بازخوانی وعده های آبکی روحانی برای مشکلات آبی خوزستان
سه شنبه 12 تیر 1397, 11:16

 

نکته قابل تامل در خصوص وعده های آبی روحانی برای خوزستان این است که تنها اقدام اساسی برای حل مشکل آب شرب مردم این استان نیز در دولت قبل پایه گذاری و اجرایی شد و تنها افتتاح آن به دولت روحانی رسید! طرح عظیم آبرسانی غدیر که از آن به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی در خاورمیانه نیز یاد می شود در سال 87 کلید خورده و فاز اول از اولویت دوم آن بهمن ماه 92 در دولت روحانی افتتاح گردید.

اوضاع نامساعد آب در خوزستان و مشکلاتی که طی چند روز اخیر برای مردم این منطقه به وجود آمده است و همچنین عدم ورود جدی دولت برای حل سریع این موضوع، بیش از هر چیز وعده های خوش رنگ و لعاب روحانی در ایام انتخابات و پیش از آن برای استان خوزستان را به اذهان متبادر می کند؛ وعده هایی که به سیاق سایر اظهارات رئیس جمهور در حد "باید ها" مانده و در عمل محقق نشده اند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، در پی بحران آبی اخیز خوزستان، حداقل انتظارات از دولت، اعزای وزرای نیرو و همچنین بهداشت(از جهت مسمومیت بیش از صد نفر به خاطر استفاده از آب ناسالم) به نمایندگی از رئیس جمهور به خوزستان بود تا ضمن درک عمق مشکلات، به فوریت به مسائل مربوطه رسیدگی کرده و از آلام مردم منطقه بکاهند. با این حال و با وجود گذشت چند روز از شروع بحران، هنوز دولت نماینده ای به خوزستان اعزام نکرده و وزیر نیرو نیز قرار است طی روزهای آینده به این استان سفر کند.
 

این همراهی نه چندان مناسب دولتی ها با مردم خوزستان در بزنگاه مشکلات در حالی است که رئیس جمهور در سال های گذشته بارها و بارها از توجه به خوزستان سخن گفته و اقدامات متعددی را به مردم این دیار وعده داده بود.
 

روحانی آبان ماه 92 و در دیدار مجمع نمایندگان استان خوزستان یکی از مشکلات بزرگ استان خوزستان را موضوع آب عنوان کرد و در این راستا گفته بود: بحث‌های اصولی درخصوص اقدامات اساسی در زمینه تأمین آب استان در شورای عالی آب به انجام رسیده که باید به مسأله حق آبه کارون و تأمین آب مورد نیاز بویژه آب شرب مردم توجه ویژه‌ شود. البته معضل آب اختصاص به این استان ندارد و برای حل مشکل آب موضوع بهره‌وری آب مورد استفاده در بخش کشاورزی جزو اولویت‌ها باید باشد.
 

به گفته روحانی در زمینه انتقال آب از کارون نیز باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام شود که در صورت مصرف سایر استان‌ها، استان خوزستان دچار آسیب نشود.

 

روحانی دی 92: ان‌شاءالله آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل خواهد شد!
 

دیماه 92 نیز مردم خوزستان شاهد وعده دوباره در خصوص تامین آب این استان از سوی روحانی بوده اند. وی در جمع مردم اهواز در این خصوص گفت که "ان‌شاءالله آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل خواهد شد و برای خرمشهر و آبادان تلاش پیگیر می‌شود تا در زمانی کوتاه آنها هم به ثمر نهایی برسد."
 

روحانی همچنین اردیبهشت پارسال و در جریان سفر انتخاباتی خود به خوزستان وعده داده بود: ما درخصوص آب خوزستان قدم‌هایی را برداشتیم و باید گام‌های بیشتری برداریم. اولین مصوبه سال ۹۶ تامین آب خوزستان بوده است. ما در دولت دوازدهم این طرح‌ها را به ثمر می‌رسانیم.
 

جدا از کم تحرکی دولت های یازدهم و دوازدهم در عمل به وعده های انتخاباتی، نکته قابل تامل در خصوص وعده های آبی روحانی برای خوزستان این است که تنها اقدام اساسی برای حل مشکل آب شرب مردم این استان نیز در دولت قبل پایه گذاری و اجرایی شد و تنها افتتاح آن به دولت روحانی رسید! طرح عظیم آبرسانی غدیر که از آن به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی در خاورمیانه نیز یاد می شود در سال 87 کلید خورده و فاز اول از اولویت دوم آن بهمن ماه 92 در دولت روحانی افتتاح گردید.
 

گفتنی است وعده های روحانی به مردم خوزستان در خصوص ریزگردها نیز به همین سرنوشت دچار شده تا جایی که مسئولان دولتی برخلاف اوایل روی کارآمدن دولت یازدهم و اظهارات روحانی و ابتکار در آن زمان، به صراحت عنوان کرده اند که صد در صد منشا ریزگردها در خارج از کشور بوده و آنها عملا نمی توانند کاری را در این جهت پیش ببرند!

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.