سپاهان؛ شوت‌زن‌ترین تیم لیگ برتر
شنبه 17 شهریور 1397, 14:23

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر، پس از 6 هفته برگزاری مسابقات به دلیل برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا با وقفه 22 روزه مواجه شده و تا روز سی‌ام شهریورماه تعطیل شد. این تعطیلی، اگرچه از نظر بسیاری از کارشناسان فوتبال آسیب‌زننده بوده و مانع پویایی و رشد کیفیت لیگ شده و با بدنسازی مجدد بازیکنان، احتمال مصدومیت‌ها را افزایش می‌دهد، اما برای بسیاری از تیم‌ها و سرمربیانشان، فرصت مناسبی است تا نقاط ضعف خود را ترمیم کرده و نقاط قوت را افزایش دهند.

تعطیلی موقت لیگ برتر بهانه‌ای شد تا عملکرد سپاهان در هفته‌های گذشته را بررسی کنیم:

سپاهان لیگ هجدهم را به عنوان یکی از جدی‌ترین مدعیان کسب قهرمانی آغاز کرد. زردپوشان اصفهانی پیش از شروع فصل تغییرات زیادی در تیم خود ایجاد نموده و با انتخاب قلعه‌نویی و جذب بازیکنان کلیدی، با تمام توان برای فصل جدید لیگ برتر آماده شدند. سپاهان قلعه‌نویی از همان بازی‌های ابتدایی، نمایش‌های هجومی و دلچسبی را ارائه داده و پای ثابت تمام بازی‌های جذاب لیگ است. تیم ژنرال اگرچه از نظر پارامترهای هجومی جزء بهترین تیم‌های لیگ محسوب می‌شود، اما روند امتیازگیری این تیم نشان می‌دهد که سپاهان هنوز نقاط ضعف زیادی داشته و تا رسیدن به مرز آمادگی کامل، راه زیادی در پیش دارد.

سپاهان با 2 برد و 4 تساوی و کسب 10 امتیاز از 6 هفته گذشته، با 5 امتیاز اختلاف با پدیده صدرنشین در رده دوم جدول جای گرفته و آمار 1.66 امتیاز برای هر بازی را به ثبت رسانده که اگرچه عملکرد خوبی به حساب می‌آید، اما برای تیمی که به دنبال کسب عنوان قهرمانی است، چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

بررسی عملکرد سپاهان در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که تیم قلعه‌نویی در خارج از خانه عملکرد بسیار بهتری داشته است.

شاگردان قلعه نویی از 6 دیدار انجام شده، در 3 بازی مقابل تیم‌های صنعت نفت آبادان، پیکان و تراکتورسازی تبریز میزبان بوده‌اند که هر 3 مسابقه با نتیجه تساوی به اتمام رسیده است. جالب‌تر آنکه زردپوشان اصفهانی از این 3 دیدار، تنها مقابل تراکتورسازی موفق به گلزنی شده‌اند. کسب تنها 3 امتیاز از بازی‌های خانگی و به ثمر رساندن 2 گل، نشان می‌دهد که سپاهان در خانه نه تنها در کسب پیروزی مشکل دارد، بلکه در گلزنی نیز چندان موفق عمل نکرده است.

سپاهانی‌ها اما در خارج از خانه، تیم خطرناک‌تری به شمار می‌آیند؛ زردپوشان در دیدارهای خارج از خانه مقابل سپیدرود، ذوب‌آهن و پارس جنوبی جم، 2 برد و یک مساوی به دست آورده و صاحب 7 امتیاز شده‌اند که آمار بسیار خوبی محسوب می‌شود. شاگردان قلعه‌نویی در 3 دیدار خارج از خانه خود، 10 گل به ثمر رسانده و 4 بار دروازه‌شان باز شده است.

نگاهی به عملکرد سپاهان در هفته‌های گذشته، نشان می‌دهد که زردپوشان در فصل جاری نسبت به گذشته تهاجمی‌تر شده و در خلق موقعیت و بهره‌وری از آن، موفق‌تر عمل می‌کنند، اما در فاز دفاعی با وجود مهره‌های خوبی که در اختیار دارند همچنان آسیب‌پذیر هستند.

سپاهان در حال حاضر بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد. شاگردان قلعه‌نویی طی 6 دیدار گذشته 12 بار دروازه حریفانشان را باز کرده و آمار بسیار خوب 2 گل برای هر بازی را به ثبت رسانده‌اند. زردپوشان اصفهانی بر اساس داده‌های یک سایت آماری، از نظر تعداد پاس در یک بازی، در بین 16 تیم حاضر در لیگ رتبه هفتم را دارا هستند و در زمینه تعداد پاس‌های صحیح در جایگاه هشتم ایستاده‌اند.

سپاهانی‌ها شوت‌زن‌ترین تیم  لیگ محسوب شده و در هر بازی به طور میانگین 13 بار به سمت دروازه رقیبانشان شلیک کرده‌اند. شاگردان قلعه‌نویی از نظر شوت در چارچوب نیز در رده نخست قرار دارند و در هر بازی بیش از 7 شوت در چارچوب داشته‌اند. عزت‌الله پورقاز و محمد ایران‌پوریان با 67 درصد نرخ تبدیل شوت به گل، بهترین بازیکنان سپاهان در این زمینه هستند. سپاهانی‌ها همچنین در نبردهای هوایی موفق‌ترین تیم حاضر در لیگ به شمار می‌روند. بر طبق داده های همین سایت، بهترین بازیکنان سپاهان تا به اینجای لیگ، محمد کریمی، مهدی کیانی و محمد ایران‌پوریان به ترتیب با نمرات 7.56، 7.45 و 7.34 هستند.

سپاهان اما در فاز دفاعی همچنان با مشکلاتی رو به رو است. شاگردان قلعه‌نویی طی هفته‌های گذشته 6 بار دروازه خود را بازشده دیده‌اند و  به طور میانگین در هر بازی یک گل دریافت کرده‌اند. این اگر چه با توجه به قدرت تهاجمی سپاهان چندان بد به نظر نمی‌رسد، اما برای تیمی که مدعی کسب عنوان قهرمانی است چندان مطلوب نبوده و مشکل‌ساز خواهد شد. با این حال، نیازمند دروازه‌بان اول سپاهان، نمره نسبتاً خوب 6,76 را از سایت آماری کسب کرده و در بین سایر دروازه‌بان‌های حاضر در لیگ، در رده  هشتم قرار گرفته است. نیازمند تنها در 2 بازی مقابل صنعت نفت آبادان و پیکان موفق به کلین‌شیت شده است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.