عبور از فربه‌سازي مغزها و توجه به پرورش قلب‌ها
اين يک رويداد آموزشي تربيت‌محور است …
جمعه 18 اسفند 1396, 01:32

 

به گزارش رویش نیوز، فرزندان ما به مدرسه می روند و تحصیل می کنند اما غالباً به آگاهی درونی نمی رسند. آنان همواره به اجبار به اندوزش دانش می پردازند اما به کرات از پردازش دانش باز می مانند. مدرسه به آن ها دانش مصرفی می دهد اما زمینه ای برای تولید دانش نمی دهد. ذهن شان پراز اطلاعات می شود اما شاید دلشان از نور و روشنایی تهی بماند. آنها دانش را از کتاب های درسی ومعلومات آموزگاران کسب می کنند اما ممکن است هیچ گاه شخصاً معرفت را با بینش و شهود درونی کشف نکنند

برای افزایش نمره درسی و معدل تحصیلی تلاش می کنند اما کم تر برای مهرورزی و افزایش معدل خردورزی می کوشندآن ها درباره زندگی مطالب زیادی می آموزند اما در کاربرد این مطالب برای متن زندگی ناتوانندآن ها قبل از مدرسه شوق فراوان برای کشف جهان پیرامون خود دارند اما بعد از ورود به مدرسه اشتیاق خود را از دست می دهندقبل از ورود به مدرسه سرشار از نیروی کنجکاوی و شور و پرسشگری هستند اما دیری نمی گذرد که در تهاجم پاسخ های آماده به تحصیل از معرفت باز می مانندآن ها قبل از مدرسه طبیعتی معصوم، شاداب، ساده و صمیمی برخوردارند؛ اما بعد از دوره ای نه چندان طولانی بعضاً به موجوداتی افسرده و ... تبدیل می شوند.

براستی در مدرسه چه می گذرد؟ آیا بین داده و ستاده و درونداد و برونداد ارتباط معنی داری برقرار است؟ آیا بین آنچه قصد می کنیم که آموزش دهیم و آنچه را که دانش آموزان در میدان عمل کسب می کنند ارتباط مستقیمی وجود دارد؟ اگر پاسخ به این سوال ها را بتوان در فلسفه تعلیم و تربیت و نظام برنامه ریزی درسی فراهم کرد آنگاه یادگیری آموزشگاهی همان یادگیری زیستن واقعی خواهد بود و فاصله بین زیستن و آموختن روز به روز کمتر و کمتر می شود. در غیر این صورت مدرسه و همه فعل و انفعالات درون آن چیزی جز آسیب رسانی ذهنی و اخلاقی در بر نخواهد داشت. مدرسه با جداکردن آموزش از واقعیت، تهی کردن ذهن از خلاقیت و زدودن عشق از آدمیت مقدمات لازم را برای از خود بیگانگی فزاینده فراهم می آورد.

مؤسسه فرهنگي آموزشي طاها با دغدغه تربيت اسلامي بر آن است که مدرسه ای از نوع دیگر و شیوه ها و نگرش هایی از جنس دیگر داشته باشد تا در عین تعامل با وضع موجود بتواند کودکان را از آسیب های اجتماعی به دور نگه دارد. در این مجموعه آموزشی، مدرسه نه به منزله یک ایستگاه دانش که یک راه و روش زیستن طبیعی در مدار زندگی طبیعی است. در این مجموعه سعی ما آن خواهد بود که مدرسه عین زندگی و زندگی، مدرسه ای برای آموختن دائمی باشد. چرا که معتقدیم در مدارس، آن چه که باید بدان پرداخته شود توجه به نیازهای واقعی دانش آموزان در مواجه شدن با واقعیت زندگی است. در این مجموعه فعالیتهای فرهنگی با محوریت قرآن، نماز و اهل بیت (ع) اجرا می گردد که سعی می شود متناسب با مقتضیات سنی و شرایط فراگیران باشد و تلاش ما آن خواهد بود که کودکان نه صرفاً برای زمان حال بلکه برای شرایط بهتر در آینده تربیت شوند

راهکارهاي تربيتي:

-استفاده از روش ها و ابزارنوين آموزشي

- پرورش مهارتهاي زندگي

- احترام به تفاوت هاي فردي و توجه به استعدادهاي مختلف

- اهميت به ورزش، شادي و نشاط

توجه به امور معنوي و مذهبي

جهت کسب اطلاعات بيشتر از چگونگي فعاليت هاي مجموعه به سايت www.taha-school.ir مراجعه يا با شماره 32206690 تماس حاصل فرماييد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.