استاندار اصفهان در آخرین نشست خبری:
جاری شدن دائمی آب در زاینده رود شدنی است
دوشنبه 21 آبان 1397, 14:43

 

محسن مهرعلیزاده صبح امروز در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه به ارائه گزارشی از عملکرد یکساله استانداری اصفهان پرداخت.

به گزارش رویش نیوز استاندار اصفهان در ابتدای نشست عنوان داشت: به دلیل اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان این آخرین نشست خبری من به عنوان استاندار اصفهان است؛ از 17 روز پیش این موضوع را اعلام کردم و یکی از خبرنگاران این خبر را انعکاس داد اما هنوز این کار میسر نشده و جایگزین تا این لحظه برای اینجانب مشخص نشده است.

محسن مهرعلیزاده گفت: امروز، فردا و یا دو روز دیگر استاندار جدید و یا سرپرست استانداری اصفهان تعیین خواهد شد؛ این آخرین نشست خبری بنده است. خبرنگاران اصفهان آگاهی، انصاف و مسئولیت خطیر خبر رسانی را به درستی انجام دادند و بی‌توجه به سمت افراد آنچه را مشکلات استان بود انعکاس دادند. لازم نیست عمر کارهای انجام شده چند ماهه یا یک‌ساله باشد، می‌شد در همین یک سال چند کار بزرگ ۱۰ ساله شروع کرد. باید بزرگ فکر کنیم و مقطعی اجرا کنیم.

آب مهمترین مسئله من در استانداری بود

استاندار اصفهان پیرامون دغدغه های خود در استانداری خاطرنشان کرد: مسأله آب ارزش آن را داشت که در استانداری اصفهان وقت و انرژی زیادی روی آن بگذاریم که البته به مسائل دیگر همچون اشتغال و محیط زیست نیز پرداخته شد

مهرعلیزاده ادامه داد: امسال به خاطر بحران آب و کمبود منابع آب که در 47 سال گذشته بی سابقه بود سال سختی بود و در ماه مرداد نگران آب شرب مردم بودیم که خوشبختانه این بحران را پشت سر گذاشتیم بدون اینکه مشکلی پیش بیاید. بحران بعدی بحران حوادث دی‌ماه بود که آن را هم به خوبی پشت سر گذاشتیم. این استان بسیار مهم است و آن حوادث می‌توانست اتفاقات ناگواری را رقم بزنند که این‌چنین نشد.

استاندار اصفهان درباره بحران کم آبی در اصفهان ادامه داد: ما از یک میلیارد و 850 میلیون متر مکعب در سال 50 رسیدیم به 560 میلیون متر در سال 97 و این نشان دهنده یک بحران خشکسالی بلند مدت در اصفهان است. از سال 80 به این طرف قرار بوده پروژه هایی انجام شود و مدیریت مصرف انجام دهیم. در دنیا حد اقل 2 بار از آب استفاده می شود و در چرخه ای قرار میگیرد اما ما فقط یک بار از آن استفاده می کنیم.

مهرعلیزاده درباره اقدامات اساسی در زمینه حل معضل آب افزود: اوایل کار که آمدیم همه از آب و زاینده رود صحبت می کردند و درخواست داشتند و می گفتند زاینده رود من کو؟ ما باید ببینیم که چه کاری باید انجام بدهیم تا این مشکل حل شود. در اسفند سال گذشته در هیئت دولت کارگروه مبارزه با کم آبی به محوریت وزیر نیرو تشکیل شد. این کارگروه در اصفهان هم تشکیل شد. احیای زاینده رود مساوی است با این که از فلان تونل آب را آوردن. آب را باید بهینه مصرف کرد و نباید آن را زائل کنیم. باید مطالعات علمی را جدی بگیریم تا از شعارهای کلی جدا شویم.

استاندار اصفهان تصریح کرد: آب را باید بتوانیم بدون اتلاف و هدر رفت بیاوریم. بدانیم برای صنعت، کشاورزی و باغداری و مردم آب را چگونه بیاوریم. مسئله بعدی بحث ساماندهی رودخانه است. باید وضعیت رودخانه از ابتدا تا انتها ساماندهی شود تا بتواند آن را مدیریت کرد. آبی که توزیع می شود بر اساس قوانین و مصوبات شورای هماهنگی حوضه زاینده رود است

جاری شدن دائمی آب در زاینده رود شدنی است

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان درباره احیای زاینده رود بیان داشت:  از نظر مردم احیای زاینده رود مربوط به گردش آب در وسط شهر است. سال آبی 96 هزار و 180 میلیون متر مکعب آب به سد زاینده رود وارد شده است. آیا نمی توان 100 میلیون متر مکعب را برای این 12 کیلومتر رودخانه در شهر اختصاص داد.  برای اصفهانی‌ها جاری شدن آب در زاینده‌رود رؤیا شده است، در حالی که این مهم شدنی است، ولی باید مدیران توانایی و قدرت اجرایی کردن آن را داشته باشند. می شود این کار را انجام داد. تا آب باز می شود در مسیر آب را 2 یا 3 برابر سهمشان برمی دارند در حالی که این را اگر برندارند می توان این کار را کرد

وی با بیان اینکه لوله‌گذاری می‌تواند این کار را انجام دهد و از برداشت بی‌رویه آب جلوگیری گند، افزود: چه کسی می‌گوید آب دست دوم  بد است، تمام دنیا از پساب تصفیه شده استفاده می‌کنند، پروژه هفتگانه احیای زاینده‌رود یعنی زنده ماندن اصفهان، و زنده ماندن اصفهان یعنی بقای تمدن، گردشگری، صنعت و آینده ایران.

احیای زاینده رود در گرو پروژه های هفتگانه است

مهرعلیزاده ادامه داد: این مواردی که گفته شد یعنی احیای زاینده رود و نجات اصفهان. اصفهان تمدن، آینده و یک قطب گردشگری است. این پروژه ها 7 گروه پروژه است که 30 تا 40 پروژه عملیاتی است. ما حد اقل به 1100 میلیون متر مکعب آب نیاز داریم.

استاندار اصفهان عنوان داشت: سه پروژه بهشت‌آباد، کوهرنگ سه و خلیج فارس ۵۷۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان وارد می‌کند، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب برای اصفهان فعلاً کافی است و اگر هم خشک‌سالی پایان یافت که همه‌چیز به روال قبل خواهد بود.

 محسن مهرعلیزاده اظهار کرد: این پروژه‌ها همگی زمان‌بندی دارند، لوله‌گذاری‌ها از چم آسمان تا نکوآباد یک پروژه ۹ ماهه تا یک‌ساله است. پس باید بتوانیم در این مدت آب جاری در زاینده‌رود داشته باشیم. فعالیتی نکردم که استاندار بعدی بیاید بگوید که فعالیت استاندار قبلی موجب مشکلات من شده است نه این‌طور نیست.

انتصابات در بخشداری ها در راستای جوانگرایی بوده است

مهرعلیزاده در پایان پیرامون انتصابات حاشیه ساز در بخشداری ها و ... گفت: ما در کشور عادت کرده ایم اگر کسی کاری نکند کاری با او نداریم. اگر بخواهد کار کند با او مقابله می کنیم. از ابتدا که آمدیم جوانگرایی داشته ایم. در سیستم وزارت کشور هیچ حق استخدامی وجود ندارد ما فشار آوردیم و اجازه گرفته ایم  10 تا 15 نفر نیروی جدید بیاوریم. طبیعی بود که ما بخشدارهای جوان بیاوریم. منتهی نیروهای جوانی که سابقه کار دولتی ندارند اما سابقه کار بیرون دارند و مثلا استاد دانشگاه هستند. افرادی که منصوب شده اند هنوز وارد کار نشده اند. منتهی عده ای که همیشه به دنبال مخالف خوانی اند به مخالفت پرداختند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.