راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
سه شنبه 16 مرداد 1397, 16:02

 

باتوجه به این‌که در زمان انتخاب رشته‌ی داوطلبان کنکور کارشناسی و نزدیکی شروع سال تحصیلی جدید هستیم، تصمیم گرفتیم تا برای کمک به آشنایی بیشتر داوطلبان با رشته‌های مختلف، با رشته‌های پرطرفدار و یا افرادی که در مسیر تحصیلی‌شان تغییر رشته داده‌اند مصاحبه‌های کوتاهی انجام دهیم.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا؛ باتوجه به این‌که در زمان انتخاب رشته‌ی داوطلبان کنکور کارشناسی و نزدیکی شروع سال تحصیلی جدید هستیم، تصمیم گرفتیم تا برای کمک به آشنایی بیشتر داوطلبان با رشته‌های مختلف، با رشته‌های پرطرفدار و یا افرادی که در مسیر تحصیلی‌شان تغییر رشته داده‌اند مصاحبه‌های کوتاهی انجام دهیم. توصیه‌هایشان، سختی‌هایی که دارد، بازار کار و درآمد حاصل از آن رشته را شنیدیم و سعی کردیم مفیدترین قسمت‌های مصاحبه را با شما درمیان بگذاریم. در این مطلب پیرامون رشته پرطرفدار مهندسی کامپیوتر با یکی از افرادی که تحصیلات خود را در این رشته گذرانده و اکنون نیز در شغلی مرتبط با رشته خود مشغول به کار است گفتگو کرده‌ایم.
 
 
مهدی آریایی نژاد
کارشناسی ارشد- IT و شبکه‌های کامپیوتری- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
کارشناسی مهندسی کامپیوتر گزارش نرم افزار-دانشگاه بوعلی همدان
 
به کسانی که می‌خواهند وارد رشته مهندسی کامپیوتر شوند چه توصیه‌ای دارید؟ به چه کسانی توصیه نمی‌کنید  قید انتخاب این رشته را بزنند؟
 
اگرچه صنعت کشور مشکلاتی پیدا کرده به لحاظ سخت افزاری، اما رشته سخت‌افزار کامپیوتر این‌طور نیست. با این وجود که اوضاع خراب است، به آن شدت البته در کشور ما خراب نیست. من به برادر خودم که الآن در شرف انتخاب رشته است توصیه کردم همین رشته را ادامه دهد. یعنی بیاید همین رشته کامپیوتر. چون جا برای پیشرفت خیلی دارد و اگر بخواهند بمانند و یا مهاجرت کنند می‌توانند با تکنولوژی روز پیش بروند. اما اگر کسی بخواهد فقط مدرکش را بگیرد اصلا به درد نمی‌خورد یعنی مدرک خالی هیچ فایده‌ای ندارد. تقریبا همه‌ی رشته‌ها همین‌طوری هستند، ولی خوب کامپیوتر، تمرین و تمرینِ هر چه بیشتر است. باید در این مسیر هدفی داشته باشید.
 
کسی‌که می‌خواهد برود کامپیوتر باید از الآن شغل آینده‌اش را انتخاب کرده باشد. چون همین کامپیوتر هم به گرایش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. هدف باید از الآن مشخص باشد. این‌که صرفا برود دانشگاه، بدون این‌که بداند قرار است چه درس‌هایی را بگذراند نمی‌شود. الان یک چیزی که عموم مردم هم بیشتر آشنایی دارند برنامه‌نویسی است. شما اگر برنامه‌نویسی کامل را بلد باشید می‌توانید درآمد متوسط رو به بالا و خوب داشته باشید. این هم میسّر نیست مگر با تمرین؛ و این‌که از همان روز اول سعی کند علاوه بر درس‌های دانشگاهی بتواند در جایی کار کند. یا پروژه‌ای انجام دهد. خلاصه تمرین و تمرینِ هرچه بیش‌تر داشته‌باشد می‌تواند خیلی موفق باشد و شرایط خوبی هم داشته باشد.

بهترین مسیر برای کسی که می‌خواهد برنامه‌نویسی را شروع کند چیست؟ این که کدام دانشگاه باشد هم تاثیرگذار است؟

بله. اولا این به دانشگاه خیلی ربط دارد. یعنی اگر رتبه خوب باشد و بروید دانشگاه بهتر، تقریبا دانشگاه سعی می‌کند شما را بسازد. به‌هرحال شما در همان برنامه‌نویسی هم پیشرفت خواهید کرد.

در زبان‌های برنامه نویسی یک کانتِکس داریم، این‌که شما بفهمید چطور یک برنامه باید نوشته شود. منطقش را درک کنیم و دیگری مثلا نوشتن یک حلقه‌ثی شرطی در زبان جاوا.

یعنی شما اول باید مفهوم را بدانید و بعد انتخاب زبان. زبان‌هایی که الآن روی بورس باشد. مثلا الآن جاوا یک زبان کامل به‌روز سطح بالای خوب است. یعنی همه‌ی کار‌ها را پوشش می‌دهد. همه کاری می‌توان کرد. از برنامه اندروید و برنامه‌های بانکی و ... خیلی کار‌ها با آن می‌کنند. جاوا، پایتون هست که برای دیتا سنتر استفاده می‌شود و اوضاع خوبی دارد. در آمد‌ها هم، برنامه نویسی جاوا یک‌ذره درآمد ساعتی‌اش، حقوق ساعتی‌اش بیش‌تر از زبان‌های دیگر است.

یک مهندس یک زبان جدید یاد بگیرد خیلی برای او سخت نیست. مثلا قالب باید باز و بسته کنید. مثلا تب بزند ok است و نیازی نیست آن‌طوری بنویسید. مدل نوشتن یک‌ذره فرق می‌کند. بیشتر مفهوم و منطقش است که اگر درک کرده باشید مهم است. حالا آن‌هایی‌که در سطح بالا کار می‌کنند دو سه تا زبان را بلد هستند.

اگر بخواهید راجع به سختی‌های نرم افزار توضیح بدهید، چه فاکتورهایی را نام می‌برید؟

خود همین برنامه نویسی، یعنی باید قسمت منطقی ذهن شما خوب کار کند. کسانی‌که حداقل ریاضیشان بهتر است، شما می‌بینید برنامه نویس هستند، ریاضی هم خواندند و کامپیوتر هم نخواندند، ولی موفق هستند در این زمینه. چون قسمت منطقی مغز خوب کار می‌کند. باید این را داشته باشد، اما اگر هم نداشته باشد با تمرین زیاد می‌توان پرورش داد. یعنی چیزی نیست که هوش خاصی بخواهد. یک ذره سختی دارد، سختی آن هم تمرین کردن آن است. علاقه باید داشته باشید. وگرنه سختی‌های خاص دارد. درس ریاضی است. شاید هم‌سطح رشته برق، ریاضی باید پاس کنند. در این رشته جزء سخت‌ها است، ولی شیرینی خاص خودش را هم دارد. خوبی‌اش این است که مثل بقیه‌ی رشته‌ها نباید صبر کنید درستان تمام شود تا بتوانید کاری را انجام دهید. در طول تحصیل می‌توانید پروژه انجام دهید. چون لازم نیست پیش‌نیاز سخت افزاری خاصی داشته باشید. شما می‌توانید راحت یک برنامه بنویسید. اما در رشته‌های دیگر به این راحتی نیست که کار هم کنید در کنارش.
 
تحصیل در حوزه شبکه در مقطع ارشد دشوار بود؟

در دانشگاه علوم و تحقیقات خیر!
 
در مورد بوعلی چطور؟
 
بله. بوعلی سخت‌تر بود. من برای ارشد ترجیح می‌دهم دانشگاه بهتر باشم.

با وجود این که علوم و تحقیقات دانشگاه معروفی در زمینه علمی‌ست، معتفدید بار علمی کافی را ندارد؟

نه! نه! اصلا قابل قیاس نیست با دانشگاه‌های دولتی. البته مثلا شنیده‌ام وضعیت تهران جنوب بهتر است. بیشتر بستگی به استاد دارد و خود کلاس. من خودم با بقیه کلاس را تشکیل می‌دادیم. هر چقدر که بخواهید استاد همان‌قدر به شما ارائه می‌دهد. معمولا در دانشگاه آزاد سطح افراد یک خورده پایین‌تر است و آن عطشی که در یادگیری دارند واقعا در دانشگاه دولتی، حتی در دانشگاه درجه دو، بخواهیم حساب کنیم مثلا دانشگاه بوعلی به نظر من قوی‌تر است. اگر برگردم عقب بیشتر می‌خوانم که بروم دانشگاه دولتی تا بیشتر بهم اضافه شود.

 به مهاجرت هم فکر کردید؟

به مهاجرت اصلا فکر نمی‌کردم. اما الان اوضاع طوری است که به آن فکر می‌کنم. الآن که سرباز می‌شوم. ولی به مهاجرت فکر می‌کنم. مهاجرت کامل نه، ولی یکی دوسال کار کنم و برگردم. یکی دو سال شاید بتوانم درآمد ده سال این طرف را در بیاورم. واقعا این‌طوری است. خیلی فرق می‌کند. مخصوصا الان. بعضا وسوسه آن به سراغ آدم می‌آید.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.