گزارش از جلسه علنی شورای شهر
رأی 7 عضو شورا به رانتی که کتمان نشد/ سفرهای خارجی شهردار اصفهان رکورد زد
یکشنبه 18 شهریور 1397, 15:37

 

چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با حواشی داغ‌تر از متن و چند تصمیم پرحاشیه امروز در تالار شوراهای ساختمان دروازه دولت برگزار شد.
به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، فتح‌اله معین صبح امروز در نطق پیش از دستور چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان اظهار کرد: این جشنواره می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در سال‌های آینده باشد، این جشنواره تنها جشنواره ثبت‌شده سازمان جهانی یونسکو است.

وی با بیان این که امسال محدودیت‌هایی در برگزاری جشنواره وجود داشت، بیان کرد: امسال یکی از موفق‌ترین جشنواره‌های برگزارشده نسبت به سایر دوره‌های آن بوده است.

توصیه رئیس شورا به شهرداری برای تعامل با هیأت‌های مذهبی

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در بخش دیگر به فرارسیدن ماه محرم اشاره و عنوان کرد: شهرداری‌ها و هیأت‌های مذهبی در تعاملات دو جانبه خود باید به‌گونه‌ای عمل کنند که هم نظافت شهری رعایت شود و هم شاهد کمترین ترافیک در سطح شهر باشیم.

وی با اشاره به تلاش‌های گذشته شهرداری‌های اصفهان در مطلوب کردن فضای شهری برای استقبال از دانش آموزان در مهرماه، تأکید کرد: امسال نیز این موضوع باید پیگیری شود، با همکاری معاون تحمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان و کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان، موضوع سرویس مدارس بررسی و رصد شده است.

سایه رانت بر سر لایحه جنجالی الحاق

پیشنهاد الحاق 3 پهنه از حریم منطقه 4 شهرداری به مساحت 140 هکتار به محدود قانونی شهر در صحن علنی مطرح شد، پیشنهادی که شیرین طغیانی به دلیل این که معتقد بود، تمام جوانب این پیشنهاد بررسی نشده، خواستار بازگشت آن به کمیسیون تلفیق شورا بود.

کوروش محمدی نیز از مخالفان این پیشنهاد بود چرا که معتقد است در حالی که هنوز محدوده فعلی شهر ساماندهی نشده است، ضرورتی به الحاق این 3 پهنه به محدوده جدید شهری وجود ندارد.

طبق اظهارات محمدی هنوز 76 هکتار از محدوده شهر اصفهان در بافت فرسوده قرار دارد و باید مشخص شود به‌ منظور جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی چه مطالعاتی در خصوص آن انجام شده است.

وی ادامه داد: اخوان شهردار منطقه 4 تنها چند ماه است که این مسؤولیت را قبول کرده است و باید پرسید وی بر چه اساس و مبنایی این میزان الحاق که هیچ توجیهی نیز ندارد، پیشنهاد داده است؟

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان، ادامه داد: این موضوع در شورای قبلی نیز مطرح شده بود و به دلیل رانت‌هایی که در این زمینه وجود داشته، متوقف شده است.

مزروعی قائل به وجود رانت نبود

مهدی مزروعی در واکنش به این اظهارات محمدی، خاطرنشان کرد: نباید بر اساس شنیده‌ها تصمیم‌گیری کرد، همیشه اصل به برائت است، اگر رانت و موارد غیرقانونی وجود دارد چرا تا امروز ارائه نشده است و باید به تصمیم مدیران مناطقی که از سوی شهردار انتخاب شده‌اند احترام گذاشت.

امیراحمد زندآور دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، با بیان این که بنده تا امروز اطلاعی از این طرح و جزئیات آن نداشتم، یادآوری کرد: چرا در حالی که هنوز 76 هکتار بافت فرسوده وجود دارد، باید به سراغ الحاق پهنه‌های جدید برویم؟

ردپای دلالان در تغییر کاربری چند زمین کشاورزی

وی خطاب به مدیر منطقه 4 گفت: مدیر منطقه 4 باید پاسخ دهد که چه تعداد از شهروندان این منطقه از موضوع الحاق این 3 پهنه به بدنه شهری اطلاع و رضایت دارند، آیا شهروندان درخواست الحاق داده‌اند یا پای دلالان در میان است؟

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با انتقاد از اعضایی از شورا که اصرار به تصویب آن دارند، گفت: اعضایی که اصرار به تصویب دارند حتی نمی‌توانند به خبرنگاران در این خصوص پاسخگویی داشته باشند و حتی از لوایح قبلی نیز اطلاعی ندارند، این طرح با طرح رینگ چهارم حفاظتی اصفهان هیچ تناسبی ندارد اما برخی نمی‌خواهند من صحبت کنم.

برشان: آقای زندآور شما حق ندارید به ما توهین کنید

اصغر برشان که از اظهارات زندآور عصبانی شده بود، به میان صحبت‌های او آمده و گفت: شما حق ندارید رو در روی ما به ما توهین کنید، خدا شاهد است که اگر مدرک و مستندی وجود داشته باشد، آن را بررسی می‌کنم.

کوروش خسروی نیز با بیان این که با تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی مخالفم، تأکید کرد: البته این اراضی قابل کشت و کار نیست و در آن ریزدانه ایجاد شده است و پیشنهادم رأی به تصویب این طرح است.

در ادامه اصغر برشان و نصیر ملت نیز در مخالفت با این طرح درآمدند و معتقدند این الحاق جدید باعث بی‌نظمی‌های جدید خواهد شد، چرا که اگر هر مدیر منطقه بخواهد لایحه خاص خود را ارائه بدهد، مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد شد.

رانتی که کتمان نشد و رأی هم آورد

رضا اخوان شهردار منطقه 4 نظری مخالف منتقدان دارد و معتقد است این الحاق 3 پهنه ضروری است، وی هم‌چنین هرگونه رانت‌خواری در خصوص این لایحه را تکذیب کرد و گفت: البته نوع مدیریت شهری رانت ایجاد می‌کند و در دوره‌های مختلف بوده است، نمی‌توان این رانت را کتمان کرد بلکه باید آن را مدیریت کرد.

این لایحه جنجالی نهایتاً با 7 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 1 رأی ممتنع به تصویب رسید.

ناطقی که از نطق منصرف شد

امیراحمد زندآور در نطق میان‌دستور خود اظهار کرد: تعریف توسعه فیزیکی یک شهر به افزایش کمی و کیفی فضاهای کاربری، شامل مذهبی، مسکونی، تجاری و ... انجام می‌گیرد را می‌توان اطلاق کرد، این توسعه فیزیکی به خودی خود نه می‌تواند خوب باشد و نه می‌تواند بد و مضر باشد.

وی با بیان این که عوامل زیادی چون رشد جمعیت و مهاجرت در رشد فیزیکی شهر اثرگذار است، بیان کرد: این توسعه باید روند منطقی و کنترل شده به خود گیرد و توسعه یابد، توسعه را می‌توان به دو صورت مطرح کرد، توسعه از پیش تعیین‌شده در زمین بایر بر اساس طراحی قبلی و دومین حالت توسعه کنترل نشده است.

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان، مطرح کرد: شهرداری باید با اتخاذ سیاست‌های موجود تا سالیان سال پاسخگوی خدمات شهری باشد و تا حد ممکن از درون شهر برای رفع نیازهای توسعه‌ای بهره گیرد، توسعه درون‌زا از ظرفیت‌های درونی شهر استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: کاربری‌های نامتناسب در درون شهر با این روش توسعه‌ای اصلاح می‌شود و فضای شهری به استانداردهای شهری نزدیک می‌شود، با توسعه درون‌زا می‌توان مراکز اقتصادی داخل شهر را احیا کرد و حیات اجتماعی را درون محلات شهر احیا کرد و از اراضی سبز حراست و محافظت بیشتری کرد.

شیرین طغیانی به‌ عنوان دومین ناطق میان‌دستور از بیان نطق خود انصراف داد تا نوبت به علیرضا نصراصفهانی برسد.

وی در نطق میان‌دستور خود، عنوان کرد: مدیریت شهری تمام قد در خدمت هیأت‌های مذهبی خواهد بود، در آستانه ماه محرم از مدیریت شهری می‌خواهم با توجه به آغاز به کار هیأت‌های مذهبی، مباحث ایمنی، بنرها، داربست‌ها و موکب‌هایی که برپا می‌شود بررسی شود و سازمان‌های مرتبط با سیمای شهری راهنمایی‌های لازم را به هیأت‌های مذهبی داشته باشند، در مراسم‌های مذهبی از مسائل اخلاقی گفته شود و تا حد ممکن خرافه‌زدایی انجام شود.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان، ادامه داد: سازمان آتش‌نشانی و اتوبوس‌رانی حداکثر همکاری با هیأت‌های مذهبی و عزاداران حسینی را داشته باشند؛ مسیر تردد باید برای مردم در این ایام باز باشد و از مسدود کردن مسیر هیأت‌های مذهبی جلوگیری به وجود آید.

مراقب دلالان و کارچاق‌کن‌های شهرداری باشید

وی با بیان این که مالکانی که در سه پهنه منطقه 4 ملکی دارند، مراقب باشند اسیر و طعمه دلالان در نقل و انتقالات نشوند، یادآوری کرد: شهرداری منطقه 4 نیز باید در قالب بنرهایی چنین اطلاع‌رسانی‌هایی داشته باشد.

نصراصفهانی در پایان گفت: شهرداران باید مراقب ارتباطات اطراف خود باشند و حراست و بازرسی شهرداری با هوشیاری بیشتری مسائل مربوط به شهرداری‌ها را رصد و بررسی کنند، خبرهای نگران‌کننده‌ای از مناطق شهرداری در خصوص کارچاق‌کن‌ها و دلالان می‌رسد، کسانی که در مسؤولیت‌های مختلف مدیریت شهری قرار می‌گیرند مراقب حد و حدود خود باشند و پای خود را از گلیمشان دراز نکنند.

تذکر به شهرداری

فریده روشن در تذکر امروز خود به اهمیت و نقش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، مطرح کرد: راه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باید باز شود، در خصوص حقوق و مزایا نیز باید رعایت عدالت بین همه کارکنان شهرداری لحاظ شود.

کوروش محمدی نیز در تذکر امروز خود، گفت: به شهردار و معاون مالی شهردار در خصوص پرداخت حقوق معوقه کارگران برای بار چندم تذکر می‌دهم، کارکنان اتوبوس‌رانی نیز در خصوص حقوق و مزایای خود دچار مشکل شدند و درخواست رسیدگی دارم به وضعیت کارگران و کارکنانی که حقوق معوقه دارند.

مهدی مزروعی نیز از تذکر خود انصراف داد.

پیشنهاد شورا برای تغییر نام ایستگاه مترو امام حسین(ع)

یکی از طرح‌های مطرح شده امروز نیز در خصوص تغییر اسامی خیابان‌ها بود، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی درخواست تغییر نام خیابان هشت‌بهشت شرقی حدفاصل بزرگراه شهید صیاد شیرازی تا خیابان نیرو به خیابان دکتر حسین فاطمی را داشت که نهایتاً مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

نام‌گذاری ایستگاه‌های خطر دو مترو نیز امروز مورد بررسی قرار گرفت که در خصوص نام ایستگاه میدان امام حسین(ع) پیشنهاد درج نام دروازه دولت داده شد، پیشنهادی که با مخالفت معین رو به رو شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است در نام‌گذاری خط یک این ایستگاه با نام امام حسین(ع) ثبت‌شده و در ایستگاه خط دوم نمی‌توان نام دیگری برای آن انتخاب کرد مضاف بر این که در آستانه ماه محرم نباید حاشیه جدید برای مدیریت شهری ایجاد کرد.

ایستگاه نهم نیز به نام میدان امام علی(ع) نام‌گذاری شد که واقع در میدان امام علی(ع) قرار دارد، که نهایتاً با تغییر نام ایستگاه امام حسین(ع) موافقت نشد.

بعد از فرانسه و لهستان شهردار به آلمان و ارمنستان می‌رود

در جلسه امروز نیز با سفر شهردار اصفهان به ایروان و فرایبورگ در ماه‌های آینده موافقت شد که به همراه چند نفر از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان به این سفرها خواهد رفت؛ موضوعی که بعد از دو سفر اخیر شهردار اصفهان در سال 97 به فرانسه و لهستان و البته لغو سفر سنگاپور، به نوعی یک رکورد در تعداد سفرهای خارجی طی یکسال آن هم در شرایط ارزی فعلی کشور خواهد بود.

 

نظرات

- مداحی
سلام بچه ها! دقت کردید؟ اکنون کمترین انعکاس خبری را از وضعیت شهرداری دارید! یعنی زمانی که در دست اصلاح طلبان است و هم ضعیفترین عملکرد را نسبت به پانزده سال گذشته دارد! برامون چه اتفاقی افتاده؟! نکنه دنیا را به آخرت ترجیح دادیم؟ نکنه از ارزشهامون فاصله گرفتیم برای کسب روزی ای که خدا تضمین کرده؟
1397-07-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.