لایحه ای که با وجود مخالفت اعضای شورا تصویب می شود
چهارشنبه 14 آذر 1397, 11:48

 

به گزارش رویش نیوز یکشنبه این هفته لایحه انعقاد قرارداد پژوهشی برای تدوین تاریخ اصفهان در دهه 60 و رهبری امام خمینی به مبلغ 120 میلیون تومان توسط رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در صحن علنی شورا به رای گذاشته شد. در ابتدا مذاکرات مربوط به صحن علنی را در خصوص این لایحه مرور میکنیم و بعد نکاتی را اشاره خواهیم کرد:
کوروش محمدی در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: این لایحه روال خود را طی نکرده است، معاونت‌ها نباید در کار یکدیگر مداخله کنند و نباید خودمان قوانین را دور بزنیم، این موضوع باید در معاونت پژوهشی مطرح شود و اگر نیاز شد معاونت فرهنگی کمک کند.
مهدی مقدری علت مخالفت خود را مخالفت معاونت پژوهشی شهرداری اعلام کرد که این معاونت طی یک نامه طولانی دلایل مخالفت خود را مطرح کرده است.
امیراحمد زندآور با بیان این که این موضوع جنبه پژوهشی ندارد و هیچ مشکلی از اصفهان حل نخواهد کرد و مانند بقیه پژوهش‌ها بایگانی خواهد شد، مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرد.
فتح‌اله معین که موافق این پژوهش است، بیان کرد: اصرار شده است که تاریخ اصفهان از سال ۵۸ تا ۶۸ که حوالی وفات امام(ره) است نگاشته شود چرا که تاریخ اصفهان از بخشی از دهه ۴۰تا سال ۵۸ موجود است و تهیه این تاریخ کار خوبی است.
مهدی مزروعی با بیان این که باید شکل تشریفاتی کار حفظ شود و منع قانونی یا ایرادی برای انجام این پژوهش وجود ندارد و با آن موافقت کرد.
پورمحمد شریعتی‌نیا نیز با بیان این که الزام و ضرورت این پژوهش را درک نمی‌کند، بیان کرد: چرا این پژوهش محدود به ده سال ابتدایی انقلاب است، اصلا چرا تاریخ ۴۰سال اخیر انقلاب تهیه نشود، من هنوز هم درک نکردم ضرورت انجام این پژوهش چیست؟
 اما نکته جالب توجه اینجاست که علیرغم این مخالفت ها این لایحه با 9 رای موافق تصویب می شود و تنها یک رای مخالف در صحن علنی شورا به این لایحه تعلق می گیرد. یعنی نمایندگان شورا ابتدا با مسئله ای مخالفت میکنند و بعد خیلی راحت به ان رای مثبت میدهند. برای این رفتار میتوان چند دلیل را برشمرد: رودربایستی به رئیس، باند بازی جناحی با توجه به پیشنهاد دهنده لایحه، سیاسی کاری با توجه به طرف مور قرارداد و...
نکته جالب اینجاست که این قرارداد ابتدا منعقد شد و سپس مصوبه را گرفت. علیرضا نصراصفهانی با بیان این که این قرارداد پژوهش بین عباس نصر و معاون فرهنگی شهرداری امضا شده، عنوان کرده است: در این پژوهش قرار است وقایع و تاثیرات جنگ بر اصفهان و اتفاقات اصفهان در ۱۰ سال ابتدایی اصفهان را ثبت کند.
اما درباره این قرارداد چند سوال به ذهن می رسد:
اول اینکه آیا واقعا شورا و شهرداری به این نتحیه رسیده اند که چنین تحقیقی نیاز است یا اینکه رفاقت با عباس نصر باعث شده است تن به چنین قراردادی بدهند؟ انطور که پیداست گزینه دو. چرا که اول قرارداد بسته اند و بعد لایحه داده اند و بعد هم اینکه خود اعضای شورا تا قبل از رای گیری نسبت به ضرورت چنین تحقیقی آگاه نیستند.
مورد دوم این است که بر فرض اگر شورا و شهرداری به ضرورت چنین تحقیق رسیده اند، آیا بهتر نبود از روال قانون همانطور که دکتر محمدی اشاره کرده است مسیر را طی می کردند؟ یا اینکه فراخوانی بدهند و طرح های مختلف از مجموعه ها و آدم های مختلف گردآوری، اریابی و بهترین طرح انتخاب شود؟ آقای مقدری که نگران چند میلیون داده شده به یک مرکز فرهنگی هستند، احتمالا این 120 میلیون را حاصل رانت، جناح بازی و رفیق بازی نمی دانند؟
نکته بعدی هم انتخاب پژوهشگر است. جناب نصر به تازگی یک مجموعه 5 جلدی درباره انقلاب اصفهان به چاپ رسانده اند، آیا بهتر نیست کمی صبر کنیم، کتاب ایشان ارزیابی شود، نقاط مثبت و منفی آن مشخص شود، میزان موفقیتشان معلوم گردد و سپس قرارداد جدید با ایشان منعقد کنیم؟
از جمیع شرایط به نظر می رسد آنچه بیشتر باعث ورود معاونت فرهنگی به این قضیه شده، رفیق بازی و سیاسی کاریست تا دغدغه تاریخ اصفهان و تاسف بار اینکه شورای شهر نیز به راحتی در این قضیه با شهرداری همراه شده است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.