جزئیاتی از حواشی جلسه دیروز استاندار با کشاورزان شرق
شنبه 30 تیر 1397, 16:44

 

دبیراجرایی صنف کشاورزان استان اصفهان گفت: موضوعی که در شروع سخنرانی استاندار اصفهان مطرح شد شاید متناسب با فضای نسبتاً ملتهب کشاورزان مصیبت‌دیده از بحران کم‌آبی نبود.
به گزارش رویش نیوز اسفندیار امینی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برگزاری جلسه استاندار اصفهان با کشاورزان شرق این استان اظهار کرد: در این جلسه صنفی نزدیک به 10 هزار نفر از کشاورزان شرق اصفهان حضور داشتند.

وی افزود: اصلی‌ترین دلیل برگزاری این جلسه، اجرایی نشدن وعده وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اجرایی شدن مصوبات شورای عالی آب تا پایان اردیبهشت ماه 97 بود.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان استان اصفهان گفت: همچنین این موضوع که چرا برداشت آب در  بالادست سد زاینده‌رود در  استان چهارمحال و بختیاری و مناطقی از استان اصفهان بدون هیچ محدودیتی اتفاق می‌افتد و برای بیش از 98 درصد از اراضی استان اصفهان هیچ آبی در نظر گرفته نشده است، نیز در این جلسه بررسی شد.

وی خاطرنشان کرد: باغات حوضه آبریز زاینده‌رود دچار مشکل شده‌اند و قرار بر این بود که آب برای آن‌ها تأمین شود اما نه تنها آب به میزان کافی برای باغات تأمین نشد بلکه همین میزان اندک هم به قیمت گزاف به کشاورزان فروخته می‌شود و این باعث شده تا بسیاری از باغات از بین بروند.

امینی اذعان داشت: بخش دیگری از این جلسه مربوط به تصمیم‌گیری برای کشت غله کشاورزان در پاییز  بود که قرار است چگونه انجام شود؛ پاسخ به این سؤال که چرا خساراتی که طی این سال‌ها باید از محل حق‌آبه‌ها به کشاورزان پرداخت می‌شده هنوز پرداخت نشده است؟

وی تصریح کرد: در این جلسه مطرح شد که چرا تصمیم‌گیری‌های مربوط به کشاورزان بدون حضور نمایندگان صنف کشاورزان انجام می‌شود و درباره احقاق حقوق کشاورزان به صورت دولتی و حکومتی ابلاغ می‌شود؛ چرا دستگاه قضایی مأموریت دادستان‌ها که در ماده 22 آیین دادرسی کیفری بیان شده را اجرایی نمی‌کند.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان استان اصفهان با اشاره سخنان استاندار اصفهان در جمع کشاورزان شرق اصفهان یادآور شد: شاید شروع سخنان استاندار اصفهان در این جلسه متناسب با فضای نسبتاً ملتهب و کشاورزان مصیبت‌دیده از بحران کم‌آبی نبود.

وی اضافه کرد: استاندار اصفهان آمار ارائه‌شده توسط نمایندگان صنف کشاورزان را نادرست خواند و این امر موجب ناراحتی جمعی از کشاورزان شد؛ با توجه به این که در سفر قبلی قول‌هایی هم به مردم داده شد اما اجرایی نشد، کشاورزان جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

امینی با بیان این که انتظار داشتیم که استاندار با توجه به آمار و اسناد موجود قضاوت کند، عنوان داشت: نمایندگان صنف کشاورزان منتخبی از کشاورزان محسوب می‌شوند و اگر توهینی نسبت به این صنف صورت گیرد، کشاورز این را توهینی به خود تلقی خواهد کرد.

وی بیان کرد: بهتر بود برای بررسی درستی این آمار از قبل با مکاتبات و حتی به صورت حضوری این آمار را بررسی می‌شد تا در صورت صحیح بودن، نسبت به پیگیری در مراجع بالاتر اقدام به احقاق حق مردم کنند.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان استان اصفهان متذکر شد: همچنین انتظار می‌رفت تا در صورت نادرستی این آمار ما را ملزم به اصلاح آن کرده و نه این‌که به یک باره در جمعی ملتهب با مردمی که شغل و حق‌آبه خود را از دست داده‌اند و مشکلات متعددی دارند، این‌گونه سخن گفته شود چراکه قول‌های داده‌شده به آن‌ها عملی نشده است.

وی با اشاره به تنظیم قطع‌نامه کشاورزان ادامه داد: در این قطع‌نامه قید شد که مصوبات شورای عالی آب درباره زاینده‌رود طی یک زمان‌بندی مشخص باید اجرا و گزارش آن ارائه شود؛ همچنین تمامی برداشت‌های بالادست خارج از برنامه سد زاینده‌رود باید متوقف شود.

امینی اذعان داشت: در بخش دیگری از این قطع‌نامه آمده که خسارات واردشده به کشاورزان مطابق ماده 44 قانون و مطابق مصوبات جلسه سیزدهم شورای عالی آب محاسبه شود و نحوه پرداخت آن مشخص شود؛ همچنین تضمین شود که هیچ برداشتی از محل حق‌آبه کشاورزان برای مصارف دیگر انجام نشود.

وی تأکید کرد: استاندار اصفهان مباحثی همچون شغل جایگزین را برای کشاورزان مطرح می‌کند اما کشاورزان دنبال این بحث‌ها نیستند چراکه اشتغال‌زایی برای عموم مردم جزو وظایف ذاتی دولت است و این موضوع هیچ ارتباطی با حق‌آبه‌های کشاورزان ندارد.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان استان اصفهان اظهار داشت: مسؤولان باید از کشاورزان و نمایندگان آن‌ها بپرسند که چه باید کرد و آمادگی خود را اعلام کنند؛ نگران آن هستیم که انرژی استان اصفهان به جای پیگیری حق‌آبه‌ها و احیای زاینده‌رود به کارهایی بی‌اثر معطوف شود.

وی ادامه داد: برای هر نوع اقدامی در جامعه روستایی بهتر است که با نمایندگان این صنف به نتیجه‌گیری برسیم که هم به دولت و هم به کشاورزان کمک خواهد کرد و کشاورزان فقط خواستار حق آبه خود هستند تا پیش از این شغل متناسب و حتی مکمل کشاورزی داشتیم و اکنون تمام آن‌ها از بین رفته است و باید تمام انرژی‌ها و اعتبارات متمرکز بر روی رودخانه باشد تا حق‌آبه‌ها احیا شود.

به گزارش فارس، جلسه بررسی مسائل معیشتی کشاورزان و آب زاینده‌رود با حضور جمعی از کشاورزان شرق اصفهان، مسؤولان و نمایندگان مجلس ساعت روز گذشته در مهدیه براآن شمالی روستای «وجاره» برگزار شد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.