خشکی زاینده رود از 20 سال قبل قابل پیش بینی بود
شنبه 06 مرداد 1397, 11:59

 

به گزارش رویش نیوز  دومین نشست هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سلسله نشست های هم اندیشی با موضوع سلامت، محیط زیست و بحران منابع آب با محوریت تحلیل مدیریت بحران خشکسالی و منابع آب در حوزه کشاورزی در تاریخ چهارشنبه سوم مردادماه جاری در تالار زیتون دانشگاه برگزار شد.

 جلسه با حضور و اظهار نظر فعال اساتید دانشگاه همراه بود و در پنل نشست، مسئولین جهادکشاورزی و محیط زیست استان و جناب دکتر بصیری، استاد منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان حضور داشتند.

 علی رغم دعوت قبلی و تاکید مکرر، هیچ یک از مسئولین سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان در نشست حاضر نشدند.

 برخی از نکات مهم طرح شده در نشست امروز:

 دکتر بصیری، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان:

بنده بیش از بیست سال قبل با توجه به جریان آب فروشی که در مدیریت آب منطقه ای آغاز شده بود، خشکی زاینده رود را هشدار می دادم!

 تصویب قانون استقلال آب استان ها در سال 1383 که با اصرار و تلاش رضا اردکانیان، وزیر فعلی نیرو به نتیجه رسید، یکی از بزرگترین خیانت ها در زمینه مدیریت منابع آب بوده که بسیاری از مشکلات فعلی و اختلاف میان استان ها ناشی از این قانون غیرمسئولانه می باشد.

 از حدود 54 میلیارد مترمکعب آب کارون در شرایط معمول، حدود 1800 میلیون مترمکعب آن از استان اصفهان در مناطق فریدونشهر و سمیرم منشا می گیرد، در حالی که کل آبی که در شرایط ترسالی از کارون وارد حوزه زاینده رود می‌شود، حدود 600 میلیون مترمکعب در سال است!

 اطلاع رسانی رسانه ملی به مردم در خصوص منابع آب، بسیار ضعیف است و همین جهل مردم می تواند به اختلافات میان استانی برسر آب دامن بزند.

 شکر، برنج، چوب و فولاد، چهار محصولی است که ما در کشورمان ناچار به واردات آن هستیم و تولید آن در کشورمان با توجه به منابع محدود آبی اصلا صرفه اقتصادی، عقلی و شرعی ندارد!

 مهندس مرادمند، قائم مقام جهاد کشاورزی استان اصفهان:

 اینکه گفته می‌شود بیش از 90 درصد آب مصرفی در حوزه کشاورزی صرف می شود جفا به کشاورزی کشور است.

 در استان اصفهان، حتی در بهترین شرایط ذخیره آبی پشت سد، کمتر از 50 درصد آب به کشاورزی تخصیص یافته است.

 امسال تقریبا هیچ آبی به بخش کشاورزی استان تخصیص نیافته است.

 اقدامات مهمی در خصوص تغییر الگوی کشت و بهینه کردن مصرف آب در حوزه کشاورزی در حال انجام است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.