نامه به رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه بی مهری به توانمندی های شهر اصفهان؛
تغییر مدیریت، تعطیلی و بی کاری بسیاری از همکاران سایت راسخون
یکشنبه 20 خرداد 1397, 15:17

 

در سال ۹۷ بخش‌های بسیاری از سایت راسخون تعطیل شد و کارکنان بسیاری که عمر خود را در این مؤسسه گذاشته بودند بیکار شدند و در برابرِ آن، در قم، گروهی از نزدیکانِ معاونتِ فرهنگی اوقاف مشغول به کاری شدند که برای نخستین بار آن را می‌آزمودند

به گزارش رویش نیوز به نقل ازندای اصفهان، سایت راسخون که از دیرباز سایتی با عملکرد خوب کشوری و شناخته شده در میان نخبگان استان اصفهان بود، متاسفانه امروز اوضاع چندان خوبی ندارد و مدیریت آن نیز از شهر اصفهان گرفته شده است. اصفهان که مدت ها است با بی مهری های زیادی در عرصه های اجتماعی و اقتصادی روبرو شده است، امروز نیز متاسفانه در عرصه رسانه، چندان تریبون توانمند کشوری ندارد.

در ادامه متن نامه به رئیس دفتر مقام معظم رهبری را می خوانیم که توسط جمعی از کارکنان خداحافظی شده سایت راسخون تدوین شده است و به گزارش اوضاع می پردازد.

***

به نام خدای مهربان

حضور محترمِ جناب حجه الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی

رئیس دفتر مقام معظم رهبری

سلام علیکم؛

احتراماً با توجه به تعطیل شدنِ مؤسسه‌ فرهنگی هنریِ نورِ راسخون که یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های فرهنگی مذهبی کشور را داشته و مورد عنایت معظّم له بوده است، گزارش زیر از چگونگیِ تعطیلی آن به عرض می‌رسد، امید که از سویِ آن دفتر، اقدامی در پاس داشتِ جایگاه آن سایت و زحماتِ دیرینه‌ کارکنانِ خالص و خدومِ آن مؤسسه انجام پذیرد.

سایتِ فرهنگی اطلاع رسانیِ راسخون با همکاریِ نزدیک به ۶۰ نفر کارمندِ قراردادی و شماری همکارِ پاره‌وقت یا پروژه‌ای، زیرِ نظرِ مؤسسه‌ی فرهنگی هنریِ راسخون در شهر اصفهان، از سال ۱۳۸۶ آغاز به کار کرده و از همان آغاز توانسته بود در میانِ سایت‌های معتبر کشور جایگاهی والا بیابد و پس از تبیان، با هزینه‌ای بسیار کمتر، با به کارگیریِ کارکنانِ متخصص و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی و دریافتِ هزاران مقاله از آنها و انگیزاندنِ نوجوانان و جوانان به تولید مطالبِ ارزشمند، افزون بر آنکه پشتوانه‌ای برایِ فعالّان علوم انسانی و مطالعات فرهنگی استان اصفهان و کشور باشد، دومین سایتِ فرهنگی پر بازدید کشور شود؛ سایتی با رسالتِ مقابله با تهاجمِ فرهنگی و فراهم آوردنِ اطلاعاتی امن، برایِ مردم و به ویژه جوانان.

شهر اصفهان، شهری فرهنگی است که از لحاظِ پژوهش‌های علوم انسانی و مؤسّساتِ پژوهشیِ متناسب، به ویژه در حوزه‌ی علوم انسانی، ظرفیّت خوبی برایِ کار دارد امّا این ظرفیّت هنوز فعّال نشده است و جز یکی دو مؤسسه‌ی وابسته به حوزه‌ی علمیّه، جایی برای کار فرهنگی و علوم انسانیِ سترگ و فراگیر، در این استان یافت نمی‌شود.

سایتِ فرهنگیِ اطلاع رسانیِ راسخون که یکی از موقوفات فرهنگی کشور بوده و از بودجه‌های موقوفات فرهنگی، به تولیت جناب حجه الاسلام و المسلیمن سید احمد سجّادی اداره می‌شد، در بیش از یک دهه فعالیّت خود یکی از پایگاه‌هایِ فعالیّت و گسترشِ علوم انسانی استان بود که توانسته بود به پشتوانه‌ی توانمندیِ فرزندانِ اصفهان، پایگاهی والا به دست آورَد، به ویژه که گستره‌ی فعالیّت آن کشوری بوده و در سه زبانِ عربی، انگلیسی و فرانسه، پوششی بین‌المللی داشت و با میانگینِ روزانه ۲۸۰٫۰۰۰ بازدید و رتبه‌ی ۷۰ در میان انبوهِ سایت‌های فارسی زبان، دومین سایتِ معتبرِ فرهنگی-اجتماعیِ کشور بود. بخش‌های گوناگون این سایت نیز در میان پژوهش‌گران و جویندگان، جایگاه علمیِ در خوری یافته بود و نام راسخون در میانِ دانشگاهیان و حوزویان و فرهنگیان، به خوبی شناخته شده بود و بدان ارجاع می‌دادند.

مؤسّسه با هیئت امنایی که از چند نفر شخص حقوقی و حقیقی تشکیل شده بود، در سازمانِ اوقاف و امور خیریه‌ی کشور، آغاز به کار کرد، که یکی از آن اشخاص حقوقی، رئیسِ وقتِ آن سازمان است. از این جهت، بودجه‌ی مؤسسه و سایت، با کمترین هزینه‌ها و دستمزد، از آن محلّ اعتباراتِ معاونت فرهنگیِ آن سازمان تأمین می‌شد. این روند بر پا بود تا اینکه از آغازِ دولت دهم، پرداخت‌هایِ سازمان اوقاف به این مؤسسه به تنگنا رسید و میانِ آن سازمان و این مؤسّسه بر سرِ همان اندک بودجه‌ و پرداخت‌ها و مالیاتِ مؤسّسه اختلاف افتاد و معاونتِ فرهنگی اوقاف از پرداختِ هزینه‌های این سایت شانه خالی کرده و با پس زدنِ این سایت از بدنه‌ی اوقاف، دستِ اداره‌ی دارایی و مالیات را به این سایت گشوده و مؤسسه‌ای با آن پیشینه‌ی برجسته را تا مرز ورشکستگی پیش برد. این کار سبب شد که مؤسّسه به دلیل بدهی سنگین مالیاتی از یک سو، و درآمد نداشتن از سویِ دیگر، به زانو درآمده و نتواند با نشاط و توانِ گذشته کار را پیش ببرد.

پس از یکی دو سال مقاومت و رفت و آمد برای حلّ این بحران، معاون فرهنگی سازمانِ اوقاف کشور، جنابِ حجه الاسلام شرف‌خانی در توافقی داخلی، مسئولیّت سایتِ راسخون را به دوش گرفت تا بدونِ وساطت مؤسّسه، مستقیماً از محلّ بودجه‌هایِ آن معاونت هزینه‌های اداره‌ی آن سایت تأمین گردد، از این رو در جلسه‌ای که پایانِ مهرماه، با حضورِ کارمندانِ سایتِ راسخون، معاون فرهنگی سازمان اوقاف جناب شرف‌خانی و مدیرعامل مؤسسه و سایت، جناب حجه الاسلام سیّداحمد سجادی در دفترِ مؤسسه واقع در شهر اصفهان برگزار گردید، مقرّر شد که سایت کماکان به شیوه‌ی گذشته، و از آن پس، زیرِ نظرِ معاون فرهنگیِ سازمان اوقاف و هماهنگ با آن معاونت به کارِ خود ادامه دهد و جناب سجادی مؤسّسه را منحل کرده و سایت را به معاون فرهنگی اوقاف تحویل دهد.

در این راستا، حجه الاسلام شرف‌خانی، قولِ مساعد داد که کار را در اصفهان حفظ کرده و از ظرفیّت‌های استان برایِ بهبود و پیشرویِ سایت استفاده شود. یک هفته پس از آن نیز در تاریخِ ۲۷/۷/۹۶، جلسه‌ای دیگر با ایشان و برخی مسئولینِ سایت راسخون برگزار شده و مقرّر گردید که هر بخشی از سایت، برنامه‌ی بلندمدّت خود را برایِ پیشبردِ سایت و بهبودِ کارکردِ آن ارائه دهد؛ از سویِ دیگر، جنابِ شرف‌خانیِ قول داد که تا یک هفته پس از آن نشست یعنی تا ۴/۸/۹۶، وضعیّت قراردادها را مشخّص کرده و به بهبودِ دریافتی‌ها و به‌سازیِ وضعیّتِ حقوقی و رفاهیِ کارکنانِ سایت کمک کند. ایشان تأکید کرد که برنامه‌ای برای تعطیلی یا انتقال سایت نداشته و در روندِ تغییر و تحوّل سایت، به منظورِ به روز شدنِ شیوه‌ی ارائه‌ی مطلب به مخاطبان، از همه‌ی توان نیروهای اصفهان استفاده کرده و هر گونه کمک مالی و حمایت که در این زمینه نیاز باشد را تأمین خواهد کرد.

با این همه، پس از گذشتِ یک ماه از نخستین جلسه‌ی رسمیِ اداریِ مدیرِ جدیدِ مؤسّسه با کارکنان، نه تنها وضعیّت قراردادها روشن نشد و پاسخِ روشنی در این باره داده نشد، که به گونه‌ای غیررسمی، سیاستِ تعلیق کارکنان و تعطیلیِ سایت در اصفهان پیش گرفته شد و چند نفر از همکارانِ مجموعه نیز اخراج شدند. این روند از ماه هشتم سال ۹۶ آغاز شده و هم‌چنان ادامه دارد، تا آنجا که در سال ۹۷، افزون بر آنکه حقوق و دستمزد حتّی به اندازه‌ی درصد افزایشِ قانونی افزایش نیافت، به دلیلِ اخراج‌های پیاپی، از ۶۰ نفر کارکنان قراردادی و پاره وقت و پروژه‌ای سایت، تنها ده نفر به جا ماندند.

در دیدگاهِ آن معاونت، راه اندازیِ سایت در قم، با هزینه‌ای بسیار کمتر و بدونِ دغدغه‌های مالیاتی و بیمه‌ای و با استخدامِ طلّاب پاره وقت شدنی است، از این رو، از آغاز، سیاستِ جابه جایی سایت به قم را پیش گرفتند و آرام آرام بخش‌هایی از سایت را تعطیل کرده و بخش‌هایِ ساده‌تر را به قم منتقل کرده و ساز و کار راه اندازیِ مدیریت راسخون در قم را سامان دادند.

دیده‌ها و تجربه‌ همکاری با آن معاونت، به خوبی نشان داد که ایشان درباره‌ گرداندنِ سایتی به این بزرگی و با این حجمِ مطلب و بارگذاریِ روزانه، هیچ توانمندی و تخصّصی نداشته و تنها بر پایه‌ی آزمون و خطا، دست به تعطیل کردن یا جابه جایی بخش‌های سایت زدند. گواهِ این مدّعا، افتِ میزان بازدید در طیِ مدیریت ایشان و نظراتِ از سرِ ناخرسندیِ بییندگانِ راسخون درباره‌ی روندِ تازه است. این ناتوانی حتی در طی سه روز، سببِ از دست رس بیرون شدن سایت و ندیده شدنِ آن شده و سایت را تا رتبه‌ی نزدیک به ۱۸۰ پایین آوَرد.

علی رغمِ پیگیری و اصرار کارکنانِ راسخون در اصفهان، نه وضعِ قرادادهای ایشان روشن شد و نه آینده‌ی شغلی راسخون، و این در حالی بود که بسیاری از کارکنان راسخون، از بدو تولّد راسخون، همراه آن بوده و جوانیِ خود را در این مؤسسه به میانسالی رسانده‌ بودند. اصرارِ کارکنان راسخون بر ماندگاریِ راسخون در اصفهان، همواره با این پاسخ رو به رو می‌شد: «ما کمیته‌ امداد راه نینداخته‌ایم تا کسی را از سرِ ترّحم به کار گیری کنیم و راه اندازیِ راسخون در قم، برای ما هم از جهت هزینه و هم از جهتِ در دست رس بودن آسان‌تر است.»

آرام آرام بخش‌های بسیاری از سایت راسخون تعطیل شد و کارکنان بسیاری که عمر خود را در این مؤسسه گذاشته بودند بیکار شدند و در برابرِ آن، در قم، گروهی از نزدیکانِ معاونتِ فرهنگی اوقاف که بیشتر ایشان اهل خوی بوده و یا از فرزندان و خویشانِ کارکنانِ سازمان اوقاف هستند با همان نام و عنوان و با چند صد میلیون تومان افزایش هزینه نسبت به هزینه‌های اصفهان، مشغول به کاری شدند که برای نخستین بار آن را می‌آزمودند.

از سویِ دیگر، اصحاب فرهنگ به خوبی می‌دانند بودجه‌های فرهنگی در برابر بودجه‌های اجرایی و عمرانی بسیار اندک است و بیرون بردنِ سالانه ۲ میلیارد تومان بودجه از استان اصفهان، ضربه‌ای است بر پیکره‌ی توانایی فرهنگی و دانشیِ این استان، بودجه‌ای که مرور زمان و با کارنامه‌ای درخشان به این استان اختصاص داده شده بود.

از این رو، به نظر می‌رسد که با تکیه به نظرِ مساعد رهبر معظّم انقلاب درباره‌ی این سایت و با توجّه به جایگاهِ این سایت در میانِ مردم و به ویژه نسلِ جوان، به آهنگِ پیش‌گیری از هدر رفتِ هزینه‌هایِ جاری و جلوگیری از نابودیِ سایت، امید است که با راه اندازیِ دوباره‌ی آن سایت به دستِ تولیّت اصلی و قانونی آن در اصفهان، از سویی سایت جایگاهِ پیشین خود را بازیافته و از سویِ دیگر کارکنانِ خبره‌ی آن، به کارِ دیرین خود بازگردند.

و السّلام علی عباد الصالحین

گروهی از کارکنانِ مؤسسه‌ فرهنگیِ راسخون

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.