جزئیات مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) و روز قدس در اصفهان
چهارشنبه 09 خرداد 1397, 17:18

 

جلسه هماهنگی ستاد گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز جهانی قدس با بیان تغییرات صورت گرفته در این 2 مراسم در اصفهان، به پایان رسید.
به گزارش رویش نیوز به نقل ازفارس، جعفر عسگری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص تشریح برنامه‌‎های سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و روز جهانی قدس اظهار کرد: چه کسی می‎‌تواند ادعا کند که با دلی آرام و قلبی مطمئن این دنیا را ترک کند جز آن کسی که در خداوند ذوب باشد، عظمت این انقلاب اسلامی، گویایی عظمت رهبری آن نیز هست، انقلابی که توانست دگرگونی خاص و شاخصی در عرصه دین و زندگی به وجود آورد.

وی با بیان این که چه کسی می‎توانست تصور کند رژیم تا دندان مسلح طاغوت، با تظاهرات‎‌های مردمی و در یک فاصله زمانی کوتاه از پای در آورد، بیان کرد: بعد از آن که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و لطف خدا به ثمر نشست، دین احیا شد و این باور ایجاد شد که می‎توان با دین دنیا را اداره کرد و دین از سیاست جدا نیست.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان این که جوانان امروز باید رهبر انقلاب و آرمان‎‌هایش را بشناسند تا قدر استقلال و آزادی که دارند را بدانند، عنوان کرد: قانون کاپیتالاسیونی که آمریکایی‎ها در ایران تصویب کردند تا مردم را ذلیل کنند و امام خمینی(ره) با انقلاب خود مردم را از این ذلت نجات داد، اگر می‎خواهیم امام(ره) را بشناسیم باید صحیفه نور و وصیت نامه سیاسی-الهی ایشان را بخوانیم.

*راز ماندگاری امام خمینی(ره)

وی با بیان این که امام خمینی(ره) اسلام ناب را در زندگی شخصی و اجتماعی به نمایش گذاشت، تصریح کرد: اگر بخواهیم به عظمت حضرت امام اشاره کنیم ایشان حتی پس از وفات هم، همچنان در قلب‎هاست و آن هم به دلیل اخلاص ایشان بود، امام خمینی(ره) با اخلاص این مسیر را بنیان‎گذاری کرد و دلیل ماندگاری ایشان، ایمان، توکل و اخلاص است.

عسگری با بیان این که راه امام صرفا، زیور و زینت به نام امام نیست، خاطرنشان کرد: ایشان مسیری را تبیین کردند که به اشخاص وابسته نیست و پس از وفاتشان نیز انقلاب مسیر خود را با قدرت ادامه داد، حضرت امام یقین داشتند که نصرت الهی همراه ایشان است، تا جایی که یقین به خدا داشتیم این پیروزی‎ها محقق می‎شود، ایستادگی ما باعث پیروزی و عبور از این تنگنا می‎شود.

وی با بیان این که حضرت امام(ره) در وصیت نامه خود به مردم توصیه می‎کنند که نعمتی که با خون جوانان خود به دست آوردند همچون جان خود محافظت کرده و این نعمت عظیم الهی ثمره خون شهداست، خاطرنشان کرد: باید از این امانت بزرگ الهی حراست کرد و از سختی‎هایی که در این مسیر وجود دارد نباید ترسید، این توصیه امام(ره) به مردم است.

*توصیه‌های امام راحل به مردم و مسؤولان چه بود؟

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان ادامه داد: امام(ره) به مسؤولان هم توصیه می‌‎کنند که قدر ملت را بدانند و در کمک و یاری به مستضعفان که نور چشم انقلاب هستند و انقلاب ثمره تلاش و کوشش آن‎هاست دریغ نکنند و افرادی را در پست‎های مدیریتی به کار گیرند که محرم باشند.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌‎های ستاد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) پرداخت و یادآوری کرد: محور ستاد برگزاری مراسم ارتحال استانداران هستند و در خصوص مراسم، جلساتی با حضور اعضا و استاندار برگزار شده است و چون این ایام با شب‌‎های قدر در یک زمان قرار گرفته است سعی کردیم که از ظرفیت این شب‎ها نیز استفاده کنیم، 10 مسجد شاخص مانند مسجد امام، مسجد حکیم و ... در سخنرانی بین دعای جوشن کبیر، سخنرانی خود را به رحلت امام اختصاص می‎دهند.

*مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) یک روز زودتر در اصفهان

عسگری در خصوص مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) در اصفهان، گفت: دو مراسم نیز یکی با سخنرانی حجت الاسلام مهدی نیلی‌پور در روز 13 خرداد است  و یکی هم با سخنرانی حجت الاسلام ملکی در روز 14 خرداد و در صدا و سیما است، برگزار خواهد شد، امسال روز جهانی قدس نیز در فاصله زمانی کمی نسبت به ارتحال حضرت امام، مراسم روز جهانی قدس را داریم، لازم به ذکر است که امسال اعزام‎های گسترده صورت نمی‎گیرد و تنها چند شهرستان نزدیک به مرقد، اعزام انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: از اهل بیت روایات زیادی داریم که باید در برابر ظالم ایستاد و به کمک مظلوم شتافت و حضرت امیر(ع) مسجد الاقصی را یکی از چهار کاخ بهشتی دنیا می‎دانند و این مسجد جایگاه عظیمی دارد که یکی از آن‎ها محل معراج حضرت محمد(ص) است و امام خمینی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نامیدند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان مطرح کرد: به فرموده رهبر انقلاب تا 25 سال آینده شاهد نابودی صهیونیست‎‌ها هستیم و حضرت امام خمینی روز قدس را روز ملت‎های مستضعفی می‎دانند که در برابر ظلم آمریکا و غیر آمریکا ایستاده‎اند و این راهپیمایی‎‌های میلیونی، تنها نمایشی از جمعیت مقاومت است که هسته‎های مقاومت در پس آن‎ها شکل می‎گیرد.

وی افزود: روز قدس تنها مخصوص به فلسطین نیست و روز بیداری جهان اسلام است، به لطف خدا نصرت الهی در پیش است و ملت ایران که پرچم‎دار این مسیر است اگر هم چنان مانند گذشته در مقابل استکبار بایستد، نوید پیروزی‎های بیشتر به ما خواهد رسید.

*مسیرهای 3 گانه راهپیمایی روز جهانی قدس در اصفهان/ مقصد مصلی امام خمینی(ره) اصفهان

عسگری در خصوص جزییات مراسم روز جهانی قدس در اصفهان نیز گفت: امسال نیز بنا به نظر نماینده ولی فقیه، مسیر راهپیمایی به سمت مصلی خواهد بود که البته پارسال عملکرد خوبی نداشتیم که امسال سه مسیر برای این راهپیمایی در نظر گرفته شد، اتوبوسرانی نیز امسال جمعیت را به مسیر الحاق می‎رسانند و جمعیت را به مصلی منتقل نخواهند کرد، سخنران ویژه این روز نیز حجت الاسلام احمد سالک است.

به گزارش فارس، مسیر‎های 3 گانه راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر اصفهان به شرح زیر است:

مسیر شماره 1: مسجد الاقصی، چهارراه فلسطین، خیابان فردوسی، پل فردوسی، خیابان شیخ صدوق، خیابان شهید نیکبخت شرقی، مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان

مسیر شماره 2: مسجد الهادی، میدان انقلاب اسلامی، خیابان کمال اسماعیل، پل فردوسی، خیابان شیخ صدوق، خیابان شهید نیکبخت شرقی، مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان

مسیر شماره 3: مسجد موسی بن جعفر(ع)؛ خیابان حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، بلوار آیینه خانه، پل فردوسی، خیابان شیخ صدوق، خیابان شهید نیکبخت شرقی، مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان

وی با بیان این که میزان حضور ما در مراسم روز قدس به میزان پایداری ما به آرمان‎های انقلاب مانند دفاع از مظلوم بستگی دارد، تأکید کرد: اصفهان نیز مانند سال‎های گذشته حضور چشمگیر و فعالی خواهند داشت، مراسم ساعت 10:30 صبح آغاز خواهد شد و سعی کردیم که ساعت 12 جمعیت در مصلی امام باشد و از ساعت 12 تا ساعت 13 برنامه و تریبون در اختیار ستاد برگزاری روز جهانی قدس است.

سید محسن طباطبایی معاون خبر صدا و سیما مرکز اصفهان نیز در این جلسه عنوان کرد: مراسم‎هایی مانند روز جهانی قدس و ارتحال حضرت امام روزهایی است تا آرمان‎های خود را فراموش نکنیم، بنا به تشخیص و مصلحت‎ها، محل راهپیمایی‌ از میدان نقش جهان به مصلی امام خمینی منتقل شده و تلاش خواهیم کرد تا بهترین بازتاب رسانه‎ای را نیز در این محل داشته باشیم.

*برنامه‌های صدا و سیمای مرکز اصفهان برای هفته پیش رو

سید علی معصومی‌زاده معاون سیما صدا و سیمای مرکز اصفهان نیز گفت: از چند روز قبل از رحلت امام(ره) مستندها و تله فیلم‎هایی در این رابطه از سیما پخش خواهد شد هم چنین برای روز 15 خرداد نیز ویژه برنامه‎هایی در دستور پخش داریم که در خلال جدول برنامه‎ها، میان برنامه‎هایی در این خصوص پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: برای روز جهانی قدس نیز یک سریال پنج قسمتی، تعدادی فیلم، مستند و سریال‎های خاطره انگیز در غالب سه قسمت 30 دقیقه‎ای پخش خواهد شد، بهترین حالت برای پوشش رسانه‎ای در میدان نقش جهان بود اما بنا به مصلحت‎هایی در مصلی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

عباس محمدی مسؤول اردویی و راهیان نور سپاه صاحب الزمان(عج) نیز در نشست گفت: امسال برای این که مشکلی برای روزه داران به وجود نیاید، تنها 7 استان همجوار تهران به مراسم اعزام خواهند داشت در استان اصفهان نیز از کاشان 28 اتوبوس، از آران و بیدگل 17 اتوبوس، از اردستان 5 و از نطنز 4 اتوبوس مردم به مراسم اعزام خواهند شد که مراسم تا قبل از اذان مغرب تمام خواهد شد.

ابوالقاسم چلمقانی در خصوص محدودیت‎های ترافیکی در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی و روز جهانی قدس، گفت: همانند سال‎های گذشته برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم ارتحال حضرت امام و روز قدس، اقدام به تدابیر ترافیکی کرده‎ایم، از روز مراسم ارتحال، از ساعت 6 صبح نیروها در محل حضور خواهند داشت و به رفع ترافیک اقدام خواهند کرد.

وی در خصوص مراسم روز جهانی قدس نیز خاطرنشان کرد: برای مراسم روز جهانی قدس نیز با نصب بنرهایی در محل‎های راهپیمایی، از ساکنان خواهیم خواست که از ساعت 24 روز قبل از مراسم یعنی شب جمعه، خودرویی پارک نکنند که در غیر این صورت نسبت به حمل خودرو با جرثقیل اقدام می‎شود.

*سرویس‌های رایگان اتوبوسرانی اصفهان برای روز قدس

قدرت افتخاری نیز در این جلسه گفت: در روز 13 خرداد علاوه بر سرویس‎های روزانه خود، برای دسترسی راحت مردم به گلستان شهدا، سرویس‎هایی را نیز اختصاص خواهیم داد و با توجه به این که مراسم در روز عادی برگزار می‎شود مترو نیز خدمات رسانی خواهد کرد.

مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی اصفهان در پایان گفت: در خصوص روز قدس نیز باید راهپیمایان را به سه نقطه مبدأ برسانیم و از تمام نقاط شهر به این 3 نقطه مبدأ، مردم را منتقل خواهیم کرد، پایگاه‎های مختلف بسیج نیز درخواست‎هایی برای اتوبوس دارند که در اختیار آن‎ها قرار خواهد گرفت، به جز سرویس‎های روزانه و معمولی که در مسیر اتوبوس نیستند اما سرویس‎هایی که اختصاصی مردم را به محل‎های مورد نظر راهپیمایی می‎رسانند رایگان است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.