گزارش از صحن علنی شورای شهر
یکشنبه 06 خرداد 1397, 16:09

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، فتح‎اله معین پیش از ظهر امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان و در نطق پیش از دستور خود با اشاره به انتقادات به شورای شهر اظهار کرد: باید در خصوص صحت مطالبی که می‌‎شنویم تحقیق کنیم تا مبادا موجب پشیمانی ما شود، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان شهره به دلسوزی هستند.

*مردم وضع دیروز و امروز شهر را مقایسه نکنند

وی افزود: مطالب غیرمستند مبنای قضاوت قرار نگیرد و این که عنوان می‎شود شورای اسلامی شهر چه کاری کرده است، صحیح نیست و اگر مقایسه‎ای انجام شود برنامه‎هایی که در شورای اسلامی پنجم و شهرداری این دوره انجام می‎شود متفاوت از ادوار گذشته است و این قضاوتی که امروز در حال انجام است صحیح نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان این که بهبود فضای کسب و کار، برنامه‌ریزی برای کمک به آسیب‌دیدگان اجتماعی، توسعه مراکز خیریه و آموزشی، هماهنگی با همه نهادها برای بهبود وضعیت مردم از جمله اهداف شورای اسلامی پنجم شهر اصفهان است، خاطرنشان کرد: در برنامه‌ها اختلاطی بین زن و مرد نبوده است؛ قضاوت 2 طرف دارد و باید صحبت‌های طرف مقابل هم شنیده شود و این موضوع تا کنون اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان این که تا به حال از هیچ کدام از اعضای شورای شهر و شهردار در خصوص این که آیا قضاوت‌‎ها درست است یا نه سوالی نشده است و ای کاش از یکی از اعضای شورای شهر پرسیده می‎شد که آیا چنین چیزی که مطرح است صحیح است یا نه؟

معین با بیان این که در خصوص یکی از خیابان‎ها بحثی بوده است که نام قدیمی یکی از خیابان‎ها را بازگردانیم و نام آن عالم وارسته را در یکی دیگر از خیابان‌‎ها نام‌گذاری کنیم، ادامه داد: چنین حواشی که ایجاد می‎شود به دور از انصاف است.

*عصبانی نیستم

معین در میان نطق خود گریزی هم به برجام زد و به بیانات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که ایشان فرمودند وضعیت فعلی برجام باعث نشود که وحدت کشور خدشه‎دار شود، عنوان کرد: نخستین ملاقات شورای اسلامی شهر اصفهان با جمعی از علما اصفهان بوده است و حتی با ائمه جماعات شهر اصفهان نیز دیدار و ملاقات کردیم و با آیت‎الله مقتدایی نیز دیدار کرده و در خصوص مسائل مختلف شهر نیز بحث و گفت‌‎وگو شده است.

وی اعلام کرد که اجازه نمی‎دهد بین علمای شهر اصفهان و شورای اسلامی شهر فاصله بیفتد و هرگز از برنامه‎های خود برای شهر اصفهان فاصله نخواهند گرفت.

مهدی مقدری سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز که به گفته حضار، انتقادات اخیر مردم، رسانه‌ها و چهره‌های شاخص اصفهان را بر نتابیده بود، تقریباً تمام وقت نطق میان‌دستور خود را به طرح موضوعات سیاسی در این رابطه پرداخت و انتقادات اخیر درباره مسائل شهری را با چاشنی عصبانیت در کلام، عملاً بی‌پاسخ گذاشت.

* برای چاپ و نشر کتاب برنامه مدون داشته باشیم

فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به حوادثی چون آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت دزفول در ماه خرداد اظهار کرد: پیام کسانی که در حماسه‎های آزادسازی خونین شهر شرکت داشتند این بود که چو ایران نباشد تن من مباد، با توجه به تاریخ تمدن اصفهان و وجود دانشگاه‎های مادر در این استان لازم است تا برنامه‎های مدون برای چاپ و نشر کتاب داشته باشیم و لازم است با بستر سازی مناسب برای حضور فعالان چاپ و نشر در قالب بسته‎های حمایتی، ظرفیت‎های اصفهان عملیاتی شود.

وی به دائمی شدن جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان، اشاره کرد و یادآور شد: دبیرخانه دائمی و فیزیکی آن در اصفهان ایجاد می شود و گام ثابت شدن جشنواره در اصفهان برداشته شده است و لازم است گام‎های دیگر برای ثبات بیشتر آن برداشته شود و از پیشکسوتان این عرصه تجلیل و تقدیر به عمل آید.

* تراکم پله‌های برقی در شهر ناعادلانه است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: حق داشتن فضای شهر و استفاده مناسب از آن برای همه ساکنان، حق همه مردم است و نابرابری در پراکندگی فضای تفریحی در شهر، فرسودگی بخش عمده ناوگان حمل و نقل عمومی و تداوم آلودگی هوا و نارضایتی شهروندان، تراکم ناعادلانه پله‎های برقی از جمله حقوقی است که برای همه شهروندان قابل دسترس نیست به خصوص این که این پله‎های برقی در شب نیز خاموش است و این برای شهروندان به خصوص کسانی که جزو گروه‎های خاص هستند، مشکل ساز است.

وی تصریح کرد: موانعی که در ورودی پارک‎ها برای جلوگیری از ورود موتورسیکلت قرار داده شده، برای ورود کالسکه و ویلچر هم مشکل‌ساز است و بهتر است این موضوع از طریق فرهنگ‌سازی انجام شود و این موانع برداشته شود تا برای شهروندان مشکلی پیش نیاید.

روشن اذعان داشت: استفاده از پتانسیل شهروندان در مدیریت شهری علاوه بر رعایت حقوق شهروندی مردم، مجموعه مدیریت شهری را کامل‎تر می کند و لازم است که به این موضوع دقت شود.

پورمحمد شریعتی‎نیا نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روز سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر، هدف دشمن را نابودی و زمین زدن نظام نوپای ایران اسلامی دانست و اظهار کرد: امام خمینی(ره) برای نخستین بار نظام جمهوری اسلامی را در دنیا برپا کرد و رژیم طاغوت را سرنگون کرد و همه آن‎ها بر مبنای آیه قرآن است که می‎فرماید سرنوشت قومی عوض نمی‎شود مگر آن که خودشان سرنوشت خود را تغییر دهند.

وی با بیان این که هرگاه مردم حضور غیر آگاهانه دارند صحنه‎هایی مانند کربلا رخ خواهد داد که امام معصوم را به قتل‌گاه می‎کشانند، تأکید کرد: خداوند در قرآن می‎فرماید سخنانی نگویید که خود به آن عمل نمی‎کنید و همه ما ماجرای پیامبر(ص) و کودکی که خرما می‌‎خورد را شنیده بودیم.

*انتقاد نائب رئیس شورای شهر از شبکه‌های اجتماعی

کوروش خسروی رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: جاده سلامت پارک ناژوان اصفهان بسیار نامنظم شده چراکه دوچرخه‌سوار و پیاده هر دو با هم از جاده استفاده می‎کنند و لازم است برای ایجاد نظم، اعمال قانون شود و لازم است قبل از آن که تصادفی بین دوچرخه سوار و افراد پیاده رخ دهد، نسبت به ایجاد نظم در آن اقدامی شود.

شیرین طغیانی رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز به انتقادات اخیر به شورای شهر اصفهان واکنش نشان داد تا در کنار سایر نمایندگان شورا، بخشی از وقت تذکر و نطق خود را به دفاع از عملکرد شورای شهر اختصاص دهد.

علیرضا نصر اصفهانی نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد: از کسانی که در شبکه‌‎های اجتماعی با بی‎پروایی و بی‎تقوایی به حرمت افراد می‎تازند و به دور از آموزه‎های دینی و البته با ژست خیرخواهی برای شهر، عجولانه و بدون تحقیق و بررسی نسبت به نشر مطالبی می‌‎پردازند که یا صحت ندارد و یا از استحکام و واقعیت لازم برخوردار نیست که مطالب آن‎ها می‎تواند موجب تشویش اذهان عمومی شود.

* چشم‌انداز شهر اصفهان در چارچوب ظرفیت‌ها تدوین شود

نصیر ملت رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در تذکری کوتاه بیان داشت: چشم‌انداز شهر اصفهان باید در چارچوب ظرفیت‌ها تدوین شود و شهرداری باید اقدامات لازم برای تدوین برنامه جامع اصفهان را انجام دهد.

به گزارش فارس، در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان مصوب شد تا مبلغ 300 میلیون تومان برای آزادی زندانیان کمک و با رأی اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان مرکز پیشگیری و توانمندسازی بانوان در اصفهان احداث شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.