بررسی عملکرد ذوب‌آهن در ۶ هفته گذشته لیگ برتر نشان می‌دهد که این تیم، در بسیاری از فاکتورها نسبت به گذشته افت کرده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، تیم فوتبال ذوب آهن لیگ هجدهم را با ثبات و آرامش بیشتری نسبت به سایر رقبایش آغاز کرد. سبزپوشان اصفهانی که پیش از شروع فصل سرمربی موفق خود را از دست داده بودند، بلافاصله امید نمازی‌زاده را جایگزین وی کرده و تلاش نمودند که با حفظ شاکله اصلی تیم و جذب بازیکنان کلیدی در پست‌های مورد نیاز، تیم پرقدرتی را روانه فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر کنند.

ذوبی‌ها در حالی فصل جدید را آغاز کردند که علاوه بر عنوان نایب قهرمانی، به عنوان بهترین تیم نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم شناخته می‌شدند و به دنبال ادامه روند موفقیت‌هایشان بودند. شاگردان نمازی‌زاده اگرچه در ارائه فوتبال مالکانه موفق بوده و همچنین در پارامترهایی مانند مالکیت توپ، تعداد پاس و پاس‌های صحیح از بهترین تیم‌های حال حاضر لیگ است، اما نگاهی به نتایج کسب شده توسط آنها و جایگاهشان در جدول مشخص می‌کند که ذوبی‌ها هنوز هماهنگی لازم با تفکرات نمازی‌زاده را به دست نیاورده و تا رسیدن به اوج آمادگی فاصله زیادی دارند.

ذوبی‌ها طی 6 هفته گذشته، با 2 برد، 2 مساوی و 2 باخت، 8 امتیاز به دست آورده با تفاضل گل کمتر نسبت به پارس جنوبی، در رده هشتم جدول رده‌بندی لیگ برتر جای گرفته‌اند. سبزپوشان تا به این جای لیگ، آمار 1,33 امتیاز برای هر بازی را به ثبت رسانده‌اند که برای تیم مدعی کسب عنوان قهرمانی، چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد و عملکرد متوسطی محسوب می‌شود.

نکته جالب توجه در خصوص ذوب‌آهن این است که این تیم همانند سپاهان، در خانه عملکرد خوبی نداشته و حتی ضعیف‌تر از زردپوشان ظاهر شده است.

ذوبی‌ها در 6  هفته گذشته مقابل تیم‌های استقلال تهران، سپاهان و پدیده میزبان بوده‌اند که مقابل استقلال به تساوی رسیده و در 2 دیدار بعدی شکست خورده‌اند. سبزپوشان در این 3 دیدار، 4 گل به ثمر رسانده و 6 بار دروازه خود را باز شده دیدند. نکته جالب آنکه شاگردان نمازی‌زاده در هر 3 دیدار نمایش‌های خوبی ارائه داده‌اند. کسب تنها یک امتیاز از بازی‌های خانگی و دریافت 6 گل، نشان می‌دهد که ذوبی‌ها در خانه علاوه بر امتیازگیری، در فاز دفاعی نیز ضعیف عمل کرده‌اند.

شاگردان نمازی‌زاده اما در خارج از خانه قدرتمند ظاهر شده و با کسب 2 برد و یک مساوی و به دست آوردن 7 امتیاز، عملکرد مثبتی داشته و حریف سرسختی نشان داده‌اند. آنها در هفته نخست نساجی را شکست دادند، در هفته سوم مقابل سایپای دایی بدون گل متوقف شده و در هفته پنجم مقابل ماشین‌سازی در تبریز پیروز شدند. ذوبی‌ها در خارج از خانه 3 بار موفق به گلزنی شده و تنها یک گل دریافت کردند.

بررسی عملکرد ذوب‌آهن در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که شاگردان نمازی‌زاده در فاز تهاجمی نسبت به گذشته افت کرده و در گلزنی مشکل دارند.

ذوبی‌ها در 6 هفته گذشته، 7 بار موفق به گلزنی شده و آمار نسبتاً ضعیف 1,16 گل برای هر بازی را به ثبت رسانده‌اند. سبزپوشان اصفهانی بر اساس داده‌های یک سایت آماری، از نظر تعداد پاس در یک بازی، در بین 16 تیم حاضر در لیگ رتبه دوم را دارند و در زمینه تعداد پاس‌های صحیح تیم نخست هستند. ذوبی‌ها با وجود در اختیار داشتن بازیکنان شوت ‌زن قهاری مانند قاسم حدادی‌فر، گابریل هرناندز و ماریون سلیوا، در این پارامتر خوب عمل کرده و  در هر بازی به طور میانگین 11 بار به سمت دروازه رقیبانشان شلیک کرده‌اند، اما با این حال در زمینه شوت در چارچوب چندان خوب نبوده و با ثبت آمار 3,6 شوت در چارچوب در هر بازی در رده هفتم قرار گرفته‌اند.

ماریون سیلوا فرناندز و ادی گابریل هرناندز با  25 و  22 درصد نرخ تبدیل شوت به گل، بهترین بازیکنان ذوب‌آهن در این زمینه هستند. ذوبی‌ها همچنین در نبردهای هوایی جزء 6 تیم حاضر در لیگ به شمار می‌روند. بر طبق داده‌های همین سایت، بهترین بازیکنان ذوب‌آهن تا به این جای لیگ، محمدرضا حسینی، ماریون سیلوا فرناندز و محمدرضا عباسی با نمرات 7,65، 7,57 و 7,12 هستند.

ذوب‌آهن در فاز دفاعی نسبت به فصل گذشته دچار افت محسوسی شده است. شاگردان نمازی‌زاده طی هفته‌های گذشته 7 بار دروازه خود را باز شده دیده و به طور میانگین در هر بازی 1,2 گل دریافت کرده‌اند. این عملکرد با توجه به ضعف ذوب‌آهن در گلزنی، بزرگ‌تر نیز شده و در صورت تداوم یافتن، می‌تواند دردسرساز شود. رشید مظاهری نیز که فصل گذشته جزء دروازه‌بان‌های برتر لیگ بود، با افت مواجه شده و با دریافت نمره 6,60 از سایت متریکا، بین سایر دروازه‌بان‌های حاضر در لیگ رده چهاردهم را به خود اختصاص داده است. مظاهری تنها در 2 بازی مقابل نساجی و سایپا موفق به کلین شیت شد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست