فراز و فرود رای‌ لاریجانی برای ریاست مجلس
شنبه 12 خرداد 1397, 16:56

 

علی لاریجانی نماینده مردم قم در خانه ملت، توانسته است بیشترین ریاست در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی را به نام خود بزند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس،‌ رکن اصلی قانون‌گذاری در کشور «مجلس شورای اسلامی» است. با تشکیل مجلس شورای اسلامی، به صورت مشخص هر ساله انتخابات هیأت رئیسه برگزار شده و بر اساس آن رئیس، نواب رئیس، دبیران و کارپردازان انتخاب می‌شوند.

در این بین بدیهی است که انتخاب رئیس مجلس به عنوان مهره اصلی این رکن نقش اساسی ایفا می‌کند.

در این بین «علی لاریجانی» کسی است که رکورد تصاحب کرسی ریاست مجلس شورای اسلامی را از آنِ خود کرده است؛‌ به گونه‌ای که با انتخاب مجددش برای ریاست مجلس در 9 خردادماه سال جاری مجددا بر کرسی ریاست خانه ملت تکیه زد.

وی در دوره‌های پیشین با اخذ 237 رای از وکلای ملت توانسته است بیشترین رای برای کرسی ریاست را از آنِ خود کند.

لاریجانی برای نخستین بار در اجلاسیه اول مجلس هشتم 237 رای، اولین سال ریاست خود در مجلس شورای اسلامی را تجربه کرد و سپس در اجلاسیه دوم مجلس هشتم با 216 رای،‌ اجلاسیه سوم مجلس هشتم 214 رای، اجلاسیه اول مجلس نهم با 177 رای،‌ اجلاسیه دوم مجلس نهم با 213 رای، اجلاسیه سوم مجلس نهم با 187 رای و همچنین اجلاسیه نخست مجلس دهم 237 رای،‌ اجلاسیه دوم مجلس دهم 204 رای، اجلاسیه سوم مجلس دهم با ‌147 رای بیشترین سال‌های ریاست در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی را به نام خود زد و برای دهمین سال متوالی رئیس مجلس شد.

گفتنی است در آخرین دور انتخاباتی که در مجلس دهم شورای اسلامی برگزار شد حمیدرضا حاجی بابایی،‌ علی لاریجانی، محمدرضا عارف کاندیداتوری خود برای ریاست اجلاسیه سوم مجلس دهم شورای اسلامی اعلام کردند که در براساس آراء نمایندگان محمدرضا عارف 114 رای،‌ علی لاریجانی 101 رای  حمیدرضا حاجی بابایی 54 رای نمایندگان ملت را از آن خود کردند.

این نتیجه دو دوره‌ای شدن انتخابات هیأت رئیسه را نشان می‌داد و نهایتا حاجی بابایی با انصراف از کاندیداتوری خود،‌ لاریجانی با کسب 147 رای از مجموع 279 نماینده حاضر در جلسه، بار دیگر نام خود را در صفحه ریاست مجلس به ثبت رساند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.