد می‌شود.

سرانجام روز 14 آذر استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان در اعتراض به بی‌توجهی به موضوع آب در رأس اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

*چرا نمایندگان استعفا کردند؟

حجت‌الاسلام احمد سالک در خصوص استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: استعفای نمایندگان به دو موضوع مربوط می‌شود، یکی موضوع آب استان اصفهان است که علی‌رغم صحبت‌های تبلیغاتی رئیس جمهور در اصفهان که قول داد آب در زاینده‌رود جاری می‌شود اما هیچ خبری نشد و وضع بدتر شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی موضوع دوم محور استعفای نمایندگان را بی‌توجهی به مصوبات شورای عالی آب، دانست و بیان کرد: هم چنان برداشت‌های بی‌رویه از زاینده‌رود در حال انجام است و بارگذاری‌های جدید هم روی رودخانه انجام شده است، پنج سال است انتقال آب در ردیف‌های بودجه نیست و امسال هم به طور کلی از آن حذف کردند.

وی با بیان این که این استعفا نوعی اعتراض به رئیس جمهور هم هست، تصریح کرد: به این نتیجه رسیدیم وقتی علی‌رغم جلسات و قول‌هایی که داده کاری انجام نمی‌شود، دلیلی ندارد از حق مردم دفاع نکنیم، استعفای ما به معنای دفاع از حق مردم، کشاورزان و حق‌آبه‌داران است.

*در برنامه بودجه امسال اعتباری برای سامانه دوم تأمین آب شرب در نظر نگرفته‌اند

ابوالفضل ابوترابی هم در همین رابطه می‌گوید: آب شرب اصفهان امروز در خطر است و بیش از پنج میلیون نفر در معرض تأمین خطر آب شرب قرار گرفته‌اند.

نماینده مردم شهرستان های نجف‌آباد و تیران کرون در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: با این حال باز شاهد هستیم که وزارت نیرو به لحاظ فشاری که در برنامه بودجه دارند بحث آب اصفهان را جدی نگرفته و در بودجه امسال اعتباری برای سامانه دوم تأمین آب شرب اصفهان در نظر نگرفته‌اند.

*مهمترین مساله استان هنوز حل نشده است

زهرا سعیدی هم گفته است: با وجود این که تمام تلاشمان را برای جذب اعتبارات به کار گرفتیم، اما مشکل آب کشاورزان همچنان حل نشده باقی مانده است.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی وی افزود: بحران آب مهم ترین مسئله استان اصفهان است اما با وجود تلاش های فراوان توسط نمایندگان مجلس برای رفع آن، هنوز بی نتیجه مانده و اقدام خاصی در مورد آن انجام نشده است.

*استعفای نمایندگان شانتاژ خبری نیست

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌لارگانی هم در کسوت رباست مجمع نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: استعفای نمایندگان یک شانتاژ خبری نیست و مصر هستیم چرا که نسبت به اصفهان بی مهری شده و به همین خاطر ناچار به استعفا شدیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مورد صحبت‌های نوبخت در مورد استعفای نمایندگان، می‌گوید: با وجود اینکه وی چند دوره در مجلس بوده استعفای نمایندگان را زیر سوال برده که نمایندگان می‌توانند به بودجه اعتراض کنند ولی نمی‌توانند استعفا کنند که این اظهارات تعجب‌برانگیز است.

حمید رضا فولادگر هم از نگاه دیگری به موضوع پرداخته و می‌گوید: امسال خداوند به ما رحم کرد و تاکنون بارش‌های خوبی داشتیم با وجود این مشکل آب اصفهان حل نشده است.

وی افزود: یکی از طرح‌هایی که برای حل مشکل آب شرب چند میلیون نفر در استان اصفهان مطرح است اجرای سامانه دوم آب رسانی است که اگر اعتبار آن تصویب نشود سال آینده با مشکلات بسیاری در زمینه آب آشامیدنی روبرو خواهیم بود.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اگر اعتبارات بودجه‌ای حل شده و از سوی دولت نیز برنامه عملیاتی و اجرایی در زمینه آب مشاهده کنیم شاید در مسیر استعفا تجدید نظر کنیم اما اگر این دو شرط محقق نشود مسیر استعفا ادامه پیدا می‌کند.

استعفای نمایندگان اصفهان با بازتاب گسترده‌ای همراه بود و خیلی سریع با حمایت صنف کشاورزان استان اصفهان همراه شد ؛ محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت هم به استعفای نمایندگان واکنش نشان داد و به جای این که از زاینده رود دفاع کند، گفت: هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند بگوید که چون در لایحه بودجه چنین چیزی دیده نشده، استعفا می‌دهم.

*نوع اعتراض نمایندگان بهترین شکل اعتراض است و نیاز به حمایت دارد

یک کارشناس مسائل سیاسی هم در مورد استعفای دسته جمعی نمایندگان اصفهان می‌گوید: متأسفانه در مساله آب اصفهان از سوی دولت بی توجهی شده است و مخصوصاً اکنون که بودجه آب اصفهان در بودجه سال آینده حذف شده است، بنابراین نمایندگان باید کاری انجام دهند که دولت مردان بفهمند که آب اصفهان با مشکلات جدی روبه رو است.

محمود معلمی افزود: رئیس جمهور برای حل مشکل آب سمنان که به تعبیری استان خوشان نیز هست اقداماتی انجام دادند که حتی با اعتراض استان‌های همجوار هم روبه رو شده است این در حالی است که به آب اصفهان دولت بی توجه است.

وی تصریح کرد: استعفا مراحلی دارد و فعلا متن آن و دلیل استعفا نوشته شده و بعید است که پذیرفته شود و این اقدام دسته جمعی نمایندگان بهترین نوع اعتراض است که هم یک اهرم فشار قانونی است و هم بدون مسائل امنیتی و اقدامات غیر قانونی است که باید از آن در استان حمایت شود.

معلمی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام نمایندگان به خاطر جریانات انتخاباتی و جنبه تبلیغاتی دارد، گفت: شاید بعضی هدف انتخاباتی داشته باشند که خود مردم باید دقت داشته باشند اما چون همه گرایش های سیاسی به جز یک نفر آن را امضا کردند اقدامی مثبت است و در مجموع باید از این طرح حمایت شود.

وی عنوان کرد: این اقدام مرحله اول کار است و باید رسانه‌ها ورود کنند و سوابق دولت و مجلسی ها در این موضوع بررسی شود و به نوعی از دولت و مجلس درخواست شود که به مسائل غرب اصفهان و به خصوص شرق اصفهان رسیدگی کنند و این مشکلات را بررسی کنند؛ افرادی که در گذشته وضع مالی خوبی داشته اند امروز در فقر زندگی می‌کنند.

به نظر می‌رسد استعفای نمایندگان اصفهان توسط جریان فکری عموم جامعه حمایت و از آن به عنوان راهکاری برای یک خواسته به حق مردم اصفهان شمرده می‌شود که می‌تواند بعد از سال‌ها بی مهری توجه دولت مردان را به بحران آبی اصفهان معطوف سازد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.