مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان:
40 درصد از مدارس استان نیاز به مرمت و بازسازی دارند
سه شنبه 09 مرداد 1397, 15:01

 

علی اکبر کمالی در نشست خبری در جمع خبرنگاران که در سالن جلسات اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما قدمت بالای فضاهای فیزیکی است اظهار داشت: متاسفانه کالبد فیزیکی مدارس ما در وضعیت مطلوبی ندارد و برخی از مدارس استان اصفهان قدمت 100 ساله دارند .

کمالی با تاکید بر اینکه بحث تربیت دانش آموزان دارای سه ضلع معلم دانش آموز و مدرسه است گفت: ایجاد روحیه شاداب و با نشاط در مدارس از موضوعات دیگری است که باید در مدارس نهادینه شود و باید شاهد حیات و پویایی را در مدارس باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دوره ابتدایی از حساس ترین دوره ها است و اولویت ما ارتقا نظام آموزشی ابتدایی است چرا که بیشترین درصد شخصیت کودک در این دوره شکل می گیرد و ما تنها به دنبال تربیت دانشمند نیستیم، بلکه به دنبال تربیت و پرورش انسان و کسی که راستگو امانتدار و با صداقت باشد هستیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: توسعه فضای کسب و کار همراه با آموزش های فنی و مهندسی از دیگر برنامه هایی است که باید در نظام آموزشی ما نظر گرفته شود و تلاش ما این است که فضای هنرستان ها را تقویت کنیم، با توجه به اینکه 42 درصد از دانش آموزان ما در عرصه فنی و حرفه ای تحصیل می کنند.

کمالی در خصوص سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پس از اجرای نظام ۳-۳-۶ در نظام شش ساله ابتدایی نیز گفت: امسال سال فارغ التحصیلی گروه اول این دانش آموزان است و می توان گفت مشکلات اصلی نظام آموزشی 3-3-6 ، بر نقش محوری و مهم مدیران مدارس در حل مشکلات است.

 وی یکی از اشکالات این نظام آموزشی را تغییر ساختار قبل از تأمین زیرساخت دانست و تصریح کرد: متأسفانه در تغییر نظام آموزشی کشور به نظام 3-3-6 همین اتفاق رخ داد یعنی به جای اینکه زیر ساخت‌ها را تغییر دهند در ابتدا اقدام به تغییر ساختار کردند و این بزرگترین اشکال نظام 3-3-6 است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه در قالب این نظام آموزشی به یک باره یک پایه به مقطع ابتدایی افزوده شده تبعاتی در پی داشت که اولین مورد آن کمبود نیروی انسانی است چرا که با همان یک پایه‌ای که به مقطع ابتدایی اضافه شده است نیاز جدید به وجود آمد. مشکل دیگری که در اجرای این نظام آموزشی به وجود آمد کمبود فضا است؛ چراکه وقتی یک پایه به مقطع ابتدایی افزوده می‌شود با کمبود کلاس درس مواجه می‌شویم و ناچار هستیم فضاها را تغییر داده و انبار، نمازخانه و غیره را تبدیل به کلاس‌های درس غیراستاندارد کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: همه این مشکلات برمی‌گردد به اینکه از ابتدای اجرای این نظام، این پیش‌بینی‌ها انجام نشد و حالا ما باید این وضعیت را ساماندهی کنیم؛ چراکه این مشکلات همچنان ادامه دارد.

کمالی ادامه داد: عدم توسعه متوازن و یا مشکلات هدایت تحصیلی مسائلی است که امروز دامنگیر آموزش و پرورش شده است، بنابراین وقتی زیرساخت‌های یک موضوع آماده نیست و آن را اجرا می‌کنیم چنین مشکلاتی به وجود می‌آید.

وی در رابطه با مدارس در حال نشست نیز گفت: این مشکل در تمام کشور وجود دارد و اکنون در استان اصفهان با نرخی حدود 40 درصد از مدارس نیاز به مرمت و بازسازی دارند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان عنوان داشت: با توجه به این که یکی از نیازهای اصلی داوطلبان کنکور انتخاب رشته دانشگاهی است امسال 70 پایگاه انتخاب رشته را در سراسر استان راه اندازی کرده ایم که در آن ها از مشاورین زبده استفاده کرده اند.

کمالی در مورد بحث شهریه در مدارس دولتی نیز اظهار داشت: در این زمینه مدرسه ای که داری شهریه باشد نداریم و گرفتن وجه در موعد ثبت نام در مدارس دولتی اصلا مجاز نیست و مردم می توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات گزارشات تخلف را بدهند تا پیگیری شود، البته این موضوع را باید متذکر شویم که مشارکت در امر مدرسه امری اجتناب ناپذیر است اما این موضوع می بایست بعد از ثبت نام و توسط انجمن اولیاء و مربیان مدرسه پیگیری شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در پایان گفت: انتصاب مدیرکل آموزش و پرورش کاشان کاملا قانونی است و با فرماندار هماهنگی لازم شده و مشخص نیست منظور برخی افراد از ایراد صحبتهایی در این رابطه چه چیزی است

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.