تهیه هفت غذای پر طرفدار ایرانی چقدر خرج دارد؟
شنبه 27 مرداد 1397, 13:55

 

به گزارش رویش نیوز دیگر باید با جمله هایی مثل «شام میریم بیرون » که برای دلداری به آشپزی که غذایش را سوزانده گفته می شود، خداحافظی کنیم. با این وضع دلار و گرانی‌هایی که از پی آن می آید، بعید است حقوق ماهانه‌مان اجازه دهد دست کم دو شب در ماه را به همراه خانواده در رستوران‌های خوش آب و رنگ شهر شام درست و حسابی بخوریم، حالا دیگر مجبوریم به هنر خودمان اتکا کنیم و وعده شام درست و حسابی را با دست رنج خودمان بپزیم، برای همین به سراغ چند غذای معروف خانگی رفتیم و حساب کردیم چقدر باید برای مواد اولیه هر کدام از این غذاهای لذیذ کنار بگذاریم، چون روش طبخ غذا در هر خانه ای کاملا متفاوت است، ما به سراغ کتاب مستطاب آشپزی تالیف نجف دریابندری عزیز رفتیم و آنطور که محاسبه کردیم هنوز می توان با صرف هزینه ای منطقی شکم پنج تا شش نفر را سیر کرد، خرج تهیه بسیاری از این غذاها در هر وعده غذایی حدود ۷۰هزار تومان است.

آبگوشت
۷۵۰ گرم گوشت آبگوشتی/ یک عدد پیاز / دو پیمانه نخود و لوبیا / سه تا چهار عدد لیمو عمانی / دو قاشق زرد چوبه / نمک و فلفل
اگر خیلی اهل گشتن و قیمت گرفتن باشید، احتمالا می توانید صرف نظر از کیفیت، یک کیلو گوشت آبگوشتی خوب را از قصابی محل به قیمت ۶۶هزار تومان بخرید. پیاز را میدان‌های میوه و تره بار کیلویی هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۷۰۰تومان می فروشند، یک بسته ۱۰۰گرمی لیمو عمانی پنج هزار تومان تمام می‌شود و آنهایی که این اواخر نخود و لوبیا خریده اند می گویند نخود کیلویی ۱۲ هزار تومان و لوبیا کیلویی حدود ۱۵ هزار تومان قیمت دارد. البته می توانید از نخود و لوبیاهای بسته‌ای موجود در فروشگاههای زنجیره ای هم استفاده کنید. سیب زمینی و گوجه هم نباید بیشتر از دو هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شود می توانید بروید قصابی و فقط ۷۵۰گرم  گوشت آبگوشتی سفارش دهید. ما در محاسباتمان نخود، لوبیا و لیمو عمانی را نیم کیلو برآورد کرده ایم. پیاز و سیب زمینی و گوجه نیز همین وضعیت را دارند.
قیمت تمام شده: حدود ۷۱هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
قورمه سبزی
نیم کیلو ماهیچه گوسفندی / یک عدد پیاز / نیم کیلو سبزی خورشتی / نیم پیمانه لوبیا چشم بلبلی / پنج تا شش عدد لیمو عمانی / روغن نمک
قورمه سبزی باید ترش باشد، هرچقدر ترش تر لذیذ‌تر، حتی با وجود اینکه متخصصان تغذیه می‌گویند نباید سبزی را سوزاند اما معمولا وقتی سبزی استفاده شده در خورشت تیره‌تر می شود، نتیجه خوشمزه‌تر است. اساس قورمه سبزی روی کا‌کل ماهیچه گوسفندی می‌چرخد که الان هر کیلوی آن حدود ۸۵ هزار تومان تمام می‌شود، در هر وعده باید روی حداقل نیم کیلو سبزی قورمه مخصوص هم حساب باز کنید که شکر خدا در حال حاضر انواع پاک شده و خرد شده و سرخ شده آن را کیلویی ۱۲ هزار تومان می‌فروشند، باید نیم کیلو لوبیا چشم بلبلی (به شهادت کتاب مستطاب) هم کنار بگذارید هرچند خیلی‌ها ترجیح میدهند از لوبیا قرمز استفاده کنند، عنصر مهم دیگر قورمه سبزی لیمو عمانی کیلویی ۵۰هزار تومان است که طبق دستور کتاب اینجا به سه تا چهار عددش نیاز پیدا می کنید. برنج هم که دیگر گفتن ندارد، یک کیلو ایرانی اش را کنار بگذارید.
قیمت تمام شده: حدود ۷۴هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
فسنجان
یک کیلو سینه و ران مرغ / نیم کیلو مغز گردو / یک عدد پیاز / دوسه پیمانه رب انار / دو-سه قاشق شکر/ زعفران / روغن و نمک
ذائقه دسته‌ای از افراد فسنجان شیرین را ترجیح می‌دهد و فسنجان ترش به مذاق دسته دیگری از افراد خوش می‌آید. کتاب مستطاب اما رای به برتری فسنجان ملس می‌دهد به همین خاطر رب انار و شکر با فرمول خاصی در کنار هم قرار گرفته اند. در حال حاضر می‌توانید رب انار در شیشه های ۲۵۰گرمی را با قیمت هشت هزار و ۵۰۰ تومان پیدا کنید، گرانقیمت‌ترین عنصر همچنان مغز گردو است که کیلویی حدود ۵۵ هزار تومان فروخته می‌شود. طبق دستور العمل کتاب برای یک وعده فسنجان نهایتا به نیم کیلو از این گردو نیاز دارید. در مرحله بعدی نوبت به ران و سینه مرغ می رسد که کتاب مقدار آنها را نیم کیلو در نظر گرفته است. برنج را هم نباید فراموش کنید.
قیمت تمام شده: حدود ۴۵ هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
کوکو سیب زمینی
نیم کیلو سیب زمینی / شش عدد تخم مرغ / نصف قاشق زعفران / روغن و نمک
این یکی به خاطر استفاده نکردن از گوشت، جان می دهد برای آخر ماه اما همان قدر که ارزان است، دردسر دارد. از پختن سیب زمینی‌ها و کوبیدنشان گرفته تا مخلوط کردنشان با تخم مرغ و هم زدن، تازه بعد از آماده شدن مایه کوکو باید با کلی وسواس بالای سر اجاق و ماهیتابه بایستید، از یک طرف چانه گرفتن دانه دانه کوکوها به تجربه نیاز دارد و از یک طرف باید بدانید چه زمانی کوکوها پخته شده اند و باید بر شان گردانید. ماست و سبزی هم اجزای وعده غذایی هستند که با کوکوی سیب زمینی می خورید، هر کیلو سیب زمینی به شرط اینکه از میدان میوه و تره بار خریداری شده باشد، در حال حاضر دو هزار و ۵۰۰ تومان است. تخم مرغ ها را هم باید دانه ای ۷۵۰تومان بخرید به همین خاطر شاید خرید یک شانه تخم مرغ ۲۰هزار تومانی به صرفه تر باشد.
هزینه تمام شده: حدود ۵ هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
قیمه سیب زمینی
نیم کیلو گوشت گوسفندی / یک عدد پیاز / نیم پیمانه لپه / سه تا چهار عدد گوجه فرنگی / سه تا چهار عدد سیب زمینی خلالی / سه تا چهار عدد لیمو عمانی / روغن، نمک و فلفل
گوشت قیمه باید گوساله نرم و ترد باشد. هر کیلو گوشت سردست گوسفندی که مناسب برای تهیه خورشت است حدود ۷۷هزار تومان قیمت دارد. جزء مهم دیگر خورشت قیمه لپه است. خیلی ها در این بخش افراط می کنند و می گویند قیمه باید پر از لپه باشد اما در کتاب مستطاب همان نیم پیمانه قید شده است که ما هم به همان اندازه اکتفا می‌کنیم، برای خرید هر کیلو لپه باید ۱۳ هزار تومان کنار بگذارید. طبق دستور العمل به سه تا چهار عدد گوجه فرنگی و سیب زمینی نیاز پیدا می کنید که هر کیلو از آن حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان است. باید سه تا چهار عدد هم لیمو عمانی دم دست‌تان بگذارید. در آخر به برنج می رسیم که معمولا برای هر نفر یک پیمانه در نظر گرفته می‌شود. به عبارتی یک کیلو برنج برای پنج نفر کافی است. برنج ایرانی با قیمت های مختلفی عرضه می شود؛ از کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان گرفته تا ۱۵ هزار تومان.
قیمت تمام شده: حدود ۶۷هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
کتلت
یک کیلو گوشت گوساله چرخ کرده / یک عدد پیاز / یک عدد تخم مرغ / نیم کیلو سیب زمینی / روغن و نمک
فکر می کنید ساده است. اگر فقط پنج تا شش نفر باشید، برای تهیه کتلت فقط به یک کیلو گوشت گوساله چرخ کرده نیاز خواهید داشت. البته می‌توان کلک زد و به سراغ بسته های گوشت چرخ کرده مخلوط رفت که در فروشگاههای زنجیره ای به وفور پیدا می شوند. طبق دستورالعمل کتاب مستطاب حداقل به نیم کیلو سیب زمینی دو هزار و ۵۰۰ تومانی و یک عدد پیاز نیاز دارید. همین طور تخم مرغ که شانه ای ۲۰هزار تومان و دانه ای ۷۵۰تومان فروخته می‌شود. قطعا محتاج چند تایی نان هم خواهد شد. چون قیمت گوشت چرخ کرده کمتر است، ما در محاسباتمان همان یک کیلو را در نظر گرفتیم که در فروشگاههای زنجیره ای به قیمت ۴۷هزار تومان پیدا می‌شود. با این کار شاید باقی مانده آن در مرتبه های بعدی آشپزی هم به دردمان بخورد اما قیمت تخم مرغ همان یک عدد در نظر گرفته شده است.
قیمت تمام شده: حدود ۵۰ هزار تومان
 
خرج و مخارج هفت غذای پر طرفدار ایرانی
ته چین
شش پیمانه برنج / نیم قاشق ماست چکیده / دو عدد تخم مرغ / زعفران / روغن و نمک
کتاب مستطاب انواع مختلفی از ته چین را در نظر گرفته است. ما ته چین ساده که بدون مرغ طبخ شده را انتخاب کردیم که جز برنج و ماست، تخم مرغ و زعفران عنصر دیگری ندارد. گران ترین بخش این غذا همان زعفرانی است که این روزها قیمتش سر به فلک می گذارد و به همین خاطر مردم مثقالی آن را خریداری می‌کنند. طبق دستورالعمل کتاب مستطاب شش پیمانه برنج مورد نیاز برای طبخ این غذا با مقدار زیادی دست و دلبازی حدود یک کیلو در نظر گرفته شده است. ما برنج ایرانی کیلویی ۱۳ هزار تومان را در نظر گرفته ایم اما در فروشگاهها انواع ۱۵ هزار تومانی هم پیدا می شود. تخم مرغ را همان دانه‌ای ۷۵۰تومان و شانه ای ۲۰هزار تومان می‌خریم. زعفران هم ارزان تر از مثقالی ۴۲ هزار تومان پیدا نکردیم. مجبورید برای مرتبه اول یک مثقال بخرید اما به مقدار خیلی کم از آن در غذا استفاده کنید. همین مسئله قیمت تمام شده ته چین را افزایش می دهد.
قیمت تمام شده: حدود ۵۷هزار تومان
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.