به گزارش رویش نیوز به نقل از آخرین خبر، وزیر امور خارجه در گفتگویی با دفاع از لوایح مرتبط با FATF از پشت پرده برخی مخالفت ها با این لوایح خبر داد و عنوان کرد که فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی ها منافع اقتصادی است. بالاخره پول شویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پول شویی منفعت می‌برند. این اظهارات ظریف واکنش‌های متفاوتی را بر انگیخت.

محمد جواد ظریف در گفت و گو با خبرآنلاین درباره فضاسازی های انتقادی علیه لوایح FATF اظهار کرد: اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی ها منافع اقتصادی است. وزیر خارجه افزود: بالاخره پول شویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پول شویی منفعت می‌برند. وی درباره این که آیا کدی برای این ادعا دارد یا خیر؟ گفت: اگر کدی هم در این باره داشته باشم امکانش را ندارم که علنی کنم ولی کدهای زیادی درباره میزان پول شویی در کشور وجود دارد. ظریف گفت: من نمی‌خواهم این پول شویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پول شویی می‌کنند حتما آن قدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. وی تاکید کرد: من هیچ دستگاهی را متهم نمی کنم؛ من افرادی را که در این قضیه منافع دارند پشت القای این تصورات می دانم.

حسین شریعتمداری: آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
پس از طرح این ادعاها توسط وزیر امور خارجه کشورمان، حسین شریعتمداری، مدیر مسؤول روزنامه کیهان در یادداشتی 6 بندی خطاب به ظریف نوشت: جناب ظریف! چرا دقیقا هنگامی که آمریکا و اروپا برای تصویب لوایح چهارگانه FATF در کشورمان یقه چاک می‌دهند و فشار می‌آورند، جنابعالی ایران اسلامی را به پولشویی گسترده متهم می‌کنید؟! جنابعالی در حالی که آمریکا اصرار داشت با ترساندن ملت از سایه جنگ اهداف خود را به ایران تحمیل کند، فرموده بودید آمریکا با یک بمب می‌تواند تمام تاسیسات نظامی ما را نابود کند! و با این اظهار‌نظر خود، آن‌هم از جایگاه وزیر امور خارجه به کمک آمریکا در تهدید نظامی علیه مردم وطنتان رفته بودید و نمونه‌های دیگری از این دست که تاکنون از جانب شما بی‌پاسخ مانده است!

امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است
در همین رابطه نماینده مردم قم در مجلس در گفتگو با فارس اظهارات ظریف مبنی بر وجود پولشویی گسترده در ایران را تهمتی بزرگ به نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این اظهارات، کاملا به معنای بازی در زمین دشمن است. عضو هیأت‌رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه وزیر امور خارجه حتماً باید نسبت به اظهارات خود پاسخگو باشد، اضافه کرد: ما بنا را بر این می‌گذاریم که این خبر دروغ است.وقتی خبر اظهارات ظریف را دیدم واقعاً متأسف و متعجب شدم از اینکه وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید در کشور ما پولشویی گسترده وجود دارد؛ ما منتظر هستیم این خبر تکذیب شود.
نماینده قم با بیان اینکه آقای ظریف باید در مجلس نسبت به این اظهارات پاسخگو باشد، به سابقه حضور مکرر وزیر خارجه در مجلس اشاره کرد و گفت: چرا وی تا کنون و در هیچ‌کدام از جلسات علنی و غیرعلنی که به مجلس آمده است این موضوع را مطرح نکرده است؟

سلیمی: برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند
در همین رابطه حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با فارس گفت: از این اظهارنظر تعجب کردم و برای او متأسفم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه اظهارات ظریف و برخی دولتمردان فقط به دنبال ایجاد ترس در فضای عمومی و بین مردم هنگام بررسی برخی پروژه‌هاست، گفت:‌ این عملیات روانی متأسفانه در دستورکار برخی مسئولین قرار گرفته است، چرا که در آستانه تعیین تکلیف CFT و FATF هستیم.
نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وابسته کردن آب خوردن مردم در آستانه تصویب برجام از سوی دولتمردان، آن را بار روانی ایجاد شده برای ترساندن آنها به منظور تصویب برجام در مجلس دانست و افزود: تمامی این کارها فقط به منظور منحرف کردن مردم از موضوعات اصلی کشور است تا برجام و مسائل مرتبط با آن (FAFT و CFT) را به مردم بقبولانند.
وی خاطرنشان کرد: هنگام بررسی برجام، برخی مسئولین عنوان می‌کردند که خزانه خالی است و حالا هم هنگام بررسی CFT عنوان می‌کنند پولشویی در ایران گسترده است.

ترقی: آقای ظریف! چرا «آتو» به دشمن می دهید
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی هم تصریح کرد: با توجه به آثار و تبعات این نوع حرف‌ زدن‌ها به نظر می‌رسد آقای ظریف در گرا دادن به دشمن ید طولایی دارد و این بار اول نیست که ایشان با حرف‌های خود بهانه به دشمن و آمریکا می‌دهد. وی افزود:‌ آقای ظریف یا عمدا این کار را می‌کند که در این صورت نظام باید تکلیفش را روشن کند و یا سهوا این حرف‌ها را می‌زند که به دشمن گرا بدهد و دشمن را در ادعاهایش نسبت به جمهوری اسلامی مستند کند که این هم جای سؤال دارد.
نوباوه نماینده مجلس نهم هم گفت: این‌گونه ادعا که مخالفان پیوستن به FATF پولشویی‌های ۱۰۰۰ میلیاردی دارند، خصمانه و بر ضد منافع ملی است.

مافی: سخنان ظریف درباره پولشویی متقن و قابل اعتماد است
در مقابل اظهارات متفاوت مخالفان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به ایرنا گفت: سخنان وزیر امور خارجه با توجه به روحیه اعتدالی ، منطقی و اخلاقگرا بودن ایشان، متقن و مبتنی بر اطلاعات است و قطعا از روی بی اطلاعی و یا تهمت و هوس نیست و می توان به آن اعتماد کرد.
وی درباره مخالفت برخی از افراد یا رسانه های با سخنان وزیر امور خارجه گفت: شدت مخالفت و مقاومت در برابر سخنان اخیر وزیر امور خارجه و مخالفت هابا شفاف سازی بیانگر این است که حتما اتفاقاتی رخ داده و ممکن است سهمی در این اتفاقات نادرست مانند پولشویی داشته باشند.

نماینده تهران: قطعا ظریف اطلاعاتی دارد که ما نداریم
غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران هم در گفت وگو با ایرنا و در دفاع از ظریف اظهار داشت: قطعا ظریف اطلاعاتی دارد که ما نداریم. اگر او دغدغه منافع ملی را نداشته باشد آن افرادی که سفارت های عربستان را آتش می زنند دغدغه منافع ملی دارند؟ نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: آقای ظریف نظام را متهم به پولشویی نکرد بلکه از واقعیاتی سخن گفت که در ایران وجود دارد و باید با آن مقابله کرد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست