حفاظ‌گذاری جدید سی و سه پل باید تجدید شود
دوشنبه 07 خرداد 1397, 16:40

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از اصفهان زیبا، نرده‌های چوبی و کابل‌های متصل به میله‌های آهنی‌ دو راهکار کارشناسان شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان برای حفاظت از گردشگران سی و سه پل بوده‌اند، راهکارهایی که اولی با انتقادات شدید میراث‌دوستان رو به رو شد و دومی هنوز در مرحله بررسی است. احمد منتظر، عضو شورای فنی میراث، در گفت و گو با یک برنامه تحلیلی در رادیو اصفهان، از اجرای غلط حفاظ‌گذاری جدید انتقاد و اعلام کرد که پیمانکار باید با نظارت دقیق، طرح را بار دیگر برای سه دهانه کوچک و بزرگ پل اجرا کند تا کارشناسان شورای فنی بتوانند درباره اجرای طرح پروفیل و کابل برای همه دهانه‌ها یا اجرای طرح آزمایشی سوم تصمیم‌گیری کنند.
گردشگران و اصفهانی‌ها در تمام 428 سال گذشته بر روی سی و سه پل قدم زده‌اند، در دهانه‌ها عکس یادگاری گرفته‌ یا روی لبه پل نشسته‌اند و به زاینده رود پرآب یا کویر برجای مانده از رود چشم دوخته‌اند. در تمام این سال‌ها به ندرت خبر ناراحت کننده‌ای درباره این حضور شنیده‌ایم اما دو سه مورد مصدومیتی که به قول مدیرکل میراث فرهنگی در هشت سال اخیر بر اثر سقوط از پل برای مهمانان اصفهان رخ داده، باعث شده بحث حفاظ‌گذاری برای دهانه‌های پل مطرح شود. اما جلوگیری از خطر سقوط را با چه رویکردی باید مطرح کرد؟ در انتخاب روش‌های اخیر به سی و سه پل به عنوان یک معبر شهری غیرایمن نگاه شده یا یک میراث تاریخی با معماری منحصر به فرد و حاصل ذوق و نبوغ معمار اصفهانی؟! برنامه نقد و نظر رادیو اصفهان این هفته در گفت و گو با کارشناسان به تحلیل این موضوع پرداخت.گزارش برخی از مهم‌ترین صحبت‌های مطرح شده در این برنامه را در ادامه می‌خوانید.
الهیاری: بحث حفاظ‌گذاری قطعی است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در پاسخ به اینکه چرا این اداره کل بر نصب و اجرای حفاظ در دهانه‌های سی و سه پل اصرار دارد، گفت: «بحث ایمن‌سازی سی و سه پل چند سال است مرتب مطرح می‌شود. هر سال یک تا دو حادثه سقوط از پل رخ داده و حدود هشت سالی است که به صورت مرتب این اتفاق می افتد که بعضی از موارد منجر به فوت شده است.» فریدون الهیاری با تاکید بر اینکه عکس‌هایی موجود است که نشان می‌دهد در دهه 40 هم برای سی و سه پل حفاظ‌هایی گذاشته بودند، گفت: «دغدغه اساسی ما این بود که در نصب حفاظ هیچ گونه تصرفی در سازه‌های تاریخی اتفاق نیفتد. نصب هم روی کف پل انجام می‌گیرد که این کف به دلیل مرمت‌های قبلی، از جنس بتن است. پروفیلی که برای این طرح استفاده شده در پشت بدنه پل قرار می‌گیرد و از نظر منظر هیچ تاثیری بر بنا ندارد و با کابل های فلزی این ایمن سازی انجام شده است.» او همچنین در پاسخ به اینکه چرا طرح‌ها به صورت آزمون و خطا اجرا می‌شوند، تصریح کرد: «شورای فنی کارهای متعددی دارد. در طول سال 300 تا 400 مورد را بررسی می‌کنند و نقطه نظرات دقیقی ارائه می‌دهند. فقط یک موردش ایمن‌سازی سی و سه پل است که درباره آن حساسیت‌هایی وجود دارد. ما معتقدیم باید به افکار عمومی و صاحب نظرانی که بیرون از شورای فنی هستند، احترام بگذاریم اما نمونه‌هایی که اجرا می‌کنیم برای نظر دادن اعضای شورای فنی است.» او تصریح کرد: «علاقه‌مندیم در سی و سه پل هیچ گونه مداخله‌ای اتفاق نیفتد و به شرایطی برسیم که مردم رعایت کنند و خطری کسی را تهدید نکند. در حال حاضر مسئولیت حقوقی داریم که ایمن‌سازی را ایجاد کنیم. ما از مرحله ضرورت ایمن‌سازی عبور کرده‌ایم و به مرحله چگونگی اجرا رسیده ایم.»
منتظر: حفاظ‌گذاری جدید باید تجدید شود
معمار و مرمتگر پیشکسوت اصفهان هم درباره مسئله حفاظ‌گذاری سی و سه پل گفت: «به هر حال این موضوعی بود که در استان حاد شده و باید تصمیمی گرفته شود بنابراین در شورای فنی بررسی شده است. در این زمینه دو مسئله وجود دارد، یکی مردم هستند که روی پل‌های تاریخی حساس‌اند و دومی اصول و قوانین مرمت هستند که باید به هر دو توجه می‌کردیم.» احمد منتظر، افزود: «برای انتخاب نوع حفاظ به دو موضوع مهم دیگر هم باید توجه شود؛"برگشت‌پذیری" طرح یعنی اینکه اگر نسل آینده بنا به شرایط کشور، تصمیم به حذف این حفاظ‌ها گرفت، امکانش وجود داشته باشد و صدمه‌ای به پل وارد نشود، " الحاقات در منظر پل تاثیر نداشته باشند" یعنی وقتی از کناره‌های زاینده رود به پل نگاه می‌کنیم، دیده نشود.» او به کار بردن عنوان « روش آزمون و خطا» برای طرح‌های حفاظ‌گذاری را رد کرد و گفت: «همین کابل طرح خوبی است اما مشکل این است که میراث فرهنگی طرح را به نوسازی و بهسازی واگذار کرده و این سازمان باید طرح را برای سه دهنه پل، آنجا که دهنه بزرگ وجود دارد، با هم اجرا می‌کرد ولی برای یک دهنه اجرا کرده است. باید سه دهنه با هم کار شود تا بتوانیم نتیجه بگیریم.» وی اضافه کرد: «پیمانکاری که کار کرده، صلاحیتش بالا نبوده یا توجه نکرده یا نقشه را در اختیار نداشته! باید طرح را پیمانکار صلاحیت‌دار اجرا کند و شورای فنی ببینند. این نمونه است. بعد در صورت تصویب باید با نظارت اجرا شود چون کار سختی است.» او با اشاره به بازدیدی که از حفاظ‌های جدید داشته گفت: «این طرح جدید این حسن را داشت که از 100 متری و 75 متری هیچ چیز پیدا نبود. از 50 متری فقط کابل‌ها با بندکشی آجرها منطبق بود. نزدیک‌تر که می‌شدیم پشت جرزها مخفی می‌شد و دیگر پیدا نبود. این حسن بزرگ این طرح است. از آن طرف باید آن قدر محکم و فنی اجرا شود که وقتی کسی به آن دست می‌زند، تکان نخورد، در حالی که در نمونه‌ اجراشده فعلی من وقتی دو کابل را می‌گرفتم به هم می‌چسبید. این نشان می‌دهد کار درست انجام نشده. هر سه دهنه را باید با هم انجام دهند و ما برویم ببینیم و تایید کنیم و مسئله حل شود.»
ناسخیان: حفاظ جدید در مقایسه با قبلی بهتر است
رئیس دانـشکده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان مهمان بعدی این برنامه بود که درباره موضوع حفاظ‌گذاری سی و سه پل گفت: «استانداردهای مرسوم برای بناهای ویژه و بــا ارزش جهـانی با استانــداردهــای مـرتـبـط به ساختمان های معمولی متفاوت است و وظیفه و هدف ما این است که در روند استانداردسازی از منظر تاریخی تغییری در شکل و نمای بنا اتفاق نیفتد.»شهریار ناسخیان با تاکید بر لزوم حفاظت از مردم در بناهای تاریخی افزود: «هیچ کدام از بناهای قدیم این ایمنی‌ها را ندارند. در ساختمان های تاریخی پله‌ها نه از نظر ارتفاع و نه از نظر هندریل استاندارد مناسب را ندارند. در بیشتر بام‌ها و بهار خواب‌ها استانداردها و ایمنی‌های امروز رعایت نشده است، اما نمی‌شود با پارامترهای استاندارسازی امروز آنها را ایمن سازی کرد.»او تــصریــح کــرد: «مــاده 8 "منشــوربورا"، مستـقیما به موقعیت بصری بناها اشاره می‌کند و هرگونه ساخت‌وساز و اضافات به بناها هشدار می‌دهد. یا در بیانیه "سن آنتونیو" بر اصالت و درک تاریخی و اهمیت دادن به هویت بنا در طول زمان‌ها باید توجه شود و هیچ گونه اضافاتی مگر با حساسیت‌های خاصی نمی‌توانیم داشته باشیم. یا طبق "کنگره آمستردام" اضافه شدن هر گونه ماده‌ای به بنا منوط به حفظ یکپارچگی است. در "منشور ونیز" مشخصا رابطه بین جرم و رنگ نباید در مداخلات سیما و منظر تاریخی باعث دگرگون شدن بنا شود. ما باید این منشورها و کنوانسیون‌ها را رعایت کنیم.»ناسخیان با رد حفاظ آزمایشی اول درباره حفاظ آزمایشی دوم هم تصریح کرد: «کابل‌های جدیدی که در دهانه پل نصب شده‌اند،در مقایسه با حفاظ سال گذشته خیلی با کــیفـیـت تــر و بـهـتـر هستند.»
 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.