به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، هفته دوازدهم رقابت‌های لیگ برتر روز گذشته با برگزاری 3 دیدار آغاز شد که در یکی از این رقابت‌ها ذوب‌آهن اصفهان مقابل تیم تراکتورسازی با نتیجه 4 بر یک مغلوب شد.

ذوب‌آهن در حساس‌ترین بازی هفته دوازدهم مقابل تراکتورسازی به میدان رفت و در حالی که می‌توانست هر 3 امتیاز بازی را از آن خود کند، پذیرای شکستی تلخ و سنگین شد تا آژیر خطر برای این تیم به صدا درآید. 

نمایش روز گذشته ذوب‌آهن را می‌توان به 2 بخش کاملاً متضاد تقسیم کرد. شاگردان امید نمازی‌زاده در نیمه نخست بازی منطقی را به نمایش گذاشته و با دوندگی بالا موقعیت‌های خوبی را به وجود می‌آوردند، اما در نیمه دوم پس از دریافت گل نخست، شیرازه کار را از دست داده و دچار افت فاحشی شدند.

سبزپوشان اصفهانی در این بازی علاوه بر نبود یک بازیکن لیدر و فرصت‌سوزی مهاجمان در نیمه نخست، دقیقاً از جایی ضربه خوردند که بارها توسط منتقدان و در تحلیل‌های مختلف به عنوان پاشنه آشیل تیم مطرح شده و هشدار داده شده بود که در صورت رفع نشدن این نقطه ضعف، برای این تیم مشکل‌ساز می‌شود.

همان‌طور که بارها اشاره شده، یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف ذوب‌آهن اشتباهات فردی مرگبار مدافعان و از هم پاشیدگی سریع خط دفاعی این تیم در زمانی است که شدیداً تحت فشار قرار گرفته باشند؛ ضعف بزرگی که نمایانگر عدم آمادگی روانی و نداشتن تمرکز کافی بازیکنان این تیم در لحظات سخت و پرفشار است.

اتفاقی که در تقابل ذوب‌آهن و تراکتورسازی نیز رخ داد و تیم نمازی‌زاده پس از دریافت 2 گل در 2 دقیقه،کاملاً از هم پاشیده شده و عملاً توانی برای بازگشت به بازی و جبران نتیجه را نداشت. مدافعان ذوب‌آهن در این بازی بارها اشتباهات مرگباری را مرتکب شده و هر 4 گل تراکتورسازی روی این اشتباهات، جاگیری‌های غلط و جاماندن های مکرر مدافعان ذوب‌آهن به ثمر رسید.

خط میانی ذوب‌آهن در نیمه دوم کاملاً از جریان بازی محو شده و نه تنها نتوانستند موقعیتی را به وجود آورند بلکه مانع فشار بالای تراکتوری‌ها به خط دفاعی ذوب‌آهن نیز نشدند.

در فاز تهاجمی نیز عملکرد سبزپوشان منفی بود. در نیمه نخست ذوبی‌ها موقعیت‌های خوبی برای گلزنی داشتند، اما کم تعداد بودن بازیکنان در حملات و بی‌دقتی‌های مکرر مانع از گلزنی آنها شد. در نیمه دوم نیز تیم نمازی‌زاده حرفی برای گفتن نداشت و از خلق موقعیت عاجز بود.

در آن سو تراکتورسازی بازی خوبی را به نمایش گذاشت. شاگردان تقوی در نیمه نخست عملکرد چندان خوبی نداشتند، اما در نیمه دوم با یک تعویض به موقع، نبض بازی را در دست گرفته و در فاز تهاجمی عالی ظاهر شدند. خط میانی این تیم با خارج کردن هافبک‌های ذوب‌آهن از جریان بازی، کاملاً به تیم نمازی‌زاده تسلط پیدا کرده و از اشتباهات فردی مدافعان ذوب‌آهن نهایت بهره را بردند.

ذوب‌آهن دیروز در نیمه نخست، نمایش خوب و منطقی از خود به اجرا گذاشت. بازی در نیمه نخست با حملات جسته و گریخته 2 تیم آغاز شده و هر 2 تیم حاضر در زمین سعی می‌کردند مالکیت توپ و میدان را به دست گیرند. با گذشت زمان ذوبی‌ها عملکرد بهتری از تراکتورسازی داشته و توانستند برتری خود را به حریف دیکته کرده و به گل برسند.

در دقیقه 26 بازی، حرکت تند و تیز مطهری پشت محوطه جریمه یک خطا برای ذوب‌آهن به همراه داشت. محسن مسلمان پشت این ضربه قرار گرفت و توانست به زیبایی دروازه تراکتوری‌ها را باز کند.

در ادامه سبزپوشان اصفهانی، باز هم موقعیت‌های مناسبی برای افزایش گل‌های خود را داشتند، اما بی‌دقتی مهاجمان این تیم مانع از انجام این امر شد. بازیکنان تراکتورسازی نیز برای جبران گل خورده، حملاتی را روی دروازه ذوب‌آهن انجام دادند، اما نتوانستند موقعیت خطرناک زیادی را خلق کرده و  در نهایت 2 تیم با همان نتیجه یک بر صفر به رختکن رفتند.

در نیمه دوم هم ذوب‌آهن بازی را بهتر آغاز کرد و در 5 دقیقه ابتدایی نیز حملاتی را انجام داد، اما تعویض طلایی تقویی موجب شد تا ورق به نفع تراکتورسازی برگردد و کفه ترازوی این تیم در فاز تهاجمی سنگین‌تر شود. شاگردان تقوی بعد از حضور مهاجم اسکاتلندی خود در زمین حملاتی را روی دروازه ذوب‌آهن طراحی کرده و خیلی زود به گل رسیدند. در دقیقه 57  لی آروین تراکتوری‌ها تنها چند دقیقه پس از ورود به زمین موفق شد پاس کات بک استوکس را در یک موقعیت تک به تک با مظاهری به گل تبدیل کند. اشتباهات دروازه‌بان و مدافعان ذوب‌آهن در این بازی تمامی نداشت و کمتر از  2 دقیقه بعد گل دوم را به تراکتورسازی‌ها تقدیم کردند. در دقیقه 59 آنتونی استوکس پشت محوطه جریمه صاحب توپ شده بود که رشید مظاهری با خروج اشتباه توپ را با ضربه سر به چند متر جلوتر ارسال کرد که توپ در اختیار لی هری اروین قرار گرفته و این بازیکن با استفاده از اشتباه دروازه‌بان ذوب‌آهن اصفهان توپ را با شوت محکم و زیبایی وارد دروازه خالی تیم میهمان کرد.

ذوبی ها بعد از این 2 گل برق آسا از نظر روحی کاملاً آشفته شده و اشتباهات پرتعدادی را مرتکب می‌شدند. بازیکنان تراکتورسازی با حملات پرفشار خود خط میانی ذوب‌آهن را از جریان بازی خارج کرده و کنترل توپ و میدان را کامل در اختیار داشته و خیلی زود به گل سوم هم رسیدند. اشتباهات مدافعان ذوب‌آهن تمامی نداشت و در دقیقه 64 بازی هادی محمدی با یک پاس به عقب اشتباه توپ را در اختیار لی آروین قرار داده و این بازیکن هتریک کرد. ذوبی‌ها بعد از این طوفان 10 دقیقه‌ای توانی برای ادامه بازی نداشته و از اجرای برنامه‌های خود عاجز بودند. در آن سو عطش گلزنی بالای شاگردان تقوی آنها را به گل چهارم نیز رساند تا کار تیم نمازی‌زاده یک‌سره شود. در دقیقه 75 احسان پهلوان پس از شوت بازیکن تراکتورسازی از پشت محوطه جریمه صاحب توپ شده و توپ را در اختیار مسعود شجاعی قرار داد که کاپیتان تیم میزبان توانست با شوت زمینی و کم قدرت گل چهارم تیمش را به ثمر برساند. پس از این 4 گل تراکتوری‌ها، بازی به مرور آرام شده و شاگردان نمازی‌زاده تلاش خود را برای کم کردن فاصله آغاز کردند، اما این تلاش حاصلی در بر نداشت و بازی با همان نتیجه پایان یافت.

نمازی: عملکرد ما در نیمه دوم شرم آور بود

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان عملکرد تیمش در نیمه دوم دیدار مقابل تراکتورسازی تبریز را شرم‌آور توصیف کرد.

امید نمازی بعد از شکست 4 بر یک تیم فوتبال ذوب‌آهن مقابل تراکتورسازی تبریز اظهار داشت: بعضی مواقع در فوتبال دو نیمه متفاوت را شاهد هستیم و امروز این را دیدیم. ما در نیمه اول عملکرد بسیار خوبی داشتیم، اما با شروع نیمه دوم و عدم تمرکز، مسابقه را از دست دادیم. بازیکن تعویضی و ذخیره تیم تراکتورسازی بعد از اینکه گل اول این تیم را به ثمر رساند باعث شد شیرازه تیم ما از هم پاشیده شود. اگر بخواهم رُک و راست صحبت کنم باید بگویم عملکرد ما در نیمه دوم شرم‌آور بود. هیچ کار ما روی اصول و برنامه‌هایی که کار کرده بودیم، انجام نشد. حتی ما بعد از اینکه 2 بر یک عقب افتادیم دست از اشتباهات خود برنداشتیم و با تداوم اشتباهات گل‌های سوم و چهارم را دریافت کردیم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن ادامه داد: من در رختکن نیز به بازیکنانم گفتم نباید این‌گونه مرتکب اشتباه می‌شدیم. وقتی در نیمه اول و مقابل 80 هزار هوادار پرشور تراکتورسازی به آن خوبی بازی کردیم دیگر نباید در نیمه دوم عملکردی اینگونه متفاوت نسبت به نیمه اول می‌داشتیم. در حال حاضر چهار بازی تا پایان نیم‌فصل اول باقی مانده است و ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا هر چهار دیدار را با پیروزی پشت سر گذاشته و 12 امتیاز ممکن را کسب کنیم. اگر این اتفاق رخ ندهد شاید در نیم‌فصل دوم نه من و نه برخی از بازیکنان ذوب‌آهن دیگر در این تیم حضور نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بازیکنان تیمش تحت تأثیر جو 80 هزار نفری ورزشگاه یادگار امام (ره) قرار گرفته بودند یا خیر، گفت: نتیجه‌ای که به دست آمد نمی‌تواند دلیلش این موضوع باشد. اگر ما عملکرد نیمه اول را تکرار می‌کردیم، قطعاً نتیجه این (شکست 4 بر یک ذوب‌آهن) نمی‌شد. ما تمرکز خود را از دست دادیم و بازی را به جایی بردیم که تحت فشار قرار گرفتیم. من بارها در تمرینات این شرایط را گفته بودم تا به تیم ضربه وارد نشود، اما یک قسمت از زمین به دلیل بی‌تجربگی یا هیجان بازیکنان ما خالی و همین باعث می‌شود که نتیجه را از دست بدهیم. به‌هرحال در زمان عقب افتادن از تراکتورسازی تأثیر هواداران بیشتر به چشم می‌آمد. شما بعد از جلو افتادن حریف دیدید که این تیم چقدر راحت به گل‌های بعدی نیز رسید.

نمازی در پاسخ به این سؤال که «آیا ذوب‌آهن به شوک نیاز دارد یا خیر؟»، اظهار داشت: این موضوع مربوط به مدیرعامل و هیئت مدیره است. در واقع اگر تصمیم به نبودنم باشد، من تابع هستم. تیم ما خوب است و امروز نیز یک نیمه فوتبال عالی را ارائه کردیم. به‌هرحال اگر شرایط تقصیر من است شاید من باید بروم. من به عنوان یک مربی شک ندارم که در بلندمدت می‌توانیم تیم را بهتر کنیم، ما از همان ابتدای فصل مشکل داشتیم و شما یادتان هست که تبریزی را از دست دادیم و فک‌ حبیب‌زاده شکست. این مسائل باعث شد که در برخی بازی‌ها بازنده شویم. با این حال امروز نشان دادیم که می‌توانیم بازی خوبی ارائه کنیم. البته باید در این مدت ارائه بازی خوب را از 45 دقیقه بیشتر کرده و به 65، 75 و 90 دقیقه برسانیم. بازیکنانم باید در تمرکز خود بیشتر دقت و بازی را مدیریت کنند. من به تیمم ایمان دارم. ما مصدوم‌های زیادی داشته‌ایم که به دلیل همین آسیب‌دیدگی‌ها مجبوریم تغییراتی ایجاد کنیم. این مسائل به تیم ضربه زده است. در بازی امروز فقط 45 دقیقه خوب بودیم، اما با اتحاد و تلاش بیشتر می‌شود که شرایط خوب به تیم بازگردانده شود.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در پایان گفت: دلیلی وجود نداشت که برد نیمه اول را به راحتی در نیمه دوم از دست بدهیم. ما وسط زمین یک لیدر می‌خواستیم که تیم را جمع کند. ضمناً من هرچه داد می‌زدم کسی صدایم را نمی‌شنید.

تقوی: یکی از ارکان موفقیت ما داشتن روح تیمی بود

سرمربی تراتکورسازی با ابراز رضایت از عملکرد تیمش مقابل ذوب‌آهن گفت: پیروزی خوبی را کسب کردیم.

محمد تقوی پس از پیروزی 4 بر یک تیم تراکتورسازی مقابل ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: امروز باید تشکر ویژه‌ای از هواداران تراکتورسازی داشته باشم که یادگار امام (ره) را به جهنم تبدیل کردند. بازیکنان نیز با بازی خوب خود جواب زحمات هواداران را دادند که بابت این موضوع از طرف خودم از بازیکنان تیم و هواداران تشکر می‌کنم.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی در مورد جشنواره گل‌های پاییزی تیم فوتبال تراکتورسازی در هفته‌های اخیر عنوان کرد: ما در هر بازی با توجه به شرایط، تاکتیک‌های مختلفی را به کار می‌گیریم. امروز نیز با تاکتیک خاصی بازی را شروع کردیم، اما متأسفانه در نیمه اول خوب نبودیم. بازیکنان با توجه به حضور هواداران احساسی شده بودند که بین دو نیمه به آنها گفتم باید خودتان باشید. همچنین باید از مسعود شجاعی شخصاً تشکر کنم که بین دو نیمه با بازیکنان صحبت کرد و توانست تیم را جمع کند.

وی در ادامه افزود: در نیمه دوم با گل اروین بازگشت خوبی داشتیم و بعد از اینکه این بازیکن گل دوم خود و تیم را به ثمر رساند، توانستیم گل‌های سوم و چهارم را نیز وارد دروازه ذوب‌آهن کنیم. ما در بازی‌های خود بر اساس تاکتیک حریفان تصمیم می‌گیریم با دو مهاجم و یا یک مهاجم حتی شاید در برخی دیدارها با 10 مهاجم بازی کنیم. خوشبختانه امروز بازیکنان در نیمه دوم تا حدود زیادی خواسته‌های من را برآورده کردند و توانستیم به یک برد پُرگل دست پیدا کنیم. ما پس از آزاد شدن مهدی‌پور در نیمه دوم توانستیم از ظرفیت خوب مسعود شجاعی نیز بهتر استفاده کنیم.

تقوی در پاسخ به این سؤال که چگونه تیم تراکتورسازی به دنبال از دست دادن نیمه اول توانست در نیمه دوم میانه میدان را از اختیار ذوب‌آهن خارج کند، گفت: تاکتیک تیم ما در این بازی 2-4-4 لوزی بود و قصد داشتیم با این سیستم فضای بیشتری را در میانه زمین در اختیار مسعود شجاعی قرار دهیم. فکر کنم یکی از موضوعاتی که با استفاده از آن توانستیم به بازی برگردیم داشتن روح تیمی بود. تمام تاکتیک و تکنیک‌ها در نبود روح تیمی به نتیجه نمی‌رسد که خوشبختانه ما این موضوع را در نیمه دوم داشتیم و توانستیم پیروزی خوبی را کسب کنیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست